Ինչո՞ւ է Վրաստանը թաքցնում Թբիլիսիում տեղի ունեցած կռիվը (Տեսանյութ)
Մայիսի 1-3-ը Թբիլիսիում կայացել է շոտոկան-կարատեի աշխարհի VI առաջնությունը: Առաջնության մասնակիցները 6-ից մինչև 35 տարեկան կարատեիստներ են 52 երկրներից: Ինչպես հայտնի է դարձել բոլորովին վերջերս` մայիսի 2-ին, երբ հանդես էին գալիս կարատեիստ-երեխաները` 6-14 տարիքային խմբում, ադրբերջանցի երկրպագուների և մարզիկների ամբոխը սկսել է նախ վիրավորել մրցույթի հայ մասնակիցներին, իսկ հետո հարձակվել պատանի մարզիկների վրա… Կռիվ է սկսվել, որը հնարավոր է դարձել դադարեցնել միայն վրաց ոստիկանության միջամտությունից հետո: Կռվի հրահրողները ձերբակալված են:
Հարկ է նշել, որ վրացական ազատ մամուլը լուռ է անցել այս դեպքի կողքով, իսկ Առաջնության կազմակերպիչները, այնպես, ինչպես Վրաստանի իրավապահպան մարմինների ներկայացուցիչները, հրաժարվում են որևէ մեկնաբանություն տալուց: Հասկանալի է, թե ինչո՞ւ…
…
1905 թվականի մայիսի 11-ին, 110 տարի առաջ, Անդրկովկասի նավթային մայրաքաղաք Բաքվի կենտրոնական հրապարակներից Պարապետի վրա, 21 ամյա մի հայ հեղափոխական ռումբի մի հարվածով ահաբեկեց նահանգապետ իշխան Նակաշիձեին:
Երիտասարդ այդ հեղափոխականը Դրաստամատ Կանայանն էր՝ անզուգական Դրոն, որ այդպես, օր-ցերեկով և բանուկ մի հրապարակի վրա, գործադրեց Բաքվի Հ.Յ.Դ. Ոսկանապատի Կենտրոնական Կոմիտեի տված մահապատժի որոշումը՝ հարյուրավոր անմեղ հայերի կոտորածը հրահրած Բաքվի նահանգապետի դեմ:
Հայ ժողովրդի ազգային-ազատագրական շարժման և, ընդհանրապես, համառուսական հեղափոխական խմորումների պատմության ամենից ուշագրավ և ուսանելի էջերից է Նակաշիձեի ահաբեկումը։ Նաև՝ այսօրվա համար նշանակալի դասեր փոխանցող մի դրվագ է, որ մեկից ավելի զուգահեռներով լույս է սփռում հայ և ադրբեջանական մերօրյա հակադրության արմատների վրա:
Ո՞վ էր Նակաշիձեն, ի՞նչ էր արել, որ արժանացավ նման դաժան դատաստանի: Ինչո՞ւ Բաքուն թատերաբեմ հանդիսացավ հայկական հեղափոխության այդօրինակ հարվածի համար:
Բաքուն 19-րդ դարավերջին դարձել էր ոչ միայն Անդրկովկասի, այլև՝ ամբողջ Ցարական Կայսրության նավթային կենտրոնն ու ամենից ճարտարարվեստական քաղաքը, ուր անխնա մրցակցության մեջ էին ռուսական և անգլիական, հայ և թաթարական դրամագլուխներն ու գործատերերը։ Իսկ 1900-ականների սկզբներին, Բաքուն դարձել էր գլխավոր խառնարանը համառուսական առաջին հեղափոխությամբ թափ առած արյունալի խմորումների համար:
Ցարական Ռուսաստանը, արտաքին ճակատի վրա, հեռավոր արևելքում պատերազմ էր մղում Ճապոնիայի դեմ, իսկ ներքին ճակատի վրա դիմագրավում էր Ս. Պետերբուրգից սկսած և կայսրության ողջ տարածքն ալեկոծած ընկերային հեղափոխության բուռն պայթումը:
Հատկապես Անդրկովկասը հեղափոխական ալեկոծումի մեջ էր և հեղափոխական տարրերը, առանց ազգային խտրության, միասնաբար ծառացած էին ցարական բռնատիրության դեմ:
Բազմազգյան մի մեծ խառնարան էր Անդրկովկասը, հատկապես նավթահորերով հարուստ Բաքուն, ուր հայն ու ռուսը, վրացին և թաթարը սուր մրցապայքարի մեջ էին իրար հետ՝ ազգամիջյան հարաբերությունների ճակատի վրա։ Իսկ մյուս կողմից՝ ընկերային չարաշահումների և կեղեքումների դեմ ընդվզումի ու պայքարի ճակատի վրա, տարբեր ազգերի հեղափոխական երիտասարդությունը միացյալ ուժերով ծառացած էր ցարիզմի կայսերապետական ճնշումի գործիքների՝ խավարամիտ ու հետադիմական տարրերի դեմ:
Համառուսական հեղափոխության ալիքը հասկանալիորեն լայն արձագանք էր գտել Բաքվի աշխատավորների մեջ և ի մի էր բերել դրանք՝ անկախ նավթահորերի կամ ճարտարարվեստական մարզի բանվորների ազգային պատկանելիությունից:
Ի տես հեղափոխական խմորումների այդօրինակ սաստկացումին ու ծավալումին՝ ցարական իշխանությունները ամեն կարգի դավ ու սադրանք էին որոճում, հակակշռելու համար հեղափոխության վարակիչ ալիքը:
Պատմաքաղաքական այս ենթահողի վրա, խռովահույզ Բաքվի նահանգապետի իր դիրքից, թաթարական ծագումով Նակաշիձեն ձեռնամուխ եղավ հեղափոխական խմորումների հենարանը հանդիսացող Բաքվի աշխատավորությունը ազգային հողի վրա պառակտելու և ջլատելու դավադրությանը:
Իսկ նման սադրանքի հաջողության համար պատրաստի հող էր թուրք-թաթար զանգվածը, իր մեծաթիվ բանվորությամբ հանդերձ, որ տակավին գալարվում էր խավարամտության ու կրոնամոլության ճիրաններում։ Մանավանդ որ ինչպես Օսմանյան Կայսրության մեջ, նույնպես և Ցարական Կայսրության հովանու տակ հրահրված էր թաթարների (ի դեպ՝ նաև վրացիների) ամբոխային այն տրամաբանությունը, թե իբր հայերը՝ սակավաթիվ լինելով հանդերձ, թե՛ մեծ կշիռ ունեին մեծահարուստների վերնախավի մեջ, թե՛ բարեկեցիկ կյանք էին ապահովել իրենց բանվորներին...
Նահանգապետ Նակաշիձեն առավելագույն նենգամտությամբ յուղ թափվեց հայ-թաթարական հակադրությունների ու թշնամանքի այդ կայծերի վրա՝ նաև գաղտնաբար զինելով թաթար ազգայնամոլ խմբավորումներին։ Ցարական իշխանությունների կողմից զինված այդ վարձկանների գլխավորությամբ էլ, 1905թ.ի փետրվարի 6-ին, Բաքվի տարբեր շրջաններում, թաթար խուժանը հարձակվեց հայերի և նրանց խանութների ու հաստատությունների վրա՝ քանդելով, կողոպտելով և սպանելով...
