Հուլիսի 15-ին Խորհրդարանի արտահերթ նիստի ընթացքում քննարկվել է «բարձրալեռ շրջանների մասին» օրենքի նախագիծը: Օրենքի նախագծի համաձայն` ենթադրվում է ներմուծել արտոնությունների մի ամբողջ շարք երկրի բարձրալեռ շրջաններում ապրող բնակիչների համար: Արտոնությունների մեջ է նաև սոցիալական վճարումների (թոշակի և այլ սոցիալական օգնությունների) 20% բարձրացում, ինչպես նաև լեռնային շրջանների բնակիչների` եկամտային հարկերի վճարումից ազատումը: Հիշեցնենք, որ վերջին ամիսների ընթացքում Վրաստանում ակտիվորեն քննարկվում է օրենքը, որը պետք է թեթևացնի բարձրալեռռ շրջանների բնակիչների կյանքը: Միաժամանակ, չնայած նրան, որ Սամցխե-Ջավախքը ևս բարձրալեռ շրջան է, իսկ շրջանի կլիմայական պայմանները ևս ծայրահեղ ծանր են, պետությունը չի ծրագրում տարածել «բարձրալեռ շրջանների մասին» օրենքի գործառնությունը Սամցխե-Ջավախքի բնակիչների վրա:
Վրաստանի իշխանությունները մտադիր են մշակել կրոնի մասին օրենքը: Այդ մասին հայտնել է Պաշտպանության և Անվտագության հարցերով խորհրդարանական կոմիտեի նախագահ Իրակլի Սեսիաշվիլին: «Կրոնի մասին օրենքն անհրաժեշտ է և մենք սկսում ենք աշխատել դրա շուրջ, և հասարակությունը պետք է բանավեճ անցկացնի: Վրաստանում կրոնական կազմակերպությունների գործունեությունն իրականացվում է սև փողերով… և այստեղ այդ փողերը լվացվում են բիզնեսով: Կրոնի մասին օրենքի ընդունումն անհրաժեշտ է, որպեսզի իրավիճակը լինի վերահսկելի, որպեսզի ՄԱԿ-ի կողմից արգելված անօրինական ահաբեկչական կազմակերպությունները չկարողանան գործունեություն ծավալել Վրաստանում, և նրանց նկատմամբ ձեռնարկվեն օրենքով նախատեսված քայլեր», -հայտարարել է Իրակլի Սեսիաշվիլին:
Հուլիսի 15-ին Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին ստորագրել է ՆԳՆ վերակազմավորման մասին օրենք, որի համաձայն այդ գերատեսչությունից կառանձնացվի Անվտանգության Ծառայությունը: «Վրաստանի նախագահը ստորագրել է ՆԳՆ-ից Անվտանգության Ծառայության առանձնացման մասին օրենքը: Միաժամանակ նախագահը կարծում է, որ այդ օրինագիծը առաջնային, բայց ոչ բավարար քայլ է: Բարեփոխումները մոտ ապագայում պետք է շարունակվեն արագ և գիտակցված», -հայտարարել է Վրաստանի նախագահի վարչության ներկայացուցիչը:
«Համատեղ աշխատանքի արդյունքներն ապացուցում են, որ միմյանց հանդեպ կառուցողական և պրագմատիկ վերաբերմունքի դեպքում նույնիսկ ակտուալ հարցերի շուրջ հիմնարար տարաձայնությունները չեն խանգարում երկկողմանի հարաբերությունների բարելավմանը: Հատկապես հարկ է նշել, որ փոխարաբերությունների երկկողմանի բարելավման գործընթացը հանդիսանում է երկու երկրների հասարակությունների պահանջը», -հուլիսի 15-ին հայտարարել է Գրիգորի Կարասինը` մեկնաբանելով ռուս-վրացական հարաբերությունների վերջին սրացումները` կապված Ռուսաստանի կողմից բռնագրավման գծի` Վրաստանի տարածքի խորքերը տեղաշարժելու հետ:
«Այսօր Ռուսաստանն ավելի վտանգավոր երկիր է, քան 2008թ.-ին էր: Նախկին իշխանությունները չկարողացան ոչ մի անգամ դիվանագիտություն ցուցաբերել Ռուսաստանի հետ կոնֆլիկտները լուծելու համար: Դիվանագիտության նշանակումը կոնֆլիկտների լուծում է և խուսափում ռազմական գործողություններից: Նախկին իշխանությունները չկարողացան խուսափել ռազմական կոնֆլիկտից, և մեր երկրի դրությունը լրջորեն վատթարացավ: Այսօր, գուցե մենք չունենք ձևավորված ռազմավարություն, բայց մենք ունենք ճիշտ, տակտիկական գործողությունների հասկացողություն: Մեր տակտիկան ժամանակ շահելն է: Այնպես որ, Վրաստանն անզոր պետություն չէ», -հուլսիի 15-ին հայտարարել է Խորհրդարանական մեծամասնության պատգամավոր Գուբազ Սանիկիձեն:
2015թ. առաջին կիսամյակում արտասահմանյան պետություններից Վրաստան մտած գումարային փոխանցումների ծավալը անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ կրճատվել է 22.7%-ով մինչ 538.63մլն. դոլար: Գումարային փոխանցումները Ռուսաստանից, որը Վրաստանում գումարային միջոցների փոխանցումների տեսանկյունից խոշորագույն աղբյուր է, կրճատվել է 41.1%-ով: Երկրորդ խոշորագույն աղբյուրից` Հունաստանից Վրաստան կատարված գումարային փոխանցումների ծավալը 2015թ. առաջին վեց ամիսների ընթացքում կրճատվել է 19.3%-ով և կազմել 82.7մլն. դոլար: Ինչպես նաև անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ 2015թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում Իտալիայից փոխանցվող գումարային միջոցների ծավալը կրճատվել է 12.3%-ով, մինչ 52.9մլն դոլար, այնուհետև գալիս են ԱՄՆ-ն` 47.3մլն դոլար (+26,3%), Թուրքիան` 35.9մլն դոլար (+20,6%), Իսրայելը` 14.3մլն. դոլար (+37,3%):
Վրաստանի Ազգային Բանկը արտասահմանյան արժույթների հանդեպ լարիի փոխարժեքային կուրս է հաստատել հուլիսի 16-ի համար: Այսօր 1 դոլարը կարժենա 2.2697 լարի, իսկ 1 եվրոն 2.5010: Լարին շարունակում է արժեզրկվել:
Հուլիսի 15-ին Ազգային հակամենատիրական գործակալությունը տուգանել է Վրաստանում գործող 5 խոշորագույն նավթային ընկերություններին վառելիքի գնի մաիսն պայմանավորվածության և հակամենատիրական կանոնների խախտման համար: Ադրբեջանական ՍՈԿԱՐ ընկերությունը տուգանված է 14 381 385 լարիով, Վիսսոլը` 10 426 384 լարիով, Գալֆը` 11 267 384 լարիով, Լուկոիլը` 4 740 260 լարիով, իսկ Ռոմպետրոլը` 10 885 806 լարիով: Պաշտոնական հայտարարության համաձայն` «տվյալ ընկերությունները 2008-2014թթ. խախտել են մրցունակության շուկայական սկզբունքները և համագործակցելով աշխատել են Վրաստանում վառելիքի գների արհեստականորեն բարձրացման վրա»:

15 июля в ходе внеочередной сессии Парламента, был обсужден закон «о высокогорных регионах». Согласно проекту закона предполагается ввести целый ряд льгот для жителей высокогорных регионов страны. Среди льгот так же 20% повышение социальных выплат –пенсии, и другие гуманитарные пособия, а так же освобождение населения высокогорных районов от выплаты подоходных налогов. Напомним, что в течении последних месяцев в Грузии активно обсуждается закон, который должен облегчить жизнь жителям высокогорных регионов. В то же время, не смотря на то, что регион Самцхе-Джавахк так же является высокогорным, а климатические условия региона так же крайне тяжелые, государство не планирует распространить действие закона «о высокогорных регионах» на жителей Самцхе-Джавахка.
