Հարութ Սասունյան.Երիտասարդ ակտիվիստները «էլեկտրականացրել» են Հայաստանը. քաղված դասեր
Երբ տասն օր առաջ մի խումբ երիտասարդներ ինքնաբուխ կերպով հավաքվեցին Երևանի Ազատության հրապարակում՝ դեմ արտահայտվելու էլեկտրաէներգիայի սակագնի նախատեսվող բարձրացմանը, ոչ մեկի մտքով չէր կարող անցնել, որ նրանց բողոքի ակցիան բուռն արձագանքի կարժանանա ամբողջ աշխարհում:
Ի զարմանս բոլորի, փոքր հավաքը սնկի պես աճեց մի քանի հազար, հիմնականում երիտասարդների հավաքի, որոնք երթով շարժվեցին ու գրավեցին մայրաքաղաքի գլխավոր մայրուղիներից մեկը՝ Մարշալ Բաղրամյան պողոտան, որտեղ գտնվում են Նախագահի նստավայրը, Ազգային ժողովն ու Սահմանադրական դատարանը, և ամբողջ գիշեր նստացույց անցկացրեցին այնտեղ: Բողոքի ցույցերն արագորեն տարածվեցին ամբողջ Հայաստանի մեծ ու փոքր քաղաքներով:
Քանի որ ցուցարարները հրաժարվեցին ազատել պողոտան, ոստիկանությունը ջրցան մեքենաներով ցրեց նրանց՝ վիրավորելով տասնյակ ցուցարարների և ձերբակալելով նրանցից 237-ին, որոնք նույն գիշեր ազատ արձակվեցին: Ոստիկանությունը բերման ենթարկեց նաև մի քանի լրագրողների՝ վնասելով կամ առգրավելով նրանց տեսախցիկներն ու ձայնագրիչները:
Քանի որ այս առճակատումը պատկերասփռվում էր սոցիալական լրատվամիջոցների և տարբեր կայքերի միջոցով, հաջորդ օրը մի քանի հազարից ավելի ցուցարարներ հայտնվեցին՝ գրեթե անհնարին դարձնելով ամբոխի վերահսկողությունը: Հունիսի 29-ի երեկոյան, երբ գրում էի այս հոդվածը, Բաղրամյան պողոտայի որոշ հատվածներ դեռևս գրավված էին ցուցարարների կողմից:
Ովքե՞ր են այս երիտասարդ տղաներն ու աղջիկները և ի՞նչ են ուզում: Նրանք կապ չունեն որևէ կուսակցության կամ արտաքին ուժերի հետ, հակառակ բոլոր անհիմն մեղադրանքներին, և իրենց օրակարգում այլ խնդիր չունեն, քան պահանջը Հայաստանի կառավարությունից չեղյալ համարելու օգոստոսի 1-ին ուժի մեջ մտնող էլեկտրաէներգիայի գնի 17 տոկոս բարձրացումը: Այս ակտիվիստները կարծում են, որ իրենց կողմից քաղաքի փողոցների փակումը օրինական և բարոյական տեսանկյունից արդարացված է, քանի որ բողոքի ակցիան խաղաղ բնույթ է կրում և ինքնաբուխ է: Նրանք իրենց շարժումն անվանել են «Ո՛չ թալանին»: Իշխանությունները մի քանի անգամ փորձեցին համոզել երիտասարդներին դադարեցնելու բողոքի ցույցը: Երբ նախագահ Սերժ Սարգսյանն առաջարկեց հանդիպել նրանց հետ, ցուցարարները մերժեցին այդ խնդրանքը՝ պահանջելով հանդիպման ուղիղ հեռարձակում հանրության համար: Կառավարության առաջարկը՝ էլեկտրաէներգիայի թանկացման դիմաց փոխհատուցում տալու 100 հազար անապահով ընտանիքներին, ևս մերժվեց: Վերջապես, Նախագահի որոշումը՝ սառեցնել սակագնի բարձրացումը մինչև միջազգային աուդիտորական ընկերության կողմից ռուսական էներգետիկ ընկերության «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» դուստր ձեռնարկության ֆինանսական հաշվետվությունների ստուգումը՝ սակագնի բարձրացման հիմնավորված լինելու հանգամանքը պարզելու համար, ևս մերժվեց:
Լարված դիմակայության առաջին թուլացումը եղավ անցյալ կիրակի, երբ բողոքի ակցիայի կազմակերպիչներն ընդունեցին ոստիկանության առաջարկը և վերադարձան Ազատության հրապարակ՝ երկրորդ բախումից խուսափելու համար: Երկուշաբթի գիշերը նրանք հայտարարեցին, որ դադարեցնում են բողոքի ակցիան և շուտով կորոշեն իրենց հետագա անելիքները: Սակայն, ցուցարարների մեծ մասը հրաժարվեց հետևել նախաձեռնության ղեկավարներին՝ շարունակելով գիշերները անցկացնել Բաղրամյան պողոտայի մեջտեղում՝ վանկարկելով «Մենք ենք տերը մեր երկրի» կարգախոսը:
Երիտասարդ տղաների ու աղջիկների այս նոր սերունդը խիստ հիասթափված է թե իշխանություններից, թե ընդդիմությունից: Սակայն, բողոքի ակցիայի կազմակերպիչները, հուսահատվելու և շատ շատերի նման երկիրը լքելու փոխարեն, դուրս են եկել փողոց պաշտպանելու ժողովրդի իրավունքները: Այս ակտիվիստները ցույց են տալիս, որ չնայած իրենք չունեն իշխանություն, հարստություն և պաշտոնական դիրքեր, սակայն ի զորու են անհրաժեշտության դեպքում ոտքի ելնել և իրենց շուրջը համախմբել զանգվածներին՝ ստիպելով իշխանություններին հաշվի նստել իրենց հետ... Կարելի է չհամաձայնվել ցուցարարների մարտավարությանը, սակայն հնարավոր չէ չհիանալ նրանց անկեղծության և հանձնառության վրա իրենց հայրենակիցների բարօրության հանդեպ...
Ահա այն երեք կարևոր դասերը, որ պետք է քաղել վերջին զարգացումներից.
1) Հայաստանի ապագան հուսալի ձեռքերում կլինի, քանի դեռ գալիք սերնդի մեջ կան երիտասարդներ, նման այն տղաներին ու աղջիկներին, որոնք անցյալ շաբաթ ինքնաբուխ կերպով դուրս եկան Երևանի փողոցներ.
2) Հայաստանի ընդդիմադիր կուսակցությունները մոտ ապագայում իշխանության գալու շատ քիչ հնարավորություն ունեն, քանի դեռ լիովին չեն վերանայել իրենց քաղաքականությունը՝ իրենց շարքերը ներգրավելով խելացի, նվիրված և նախաձեռնող երիտասարդ տղաների ու աղջիկների, և թույլ տալով նրանց ղեկավար դիրքեր զբաղեցնել.
3) Հայաստանի ժողովրդի մոտ խոր հիասթափություն կա իրար հաջորդող կառավարությունների նկատմամբ, անկախացումից առաջ և հետո: Իշխանության ղեկավարների առջև շատ ավելի լուրջ խնդիրներ են ծառացած, քան էլեկտրաէներգիայի գնի բարձրացումը: Հայաստանի համար գոյատևման հրամայական է դարձել արդար և ժողովրդավարական հասարակարգի ստեղծումը, որտեղ քաղաքացիները կարող են ապրել արժանապատիվ, բարեկեցիկ և խաղաղ կյանքով: Հայ ժողովուրդը կարիք չի ունենա բողոքելու Երևանի փողոցներում, եթե գոյություն ունենան արդյունավետ և վստահելի մեխանիզմներ, որոնց միջոցով մարդիկ կկարողանան պաշտպանել իրենց հիմնական քաղաքացիական իրավունքները և ապահովել իրենց բարեկեցությունը:

• 04-07-2015 16:31:14   | USA  |  Articles and Analyses
When a group of young Armenians spontaneously gathered in Yerevan’s Liberty Square 10 days ago to challenge the planned increase of electricity rates, no one expected their protest to reverberate around the world.
