Ռուսական ազգային ինքությունն ու Նուլանդի թխվածքաբլիթները
Վերջին օրերին անընդհատ խոսվում է ռուսական լրատվամիջոցների ու հանրության կողմից Հայաստանում տեղի ունեցող ցույցերի հանդեպ ոչ ադեկվատ արձագանքի մասին:
Քանի դեռ ռուսական լրատվամիջոցներն աղավաղում էին Բաղրամյանի ցույցերը՝ բացարձակ ապատեղեկատվություն տարածելով ու ցուցարարների նկատմամբ թշնամական վերաբերմունք քարոզելով: Երբեմն այն վերածվում է հակահայկական և պրո-ադրբեջանական քարոզների: Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների և հայերի հանդեպ վերաբերմունքը ռուսական հասարակությունում սկսում է հիշեցնել Ուկրաինայի Մայդանի հանդեպ վերաբերմունքը, թեև այս երկու դեպքերը իրարից շատ տարբր են: Եկեք քննարկենք, թե, ի՞նչով է պայմանավորված նման վերաբերմունքը:
Մի կողմից ռուսական լրատվամիջոցների հակահայկական պնդումներն ու մյուս կողմից էլ՝ Ռուսաստանի ղեկավարության որոշումը արագ Հայաստանին հանձնելու Հրաչյա Հարությունյանին և Վալերի Պերմյակովին, հիմք են տալիս ենթադրելու, որ հակահայկական պնդումները լրատվամիջոցներում այնքան էլ ձեռնտու չէին Կրեմլին: Բնականաբար, Ուկրաինայում ընթացող կոնֆլիկտի պատճառով մի շարք գլխացավանքներ ունեցող ՌԴ իշխանությանը այս պահին ևս մի անկառավարելի իրավիճակ պետք չի տարածաշրջանում: Սակայն, հակահայկական ալիքը ռուսական հասարակությունում ստեղծում է հակառուսական տրամադրություններ Հայաստանում, հետևապես անհասկանալի է, թե ինչո՞ւ էին ռուսական լրատվամիջոցները ջանասիրաբար ապատեղեկատվություն տարածում: Պատասխանը պետք է փնտրել ռուսական ազգային ինքնագիտակցության առանձնահատկություններում:
Թշնամու կերպարի դեմ համախմբումը
Իմպերիալիզմի դարաշրջանից հետո փոփոխվող աշխարհին արագ չհամակերպվող ռուսական հասարակությունը անցած տարվա ընթացքում բազմիցս ապացուցել է, թե իրականում ինչպիսի հզոր համախմբիչ ուժ է թշնամու կերպարը: Ռուսաստանում ազգայնական տրամադրությունների կտրուկ աճը ԱՄՆ և ԵՄ-ի հետ այս երկրի հարաբերությունների վատթարացումից հետո բնականոն երևույթ է անցումային ինքնագիտակցություն ունեցող հասարակությունների համար: Նմանօրինակ դեպքերում հաճախ հասարակությունը կարիք ունի «օտարի», «ուրիշի», «թշնամու» կերպարի, որպեսզի այդ ուրիշի հետ իրեն հակադրելով հասկանա իր սեփական ինքնությունը: Ինչպես նշում է Հանթինգտոնը իր «Քաղաքակրթությունների բախումը» գրքում՝ «Մենք գիտենք, թե ով ենք մենք միայն, երբ գիտենք, թե ով չենք մենք, և հաճախ միայն երբ գիտենք, թե ում դեմ ենք մենք»: Ընդ որում՝ «ես»-ը առավելագույնս սիրուն գույներով պատկերացնելու համար հարկավոր է, որ «ուրիշը»՝ թշնամու կերպարը, հնարավորինս հաճախ դավադրություններ անի: Բնականաբար, նմանօրինակ ինքնությունը հաճախ պատճառ է հանդիսանում իրադարձությունների ոչ ադեկվատ մեկնաբանության համար: Ավելին՝ ինչքան սուր և հաճախակի լինեն «ուրիշի» դավադրությունները, այնքան սեփական եսը ավելի լավն է թվում:
Սովետական միության փլուզումից հետո քայաքայված տնտեսությամբ և հիասթափությամբ լի Ռուսաստանը համախմբելու Պուտինի հիմնական խաղաքարտը ռուսական ազգային ինքնագիտակցության հետ մանիպուլիացիաներն էին: Դրանք երկու հիմնական ուղղությամբ էին ընթանում՝ Ռուսաստանի ընտրյալ ու տարբերվող լինելու քարոզչություն: «Ռուսաստանը մենակ է հաղթել 2-րդ համաշխարհայինը», «Եթե չլիներ Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Հայաստանը և մյուս հետսովետական երկրները գոյություն չէին ունենա», «Ռուսաստանը տարբերվում է բոլոր երկրներից» և այլ նմանօրինակ պնդումները ամենօրյա երևույթ են Ռուսաստանում: Արդյունքում՝ ռուսական ազգային ինքագիտակցությունն այնքան է կախման մեջ ընկել «օտարների» դեմ մղվող պայքարից, որ առանց արևմուտքի հետ բախման և հակադրության ռուսական կոլեկտիվ «ես»-ը չի կարող գոյություն ունենալ: Եթե մի նախադասությամբ ձևակերպելու լինեինք ռուսական ինքնության քարոզչությունը Պուտինի կառավարման օրոք, ապա դա կհնչեր այսպես «Ռուսաստանը արևմուտք չէ»:
Խիստ ժամանակավոր
Արդյունքում, անկախ Կրեմլի կարգարություններից, ռուս հասարակությունը ցանկացած անցանկալի իրադարձության հետևում փնտրում է ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի ձեռքը: Նույնը կարելի է ասել նաև Երևանյան ցույցերի մասին: Իմպերիալիստական նկրտումներ ունեցող ռուսական կառավարությունն ու նրա հետևորդները կարիք ունեն «լուրջ» և «արժանի» թշնամու կերպարի: Այսինքն՝ ինչ-որ փոքր-մոքր պետություններ, ինչպիսիք են Հայաստանը, Լեհաստանը, Վրաստանը, Ուկրաինան և այլն, չեն կարող ինքնուրույն եզրահանգումներ անել, դժգոհություններ ունենալ, կամ դժգոհ լինել կոնկրետ մի ռուսական ընկերության կոռուպցիոն քաղաքականությունից: Չեն կարող, քանի որ նրանք դասակարգվում են Ռուսատսանին «օտար» ուժերի ստորին կարգին: Մինչդեռ ԱՄՆ-ն իսկը արժանի հակառակորդ է, հենց նրա հետ հակադրության ֆոնին է զգացվում ռուսական «ես»-ի «հզորությունը»: Ինչքան ուժեղ է «օտարը», այնքան ուժեղ է թվում նրա հետ հակադրությունում սեփական «ես»-ը: Բայց, նմանօրինակ ինքնագիտակցությունն ու վերաբերմունքը այլ մշակույթների հանդեպ պայթյունավտանգ է՝ հատկապես Ռուսաստանի նման բազմամշակույթ երկրի համար: Ավելին՝ նմանօրինակ վերաբերմունքը ՌԴ-ի դեմ է տրամադրում հետսովետական երկրների բնակչության կոնկրետ շերտի, որը կարդում է լրատվամիջոցներ, իրազեկված է և ունի եզրահանգումներ անելու ունակություն: Արդյունքում՝ ՌԴ-ն ուժեղացնելու համար շարժման մեջ դրված մեխանիզմը վնասում է իր իսկ շահերին:
Եթե ի սկզբանե «ուրիշներին» հակադրվելով Ռուսաստանում ազգային զարթոնք ստեղծելու Պուտինի ձեռնարկությունը կարծես թե ժամանակավոր կերպով լուծեց ՌԴ-ում ինքնության խնդիրները, այսօր այն արդեն փչացնում է Ռուսաստանի հարաբերությունները բոլոր հարևան երկրների հետ, կամ առնվազն այն երկրների, որտեղ քաղաքացիների ձայնը ամբողջովին չի խեղդվում պրոռուսական իշխանությունների կողմից: Ի վերջո, չի կարող կոնկրետ անարդարության դեմ բողոքող որևէ հասարակության համար ադեկվատ հնչել ռուսական լրատվամիջոցների՝ «Նուլանդի թխվածքաբլիթներ ուտողներ», «արևմուտքի շպիոններ», «ագրեսիվ ակտիվիստներ» և այլ նմանօրինակ արտահայտությունները: Ավելին՝ նմանօրինակ պնդումները բնականաբար չեն նպաստում Ռուսաստանի հանդեպ հարգանքի աճին: Եվ, ի վերջո, չի կարող ամուր ինքնություն ստեղծվել միայն հակադրության և «թշնամու կերպարի» դեմ քարոզչության հիման վրա: Վաղ թե ուշ նման ինքնությունը սկսում է գործել ի վնաս հենց այդ հասարակության:

Русское национальное самосознание и печения Нуланд
В последние дни беспрерывно говорится о неадекватных отзывах на происходящие в Армении митинги со стороны российских СМИ и общества. Российские СМИ искажали митинги на проспекте Маршала Баграмяна, распространяя абсолютную дезинформацию и пропагандируя враждебное отношение к митингующим. Иногда это трансформировалось в антиармянскую и проазербайджанскую агитацию. Отношение к происходящим в Армении событиям и армянам вообще в российском обществе начинает напоминать отношение к украинскомы Майдану, хотя эти два случая кардинально отличаются друг от друга. Давайте рассмотрим, чем обусловлено подобное отношение.
