ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՀԱՅԵՐԸ. Պատմություն, Մշակույթ, Ավանդույթներ գրքի շնորհանդեսը Մոսկվայում
Մարտի 30-ին Մոսկվայում Լրագրողների տանը կայացել է պատմական գիտությունների դոկտոր, Ռուսաստանի Բնական գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Ազգագրության և մարդաբանության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Ալլա Տեր-Սարգսյանցի ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՀԱՅԵՐԸ. Պատմություն, Մշակույթ, Ավանդույթներ մենագրության շնորհանդեսը։
Տվյալ մենագրությունն Արցախի պատմության գիտական, պատմա-մշակութային հետազոտություն է՝ հնագույն ժամանակներից մինչ մեր օրերը։
Գրքում հատուկ ուշադրություն է հատկացվել 1918-1921 թթ. միջև ընկած ժամանակահատվածին, որին վերագրվում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ծագման ակունքները, դիտարկվել են հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի հիմնական փուլերը։
Մենագրության մեջ զետեղված են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ավանդույթների, մշակույթի, տոների և ծեսերի մասին մանրամասն տվյալներ։
Գիրքը հրատարակվել է Ռուսաստանի Սևծովյան-կասպյան տարածաշրջանի քաղաքական և սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտի կողմից։
Գիրքը ներկայացրել է Ռուսաստանի Դաշնությունում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մշտական ներկայացուցչության խորհրդական Ռուբեն Զարգարյանը։
Գրքի շնորհանդեսին ելույթով հանդես են եկել հասարակական գործիչ և բարերար Վարտկես Արծրունին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ռուսաստանի առաջին համանախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովը, Ռուս-հայկական համագործակցություն կազմակերպության նախագահ Յուրի Նավոյանը, Սևծովյան-կասպյան տարածաշրջանի քաղաքական և սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Զախարովը, հայտնի ռուս գրող, հրապարակախոս և կինոդրամատուրգ Կիմ Բակշին, Ռուսաստանի ԳԱ Միջազգային էկոնոմիկայի և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Վիկտոր Նադեին-Ռայևսկին և այլոք։

Presentation of the Book "ARMENIANS OF NAGORNO KARABAKH: History. Culture. Traditions” in Moscow
On March 30, the presentation of the monograph of Doctor of Historical Sciences, Academician of the Russian Academy of Natural Sciences, leading researcher of the Institute of Ethnology and Anthropology of the Russian Academy of Sciences Alla Ter-Sargsyan  "Armenians of NAGORNO KARABAKH: History. Culture. Traditions” took place at the House of Journalists in Moscow.
This monograph is a scientific, historical and cultural research of the history of Artsakh from the ancient times to the present days.
The book focuses on the period of 1918-1921, when the conflict between Azerbaijan and Karabakh took its origins, and presents the main stages of the process of peaceful settlement of the conflict.
The monograph also contains detailed information about the traditions, culture, holidays, and ceremonies of the Armenians of Nagorno Karabakh.
The book was published by the Russian Institute of Political and Social Researches of the Black Sea-Caspian Region.
Adviser of the Permanent Representation of the Nagorno Karabakh Republic to the Russian Federation Ruben Zargarian took the floor to present the book.
Public figure and philanthropist Vartkes Artzruni, the first Co-Chairman of the OSCE Minsk Group from Russia, Vladimir Kazimirov, Chairman of the "Russian-Armenian Cooperation" organization Yuri Navoyan, Director of the Institute of Political and Social Researches of the Black Sea-Caspian Region Vladimir Zakharov, prominent Russian writer, publicist and screenwriter Kim Bakshi, senior researcher of the Institute of International Economy and International Relations of the Russian Academy of Sciences Victor Nadein-Rayevski and others delivered speeches at the presentation of the book.