«Վրաստանի միակ զենքը Ռուսաստանի «սողացող բռնագրավման» դեմ, դա միջազգային իրավունքն է».Վրաստանի ԱԳ նախարարի առաջին տեղակալ
• 13-07-2015 21:26:00   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարը հուսով է, որ բռնագրավման գծի` Վրաստանի խորքը տեղափոխելուց «Բաքու-Սուպսա» նավթային խողովակաշարը չի տուժի: «7 տարվա ընթացքում ոչ ոք չի կպչել այդ խողովակին, և չեմ կարծում, որ այսօր ինչ-որ մեկը կորոշի վնասել այդ խողովակաշարը: Նավթի Խողովակաշարը գտնվում է հողի խորքում, բայց եթե հանկարծ նրան կպչեն, ապա մենք ստիպված կլինենք կառուցել նոր, մեկուկես կիլոմետրանոց այլընտրանքային հատվածը», -հուլիսի 13-ին հայտարարել է Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարը:  Հիշեցնենք, որ անցյալ հանգստյան օրերին ռուսական օկուպացիոն զորքերը հերթական անգամ տեղափոխել են բռնազավթման գիծը վրացական տարածաշրջանի խորքերում: Տվյալ գործողության արդյունքում բռնագրավման գիծը սերտորեն հասել է Բաքու-Սուպսա նավթային խողովակաշարին: Վրաստանի էներգետկայի նախարարն արդեն հայտարարել է, որ «այն դեպքում, եթե խողովակաշարին վտանգ սպառնա, ապա պետությունը ստիպված կլինի կառուցել խողովակի այլընտրանքային հատված: Խողովակաշարի այլընտրանքային գծի ծրագիրն արդեն գոյություն ունի», -հայտնել է Կախի Կալաձեն:
«Նույնիսկ եթե բռնազավթման գիծը մեզ չմոտենար 300 մետրով, ապա, ամեն դեպքում Աբխազիայից Ռուսաստան երկաթգծի շինարարության մասին որևէ խոսք լինել չէր կարող: Այն պայմաններում, երբ մենք ունենք լիովին ոչ տեղին գործողություններ, երբ մեր տարածաշրջանային ներգրավման համար ստեղծվում են խոչընդոտներ, հնարավոր չէ, խոսել և մտածել անցումային երկաթուղու շինարարության մասին», -հայտնել է փոխվարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին:
«Միակ զենքը, որը մենք ունենք Ռուսաստանի «սողացող բռնագրավման» դեմ, դա միջազգային իրավունքն է, մեր դաշնակիցները և միջազգային կազմակերպություններն են», -հուլիսի 13-ին հայտարարել է Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարի առաջին տեղակալը:
Հուլիսի 13-ին Կախեթիում մեկնարկել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության «Խաղաղությունը և անվտանգությունը» անվամբ վեհաժողովը: Վեհաժողովի բացմանը, որը տեղի է ունենում «ՆԱՏՕ-ի ամառային դպրոցի» շրջանակներում, ներկա էր Վրաստանի ռազմական ղեկավարությունը ներառյալ Պաշտպանության նախարարի: Վեհաժողովը, որի աշխատանքին մասնակցում են ուսանողներ և երիտասարդներ Հայաստանից, Վրաստանից և Ադրբեջանից, կազմակերպված է ՆԱՏՕ-ի Դիվանագիտական ծառայության աջակցությամբ: Վեհաժողովի թեմատիկան է` ՆԱՏՕ-ի առաքելությունը, տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությունը, ՆԱՏՕ-Ռուսաստան և ՆԱՏՕ-Ուկրաինա փոխհարաբերությունները, Ռուսաստանի ազդեցությունը Հարավային Կովկասի վրա, կրոնական ծայրահեղականությունը Հարավային Կոկասում և «Իսլամական պետության» սպառնալիքները:
Վրաստանի Ազգային Բանկը հաստատել է լարիի փոխարժեքային կուրսը արտասահմանյան արժույթների հանդեպ հուլիսի 14-ի համար: Վաղը 1 դոլարը կարժենա 2.2521 լարի, իսկ 1 եվրոն 2.4938 լարի: Լարին շարունակում է արժեզրկվել:
Վրաստանի Ազգային Վիճակագրական Գործակալության տվյալների համաձայն` «Վրաստանի ապրանքաշրջանառությունը հունիսին կրճատվել է»: «Արտահանումը կրճատվել է 19%-ով, իսկ ներկրումը` 14%-ով: Վրաստանից արտահանվող ապրանքի ծավալը հունիսին կազմել է 198 000 000 դոլար: 2015թ. հունվար-հունիսին արտահանման ծավալը կազմել է 1 082 000 000 դոլար: 2014թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ հաստատվել է արտահանման 24% կրճատում: Ընդհանուր առմամբ, Վրաստանի ապրանքաշրջանառությունը կրճատվել է 13%-ով: Ներկրման ծավալը տարվա սկզբին կազմել է 3 068 000 000 դոլար, ինչը 9%-ով պակաս է, քան անցյալ տարի: Մինչդեռ ներկրման ծավալի կրճատումն ունի նաև իր դրական կողմը: Ներկրումը Վրաստանից արտասահմանյան արժույթի արտահոսքի հիմնական պատճառն է: Տարվա սկզբին Վրաստանի առևտրային բացասական հաշվեկշիռը կազմել է 2 058 000 000 դոլար: Դա նշանակում է, որ երկիրը ներկրման ֆինանսավորման համար ստիպված է այլ աղբյուրներից հայթայթել լրացուցիչ 2 058 000 000 դոլար», -ասված է Վրաստանի Ազգային Վիճակագրական Գործակալության հայտարարությունում:

События дня. 13 июля, Грузия
Министр Внутренних Дел Грузии надеется, что из за перемещения линии оккупации вглубь Грузии, нефтепровод «Баку-Супса» не пострадает. «В течении семи лет никто не притрагивался к этой трубе и не думаю, что сегодня кто либо решит повредить этот нефтепровод. Нефтепровод находится глубоко в земле, но если вдруг его тронут, то нам придется построить альтернативный участок трубы, длиной в полтора километра», -13 июля заявил министр Внутренних Дел Грузии. Напомним, что в прошедшие выходные российские оккупационные войска в очередной раз переместили оккупационную линию вглубь грузинской территории. В результате данного действия оккупационная линия вплотную подошла к нефтепроводу Баку-Супса. Министр энергетики Грузии уже заявил, что «в случае, если нефтепроводу будет грозить опасность, то государство буде вынуждено построить альтернативный отрезок трубы. План альтернативного маршрута нефтепровода уже существует», -заявил Кахи Каладзе.
«Даже если линия оккупации не приблизилась бы к нам на 300 метров, то все равно, о строительстве железной дороги через Абхазию в Россию, все равно не было бы никакой речи. В тех условиях, когда у нас абсолютно неадекватные действия, когда нашей региональной интеграции создаются препятствия –не возможно говорить и думать о строительстве транзитной железной дороги. Учитывая имеющуюся печальную реальность, очень сложно говорить о экономических вопросах», -заявил вице премьер Гиорги Квирикашвили.
«Единственное оружие, которое есть у нас против «ползучей оккупации» России, это международное право, наши партнеры и международные организации», -13 июля заявил первый заместитель министра Иностранных Дел Грузии.
13 июля в Кахети стартовала конференция министерства Обороны Грузии под названием «Мир и безопасность». На открытии конференции, которая проходит в рамках «Летней школы НАТО» присутствовало военное руководство Грузии, включая министра Обороны. Конференция, в работе которой принимают участие студенты и молодежь из Армении, Грузии и Азербайджана, организованна при поддержке Дипломатической службы НАТО. Тематика конференции: миссия НАТО, региональная и международная безопасность, взаимоотношения НАТО-Россия НАТО-Украина, влияние России на Южный Кавказ, религиозный экстремизм на Южном Кавказе и угрозы «Исламского Государства».
Национальный Банк Грузии установил обменный курс лари по отношению к иностранным валютам на 14 июля. Завтра 1 доллар будет стоить 2, 2521 лари, а 1 евро -2,4938. Лари продолжает обесцениваться.
Согласно данным Национального Статистического Агентства Грузии «торговый оборот Грузии в июне –сократился». «Экспорт сократился на 19%, а импорт на 14%. Объем экспортируемой из Грузии продукции, в июне, составил 198 000 000 долларов. В январе-июне 2015г., объем экспорта составил 1 082 000 000 долларов. По сравнению с аналогичным периодом в 2014 году, зафиксировано сокращение экспорта на 24%. В целом, торговый оборот Грузии сократился на 13%. Объем импорта с начала года в Грузию составил 3 068 000 000 долларов, что на 9% меньше чем в прошлом году. Однако, сокращение объема импорта имеет и положительную сторону. Импорт, является основной причиной оттока из Грузии иностранной валюты. В начала года отрицательный торговый баланс Грузии составил 2 058 000 000 долларов. Это означает, что страна, для финансирования импорта, вынуждена добыть из других источников, дополнительно 2 058 000 000 долларов», -сказано в заявлении Национального Статистического Агентства Грузии.