Антиармянские утверждения российских СМИ с одной стороны и решения руководства России о быстрой передаче Армении Грачья Арутюняна и Валерия Пермякова дают основание предполагать, что антиармянские заявления в СМИ были совершенно не на руку Кремлю. Естественно, имеющие ряд головных болей из-за происходящего на Украине конфликта российским властям еще одна неуправляемая ситуация в регионе не нужна. Однако, антиармянская волна в российском обществе создает антироссийские настроения в Армении, следовательно, неясно, почему российские СМИ распространяли дезинформацию. Ответ нужно искать в русского национального самосознания.
Консолидация против образа врага
Быстро неадаптирующееся к изменяющемуся после эпохи империализма миру российское общество в течение прошлого года многократно доказывало, какой мощной консолидирующей силой является образ врага. Резкий рост националистических настроений в России после ухудшения отношений с США и ЕС является нормальным явлением для обществ с переходным самосознанием. В подобных случаях общество часто нуждается в образе «чужого», «другого», «врага», чтобы, противопоставляя себя этому «чужому», понять свою собственную идентичность. Как отмечает Хантингтон в своей книге «Столкновение цивилизаций»: «Мы знаем, кто мы, только тогда, кода знаем, кто не мы, и часто только тогда, когда знаем, против кого мы». Притом для того, чтобы представить «я» в наиболее красивых цветах, необходимо, чтобы «другой» - образ врага, наиболее часто прибегал к заговорам. Естественно, подобная идентичность часто становится причиной для неадекватной трактовки событий. Более того, чем острее и чаще будут иметь место заговоры «другого», тем более свое «я» кажется лучше.
Основной картой Путина с целью сплочения полной разочарования и имеющей разрущенную экономику после развала Советского Союза России являются манипуляции русским национальным самосознанием. Они осуществляются в двух основных направлениях – пропаганда того, что Россия избранная и отличающаяся. «Россия в одиночку победила во 2-ой мировой войне», «Если бы не было России, Украина, Армения и другие постсоветские страны не существовали бы», «Россия отличается от всех стран» и прочие подобные утверждения являются ежедневным явлением в России. В результате русское национальное самосознание настолько попало в зависимость от проводимой против «других» борьбы, что без столкновения с западом и противопоставления себя ему русское коллективное «я»-ը не может существовать. Если попробуем одним предложением сформулировать пропаганду российской идентичности при правлении Путина, то оно бы звучало так: «Россия не запад».
Очень временно
В результате, независимо от распорябений Кремля, российское общество за любыми нежелательными событиями ищет руку США и ЕС. То же самое можно сказать о митингах в Ереване. Имеющие империалистические притязания российское правительство и его последаователи нуждаются в образе «серьезного» и «достойного» врага. То есть, какие-то мелкие государства, как Армения, Польша, Грузия, Украина и другие, не могут делать самостоятельных выводов, иметь недовольства или быть недовольными коррупционной политикой конкретной российской компании. Не могут, потому что они относятся к нижнему классу «чужих» России сил. Между тем, США является достойным противнком, и именно на фоне противостояния с США чуствуется мощь русского «я». Чем сильнее «чужой», тем сильнее в противостоянии с ним кажется собственное «я». Но подобное самосознание и отношение к другим культурам взрывоопасно, и в особенности для такой многокультурной страны, как Россия. Более того, подобное отношение настраивает против России конкретные слои населения постсоветских стран, которые читают СИ, информированны и могут делать выводы. В результате, приведенный в действие с целью усиления РФ механизм вредит ее же интересам.
Если изначально предприятие Путина по созданию в России национального пробуждения путем противостояния «другим» на время рещило проблемы идентичности в РФ, то сегодня оно уже портит отношения России со всеми соседями, или по крайней мере с теми, голос граждан которых полностью не задущен пророссийскими властями. В конечном счете, не могут для протестующего против конкретной несправедливости какого-либо общества адекватно звучать выражения российских СМИ «Едоки печения Нуланд», «шпионы запада», «агрессивные активисты» и т.п. Более того, подобные утверждения, естественно, совершенно не способствуют росту уважения к России. И, наконец, не может быть создана крепкая идентичность только на основе противопоставления и пропаганды против «образа врага». Рано или поздно подобная идентичность начинает работать во вред именно этому обществу.