Փոթի նավահանգստի աշխատակիցները դադարեցրել են գործադուլը
«Այսօր Վրաստանում շատ գործեր են արվում: Երկրում չկա մի նախարար, որին անգործության մեջ կարելի է մեղադրել: Ամբողջ Կառավարությունն է աշխատում մեծ եռանդով: Մինչդեռ, ինչպես պարզվեց աջակցության հետ (բնակչություն -խմբ.) դժվարություններ ունենք: Արդար չի լինի ասել, որ ոչինչ չի արվել: Օբյեկտիվ պատճառների հետևանքով մենք ստացել ենք այն, ինչ ստացել ենք», -խոսելով NDI-ի անցկացրած սոցհարցման արդյունքների մասին` հայտարարել է Վրաստանի Արդարադատության նախարարը: Հիշեցնենք, որ հարցման արդյունքների համաձայն` ընդհանուր առմամբ, հարցվածների մեծ մասը դժգոհ է Կառավարության գործունեությունից, իսկ իշխող կուսակցությանն աջակցում է ընդամենը 24%:
Մայիսի 15-ին Փոթի նավահանգստի աշխատակիցները դադարեցրել են գործադուլը: Նավահանգիստը սկսել է աշխատանքը: Բողոքող աշխատակիցների և նավահանգստի վարչության միջև համաձայնություն է ձեռք բերվել ուշ գիշերը: Ցուցարարների բոլոր պահանջները կատարվել են: Միակ պահանջը, որի որոշումը ժամանակավորապես հետաձգվել է, աշխատավարձերի 14%-ով բարձրացումն է: «Մենք որոշեցինք դադարեցնել գործադուլը, քանի որ մեր հիմնական պահանջների մասով` նավահանգստի վարչությունը զիջումների գնաց: Վաղվանից նավահանգիստը կսկսի աշխատանքը», -հայտնել է Փոթի նավահանգստի աշխատակիցներից մեկը: Հիշեցնենք, որ նավահանգստի աշխատակիցների գործադուլը սկսվել էր մայիսի 6-ին: Աշխատակիցները, որոնք գործադուլի էին դիմել պահանջում էին աշխատավարձերի բարձրացում և «13-րդ աշխատավարձի» պահպանում: Գործադուլը սկսվել էր աշխատակիցների և նավահանգստի վարչության միջև վերջնագրի ժամկետի լրանալուց հետո: Միաժամանակ վարչությունը բնութագրում էր գործադուլը որպես «ծառայողական պարտականությունների ինքնագլուխ դադարեցում, որին անպայման հետևելու է պատիժ»: Նավահանգստի աշխատակիցներն իրենց հերթին հայտարարել են, որ չեն դադարեցնի գործադուլը մինչև իրենց պահանջները հաշվի չառնվեն: Գործադուլին մասնակցում էին նավահանգստի 600-ից ավելի աշխատակից: Մայիսի 6-15 ընկած ժամանակահատվածում Փոթիի նավահանգիտը, փաստացիորեն, անդամալուծված էր: Հիշեցնենք, որ Փոթի նավահանգստի միջոցով է անցնում երկրի ապրանքաշրջանառության մեծ մասը, այդ թվում նաև դեպի այլ երկրներ բեռների փոխադրումը:
Խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցիչ Վախթանգ Խմալաձեն, խոսելով Ներքին Գործերի նախարարության ծրագրած բարեփոխման մասին, հայտնել է, որ «անցկացվող բարեփոխումները պետք է ապահովեն պետական անվտանգությունը»: Վերջապես եկել է ժամանակը, և մենք կանցկացնենք այդ կարևորագույն բարեփոխումը: Վերջապես տեղի կունենա Ներքին Գործերի նախարարության ստորաբաժանումը: Այն գերատեսչությունը, որը պետական անվտանգության պատասխանատվությունն է կրում, կլինի առանձին Ներքին Գործերի նախարարությունից: Առանձնացված գերատեսչությունը կղեկավարի ոչ թե պետական-քաղաքական անձ, այլ նշանակված մասնագետը: Բերեփոխումն անցկացնելուց հետո մենք կստանանք այնպիսի մոդել, երբ երկրում ցանկացած քաղաքական իշխանության փոփոխություն չի հանգեցնի առանձնացված գերատեսչության ղեկավարության փոփոխությանը: Դա արդեն չի լինի քաղաքական գերատեսչություն: Գերատեսչությունը անկախ երկրի ներքաղաքական կյանքից կլինի կայուն և կշարունակի աշխատանքը», -հայտնել է Վախթանգ Խմալաձեն:
«Աստված մեծ գանձ է շնորհել Վրաստանին: Երկիրն օրհնված է ջրով: Այդ ռեսուրսի մասին ինչպես պետք է հոգ տանել տեղում, այնպես էլ պետք է արտահանել այն», -մայիսի 15-ին հայտարարել է Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի նախագահը:
Մայիսի 15-ին Թբիլիսիում անցկացվող ՎԶԵԲ վեհաժողովի շրջանակներում Վրաստանի Տնտեսության նախարարը հանդիպել է Հայաստանի Տնտեսության նախարարի հետ: «Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկրների միջև երկկողմանի տնտեսական համագործակցության հարցեր: Հայաստանի և Վրաստանի միջև ստորագրված է շուրջ 60 պայմանգիր, այդ թվում նաև տնտեսական և առևտրային համագործակցության վերաբերյալ: 2003-2014թթ. ժամանակահատվածում Հայաստանը Վրաստան է ներդրել 20 130 000 դոլար: Հարկ է նշել, որ 2014թ. անցյալ տարիների համեմատությամբ Վրաստանում հայկական ներդրումների չափը աճել է 139%-ով: Վիճակագրական տվյալների համաձայն` 2015թ. սկզբի դրությամբ Վրաստանում կա հայկական կապիտալի մասնակցությամբ 48 գրանցված ձեռնարկություն: Կարևոր է նաև Հայաստանի և Վրաստանի փոխհարաբերություններում զբոսաշրջիկության բաղադրիչը: Հայաստանից զբոսաշրջիկների քանակը տարեցտարի աճում է: 2014թ. Վրաստան է այցելել  1 325 635 այցելու Հայաստանից: Դա 2.6%-ով ավելի է, քան 2013թ.», -ասված է Վրաստանի Տնտեսության նախարարության հայտարարությունում:
Վրաստանի Կենտրոնական Բանկը մայիսի 16-ի համար լարիի նոր կուրս է սահմանել` 1 դոլարը` 2.3637 լարի: Լարին արժեզրկվում է նաև եվրոյի նկատմամբ: 1 եվրոն կարժենա 2.7016 լարի: Լարին շարունակվում է արժեզրկվել:
Վրաստանի ազգային Վիճակագրական Գործակալության հրապարակած տվյալների համաձայն` 2015թ. կրճատվել է արտասահմանից Վրաստան ուղարկվող գումարային միջոցների ծավալը: Ապրիլին Վրաստան է փոխանցվել 91 100 000 դոլար, ինչը 29 400 000 դոլարով քիչ է 2014թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: Ուղարկված գումարային միջոցների ընդհանուր քանակի 92.2% գալիս է 12 խոշորագույն երկիր- դոնորներից: Առաջին տեղը անփոփոխ կերպով զբաղեցնում է Ռուսաստանը: Ապրիլին Ռուսաստանից Վրաստան է փոխանցվել 37 000 000 դոլար: Երկրորդ տեղը զբաղեցնում է Հունաստանը` 13 300 000 դոլար, երրորդ տեղը` Իտալիան (8 200 000 դոլար), ԱՄՆ-ն` չորրորդ տեղը (8 100 000 դոլար) և Թուրքիան հինգերորդ տեղը (5 700 000 դոլար): Ինչպես հայտնում է Վրաստանի վիճակագրական գերատեսչությունը, 2015թ. ապրիլին Վրաստանից արտասահման է փոխանցվել 14 500 000 դոլար:

События дня. 15 мая, Грузия
«Сегодня в Грузии делается очень много дел. В стране нет ни одного министра, которого можно было бы обвинить в бездействии. Все правительство работает с большим энтузиазмом. Однако. Как оказалось с поддержкой (населения -ред) у нас сложности. Было бы не справедливо говорить, что ничего сделано не было. Из за объективных причин мы получили то, что получили», -говоря о результатах социологического опроса проведенного NDI, заявила министр Юстиции Грузии. Напомним, что согласно результатам опроса, в целом, большая часть опрошенных недовольны деятельностью правительства, а правящую партию поддерживают всего 24% .
