Քանի որ ոստիկանության աշխատակիցները երեկ այցելել են տասնյակ (հնարավոր է՝ հարյուրավոր) քաղաքացիական ակտիվիստների բնակարաններ, «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորում»-ը հարկ է համարում քաղաքացիներին տեղեկացնել իրենց հետևյալ իրավունքների մասին՝
1. Քաղաքացին իրավունք ունի ոստիկանին բնակարան չթողել, եթե վերջինս չի ներկայացնում դատարանի համապատասխան որոշում (օրինակ՝ խուզարկության որոշում):
2. Քաղաքացին իրավունք ունի նկարահանելու ոստիկանության ցանկացած գործողություն և այդ կադրերը համացանց բեռնելու: Այդ թվում՝ քաղաքացին իրավունք ունի նկարահանելու իրեն բերման ենթարկող ոստիկաններին՝ բաժնի ճանապարհի ողջ ընթացքում:
3. Ոստիկանը քաղաքացուն դիմելուց պարտավոր է ներկայանալ (նշել իր անունը, ազգանունը, կոչումն ու պաշտոնը) և քաղաքացու խնդրանքի դեպքում պարտավոր է նաև ցույց տալ իր վկայականը (անգամ, եթե նա համազգեստով է):
4. Քաղաքացին պարտավոր չէ ոստիկանի հրավերով գնալ բաժին: Նման պարտականությունը ծագում է միայն այն դեպքում, երբ ոստիկանը քաղաքացուն բերման է ենթարկում, կամ ձերբակալում է, կամ, եթե քաղաքացուն նախապես գրավոր ծանուցագիր է տրվել:
5. Քաղաքացին պարտավոր չէ հավատալ ոստիկանության աշխատակցի բանավոր խոսքին:
6. Քաղաքացին (եթե մեքենայի վարորդ չէ), պարտավոր չէ ոստիկանին ներկայանալ, կամ անձնագիր ցույց տալ:
7. Ոստիկանը պարտավոր է քաղաքացուն ամինջապես հայտնել իրեն կանգնեցնելու, իրեն այցելելու կամ իրեն դիմելու պատճառների և իրավական հիմքերի մասին: Իսկ բաժին տանելու դեպքում՝ նաև կարգավիճակի և իրավունքների մասին:
8. Բաժին տարված քաղաքացին իրավունք ունի իր մտերիմներին ամինջապես հայտնել իր գտնվելու վայրի մասին և բացարձակ ոչինչ չասել՝ մինչ իր փաստաբանի ժամանումը:
9. Որևէ պարագայում ոստիկանը իրավունք չունի քաղաքացուն սպառնալ, վիրավորել ու խոշտանգել: Խստիվ արգելվում է քաղաքացու վրա հոգեբանական ճնշման գործադրումը:

• 09-07-2015 17:03:36   | Armenia  |  Human Rights
As the police officers visited tens (possibly hundreds) of civic activists’ houses yesterday, the “Union of Informed Citizens considers it necessary to inform citizens about their following rights:
1. The citizen has the right not to allow the policeman to enter his/her house if the policeman does not show a respective court decision (e.g. a search warrant).
2. The citizen has the right to photograph or videotape any activity of the police and upload it to the internet. The citizen has the right to photograph or videotape the policeman who is detaining him/her during the whole way to the police station.
3. When addressing the citizen, the policeman must introduce himself (mention his/her name, surname, title and position and in case of the citizen’s request, he/she should also show his/her certificate (even if he/she is wearing a uniform).
4. The citizen is not obliged to go to the police station by the policeman’s invitation. Such an obligation emerges only when the policeman detains or arrests the citizen, or when a written notice has been given to the citizen.
5. The citizen is not obliged to believe the oral speech of the police officer.
6. The citizen (if he/she is not driving a car) is not obliged to introduce himself/herself to the policeman or show his/her passport.
7. The policeman must immediately inform the citizen about the reasons and legal bases for stopping, visiting or addressing him/her, and in case of taking the citizen to the police station, also about the citizen’s status and the rights.
8. The citizen that has been taken to the police station has the right to inform his/her relatives or friends about his/her location and say absolutely nothing before the lawyer arrives.
9. The policeman does not have the right to threaten, insult and torture the citizen. The psychological pressure on the citizens is strictly prohibited.