Քանի որ ոստիկանության աշխատակիցները երեկ այցելել են տասնյակ (հնարավոր է՝ հարյուրավոր) քաղաքացիական ակտիվիստների բնակարաններ, «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորում»-ը հարկ է համարում քաղաքացիներին տեղեկացնել իրենց հետևյալ իրավունքների մասին՝
1. Քաղաքացին իրավունք ունի ոստիկանին բնակարան չթողել, եթե վերջինս չի ներկայացնում դատարանի համապատասխան որոշում (օրինակ՝ խուզարկության որոշում):
2. Քաղաքացին իրավունք ունի նկարահանելու ոստիկանության ցանկացած գործողություն և այդ կադրերը համացանց բեռնելու: Այդ թվում՝ քաղաքացին իրավունք ունի նկարահանելու իրեն բերման ենթարկող ոստիկաններին՝ բաժնի ճանապարհի ողջ ընթացքում:
3. Ոստիկանը քաղաքացուն դիմելուց պարտավոր է ներկայանալ (նշել իր անունը, ազգանունը, կոչումն ու պաշտոնը) և քաղաքացու խնդրանքի դեպքում պարտավոր է նաև ցույց տալ իր վկայականը (անգամ, եթե նա համազգեստով է):
4. Քաղաքացին պարտավոր չէ ոստիկանի հրավերով գնալ բաժին: Նման պարտականությունը ծագում է միայն այն դեպքում, երբ ոստիկանը քաղաքացուն բերման է ենթարկում, կամ ձերբակալում է, կամ, եթե քաղաքացուն նախապես գրավոր ծանուցագիր է տրվել:
5. Քաղաքացին պարտավոր չէ հավատալ ոստիկանության աշխատակցի բանավոր խոսքին:
6. Քաղաքացին (եթե մեքենայի վարորդ չէ), պարտավոր չէ ոստիկանին ներկայանալ, կամ անձնագիր ցույց տալ:
7. Ոստիկանը պարտավոր է քաղաքացուն ամինջապես հայտնել իրեն կանգնեցնելու, իրեն այցելելու կամ իրեն դիմելու պատճառների և իրավական հիմքերի մասին: Իսկ բաժին տանելու դեպքում՝ նաև կարգավիճակի և իրավունքների մասին:
8. Բաժին տարված քաղաքացին իրավունք ունի իր մտերիմներին ամինջապես հայտնել իր գտնվելու վայրի մասին և բացարձակ ոչինչ չասել՝ մինչ իր փաստաբանի ժամանումը:
9. Որևէ պարագայում ոստիկանը իրավունք չունի քաղաքացուն սպառնալ, վիրավորել ու խոշտանգել: Խստիվ արգելվում է քաղաքացու վրա հոգեբանական ճնշման գործադրումը:

Права гражданина при контакте с сотрудником полиции
Ввиду того, что сотрудники полиции вчера побывали в квартирах десятков (возможно, и сотен) гражданских активистов, «Союз информированных граждан» считает необходимым проинформировать граждан об их следующих правах:
1. Гражданин имеет право не пропустить сотрудника полиции в квартиру, если последний не представил соответствующее постановление суда (например, санкцию на обыск).
2. Гражданин имеет право на съемку любого действия полиции и загрузить эти кадры в интернет, в том числе снимать сотрудников полиции, подвергающих его приводу в отделение полиции, в течение всего пути.
3. Сотрудник полиции при обращении к гражданину обязан представиться (указать свое имя, фамилию, звание и должность) и по просьбе гражданина показать свое удостоверение (даже если он или она в форме).
4. Гражданин не обязан по просьбе сотрудника полиции идти в отделение полиции. Подобная обязанность возникает только в том случае, если сотрудник полиции подвергает гражданина приводу в отделение полиции, или аресту, или гражданину предварительно была направлена повестка в письменном виде.
5. Гражданин не обязан верить устному слову сотрудника полиции.
6. Гражданин (если он не является водителем транспортного средства) не обязан представляться или представить документ, удостоверяющий личность.
7. Сотрудник полиции обязан немедленно известить гражданина о причинах и правовых основах его остановки, посещения или обращения к нему, а в случае привода в отделение полиции также и о статусе и правах гражданина.
8. Гражданин, доставленный в отделение полиции, имеет право сообщить родственникам о своем местонахождении и ничего не говорить до прибытия своего адвоката.
9. Ни при каких обстоятельствах сотрудник полиции не имеет права угрожать гражданину, оскорблять его или подвергать пыткам. Строго запрещено также оказание психологического давления на гражданина.
10. Сотрудник полиции не имеет право уговаривать гражданина в какой бы то ни было ситуации не пользоваться своими правами.