15 марта сотрудники порта Поти прекратили забастовку. Порт начал работу. Соглашение между протестующими сотрудниками и администрацией порта было достигнуто поздно ночью. Все требования протестующих были выполнены. Единственное требование, решение которого временно было отложено –повышение зарплат на 14%. «Мы решили прекратить протест, так как по основным нашим требованиям Администрация порта пошла на уступки. С Завтрашнего дня порт начнет работу», -заявил один из сотрудников порта Поти. Напомним, что забастовка сотрудников порта началась 6 мая. Бастующие требовали повышения зарплат и сохранения т.н. 13-ой зарплаты. Забастовка началась после того, как истек срок ультиматума сотрудников к администрации порта. В то же время администрация характеризовала забастовку как «самовольное невыполнение служебных обязанностей, за которым обязательно последует наказание». Сотрудники порта в свою очередь, заявляли, что не прекратят забастовку до того времени, пока их требования не будут учтены. В забастовке приняли участие более 600 сотрудников порта. В периоде 6-15 мая порт Поти был практически парализован. Напомним, что через порт Поти проходит большая часть товарооборота страны, в том числе и транзит грузов в другие страны.
Представитель парламентского большинства –Вахтанг Хмаладзе, говоря о запланированной реформе министерства Внутренних Дел, заявил, что «проведение реформы должно обеспечить государственную безопасность». «Наконец то пришло время и мы проводим эту важнейшую реформу. Наконец то произойдет разделение министерства Внутренних Дел. То ведомство, которое несет ответственность за государственную безопасность, будет отделено от МВД. Руководить отделившимся ведомством будет не государственное политическое лицо, а назначенный профессионал. После проведения реформы мы получим такую модель, когда любое изменение политической власти в стране, не будет приводить к изменению руководства в отделившемся ведомстве. Это не будет больше политическим ведомством. Ведомство, не смотря на внутриполитическую жизнь страны, будет стабильно и будет продолжать работу», -заявил Вахтанг Хмаладзе.
«Бог наградил Грузию большим сокровищем. Страна благословлена водой. За этим ресурсом надо ухаживать как на месте, так же нужно его экспортировать», -15 мая заявил президент Европейского Банка Развитий и Реконструкции.
15 мая, в рамках проходящей в Тбилиси конференции Европейского Банка Развития и Реконструкции, министр экономики Грузии встретился с министром экономики Армении. «В ходе встречи стороны обсудили вопросы двухстороннего экономического сотрудничества стран. Между Арменией и Грузией заключено около 60 договоров, в том числе и по экономическому и торговому сотрудничеству. В периоде 2003-2014 гг.., Армения инвестировала в Грузию 20 130 000 долларов. Следует отметить, что в 2014 году, по сравнению с предыдущими годами, размер армянских инвестиций в Грузию, увеличился на 139%. Согласно статистическим данным, на момент начала 2015 года, в Грузии зарегистрировано 548 предприятий с участием армянского капитала. Так же важна туристическая составляющая взаимоотношений Армении и Грузии. Число туристов из Армении, ежегодно растет. В 2014 году Грузию посетило 1 325 635 визитеров из Армении. Это на 2,6% больше чем в 2013 году», -сказано в заявлении министерства экономики Грузии.
Центральный Банк Грузии установил на 16 мая обменный курс лари  -1 доллар -2,3637 лари. Лари обесценился и по отношению к евро. 1 евро будет стоить  -2,7016 лари. Лари продолжает обесцениваться.
Согласно данным, опубликованным Национальным статистическим Агентством Грузии, в 2015 году, сократился объем денежных средств, присылаемых в Грузию из заграницы. В апреле в Грузию было переведено 91 100 000 долларов, что на 29 400 000 долларов меньше, чем за аналогичный период в 2014 году. 92.2% от общего количества присланных денежных средств приходится на 12 крупнейших доноров страны. Первое место, неизменно, занимает Россия. Из России в Грузию, в апреле, было прислано 37 000 000 долларов. Второе место занимает Греция -13 300 000 долларов, третье –Италия (8 200 000 долларов), США –четвертое место (8 100 000 долларов) и Турция –пятое место (5 700 000 долларов). Как сообщает статистическое ведомство Грузии в апреле 2015 года из Грузии, заграницу, было переслано 14 500 000 долларов.