Մեկ օր Տերտերյանի Ստեղծագործական Տանը
2015 թ-ի  հուլիսի 29-ին Սևանում, Հայրավանք գյուղում, որտեղ տեղակայվում է մեծանուն հայ կոմպոզիտոր Ավետ Տերտերյանի Ստեղծագործական Տունը, տեղի կունենա արվեստների յուրօրինակ փառատոն՝ «ՏԵՐՏԵՐՅԱՆԻ ԺԱՄԱՆԱԿԸ» ընդհանուր խորագրով:
Փառատոնի բովանդակությունը պատահական չէ և, հիմնականում պայմանավորված է անձամբ կոմպոզիտորի երազանքով՝ Սևանի ափին անցկացնել ժողովրդական տոնախմբություն, որտեղ երաժշտության տիեզերական ոգին, ասես միաձուլվում է վեհապանծ լեռների և կապուտակ լճի չնաշխարհիկ բնապատկերին: Ցերեկը՝ պատարագն է, այնուհետև ժողովրդական արհեստների նմուշների ցուցադրություն, գրական հանդիպումներ, գեղարվեստական ցուցահանդեսներ, ֆոլկլորային համույթների մասնակցություն: «Իսկ երեկոյան, մթնշաղի և լռության իջնելուն պես, - կարդում ենք «Երկխոսություններ Ավետ Տերտերյանի հետ» գրքում, - իր տիրապետությանը կանցնի երաժշտությունը: Դա կլինի ձայնի ցնծություն, երաժշտություն՝ հնչող  Սևանի ափին, Հայրավանք եկեղեցու պատերի մոտ,  լազերային լուսավորության ֆոնին, և երաժշտություն կամերային մթնոլորտում, իմ նորակառույց տան հատուկ այդ նպատակով սարքավորված դահլիճում: Հուսով եմ, որ կգտնվեն մարդիկ՝օժտված կազմակերպչական տաղանդով, ովքեր կաջակցեն այդ գաղափարի իրականացմանը»:
«ՏԵՐՏԵՐՅԱՆԻ ԺԱՄԱՆԱԿԸ» փառատոնը կմիավորի տարբեր սերունդների ներկայացուցիչների ստեղծագործական աշխատանքների ցուցադրությունները, ամենաերիտասարդ մասնակիցները – «ԲԱԱՐԴԻԱ» պարային ստուդիայի սաները,կցուցադրեն Տերտերյանի երաժշտությամբ «Վակուում» ներկայացումը, Երևանի և Եկատերինբուրգի գեղարվեստական դպրոցների սովորողները կներկայացնեն իրենց գծանկարչական և գեղանկարչական աշխատանքները: Ինչպես նաև, ակնկալվում է Սանկտ-Պետերբուրգի հայկական գաղութի ազգային-մշակութային կենտրոնի կողմից հետևյալ ԲՈՒՀ-երում կազմակերպված մրցույթների հաղթողների մասնակցությունը; Սանկտ-Պետերբուրգի Ա.Լ. Շտիգլիցի անվան պետական գեղարվեստական-արդյունաբերական ակադեմիայի, ՍՊՊՀ-ի, Սանկտ Պետերբուրգի Ն.Ա. Ռիմսկի-Կորսակովի անվան պետական կոնսերվատորիայի լավագույն ուսանողները:
Իսկ Ուրալի ճարտարապետա-գեղարվեստական ակադեմիայի ուսանողները Հայաստանի ցուցադրությանն են նախապատրաստում Եկատերինբուրգում Տերտերյանի բնակարան-թանգարանի կոնցեպցիայի մշակումները:
Նույն օրը տեղի կունենա Ռուսաստանում հրատարակված գրքերի շնորհանդես; «Հայաստանի պոեզիան Մարկ Ռիժկովի թարգմանություններում», «Զրույցներ Ավետ Տերտերյանի հետ» Ռ. Տերտերյան (անգլ. լեզվով) և Տերտերյանի երաժշտությամբ կինոֆիլմերի դիտում:
Եկատերինբուրգից՝ քաղաք, որը հատուկ դեր է խաղացել կոմպոզիտորի կյանքում, և, որտեղ շուտով կբացվի Ավետ Տերտերյանի անվան փողոց, Սևան կժամանի Սվերդլովյան ֆիլհարմոնիայի Լարային քառյակը ՝ հատուկ հայկական ծրագրով:
Քառյակի ելույթը, որը կկատարի Կոմիտասի ստեղծագործությունները՝ Ս. Ասլամազյանի հայտնի մշակմամբ, կբացվի փառատոնի վերջին՝երաժշտական գործողությունը, որտեղ կհնչեն Տերտերյանի ժամանակակիցների և ընկերների՝ հայտնի հայ կոմպոզիտորներ Ջիվան Տեր-Թադևոսյանի և Էդգար Հովհաննիսյանի սիմֆոնիկ երկերը: Որպես եզրափակիչ ակորդ կկատարվի Ավետ Տերտերյանի Երրորդ սիմֆոնիան:
Ավետ Տերտերյանի երաժշտությունը՝ յուրօրինակ ժամանակակից հնչյունային աշխարհում,  համամարդկային գաղափարների գիտակցումն է՝ խորը ներթափացելով հայ ժողովրդի գենետիկ, ազգային և հոգևոր հիշողության մեջ, այսօր շատերի համար հանդիսանում է հին և ժամանակակից Հայաստանի, նրա պատմության և ապագայի ձգտման, վշտի և անսասան ոգու խորհրդանիշ: Ահա թե ինչու, հարգանքի տուրք մատուցելով և փառատոնը նվիրելով Հայոց մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին, կազմակերպիչները համոզված են, որ այն կընդգրկվի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում:
Սևանի ափին գտնվող Տերտերյանի Ստեղծագործական Տանը կայանալիք փառատոնի պաշտոնական հյուրերից են սպասվում Սվերդլովյան պետական ակադեմիական ֆիլհարմոնիայի տնօրենի, մշակույթի և արվեստի գծով ՌԴ Նախագահի Խորհդի անդամ Ա. Կոլոտուրսկու, Սանկտ-Պետերբուրգի մշակույթի գծով կոմիտեի նախագահ Կ.Է.Սուխենկոյի, Ռուսաստանի գրողների Միության Եկատերինբուրգի բաժնի, Սվերդլովյան շրջանի օրենսդրական ժողովի պատգամավոր Ե.Պ.Կասիմովի, ՌԴ կինոնկարիչների Խորհրդի Ուրալի բաժնի նախագահ Վ.Ի.Մակերանեցի, «Անի-Հայաստան» «Հայկական համայնքի» շրջանային հասարակական կազմակերպության ղեկավարի, Սվերդլովյան շրջանի Հասարակական պալատի անդամ Մ.Խ.Նազարյանի ներկայությունը:
Փառատոնի կազմակերպման իրականացումը հնարավոր դարձավ Սանկտ-Պետերբուրգի հայկական ազգային-մշակութային կազմակերպության նախագահ Կ.Ռ.Մկրտչյանի և հայտնի պրոդյուսեր Լ.Վ.Շուլմանի նախաձեռնության շնորհիվ՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, Սվերդլովյանշրջանիմշակույթինախարարության (ՌԴ),  Սանկտ-Պետերբուրգիմշակույթիգծովկոմիտեի (ՌԴ) և փառատոնի գլխավոր հովանավոր մշակույթիպահպանման, զարգացմանեւլուսաբանման՝“Մշակույթևապագա”ֆոնդի,աջակցությամբ:
«Տերտերյանի ժամանակը» փառատոնը ոչ միայն Հայաստանի պատմական հիշողության և ժամանակակից արվեստի հանդեպ տուրք է, այլև արվեստի գործիչների միջազգային փոխհարաբերությունների հաստատման նոր ավանդույթի սկիզբ,ինչը կնպաստի հայ-ռուսական մշակութային կապերի ամրապնդմանը, ինչպես նաև ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի մշակութային կյանքի վերակենդանացմանը, զարգացմանը և աշխուժացմանը:

29 июля 2015-ого года на Севане в селеАйриван, где располагается творческий дом великого армянского композитора АветаТертеряна, состоится уникальный праздник искусств под обобщающим названием «ВРЕМЯ ТЕРТЕРЯНА».
Содержание фестиваля не случайно и, во многом определено мечтой самого композитора о проведении народного празднества на берегу Севана, где космический дух музыки как бы сливается с прекрасным пейзажем библейских гор и величественного озера. Днём богослужение и концерт духовной музыки, затем – демонстрация народных ремёсел и армянской национальной кухни, закладка сада «Преображение», литературные встречи, художественные выставки, выступления фольклорных ансамблей. « А вечером, с наступлением сумерек и тишины, - читаем в книге «Диалоги с АветомТертеряном», – в свои права вступит музыка. Это будет феерия погружения в звук, музыка в полифонии с лазерным освещением, звучащая над Севаном у стен храма Айриванк, и музыка в камерной атмосфере, в специально оборудованном зале моего недавно выстроенного дома. Надеюсь, что эту идею поддержат люди, наделённые организаторским талантом, и я найду исполнителя этой задумки».
