Իշխող կոալիցիան չի ծրագրում արմատական փոփոխություններ մտցնել երկրի Ընտրական Կոդեքսում: «Վրաստանի Սահմանադրական Դատարանը որոշում է կայացրել: Երկրի Խորհրդարանը պետք է աշխատանք անցկացնի, որպեսզի ուղղի այն թերությունները, որոնք մատնանշել է Սահմանադրական Դատարանը: Տվյալ աշխատանքը չի ենթադրում Սահմանադրական բարեփոխումների անցկացում: Խոսքը ընդամենը այն մասին է, որ հավասարեցնենք մեծամասնական շրջանները, բնակչության քանակի համաձայն: Մենք պետք է այնպես անենք, որպեսզի մեծամասնական պատգամավորները ընտրվեն ընտրողների հավասար քանակությամբ», -հայտարարել է Խորհրդարանական մեծամասնության անդամ, «Սոցիալ-Դեմոկրատներ» կուսակցության առաջնորդ Գիա Ժորժոլիանին` տեղական ինքնակառավարման մարմինների բարեփոխումների հեղինակներից մեկը:
Վրաստանի Խորհրդարանի փոխնախագահ Մանանա Կոբախիձեն ևս մեկնաբանել է 14 քաղաքական կուսակցությունների դիմումը Խորհրդարանին` երկրի Ընտրական Կոդեքսում փոփոխություններ մտցնելու կոչով: «Ես կարծում եմ, որ եթե մենք իսկապես ցանկանանք վերացնել մեծամասնական պատգամավորների ինստիտուտը կամ ներմուծենք նման լուրջ փոփոխություններ, ապա առաջին հերթին մենք պետք է համաձայնություն ստանանք քաղաքացիների կողմից: Նման հարցերի շուրջ սովորաբար կազմակերպում են հանրաքվե: Մի քանի քաղաքական կուսակցություններ չպետք է իրենց իրավունք վերապահեն որոշելու այն, ինչ վերաբերում է ամբողջ երկրի բնակչությանը», -հունիսի 2-ին հայտարարել է Մանանա Կոբախիձեն:
Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարության տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնը հրապարակել է վիճակագրություն 2015թ. մայիս ամսվա ընթացքում Վրաստանի տարածք այցելած այցելուների քանակի վերաբերյալ: Պաշտոնական տվյալների համաձայն` մայիսին Վրաստանի սահմանն է հատել 454 545 մարդ, ինչը 14.7%-ով ավելի է, քան 2014թ. նույն ժամանակահատվածի ընթացքում: Ընդհանուր առմամբ 2015թ. հունվարից պետական սահմանը հատել է 1 835 545 մարդ, որոնցից 656 068 զբոսաշրջիկներ են (ցուցանիշի կրճատում 3%-ով անցյալ տարվա համեմատությամբ), տրանզիտ ճանապարհորդներ` 405 208 մարդ (ցուցանիշի աճ 21%), այլ (տուն վերադարձող քաղաքացիներ -խմբ.)` 774 269 (ցուցանիշի նվազում 1.3%): Վիճակագրական տվյալների համաձայն` 2015թ. մայիսին Վրաստան ամենաշատը այցելել են Թուրքիայի (+0,5%), Ադրբեջանի (+8,7%), Հայաստանի (+33%), Ռուսաստանի (+42,5%) և Ուկրաինայի(-5,8%) քաղաքացիները:
Հունիսի 2-ին պաշտոնական այցով Վրաստան է ժամանել Էստոնիայի նախագահը: Վրաստանի նախագահի հետ հանդիպումից հետո Էստոնիայի նախագահը Վրաստանի և Եվրամիության միջև առանց վիզա ռեժիմի հաստատման հնարավորության մասին հայտարարություն է արել: «Տեսնենք, թե ինչ կկատարվի 4-5 ամիս անց: Վրաստանը պետք է հասկանա, որ նա պետք է ներդաշնակեցնի իր օրենսդրությունը եվրոպականի հետ: Եվրամիության հետ անդամակցությունը լավ բան է, բայց սկզբի համար Վրաստանը պետք է կատարի տնային առաջադրանքը», -հունիսի 2-ին Թբիլիսիում հայտարարել է Էստոնիայի նախագահը:
«Հունիսի 2-ին Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոմիտեների նախագահի հետ: Հանդիպման ընթացքում ՆԱՏՕ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյան շնորհակալություն է հայտնել Վրաստանին ՆԱՏՕ-իղեկ ավարության հովանու ներքո անցկացվող տարբեր խաղաղապահական առաքելություններին մասնակցելու համար: Կողմերը քննարկել են նաև Վրաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև համագործակցության հարցերը գոյություն ունեցեղ համագործակցության փաթեթի շրջանակներում և նշել են փաստաթղթի համաձայնեցված դրույթների իմպլեմենտացիայի կարևորությունը: Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը ծանոթացրել է ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցչին վրացական բանակում իրականացվող բարեփոխումների հետ: ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոմիտեների նախագահը հերթական անգամ հաստատել է Ալյանսի պատրաստակամությունը շարունակել Վրաստանի զինված ուժերի ամրացմանն ու զարգացմանն աջակցություն ցուցաբերելը», -ասված է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված հայտարարությունում:
Բրյուսել կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը հանդիպել է նաև ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր Քարտուղարի հետ: Պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության համաձայն` հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Վրաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունները և ուղղությունները` նախատեսված զգալի փաթեթով, որը Վրաստանը ստացել է Ուելսյան գագաթաժողովի ընթացքում: Գլխավոր թեման էր ՆԱՏՕ-ի Վարշավայի գագաթաժողովը, որը տեղի կունենա 2016թ: «Մեր դիրքորոշումները և վերաբերմունքը հայտնի են` մենք պահանջում ենք, որպեսզի Վրաստանը թևակոխի ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունների նոր փուլ», -հայտարարել է Թինա Խիդաշելին: Ինչպես հայտարարել է Պաշտպանության նախարարը հանդիպման ավարտից հետո, ՆԱՏՕ-ի ուսումնավարժական կենտրոնի վայրի մասին որոշումն արդեն ընդունված է, և վրացական կողմն ալյանսից վերջնական պատասխանի է սպասում: «Հանդիպման ընթացքում մենք ևս մեկ անգամ հիշեցրինք, որ նրանց պատասխանին ենք սպասում, որպեսզի իրապես սկսենք անհրաժեշտ աշխատանքները: Գլխավոր քարտուղարը խոստացել է մեզ, որ այս տարվա ընթացքում կժամանի Վրաստան, և ուսումնական կենտրոնի խորհրդանշական բացումը կարելի է համատեղել այդ այցի հետ: Քանի որ մենք դեռևս չգիտենք ամսաթիվը, ապա դա ընդամենը ծրագիր է», -հայտարարել է Թինա Խիդաշելին:

События дня. 2 июня, Грузия
Правящая коалиция не планирует проводить фундаментальные изменения в Избирательном Кодексе страны. «Конституционный Суд Грузии принял решение. Парламент страны должен провести работу, что бы исправить те недостатки, на которые указал Конституционный Суд. Данная работа не подразумевает проведение Конституционной реформы. Речь лишь идет о том, что бы уравнять все мажоритарные округа, согласно количеству населения. Мы должны сделать так, что бы мажоритарный депутаты избирались равным количеством избирателей», -заявил член парламентского большинства, лидер партии «Социал-Демократы» -Гия Жоржолиани, один из авторов реформы Органов Местного Самоуправления.
Вице председатель парламента Грузии –Манана Кобахидзе, так же прокомментировала обращение 14 политических партий к Парламенту с призывом провести реформу избирательной системы в стране. «Я думаю, что если мы действительно захотим упразднить институт мажоритарных депутатов, или внести подобные, серьезные изменения, то в первую очередь мы должны заручится одобрением со стороны граждан. По таким вопросам обычно устраивают референдум. Насколько политических партий не должны брать на себя право решать то, что касается всего населения страны», -2 мая заявила Манана Кобахидзе.
Информационно-аналитический департамент министерства Внутренних Дел Грузии опубликовал статистические относительно количества визитеров, посетивших территорию Грузии в мае 2015 года. Согласно официальной информации, в мае границу Грузии пересекло 454 545 человек, что на 14,7% больше, чем за аналогичный период 2014 года. В общей сложности, с января 2015 года государственную границу пересек 1 835 545 человек, из которых туристы -656 068 человек (снижение показателя на 3%, по сравнению с прошлым годом); транзитные путешественники -405 208 человек (повышение показателя на 21%); другие (граждане страны, возвращающиеся домой -ред) 774 269 (снижение показателя на 1,3%). Согласно статистическим данным в мае 2015 года в Грузию больше всего заехало граждан Турции (+0,5%), Азербайджана (+8,7%), Армении (+33%), России (+42,5%) и Украины (-5,8%).
2 мая в Грузию с официальным визитом прибыл президент Эстонии. После встречи с президентом Грузии, глава Эстонии сделал заявление о возможности установления безвизового режима между Грузией и Европейским Союзом. «Посмотрим, что произойдет через 4-5 месяца. Грузия должна понять, что она должна гармонизировать свое законодательство с европейским. Членство в Европейском Союзе –вещь хорошая, но, для начала, Грузия должна выполнить домашнее задание», -2 июня в Тбилиси заявил президент Эстонии.
«2 июня министр Обороны Грузии встретилась с председателем военных Комитетов НАТО. В ходе встречи чиновник НАТО поблагодарил Грузию за активное участие в различных миротворческих миссиях, проводимых под руководством НАТО. Стороны так же обсудили вопросы сотрудничества Грузии с НАТО, в рамках существующего пакета сотрудничества, и отметили важность имплементации согласованных положений документа. Министр Обороны Грузии ознакомила представителя НАТО с реформами, проводимыми в грузинской армии. Председатель военных Комитетов НАТО в очередной раз подтвердил готовность Альянса продолжать содействие развитию и усилению Вооруженных Сил Грузии», -сказано в информации, распространенной министерством Обороны Грузии.
В ходе рабочего визита в Брюссель министр Обороны Грузии так же встретилась с Генеральным Секретарем НАТО. По информации министерства обороны, на встрече обсуждались отношения Грузия-НАТО и направления, предусмотренные Существенным пакетом, который Грузия получила на Уэльском саммите. Главной темой встречи был Варшавский саммит НАТО, который пройдет в 2016 году. «Наша позиция и отношение известны - мы требуем, чтобы Грузия перешла на существенно новый этап отношений с НАТО», -заявила Тина Хидашели. Как заявила министр обороны после завершения встречи, решение о местоположении центра уже принято и грузинская сторона ждет от альянса окончательного ответа. «На встрече мы еще раз напомнили, что ждем их ответа, чтобы реально начать необходимые работы. Генеральный секретарь пообещал нам, что в течение этого года приедет в Грузию и символически открытие учебного центра можно совместить с этим визитом. Так как мы пока не знаем даты, то это всего лишь план», - заявила Тина Хидашели.