Թուրք-թաթար ամբոխի կատաղությունը շարունակվեց երեք օր՝ հակառակ որ առաջին օրը անակնկալի եկած հայությունը շատ արագ ինքնապաշտպանության և հակահարվածի դիմեց Դաշնակցությունը և նրա հաղթ բռունցքը մարմնավորող հայդուկապետ Նիկոլ Դումանի ղեկավարությամբ:
Թեև թուրք-թաթար ամբոխի խժդժություններին սանձ դրվեց, բայց երկուստեք հարյուրավոր զոհեր ու վիրավորներ ընկան, իսկ Բաքվի հայությունը ենթարկվեց նյութական հսկայական կորուստների:
Այս աստիճան ծանր հանցագործության գլխավոր պատասխանատուն էր նահանգապետ Նակաշիձեն։ Նրա սադրանքը անպատիժ չպետք է մնար՝ թե՛ նույնինքն հանցագործին արդար դատաստանի արժանացնելու համար, թե՛ նման սադրանքների և հանցագործությունների կրկնումը կանխարգելելու նպատակով:
Եվ նահանգապետի դեմ մահապատիժ որոշեց ոչ միայն Դաշնակցությունը՝ հանձինս Բաքվի Հ.Յ.Դ. Ոսկանապատի Կենտրոնական Կոմիտեի, այլև՝ ռուս ընկերվարական-հեղափոխական կուսակցությունները իրենց հերթին մահապատժի վճիռ արձակեցին Նակաշիձեի դեմ։ Մինչև անգամ Ռուս Սոցիալիստ-Հեղափոխականները դիմեցին Դաշնակցությանը, որպեսզի իրենց զիջի բոլոր հեղափոխականների օրհնությունը վայելող մահապատժի այդ որոշման գործադրությունը:
Դաշնակցությունը ընդառաջեց Ռուս Սոցիալիստ-Հեղափոխականների կուսակցության դիմումին, բայց այս վերջինի կողմից կատարված Նակաշիձեի ահաբեկման առաջին գործողությունն անհաջող անցավ: Ցարիզմի նենգ պաշտոնատարը անպայման պետք է պատժվեր և ի վերջո պատժվեց Դրոյի ձեռքով:
Դրոն այդ շրջանում ծառայում էր ռուսական բանակում, բայց հազիվ էր լսել փետրվարի 6-ի թուրք-թաթար ամբոխի խժդուժությունների լուրը՝ շտապել էր էր Բաքու ու իրեն տրամադրել Նիկոլ Դումանի և Հ.Յ.Դ. Ոսկանապատի Կ. Կոմիտեին։ Դրոն նաև կամավոր իր թեկնածությունը առաջարկեց Նակաշիձեի ահաբեկման գործադրության համար, երբ ռուս հեղափոխականների առաջին փորձը ձախողվեց:
Եվ Դումանը իր հավանությունը տվեց:
Գործողության կազմակերպման պատասխանատվությունը վստահվեց Կ. Կոմիտեի անդամներից Աբրահամ Գյուլխանդանյանին, իսկ անփորձ ահաբեկչին՝ Դրոյին պիտի աջակցեր Գանձակեցի Կռո անունով նույնպես երիտասարդ մի հեղափոխական։ Եվ 1905թ.ի մայիսի 11-ին Նակաշիձեն ստացավ իր արժանի պատիժը:
Նակաշիձեին նահանգապետարան փոխադրող ձիակառքը, շրջապատված ձիավոր թիկնապահներով, ամեն օր անցնում էր Պարապետի հրապարակից։ Գործողության համար ճշտված օրը՝ մայիսի 11-ին, Կռոն պետք է դիրք բռնած լիներ հրապարակ տանող փողոցի ծայրը, իսկ Դրոն՝ իբրև հրապարակի վրա զբոսնող անցորդ, մի տոպրակի մեջ դրած մահարկու ռումբը, պիտի սպասեր Կռոյի ազդանշանին՝ թե Նակաշիձեի կառքն է մոտենում:
Բայց այդ օրը Կռոն ընդհանրապես չերևաց, իսկ Ա. Գյուլխանդանյանը մի պահ երևաց ու անհետացավ։ Դրոն մնաց մենակ... հրապարակի վրա գտնվող թուրք-թաթար մի պտղավաճառ, մայթի վրա շարել էր իր վաճառած մրգերը. թարմ կեռաս ուներ. Դրոն պտղավաճառից խնդրեց մի տոպրակ կեռաս և մինչ վաճառորդը կլցներ տոպրակը, հանկարծ լսվեցին ձիակառքի և ձիավորների ձայներ։ Առանց այլայլելու, Դրոն իր ձեռքի տոպրակից հանեց պատրաստի ռումբը, արագորեն վազեց առաջացող կառքի ուղղությամբ և նետեց ռումբը։ Ահավոր պայթյունին հետևեց հրապարակի խուճապահար անցորդների մեծ իրարանցումը։ Դրոն խառնվեց ամբոխին և անհետացավ...
