Հարութ Սասունյան. Տասը պատճառ, թե ինչու պետք է նախագահ Օբաման Ապրիլի 24-ին այցելի Հայաստան
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ապրիլի 24-ին Երևան է հրավիրել մի շարք երկրների ղեկավարների՝ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակը ոգեկոչելու համար:
Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Լեհաստանի և Բելառուսի նախագահներն արդեն ընդունել են նախագահ Սարգսյանի հրավերը: Սպիտակ տունը դեռևս հանդես չի եկել հայտարարությամբ, թե արդյոք նախագահ Օբաման պատրաստվում է այցելել Հայաստան այս մեծաշուք առիթով:
Հարյուր տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուն 1.5 միլիոն հայերի կազմակերպված բնաջնջումը բնութագրեց որպես «մի ողջ ազգի սպանություն»: Հրեական ծագումով լեհ իրավաբան Ռաֆայել Լեմկինը «Սի Բի Էս»-ին հայտնեց, որ նա ցեղասպանություն եզրույթը հորինել է՝ Առաջին աշխարհամարտում հայերի և Երկրորդ աշխարհամարտում հրեաների դեմ իրագործված զանգվածային ոճրագործությունների հիման վրա:
Ահա այն տասը պատճառները, թե ինչու պետք է ԱՄՆ նախագահի ինքնաթիռը Ապրիլի 24-ին վայրէջք կատարի Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում.
1. Նախագահ Օբաման հարգանքի տուրք  կմատուցի Ամերիկայի հարյուր հազարավոր գթասիրտ քաղաքացիներին՝ Ցեղասպանությունից հետո թշվառ հայերին օգնելու նպատակով 117 միլիոն դոլար (այսօր ավելի քան 2 մլրդ դոլարին համարժեք գումար) հանգանակելու համար: Դեսպան Մորգենթաուի նախաձեռնությամբ և նախագահ Վուդրու Վիլսոնի աջակցությամբ, Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցը օգնեց փրկել և խնամել ավելի քան 132 հազար հայ որբերի: Այս հսկայական բարեգործական նախաձեռնությունը առաջին միջազգային մարդասիրական օգնությունն էր Միացյալ Նահանգների պատմության մեջ:
2. Այս առիթով այցելելով Հայաստան, նախագահ Օբաման կվերահաստատի վաղուց ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը.  Ցեղասպանությունը  որպես հաստատված պատմական փաստ ճանաչել են.
- ԱՄՆ կառավարությունը Միջազգային դատարան ներկայացրած փաստաթղթում, 1951 թ.-ին,
- ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը 1975 և 1984 թթ. բանաձևերում,
- Նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանը նախագահական հռչակագրում 1981 թ. ապրիլի 22-ին,
- ԱՄՆ 50 նահանգներից 43-ը,
- Աշխարհի ավելի քան երկու տասնյակ երկրներ, ներառյալ Ֆրանսիան, Իտալիան, Ռուսաստանը, Կանադան, Հոլանդիան, Վատիկանը, Շվեյցարիան, Շվեդիան, Արգենտինան, Լիբանանը, Հունաստանը, Կիպրոսը, Լեհաստանը և Վենեսուելան,
- Մի շարք միջազգային կազմակերպություններ, ներառյալ ՄԱԿ-ի խտրականության կանխարգելման և փոքրամասնությունների պաշտպանության ենթահանձնաժողովը, Եվրախորհրդարանը և Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցությունը:
3. Հարյուրամյա տարելիցը կարող է նաև նախագահ Օբամայի վերջին հնարավորությունը լինել՝ վերականգնելու ամերիկահայ համայնքի վստահությունը՝  հարգելով Հայոց  ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ իր լուրջ խոստումները որպես սենատոր և նախագահի թեկնածու:
4. Նախագահ Օբաման կարող է հիմք դնել հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմանը՝ հիմնված ճշմարտության և արդարության վրա, համահունչ Ներկայացուցիչների պալատում սպասվող բանաձևին և իր նախորդ ապրիլքսանչորսյան ուղերձներին՝ հայտարարելով, որ «փաստերի լիարժեք, անկեղծ ու արդարացի ճանաչումը բխում է բոլորիս շահերից»: Նախագահ Օբամայի այցը նաև կխրախուսի մարդու իրավունքների թուրք պաշտպաններին՝ շարունակելու իրենց դժվարին աշխատանքը՝ օժանդակելու Թուրքիայի կառավարությանը՝ հաշվի նստելու իր անցյալի ամենամութ էջերի հետ:
5. ԱՄՆ նախագահը օգտվելով այս այցից կարող է կոչ անել Թուրքիային վերացնել Հայաստանի շրջափակումը՝ հայացք նետելով փակ սահմանից մի քիչ այն կողմ գտնվող բիբլիական Արարատ լեռանը:
6. Ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից Արցախի վրա հարձակումների ակտիվացմանը՝ նախագահ Օբաման կարող է շեշտել այս բարդ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված Վաշինգտոնի լուրջ աջակցությունը:
7. Նախագահ Օբամայի այցը կօգնի հավասարակշռել Հայաստանի հարաբերությունները Արևմուտքի հետ, հատկապես Ռուսաստանի գլխավորած Եվրասիական տնտեսական միությանը նրա անդամակցությունից հետո, և հաշվի առնելով Ապրիլի 24-ին Պուտինի նախատեսվող այցը Երևան: Հայաստանը սերտ հարաբերությունների մեջ է Արևմտյան Եվրոպայի և Միացյալ Նահանգների հետ և ներգրավված է միջազգային խաղաղապահ ուժերում Աֆղանստանում, Իրաքում, Կոսովոյում և Լիբանանում: Վերջերս, ՀՀ  նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նշանակումը ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում, ընդգծում է, թե Երևանը որքան է կարևորում Միացյալ Նահանգների հետ իր հարաբերությունները:
8. Քանի որ նախագահ Օբաման ուկրաինական ճգնաժամի պատճառով չի պատրաստվում մեկնել Մոսկվա՝ մասնակցելու մայիսի 9-ին կայանալիք Երկրորդ աշխարհամարտում տարած Հաղթանակի օրվա տոնակատարություններին,  ապա Երևանում նա հնարավորություն կունենա հանդիպելու նախագահ Պուտինին՝ ավելի հանգիստ պայմաններում:
9. Նախագահ Օբամայի այցը Հայաստան բարի կամքի կարևոր դրսևորում կլինի ամերիկահայ համայնքի նկատմամբ: Անցյալ շաբաթ 16 խոշոր ամերիկահայ կազմակերպություններ միասնական նամակով դիմեցին ԱՄՆ նախագահին՝ կոչ անելով նրան մասնակցել Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի միջոցառումներին Հայաստանում:
10. Նախագահ Օբաման կկատարի ԱՄՆ նախագահական առաջին պատմական այցը Հայաստան, որին նախորդել են մի շարք բարձրաստիճան ամերիկացի  պաշտոնյաներ՝ պետքարտուղար Ջեյմս Բեյքեր III-ը, 1992 թ., պաշտպանության քարտուղար Դոնալդ Ռամսֆելդը 2001 թ. և պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը 2010 և 2012 թվականներին, երբ վերջինս ծաղկեպսակ դրեց Երևանում Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում, ինչպես դա անում են Միացյալ Նահանգների բոլոր դեսպանները ամեն տարի Ապրիլի 24-ին՝ սկսած Հայաստանի 1991 թվականի անկախացումից:

АРУТ САСУНЯН. Десять причин, по которым президент США Обама 24 апреля должен посетить Армению
Президент Армении Серж Саргсян пригласил руководителей ряда стран 24 апреля в Ереван на мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян. Президенты Франции, России, Польши и Белоруссии уже приняли приглашение президента Саргсяна. Белый Дом еще не выступил с заявлением о том, намерен ли президент Барак Обама посетить Армению по случаю этого чрезвычайно важного события.
Сто лет назад посол США в Османской империи Генри Моргентау охарактеризовал организованное уничтожение 1,5 миллионов армян как «убийство целой нации». Польский юрист еврейского происхождения Рафаэль Лемкин сообщил компании «CBS» о том, что он придумал термин геноцид, основываясь на фактах массовых убийств армян в годы Первой мировой войны и массовых убийств евреев в годы Второй мировой войны.
Вот десять причин, по которым самолет президента США Барака Обамы 24 апреля должен приземлиться в международном аэропорту «Звартноц» города Еревана.
