ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՀԱՅԵՐԸ. Պատմություն, Մշակույթ, Ավանդույթներ գրքի շնորհանդեսը Մոսկվայում
Մարտի 30-ին Մոսկվայում Լրագրողների տանը կայացել է պատմական գիտությունների դոկտոր, Ռուսաստանի Բնական գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Ազգագրության և մարդաբանության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Ալլա Տեր-Սարգսյանցի ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՀԱՅԵՐԸ. Պատմություն, Մշակույթ, Ավանդույթներ մենագրության շնորհանդեսը։
Տվյալ մենագրությունն Արցախի պատմության գիտական, պատմա-մշակութային հետազոտություն է՝ հնագույն ժամանակներից մինչ մեր օրերը։
Գրքում հատուկ ուշադրություն է հատկացվել 1918-1921 թթ. միջև ընկած ժամանակահատվածին, որին վերագրվում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ծագման ակունքները, դիտարկվել են հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի հիմնական փուլերը։
Մենագրության մեջ զետեղված են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ավանդույթների, մշակույթի, տոների և ծեսերի մասին մանրամասն տվյալներ։
Գիրքը հրատարակվել է Ռուսաստանի Սևծովյան-կասպյան տարածաշրջանի քաղաքական և սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտի կողմից։
Գիրքը ներկայացրել է Ռուսաստանի Դաշնությունում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մշտական ներկայացուցչության խորհրդական Ռուբեն Զարգարյանը։
Գրքի շնորհանդեսին ելույթով հանդես են եկել հասարակական գործիչ և բարերար Վարտկես Արծրունին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ռուսաստանի առաջին համանախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովը, Ռուս-հայկական համագործակցություն կազմակերպության նախագահ Յուրի Նավոյանը, Սևծովյան-կասպյան տարածաշրջանի քաղաքական և սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Զախարովը, հայտնի ռուս գրող, հրապարակախոս և կինոդրամատուրգ Կիմ Բակշին, Ռուսաստանի ԳԱ Միջազգային էկոնոմիկայի և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Վիկտոր Նադեին-Ռայևսկին և այլոք։

Презентация книги «АРМЯНЕ НАГОРНОГО КАРАБАХА: История. Культура. Тради¬ции» в Москве
30 марта в Москве в Доме журналистов прошла презентация монографии доктора исторических наук, академика Российской академии естественных наук, ведущего научного сотрудника Института этнологии и антропологии РАН Аллы Тер-Саркисянц «АРМЯНЕ НАГОРНОГО КАРАБАХА: История. Культура. Тради¬ции».
Данная монография является научным, историко-культурным исследованием истории Арцаха с древнейших времен до наших дней.
В книге особое внимание уделено периоду 1918-1921 гг., к которому относятся истоки возникновения азербайджано-карабахского конфликта, рассмотрены основные этапы процесса мирного урегулирования конфликта.
В монографии содержатся также подробные сведения о традициях, культуре, праздниках и обрядах армян Нагорного Карабаха.
Книга была издана российским Институтом политических и социальных иссле-дований Черноморско-Каспийского региона.
Книгу представил советник Постоянного представительства Нагорно-Карабахской Республики в Российской Федерации Рубен Заргарян.
На презентации книги выступили общественный деятель и меценат Варткес Арцруни, первый сопредседатель Минской группы ОБСЕ от России Владимир Казимиров, президент организации «Русско-Армянское Содружество» Юрий Навоян, директор Института политических и социальных исследований Черноморско-Каспийского региона Владимир Захаров, известный российский писатель, публицист и кинодраматург Ким Бакши, старший научный сотрудник Института международной экономики и международных отношений РАН Виктор Надеин-Раевский и другие.