Նակաշիձեն, իր սպասավորը, թիկնապահները և կեռասի պտղավաճառը տեղն ու տեղը սպանվեցին: Ահ ու սարսափը պատեց կայսերապետական ուժերին և ցարական ոստիկանությանը:
Բաքվի Հ.Յ.Դ. Ոսկանապատի Կ.Կոմիտեն, հայ ժողովորդին և ընդհանրապես Անդրկովկասի հանրային կարծիքին ուղղված երկու անջատ հայտարարություններով, ստանձնեց Նակաշիձեի մահապատժի պատասխանատվությունը։ Իսկ Հ.Յ.Դ. Կովկասյան Պատասխանատու Մարմինը, հատկապես ցարական պաշտոնությանն ուղղված մի երրորդ հայտարարությամբ, ազդարարեց Նակաշիձեի ահաբեկմանն ի պատասխան հակահայ նոր դավեր սադրող ուժերին, թե ավելի հատու պիտի լինի հայ հեղափոխականների հաջորդ հարվածը:
Անշուշտ, որոշ ժամանակի համար զգաստացան ռուս պաշտոնատարները, նույնպես և թուրք-թաթար ազգայնամոլ շարժումների պարագլուխները: Բայց հրձիգությունը գործված էր արդեն, և ազգամիջյան լարվածությունն ու թշնամանքը մեկընդմիշտ սանձազերծված էին...
Փոքր ազգերը պետք է զոհաբերվեին, իբրև պարզ խաղաքարեր, մեծապետական ինչ-ինչ շահերի ձեռքբերման և աշխարհաքաղաքական հաշիվների կարգավորման համար...
1905թ. ի Մայիսի 11-ին Նակաշիձեի ահաբեկումը հայ ժողովրդի հատու պատասխանն էր թե՛ փոքր ազգերը զոհաբերելու պատրաստ մեծապետական ուժերին, թե՛ նրանց ձեռքը կույր գործիքի վերածված ազգայնամոլներին:

Тбилиси готовят повторить судьбу Баку? Почему в Грузия замалчивает факт драки, произошедшей в Тбилиси?
• 11-05-2015 16:22:35   | Грузия  |  Обзор прессы Диаспоры
1-3 мая, в Тбилиси состоялся VI чемпионат мира по шотокан-карате. Участники чемпионата –каратисты из 52 стран, в возрасте от 6 до 35 лет. Как стало известно совсем недавно -2 мая, когда выступали каратисты-дети, в возрастной категории 6-14 лет, толпа азербайджанских болельщиков и спортсменов начала вначале оскорблять армянских участников соревнования, а за тем и вовсе напала на юных спортсменов… Завязалась драка, остановить которую удалось только после вмешательства грузинской полиции. Зачинщики драки арестованы. Следует отметить, что грузинская свободная пресса, обошла мимо этот инцидент, а организаторы Чемпионата, так же как и представители правоохранительных органов Грузии –воздерживаются от дачи каких либо комментариев. Понятное дело –почему…
11 мая 1905 года, ровно 110 лет тому назад, в Баку, 21-летний армянин привел в исполнение смертный приговор организатору погромов армянского населения в Баку -губернатору Бакинской губернии –Накашидзе. Смертный приговор организатору армянских погромов в Баку 1905 года, был вынесен Комитетом «Восканапат» АРФ Дашнакцутюн, а привел в исполнение его 21 летний Драстамат Канаян, больше известный как Дро.
Убийство губернатора Накашидзе в центре Баку сало одной из самых ярких и поучительных страниц народно-освободительной борьбы армянского народа. Смертный приговор, приведенный в исполнение молодым Дро, и сегодня является актуальным. Позволяет более отчетливо понять корни армяно-азербайджанского конфликта, провести параллели с сегодняшним днем.
Кем был Накашидзе, за какие действия он был так жестоко наказан и почему именно Баку стал сценой, на которой развернулись столь трагические события начала прошлого века?