1. Президент Обама отдаст дань уважения сотням тысяч милосердных граждан США, выделившим в помощь армянам, пострадавшим от Геноцида, 117 миллионов долларов (сегодня эта сумма эквивалентна более 2 миллиардам долларов США). По инициативе посла Моргентау и при содействии президента Вудро Вильсона, Комитет помощи Ближнему Востоку помог спасти и приютить более 132 тысяч армянских сирот. Эта огромная благотворительная инициатива была первой международной гуманитарной помощью в истории Соединенных Штатов Америки. 2. Посетив по этому случаю Армению, президент Обама подтвердит тот факт, что США уже давно признали Геноцид армян. Геноцид как подтвержденный исторический факт был признан:
- Правительством США в документе, представленном в Международный суд в 1951 г.;
- Палатой представителей США в резолюциях от 1975 и 1984 гг.;
- Президентом Рональдом Рейганом в президентской декларации от 22 апреля 1981 г.;
- 43 из 50 штатов США;
- Более чем двумя десятками стран мира, включая Францию, Италию, Россию, Канаду, Голландию, Ватикан, Швейцарию, Швецию, Аргентину, Ливан, Грецию, Кипр, Польшу и Венесуэлу;
- Рядом международных организаций, включая подкомиссию ООН по предотвращению дискриминации и защите меньшинств, Европарламент и Международную ассоциацию геноцидоведов;
3. Столетняя годовщина может также стать последней возможностью президента Обамы восстановить доверие к себе армянской общины Америки и исполнить данные им в качестве сенатора и кандидата в президенты обещания, касающиеся признания Геноцида армян.
4. Президент Обама может заложить фундамент процесса улучшения армяно-турецких отношений, который будет основан на правде и справедливости, созвучно ожидающейся в Палате представителей резолюции и посланиям от двадцать четвертого апреля прошлого года, согласно которым «полноценное, искреннее и справедливое признание фактов вытекает из интересов всех нас». Визит президента Обамы также воодушевит турецких правозащитников на продолжение их тяжелой работы, направленной на то, чтобы помочь правительству Турции разобраться с самыми темными страницами своего прошлого.
5. Воспользовавшись этим визитом, президент США может призвать Турцию снять блокаду с Армении, переведя свой взгляд на находящуюся немного в стороне от закрытой границы библейскую гору Арарат.
6. В ответ на участившиеся нападения на Арцах со стороны Азербайджана, президент Обама может подчеркнуть серьезность намерений Вашингтона содействовать мирному урегулированию этого сложного конфликта.
7. Визит президента Обамы поможет уравновесить отношения Армении с Западом, особенно после ее вхождения в состав возглавляемого Россией Евразийского экономического союза, и учитывая намеченный на 24 апреля визит Путина в Ереван. Армения находится в тесных отношениях с Западной Европой и Соединенными Штатами Америки, и ее войска входят в состав миротворческого контингента в Афганистане, Ираке, Косово и Ливане. Наконец, назначение бывшего премьер-министра Республики Армения Тиграна Саркисяна на должность посла Армении в США подчеркивает важность для Еревана отношений с Соединенными Штатами Америки.
8. Поскольку президент Обама, по причине кризиса на Украине, не собирается лететь в Москву, чтобы принять участие в запланированных на 9 мая торжествах по случаю Дня Победы, одержанной во Второй мировой войне, то в Ереване у него будет возможность встретиться с президентом Путиным в более спокойной обстановке.
9. Визит президента Обамы в Армению станет проявлением доброй воли по отношению к армянской общине США. На прошлой неделе 16 крупных армянских организаций Америки в совместном письме обратились к президенту США, призвав его принять участие в мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян, в Армении.
10. Президент Обама совершит первый исторический президентский визит в Армению со стороны США, которому предшествовали визиты ряда высокопоставленных американских чиновников – госсекретаря Джеймса Бейкера III-го в 1992 году, министра обороны Дональда Рамсфелда в 2001 году и госсекретаря Хилари Клинтон в 2010 и 2012 годах, когда последняя возложила венок на мемориале жертв Геноцида армян, как это делают все послы Соединенных Штатов Америки каждый год 24 апреля, начиная с обретения в 1991 году Арменией независимости.