Власти Грузии намерены разработать закон о религии. Об этом заявил глава парламентского комитета по обороне и безопасности Иракли Сесиашвили. «Закон о религии необходим и мы начинаем работать над этим и общество должно провести дискуссию. В Грузии деятельность религиозных организации осуществляется на черные деньги... и тут эти деньги отмываются бизнесом. Принятие закона о религии необходимо для того, чтобы ситуация была контролируемой, чтобы нелегальные, запрещенные ООН террористические организации не смогли вести деятельность в Грузии и в их отношении были проведены предусмотренные законом меры», -заявил Иракли Сесиашвили.
15 июля президент Грузии Георгий Маргвелашвили подписал закон о реформировании МВД, согласно которому из этого ведомства будет выделена Служба безопасности. «Президент Грузии подписал закон о выделении из МВД Службы безопасности. В то же время президент считает, что этот законопроект является начальным, но недостаточным шагом. Реформы в ближайшем будущем должны быть продолжены быстро и осознанно», -заявил представитель администрации президента Грузии.
«Результаты совместной работы доказывают, что в случае конструктивного и прагматичного отношения друг к другу, даже фундаментальные разногласия по актуальным вопросам не мешают улучшению двухсторонних отношений. Особенно следует отметить, что процесс двухстороннего улучшения взаимоотношений является требованием обществ двух стран», -15 июля заявил Григорий Карасин, комментируя недавнее обострение грузино-российский отношений, в связи с передвижением Россией оккупационной линии вглубь грузинской территории.
«Сегодня Россия является более опасной страной, чем она была в 2008 году. Предыдущее правительство Грузии не смогло ни разу использовать дипломатию для решения конфликтов с Россией. Назначения дипломатии –это решение конфликтов и избежание военных действий. Предыдущие власти не смогли избежать военного конфликта и положение нашей страны серьезно ухудшилось. Сегодня, возможно, у нас нет сформированной стратегии, но у нас есть понимание правильных тактических действий. Наша тактика заключается в выигрывании времени. Так что, Грузия не является беспомощным государством», -15 июля заявил депутат от парламентского большинства Губаз Саникидзе.
Объемы поступивших в Грузию денежных переводов из иностранных государств в первой половине 2015 года, по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, сократились на 22,7% до 538,63 млн. долларов США. Денежные переводы из России, которая с этой точки зрения является крупнейшим источником поступления денежных средств в Грузию, сократились на 41,1. Объемы денежных переводов из второго крупнейшего источника -Греции сократились на 19,3% за первые шесть месяцев 2015 года и составили 82,7 млн. долларов. Также по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года в течение первой половины 2015г. объемы
перечисленных из Италии средств сократились на 12,3% до 52,9 млн. долларов США; далее идут США –47,3 млн. долларов (+26,3%); Турция -35,9 млн. долларов (+20,6%); Израиль -14,3 млн. долларов США (+37,3%).
Национальный Банк Грузии установил обменный курс лари по отношению к иностранным валютам на 16 июля. Завтра 1 доллар будет стоить 2, 2697 лари, а 1 евро -2,5010. Лари продолжает обесцениваться.
15 июля Национальное Антимонопольное Агентство оштрафовало пять крупнейших нефтяных компаний, действующих на территории Грузии, за нарушение антимонопольных правил и сговоре о цене на топливо. Азербайджанская компания СОКАР оштрафована на 14 381 385 лари, Виссол –на 10 426 384 лари, Галф -11 267 384, Лукойл -4, 740 260лари, а Ромпетрол -10 885 806. Согласно официальному заявлению «указанные компании в 2008-2014гг., нарушали рыночные принципы конкуренции, и сообща работали над искусственным повышением цен на топливо в Грузии».