ԳԼԽԱՎՈՐ ՔԱՐՏՈՒՂԱՐԻ ՈՒՂԵՐՁԸ ԱՌՈՂՋՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՕՐՎԱ ԱՌԹԻՎ
Բակտերիաներով, վիրուսներով, մակաբույծներով կամ քիմիկատներով աղտոտված սնունդն ավելի քան 200 հիվանդությունների պատճառ է դառնում՝ սկսած դիարեայից մինչև քաղցկեղ: Անընդհատ ի հայտ են գալիս սննդի անվտանգությանը սպառնացող նոր վտանգներ: Պարենամթերքի արտադրման, բաշխման և սպառման եղանակի փոփոխությունները, դիմացկուն բակտերիաների ի հայտ գալը, ճամփորդությունների շատանալը և առևտրի ծավալների ընդլայնումը բարդացնում են ախտածին մանրէների և աղտոտիչ տարրերի վերահսկումը, երբ դրանք գտնվում են մեր սննդի շղթայում:
Սննդամթերքի վտանգավորությունը համաշխարհային խնդիր է՝ հիմնականում վատ լուսաբանված և հաճախ անտեսված: Այն պայմաններում, երբ սննդի մատակարարման շղթան ձգվում է ամբողջ աշխարհով, էլ ավելի վճռորոշ է դառնում սննդի անվտանգության համակարգերի ամրապնդումը: Այդ է պատճառը, որ Առողջապահության համաշխարհային օրը Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) կոչ է անում երկրներին և բոլոր դերակատարներին բարելավել սննդամթերքի անվտանգությունը՝ գյուղացիական տնտեսությունից մինչև ափսե և այդ ժանապարհի ցանկացած կետում:
Անվտանգ սննդի արտադրությունը կարևոր է տնտեսությունների համար. այն խթանում է առևտուրն ու զբոսաշրջությունը և նպաստում պարենային անվտանգությանն ու կայուն զարգացմանը: Սննդի անվտանգությունը կարևոր է նաև կրթության ոլորտում. հիվանդ երեխաները բացակայում են դասերից, և հենց դպրոցում է, որ սպառողների հաջորդ սերունդը կարող է իմանալ սննդամթերքի անվտանգության հիմնական միջոցառումների մասին:
ԱՀԿ-ն և ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունն աշխատում են միասին՝ սահմանելու անվտանգ սննդամթերքի միջազգային չափանիշներ: Նրանք գնահատում են պարենամթերքի նոր տեխնոլոգիաների անվտանգությունը և երկրներին օգնում կանխել ու հայտնաբերել սննդային ծագման հիվանդությունների բռնկումները և արձագանքել դրանց: Այդ գործակալությունները նաև օգնում են երկրներին ստեղծել սեփական կարողություններ՝ կանխատեսելու և վերահսկելու սննդային ծագման հիվանդությունների ռիսկերը:
Սննդամթերքի արտադրության, բաշխման և պատրաստման մեջ ներգրավված բոլոր մարդիկ պետք է իրենց մասով նպաստեն սնունդն անվտանգ դարձնելու գործին: Կառավարությունները պետք է քաղաքացիներին տեղեկացնեն սննդամթերքի անվտանգության կարևորության մասին: Առողջության, գյուղատնտեսության, առևտրի և շրջակա միջավայրի ոլորտները պետք է միասին աշխատեն:
Առողջապահության համաշխարհային օրը եկեք բոլորս հարց տանք՝ որքանո՞վ է մեր սնունդն անվտանգ: Մենք բոլորս մեր դերն ունենք «ֆերմայից մինչև ափսե» ճանապարհին սննդամթերքի անվտանգությունը պահպանելու գործում:

Food contaminated with bacteria, viruses, parasites or chemicals is responsible for more than 200 diseases, ranging from diarrhea to cancers. Potential new threats to food safety are emerging all the time. Changes to the way food is produced, distributed and consumed, the emergence of resistant bacteria, and increases in travel and trade make it difficult to manage pathogens and contaminants once they are in our food supply.
Unsafe food is a largely under-reported and often overlooked global problem. With the food supply chain stretching around the world, the need to strengthen food safety systems within and among countries is becoming more critical. That is why, on World Health Day, the World Health Organization (WHO) is calling on countries and all actors to improve food safety from farm to plate and everywhere in between.
The production of safe food is important for economies–it fosters trade and tourism and supports food security and sustainable development. Food safety is also important for education–sick children miss school, and it is at school that the next generation of consumers can learn basic food safety practices.
WHO and the UN Food and Agriculture Organization (FAO) work together to set international standards for safe food. They assess the safety of new food technologies, and help countries to prevent, detect and respond to outbreaks of food-borne disease. These agencies also help countries build their own capacity to predict and manage food-borne disease risks.
All people involved in the production, distribution, and preparation of food must play their part to make food safe. Governments must communicate the importance of food safety to their citizens. The health, agriculture, trade, and environment sectors need to work together.
On World Health Day, let us all ask: how safe is our food? We all have a role to play in keeping food safe – from farm to plate.