Վրաստանի Արդարադատության նախարարը ուկրաինացի լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ երկրում նոր իշխանությունների` կառավարության գլուխ անցնելուց հետո (2012թ.) Վրաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության իրավիճակը արմատապես փոխվել է: «Վրաստանում մարդու իրավունքները չեն խախտվում: Այն բանից հետո, երբ մեր թիմը եկավ իշխանության գլուխ, Վրաստանի դեմ Մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող Ստրասբուրգի դատարանին ոչ մի հայտ չի ներկայացվել», -հայտարարել է Թեա Ծուլուկիանին` հավելելով, որ իրավիճակը հատկապես փոխվել է հարկադիր կատարման համակարգում, և դատարանները դարձել են ամբողջությամբ անկախ: Ի միջի այլոց, հարկ է նշել, որ Մարդու իրավունքների հարցերով Ստրասբուրգյան դատարանի տվյալների համաձայն` 2013թ. Վրաստանի դեմ ներկայացվել է 157 հայտ, իսկ 2014թ.` 102:
Հունիսի 3-ին Վրաստանի վարչապետը Թբիլիսիում անցկացվող «բաց կառավարման եվրոպական համագործակցություն» անվամբ համաժողովի ընթացքում ելույթ է ունեցել: «Ինստիտուցիոնալ ժողովրդավարության հաստատման համար բավարար չէ ընդամենը անցկացնել ինստիտուցիոնալ փոփոխություններ: Պետք է նաև հենց պետական մարմիններում փոխել մշակույթը: Մենք փոփոխում ենք և անընդհատ կատարելագործում ենք մեր մարմինների ղեկավարման ձևը: Բաց կառավարման սկզբունքը մեր Կառավարության այցեքարտն է: Նրա անբաժանելի մասը: Մենք կարող ենք հպարտանալ մեր ձեռքբերումներով», -հայտնել է Վրաստանի վարչապետը:
Խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցիչ Զաքարիա Կուծնաշվիլին ներկայացել է օրենսդրական նախաձեռնությամբ: «Կուսակցությունների համար անցումային սահմանակետը պետք է իջեցվի 5-ից 4%-ը: Այդ կերպ շատ ավելի քաղաքական կուսակցություններ կկարողանան մտնել երկրի խորհրդարան: Ինչ վերաբերում է մեծամասնական պատգամավորներին, անցումային սահմանը նրանց համար պետք է բարձրացվի մինչ 50%: Միայն այդպես հասկանալի կլինի, թե որ մեծամասնական պատգամավորն է օգտվում բնակչության իրական աջակցությունից: Եթե Խորհրդարանը մեծամասնականների համար անցումային սահմանակետը որոշի բարձրացնել մինչ 50%, ապա Վրաստանը կհավասարվի համաեվրոպական չափանիշներին», -հունիսի 3-ին հայտնել է Կուծնաշվիլին: Խորհրդարանական մեծամասնության պատգամավորի տվյալ առաջարկը Վրաստանի Խորհրդարանը կքննարկի մինչ անցնող շաբաթվա ավարտը:
Վրաստանի Ազգային վիճակագրական գործակալությունը հրապարակել է տնտեսական տվյալներ 2015թ. մայիս ամսվա վերաբերյալ: «Անցյալ ամիսների համեմատությամբ Վրաստանում մայիսին ինֆլյացիան կազմել է 0.6%: Երթուղային ծառայությունների գները ընդհանուր առմամբ աճել են 3%: Վառելիքի գինն աճել է 5,8%: Բժշկական ծառայությունների գները բարձրացել են 1.3%: Դեղորայքի գները բարձրացել են 3.9%: Սննդամթերքի գները միջին հաշվով իջել են 0.6%, մինչդեռ կարագի և յուղի գինն աճել է 2.2%, իսկ մրգերի և բանջարեղենի գները` 2%:
«Լարիի արժեզրկումը տարածաշրջանում կատարվող իրադարձությունների արդյունք է: Չի´ կարելի քաղաքականացնել այդ թեման: Տարածաշրջանում կորել է ավելի քան տրիլիոն դոլար, և լարին չէր կարող պահել այն ցուցանիշներն, ինչ ուներ առաջ: Դա ֆիզիկապես անհնար է: Դոլարի համեմատութամբ արժեզրկվել է թուրքական լիրան, ռուբլին, գրիվնան, ադրբեջանական մանաթը, եվրոն… Այն, ինչ կատարվում է լարիի հետ, դոլարի հզորացման արդյունք է, ոչ թե լարիի արժեզրկման», -հայտնել է «Վրաստանի Բանկի» նախագահ Իրակլի Գիլաուրին: Վրաստանի Ազգային Բանկը լարիի փոխարժեքային կուրս է սահմանել հունիս 4-ի համար` 1 դոլարն արժե 2.3013 լարի:
Հունիսի 3-ին Վրաստանի ՆԳՆ-ն Վրաստանի քաղաքացին Մարտին Բ.-ի մոտ հայտնաբերել է 3 տոննա 200 կիլոգրամ առողջության համար վնասական կեղծ օրգանական աղ: Երկու տարվա ընթացքում այդ աղը իրացվել է Ախալքալաքում և Նինոծմինդայում: Մարտին Բ.-ն առողջության համար վտանգավոր աղը արտադրել է տնային պայմաններում: «Հետաքննությունը պարզել է, որ Մարտին Բ.-ն իր բակի ցեխում երկու տարվա ընթացքում տնային պայմաններում պատրաստել է առողջության համար վտանգավոր կեղծ օրգանական աղ, որն իրացրել է Նինոծմինդայի և Ախալքալաքի շրջաններում», -ասվում է Վրաստանի ՆԳՆ հայտարարությունում: Դեռևս հայտնի չէ տուժե՞լ է արդյոք տվյալ արտադրանքից օգտվողներից որևէ մեկը:

События дня. 3 июня, Грузия
Министр Юстиции Грузии, в беседе с украинскими журналистами заявила, что после прихода нового правительства к власти в стране (2012г), ситуация с защитой прав человека в Грузии кардинально изменилась. «В Грузии права человека не нарушаются! После того, как наша команда пришла к власти, против Грузии не было подано ни одного иска в Страсбургский суд по правам человека», -заявила Теа Цулукиани, добавив, что ситуация особенно изменилась в пенитенциарной системе, и суды стали полностью независимыми. Между тем, следует отметить, что по данным самого Страсбургского Суда по Защите прав Человека, в 2013 году против Грузии было подано 157 исков, а в 2014 -102 иска.
3 июня премьер министр Грузии выступил с речью в ходе проводимой в Тбилиси конференции под названием «европейское партнерство открытого управления». «Для установления институциональной демократии не достаточно лишь проведения институциональных изменений. Нужно так же менять культуру в самих государственных институтах. Мы изменили, и постоянно совершенствуем культуру управления в наших органах. Принцип открытого управления, является визитной карточкой нашего правительства. Его неотъемлемой частью. Мы можем гордиться нашими достижениями», -заявил премьер министр Грузии.
Представитель парламентского большинства Захария Куцнашвили выступил с законодательной инициативой. «проходной барьер для партий должен быть опущен с 5, до 4%. Таким образом еще больше политических партий смогут попасть в парламент страны. Что же касается мажоритарных депутатов, проходной барьер для них должен быть поднят до 50%. Только так станет понятно –какой мажоритарий пользуется реальной поддержкой со стороны населения. Если парламент примет решение о поднятии до 50% проходного барьера для мажоритариев, то Грузия приравняется к общеевропейским стандартам», -3 мая заявил Куцнашвили. Парламент Грузии обсудит инициативу депутата от большинства, до конца текущей недели.
Национальное статистическое Агентство Грузии публикует экономические данные за май 2015 года. «В мае, по сравнению с предыдущим месяцем, инфляция в грузи составила 0,6%. Цены на транспортные услуги поднялись в целом на 3%. Цены на топливо –выросли на 5,8%. Цены в сфере медицинского обслуживания повысились на 1,3%. Цены на медицинские препараты поднялись на 3,9%. Цены на продукты питания, в среднем, понизились на 0,6%, однако, цена на масла и жиры повысились на 2,2%, а цена на фрукты и овощи –на 2%».
«Девальвация лари является результатом происходящих в регионе событий. Нельзя политизировать эту тему! В регионе пропало более, чем триллион долларов и лари не мог бы удерживать те же показатели, как то было раньше. Это физически невозможно! По отношению к доллару обесценились турецкая лира, рубль, гривна, азербайджанский манат, евро… То, что происходит с лари это результат усиления доллара, а не обесценивания лари», -заявил президент Банка Грузии Иракли Гилаури. Национальный Банк Грузии установил обменный курс лари на 4 июня, на отметке 1 доллар -2,3013 лари.
3 июня МВД Грузии изъяло у гражданина Грузии Мартина Б. три тонны и 200 килограмм опасной для здоровья фальсифицированной органической соли. На протяжении 2-х лет эта соль реализовалась в Ахалкалаки и в Ниноцминда. Мартина Б.производил опасную для здоровья соль в кустарных условиях. «Следствие установило, что Мартин Б. в цеху во дворе своего дома на протяжении двух лет кустарно изготавливал опасную для здоровья фальсифицированную органическую соль, которую реализовывал в Ниноцминдском и Ахалкалакском районах», -говорится в заявлении МВД Грузии. Пока что не ясно –пострадал ли кто то из потребителей данной продукции.