To everyone’s surprise, the small gathering mushroomed into several thousand mostly young people who marched to the Capital City’s major thoroughfare, the Baghramyan Avenue, where the Presidential Palace, the Parliament, and the Constitutional Court are located, and staged an overnight sit-in. The protests quickly spread to major towns and cities throughout Armenia.
Since the demonstrators refused to vacate the Avenue, the police dispersed them with water cannons, injuring a dozen protesters and arresting 237 others. The police also detained several journalists, damaging or confiscating their cameras and tape recorders.
As images of these confrontations were disseminated through social media and various websites, several thousand more protesters showed up the next day, making crowd control practically impossible. At the time of writing this column -- the evening of June 29 -- demonstrators were still occupying portions of Baghramyan Avenue.
Who are these young men and women and what do they want? They are not affiliated with any political parties or foreign powers, contrary to baseless accusations, and have no agenda other than demanding that the Armenian government rescind the 17% increase in the cost of electricity, effective August 1. These activists believe that they are legally and morally justified to block city streets because their protest is peaceful and spontaneous! They have named their movement “No to Plunder.”
The authorities made several attempts to persuade these young people to abandon their protest. When President Serzh Sargsyan proposed to meet with them, the protesters declined the request demanding that the meeting be televised live to the public. The government’s offer to subsidize the higher cost of electricity by providing a corresponding increase in aid to over 100,000 destitute families was also rejected. Finally, the President’s decision to freeze the rate increase until an international auditing company reviews the financial records of the Energy Networks of Armenia, a subsidiary of a Russian company, to see if the new rate is warranted, was also turned down.
The first break in the tense standoff came last Sunday night when the protest organizers accepted the police offer and moved back to Liberty Square to avoid another bloody confrontation. They announced on Monday night that they are ending their protest and will decide their next move shortly. Most demonstrators, however, refused to follow the lead of the organizers, spending
another night in the middle of Baghramyan Avenue, chanting: “We are the masters of our country.”
This new generation of men and women are disenchanted with both the authorities and the political opposition. However, rather than giving up and leaving the country like so many others, the protest organizers took to the streets to defend the people’s rights. These activists showed that although they have no power, no wealth, and no official position, they are capable of rising to the occasion when necessary and rally the masses around them, commanding the grudging respect of the authorities! One may disagree with the protesters’ tactics, but cannot help but admire their sincerity and commitment to the welfare of their fellow Armenians!
There are three important lessons to be learned from these recent developments:
1) The future of Armenia will be in good hands as long as there are young people in the upcoming generation like those who appeared spontaneously last week in the streets of Yerevan;
2) Opposition political parties in Armenia have little chance of assuming power anytime soon, unless they completely overhaul their policies, attract bright, committed and resourceful young men and women to their ranks, and allow them to rise to positions of leadership;
3) The people of Armenia have had a deep-seated distrust of all successive governments before and since independence. The leaders in power are facing far greater problems than the price of electricity. It is an existential imperative for Armenia to establish a just and democratic society in which the citizenry can live in dignity, prosperity and peace. Armenians would not need to protest in the streets of Yerevan if there are effective mechanisms that people can trust to defend their basic civil rights and secure their economic well-being. another night in the middle of Baghramyan Avenue, chanting: “We are the masters of our country.”
3) The people of Armenia have had a deep-seated distrust of all successive governments before and since independence. The leaders in power are facing far greater problems than the price of electricity. It is an existential imperative for Armenia to establish a just and democratic society in which the citizenry can live in dignity, prosperity and peace. Armenians would not need to protest in the streets of Yerevan if there are effective mechanisms that people can trust to defend their basic civil rights and secure their economic well-being.