ՌԴ սահմանապահները «Զվարթնոցում» գործելու իրավունք չունեն
Ինչպես գիտեք, «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում մեկնող և ժամանող քաղաքացիների անձանգրային ստուգումները հաճախ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության սահմանապահների փոխարեն իրականացնում են Ռուսաստանի Դաշնության մեր երկրում գտնվող անվտանգության դաշնային ծառայության (ФСБ) սահմանապահները:
ՀՀ ԱԱԾ-ից «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորման»հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին, որ , «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահները ծառայություն են իրականացնում ՀՀ և ՌԴ միջև 1992 թվականի սեպտեմբերի 30-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահզորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին» պայմանագրով:
Այդ պայմանագրի ուսումնասիրությամբ պարզ է դառնում, որ չկա այնպիսի մի դրույթ, որը Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահներին իրավունք կտար որևէ ծառայություն իրականացնել Հայաստանի որևէ օդանավակայանում:
Փոխարենը, պայմանագրի 3-րդ հոդվածում հստակ ամրագրված է, որ «Թուրքիայի և Իրանի հետ սահմանի պահպանության հետ չկապված այլ խնդիրների կատարմանը (բացառությամբ տարերային աղետների, վթարների և այլ աղետների վերացման աշխատանքների) Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերը չեն ներգրավվում»:
Անգամ ավելին: Նույն պայմանագրի 6-րդ հոդվածն ասում է «Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերը սահմանն անցնելու կանոնակարգերը սահմանող օրենսդրական գործող ակտերին համապատասխան մարդկանց, փոխադրամիջոցների, բեռների, ապրանքների և այլ իրերի բացթողումը իրականացնում են Թուրքիայի և Իրանի հետ Հայաստանի Հանրապետության սահմանի վրա գտնվող անցումային կետերով»: Ուշադրություն դարձրեք, որ խոսքը գնում է բացառապես Թուրքիայի և Իրանի սահմանների անցակետերի մասին և որևէ խոսք չկա օդակայաններում գործող անցակետերի մասին:
Այսպիսով, կարելի է վստահաբար արձանագրել, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը և Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայությունը համատեղ խախտում են հայ-ռուսական միջպետական պայմանագրերն ու Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը: Այդ կառույցներն, ըստ ամենայնի, իրենց դասում են օրենքից վեր:
Այս մոտեցումը խիստ մտահոգիչ է, քանի որ խոսքը գնում է Հայաստանի ազգային անվտանգության մարմինների,Հայաստանի սահմանի վերահսկման գործառույթները ապօրինի կերպով մեկ այլ պետությանը հանձնելու մասին, ինչը հանդիսանում է պետական ինքնուրույնության որոշակի զիճում:

12-05-2015 18:12:42 | Armenia | Human Rights
As you know, at Zvartnots International Airport, the passports of arriving and departing citizens are often checked by border guards of the Federal Security Service (FSS) of the Russian Federation instead of the border guards of National Security Service of the Republic of Armenia.
In response to the inquiry made by the “Union of Informed Citizens”, the RA National Security Service informed that the Russian border guards of the FSS of Russian Federation serve in Zvartnots International Airport according to the agreement signed between the RA and the RF on September 30, 1992 on “The Status and Activity Conditions of the Border Troops of the Russian Federation Located in the Republic of Armenia”.
The study of the agreement makes it clear that there is no provision that would grant the border guards of the Russian Federation the right to realize service in any airport in Armenia.
Instead, it is clearly fixed in Article 3 of the agreement that “Border guards of the Russian Federation are not to be involved in implementing tasks not related to the protection of borders with Iran and Turkey (except for works on elimination of consequences of natural disasters, accidents or other disasters)”.
Moreover, Article 6 of the same agreement states that “the border troops of the Russian Federation carry out the passage of people, transport means, cargo, products and other items through the checkpoints located at the RA border with Turkey and Iran in accordance with the current legislative acts defining the regulations of crossing the border”. Pay attention that it speaks only about border checkpoints with Turkey and Iran and there is no mentioning of checkpoints at airports.
Thus, we can surely record that the National Security Service of the Republic of Armenia, in cooperation with the Federal Security Service of the Russian Federation, jointly violate the Armenian-Russian intergovernmental agreements and the legislation of the Republic of Armenia. Apparently, these structures consider themselves to be “above the law”.
This kind of approach is a very disturbing one as we are speaking about Armenian national security bodies illegally passing Armenian border control functions to another state, which is a yield of state sovereignty in some way.