Фестиваль «ВРЕМЯ ТЕРТЕРЯНА» объединит в своей программе творчество разных поколений. Самые юные участники – дети из танцевальной студии «БААРДИЯ» (Ереван), покажут спектакль «Вакуум» на музыку Тертеряна;совместно с работами признанных армянских и российских художников выставят свои графические и живописные произведения учащиеся художественных школ Еревана и Екатеринбурга. Ожидается также участие победителей конкурса творческих работ, проводимого Армянской национально-культурной автономиейСанкт-Петербурга среди студентов Санкт-Петербургской государственной художественно-промышленной академии имени А.Л. Штиглица,Санкт-Петербургского государственного Университета и Санкт-Петербургской государственной консерватории им. Н.А.Римского-Корсакова.Студенты Уральской государственной архитектурно-художественной академии готовят к показу в Арменииразработки концепции квартиры-музея Тертеряна в Екатеринбурге и анимационного фильма на музыку 5-ой симфонии композитора.
В тот же день состоится презентация опубликованных в России книг: «Поэзия Армении в переводах Марка Рыжкова», «Беседы с АветомТертеряном» (издание на английском языке) и кинопрограмма с фильмами о А. Тертеряне и с его музыкой.
Из Екатеринбурга, города сыгравшего особую роль в жизни композитора, и где в скором времени появится улица имени Народного артиста СССР АветаТертеряна, на берег Севана, с особой армянской программой, приедет Струнный квартет Свердловской филармонии.
Выступлением квартета, который исполнит произведения Комитаса в знаменитой обработке С.Асламазяна, откроется последний, музыкальный акт фестиваля, где также прозвучит симфоническая музыка современников и друзей Тертеряна, известных армянских композиторов ДживанаТер-Татевосяна и Эдгара Оганесяна. Заключительным же аккордом дня станет Третья симфония АветаТертеряна.
Неотъемлемой частью фестиваля является и подготовка, екатеринбургской съёмочной группой, документального телефильма «Время Тертеряна» для показа по центральным и региональным каналами России.
Музыка АветаТертеряна, уникальная в современном звуковом мире, в постижении общечеловеческих смыслов через глубинное проникновение в родовую, национальную и духовную память армянского народа, сегодня, для многих является символом древней и современной Армении, её истории и устремлённости в будущее, горя и непреклонности духа. Именно поэтому, посвящая фестиваль памяти жертв Геноцида армян, организаторы уверены, что он обогатит программу мероприятий, приуроченных к 100-тию страшной трагедии.
Наряду с творческими делегациями из Санкт-Петербурга и Екатеринбурга, в творческом доме Тертеряна на берегу озера Севан, ожидается присутствие официальных гостей фестиваля А.Н. Колотурского, директора Свердловской государственной академической филармонии, члена Совета при Президенте Российской Федерации по культуре и искусству, вице-президента Союза концертных организаций России; К.Э. Сухенко, председателя Комитета по культуре Санкт-Петербурга;Е.П. Касимова, председателя правления Екатеринбургского отделения Союза писателей России, депутата Законодательного собрания Свердловской области;В.И.Макеранца,председателя Уральского отделения Союза кинематографистов РФ;М.Х.Назаряна, руководителя региональной общественной организации "Армянская община "Ани-Армения", члена Общественной палаты Свердловской области.
Организация фестиваля стала возможна благодаря инициативе К.Р.Мкртчяна, председателя Армянской национально-культурной автономии Санкт-Петербурга и известного продюсера Л. В. Шульмана при содействии Министерства культуры Республики Армении, Комитета по культуре Санкт-Петербурга (РФ), Министерства культуры Свердловской области (РФ) и главного спонсора фестиваля - Фонда поддержки и развития культуры и просвещения “Культура и будущее”.
Фестиваль «ВРЕМЯ ТЕРТЕРЯНА», это не только дань исторической памяти и современному искусству Армении, но зарождение новой традиции межнационального сотрудничества деятелей искусства, содействующей укреплению армяно-российских культурных связей, возрождению и развитию культурной жизни Гегаркуникского региона АР.