С 19 века Баку стал важнейшим центром по добычи нефти не только Закавказья, но и всей обширной территории Российской Империи. К концу 19-ого века Баку уже был местом, где в непримиримой борьбе пересекались экономические интересы российских, английских, армянских и татарских элит. Политических и финансовых. Именно повышенный интерес различных групп к Баку и его нефтяным запасам привели к тому, что уже с начала 1900-ых годов в многонациональном городе, начали происходить события, которые, по большому счету, устраивали всех, кроме самих жителей этого города и региона…
В начале 1900-ых годов Империя вела войну на дальнем востоке –с Японией. Параллельно этому по всей территории Российской Империи происходили процессы вылившиеся в дальнейшем в первую русскую революцию. Идеи революции, освобождения от царского гнета, быстро нашли понимание среди многонационального населения города… В городе один за дрогой начали образовывать революционные группы –русские, армянские, грузинские, татарские… Царское правительство не могло этого не замечать, и пыталось сделать все, что бы подавить в населении идею социальной революции. В своем стремлении контролировать нефтяные запасы Баку царское правительство было твердо и эта самая твердость предопределила тот полный спектр методов, которым начали пользоваться государственные чиновники…
Губернатор Бакинской губернии –Накашидзе, фамилия которого хоть и грузинская, но сама его семья имела татарское происхождение, решил противопоставить революционному, социальному движению –межнациональный конфликт. Основными участниками межнационального конфликта, по замыслу Накашидзе, должны были стать с одной стороны татары, а с другой –армяне. «Успеху» данного замысла способствовало и то, что на протяжении многих лет татарское, и частично грузинское население региона, испытывало зависть по отношению к той части армянского населения, которая смогла сформироваться в экономическую элиту. Чувство зависти постепенно перерастало в ненависть и когда по приказу Накашидзе, началось тайное вооружение бакинских татар, все прекрасно понимали –против кого будет использовано это оружие…
6 февраля 1905 года по всей территории Баку татарские вооруженные группировки начали нападения на магазины и дома, принадлежавшие армянам. Начались поджоги, погромы и убийства… Армянское население города, поняв, что руками татарских погромщиков против него действует царское правительство, прибегло к самообороне…
В результате спровоцированных губернатором Накашидзе армянских погромов в Баку, погибли сотни людей, дома сотен армян были разграблены, сожжены… Было ясно, что февральские погромы армянского населения были лишь частью более глубокой и обширной программы… С целью недопущения продолжения погромов и разжигания полноценной гражданской войны, организатор столь тяжелого преступления -губернатор Накашидзе должен был быть наказан.
Уже в марте 1905 года бакинский комитет «Восканапат» АРФ Дашнакцутюн, вынес приговор кровавому губернатору. Следует так же отметить, что решение бакинского Комитета АРФ, так же поддержали и другие революционные группы города –русские и грузинские. Социал-Демократы дали свое «благословление» на наказание преступника, который превратил улицы города в театр военных действий между горожанами.
В конце марта 1915 года было организовано совместное нападение на губернатора Накашидзе, в котором участвовали армяне, русские и грузины. Однако, в тот день не удалость привести в исполнение смертный приговор. Кто то, из «своих», предупредил Накашидзе об опасности… АРФ Дашнакцутюн приняло решение самостоятельно исполнить смертный приговор виновнику армянских погромов.
В начале 1905 года Дро служил в русской армии, но как только узнал, о армянских погромах, сразу же направился в Баку где встретился с руководителем бакинского Комитета –Николом Думаном и предложил сои «услуги». Комитет «Восканапат» прнял решение и назначил руководителем запланированной акции мести –Абраама Гюлханданяна, а Дро и Гандзакеци Кро –непосредственными мстителями. 11 мая 1905 года решение комитета «Восканапат» было приведено в исполнение.
Губернатор Накашидзе каждый день выезжал из своей резиденции, в сопровождении многочисленной охраны и проезжал площадь Парапет. Согласно договоренности, в обговоренное время Гандзакеци Кро должен был подать сигнал Дро о приближении эскорта Накашидзе. Дро, который находился на площади Парапет, получив сигнал от Кро, должен был направится к приближающемуся эскорту Накашидзе и бросить в него самодельную бомбу, спрятанную в пакете. Однако, 11 мая, Гандзакеци Кро так и не появился… Абраам Гюлханданян, который вначале был в поле зрения Дро, так же исчез… Дро остался один.
Дро не растерялся, и когда послышался звук приближающегося эскорта, уверенными шагами подбежал к кровавому губернатору Накашидзе и кинул в него самодельную бомбу. На площади Парапет раздался оглушительный взрыв. Когда дым развеялся на площади лежали бездыханные тела губернатора Накашидзе и его охраны. Комитет «Восканапат» в тот же день заявил о своей причастности к организованной операции мести. Царское правительство было в ярости.
Поджигатель и организатор армянских погромов в Баку –губернатор Накашидзе был наказан… Однако, посеянные им семена ненависти уже начали давать свои плоды. Тайное вооружение татарского населения –продолжилось.
Наступил век, когда малочисленные нации должны были стать жертвой «игр и разборок» мировых держав… 11 мая 1905 года армянский народ дал мировым державам отчетливый ответ, что не собирается слепо становится жертвой и «инструментом» в их «разборках».