Կոդա-Մանգլիսի ճանապարհահատվածում սողանքի փլուզման վտանգի պատճառով հուլիսի 21-ին ժամանակավորապես փակ է Թբիլիսին Սամցխե-Ջավախքին կապող Կոդա-Ծալկա-Նինոծմինդա մայրուղին: Ինչպես հայտնում է Ճանապարհային ոստիկանությունը, «ճանապարհի վրա սողանքի փլուզումը կանխելու նպատակով աշխատանքներ են տարվում: Ծալկայի և Նինոծմինդայի ուղղությամբ տեղաշարժը հնարավոր է շրջանցող ճանապարհներով` Թեթրիծղարոյի միջով, ինչպես նաև Թբիլիսի-Խաշուրի-Ախալքալաք մայրուղիով»:
«Լվովյան մարզի (Ուկրաինա) ռազմական պոլիգոնում «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում պաշտոնապես սկսվել են ՆԱՏՕ-ի ռազմական զորավարժությունները «Saber Guardian /Rapid Trident-2015»: Վրացի զինվորականներն արդեն երկրորդ անգամ են մասնակցում նման տեսակի զորավարժություններին: Միջազգային դաշտային զորավարժությունները ՆԱՏՕ-ի անդամների և «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ձևաչափի անդամ-երկրների փոխհամատեղությունը բարձրացնելու նպատակ են հետապնդում: Ռազմական զորավարժություններին մասնակցում են 1 800 զինծառայողներ 18 երկրներից: Զորավարժությունների դաշտային մասում Վրաստանի զինված ուժերը ներկայացված են 12-րդ գումարտակի 1-ին հետևակազորային ջոկատի «Ալֆա» ընկերության մեկ դասակով: Իսկ շտաբային զորավարժություններին մասնակցում են Վրաստանի Զինված Ուժերի հատուկ գործողությունների, «Կրծանիսի»-ի Ազգային ուսումնական կենտրոնի, 4-րդ մեխանիզացված ջոկատի, ինչպես նաև J-3 օպերատիվ ծրագրավորման գլխավոր բաժնի և J-7 զինվորական նախապատրաստման և ռազմական կրթության աշխատակիցները: Դաշտային զորավարժությունների շրջանակներում վրացի զինվորները կիրականացնեն ձեռքի պայթուցիկ նյութերի բացահայտում և վնասազերծում և պարեկություն: Զորավարժություններին մասնակցում են զինծառայողներ ԱՄՆ-ից, Բելգիայից, Բուլղարիայից, Կանադայից, Էստոնիայից, Գերմանիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Լատվիայից, Լիտվայից, Մոլդովայից, Նորվեգիայից, Լեհաստանից, Ռումինիայից, Իսպանիայից, Շվեդիայից, Թուրքիայից, Վրաստանից և Ուկրաինայից:
Հուլիսի 21-ին հանդիպում է կայացել Վրաստանի վարչապետի և Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի միջև: «Ակն ընդ ական հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Վրաստանի և Եվրամիության փոխհարաբերությունների հարցեր: Կողմերը խոսել են օրակարգային հարցերի շուրջ Վրաստանի` Եվրամիության ինտեգրացման շրջանակներում: Ընդգծվել է, որ չնայած արտաքին սպառնալիքներին և մարտահրավերներին` Վրաստանը հաստատուն կանգնած է եվրոատլանտյան և եվրոպական ինտեգրացիայի ուղու վրա: Վրաստանի վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Դոնալդ Տուսկին Վրաստան կատարած այցելության համար և նշել է, որ տվյալ այցը այն աջակցության հերթական հաստատումն է, որը ցուցաբերում է Եվրամիությունը Վրաստանին», -ասված է Վրաստանի վարչապետի վարչության տարածած հայտարարությունում, որը հրապարակվել է երկկողմ հանդիպման ավարտից հետո: Հիշեցնենք, որ Դոնալդ Տուսկը Վրաստան է ժամանել հուլիսի 20-ին Հայաստանից: Տարածաշրջանային շրջագայության շրջանակներում Եվրախորհրդի նախագահը կայցելի նաև Ադրբեջան:
Իրակլի Ղարիբաշվիլու հայտարարության համաձայն` «Եվրամիության հետ Վրաստանի Ասոցացման ծրագիրը հաջողությամբ է իրականացվում»: «Մեր Կառավարությունը միտված է, որպեսզի կատարի երկրի կողմից ստանձնած բոլոր պարտականությունները Եվրամիության հետ ստորագրած Ասոցացման մասին պայմանագրի շրջանակներում»: Եվրամիության հետ Վրաստանի ասոցացման ծրագիրը հաջողությամբ է իրականանում: Մենք ոչ մի հետընթաց չունենք: Հուսով եմ, որ տարվա ավարտին Եվրամիությունը դրական քաղաքական որոշում կընդունի: Ուզում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Եվրամիությանը այն աջակցության համար, որը նա ցուցաբերում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պաշտպանման գործընթացին», -հուլիսի 21-ին հայտնել է Վրաստանի վարչապետը:
Եվրոպական Խորհրդի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել վրացի զինծառայողներին Եվրամիության հովանու ներքո անցկացվող ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար: «Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ այն ներդրման համար, որը դուք ունեք Եվրոպայում խաղաղության և անվտանգության ձեռքբերման հարցում: Ձեր աշխատանքը և հավատարմությունն արժանի մեծ գովասանքի եվրոպացիների կողմից: Անձամբ ես հպարտ եմ այն ներդրմամբ, որը դուք ունեցաք Կենտրոնական Աֆրիկայի ռազմական առաքելությունում: Վրաստանը ամենալավ օրինակներից մեկն է համաշխարհային համերաշխության տեսանկյունից: Ես ողջունում եմ ձեր երկրի` Կենտրոնական Աֆրիկայի Հանրապետությունում ՆԱՏՕ-ի արագ արձագանքման խմբի գործողություններին մասնակցությունը շարունակելու որոշումը: Մենք միասին շատ բան ենք անում գլոբալ խաղաղության և անվտանգության ձեռքբերման համար», -հուլիսի 21-ին հայտարարել է Դոնալդ Տուսկը:
«Հանդիպման ընթացքում Դոնալդ Տուսկը գործածել է հետևյալ նախադասությունը` «մի´ չափազանցրեք արձագանքը»: Ես կարծում եմ, որ դա նրա հիմնական հաղորդագրությունն էր: Դա նրա պատասխանն էր այն սադրանքներին, որոնց բախվում է Վրաստանը արդեն 7 տարի: Յուրաքանչյուր նախադասություն, որն արտաբերեց Եվրախորհրդի նախագահը, հանդիսանում է այն քաղաքականության ճշգրտության ապացուցումը, որը վարում է Վրաստանի ներկայիս կառավարությունը: Վրաստանի ղեկավարությունը ընտրել է «սպասման և համբերատարության քաղաքականությունը»: Դա ամենաճիշտ որոշումն է, և Եվրոպան աջակցում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հարցերում մեր այս մոտեցմանը», -հուլիսի 21-ին հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը:
ԱՄՆ-ում Վրացական ապրանքի արտահանումը կրճատվել է 54 000 000 դոլարով: ԱՄՆ կատարվող արտահանման ընդհանուր ծավալը տարվա սկզբից կազմել է ընդամենը 57 000 000 դոլար: Վրացական ապրանքի արտահանման ծավալը կրճատվել է նաև Ադրբեջանում (կրճատվել է 160 000 000 դոլարով), Ռուսաստանում (-45 000 000 դոլար), Հայաստանում (կրճատվել է 58 000 000 դոլարով), Թուրքիայում (-3 000 000 դոլարով), ինչպես նաև մնացած այլ երկրներում (կրճատվել է 63 000 000 դոլարով): Հիշեցնենք, որ Վրաստանի հիմնական արտահանող ապրանքներն են գինին, հանքային ջուրը, մետաղական ջարդոնը, մարդատար մեքենաները (տարանցիկ արտահանում), պղնձի հանքաքարը:

События дня. 21 июля, Грузия
Из-за опасности схода оползня, на отрезке Кода-Манглиси, 21 июля была временно перекрыта магистраль Кода-Цалка-Ниноцминда, соединяющая Тбилиси с регионом Самцхе-Джавахк. Как сообщают в дорожной полиции, «ведутся работы по устранению опасности схода оползня на дорогу. Передвижение по направлению к Цалке и Ниноцминда, возможно по объездным дорогам –через Тетрицкаро, а так же через автомагистраль Тбилиси-Хашури-Ахалкалак».
«На военном полигоне в Львовской области (Украина) в рамках программы «Партнерство за мир» официально начались многонациональные военные учения НАТО «Saber Guardian/Rapid Trident-2015». Грузинские военные уже второй раз принимают участие в ученьях подобного рода. Международные полевые учения преследуют целью повышение взаимосовместимости членов НАТО и стран участников формата «Партнерство за мир». В военных ученья принимают участие 1 800 военнослужащих из 18 стран. В полевой части учений вооруженные силы Грузии представлены одним взводом роты «Альфа» 12-го батальона I пехотной бригады. А в штабных учениях участвуют офицеры сил специальных операций Вооруженных Сил Грузии, Национального учебного центра «Крцаниси», IV механизированной бригады, а также департаментов генерального штаба оперативной планировки J-3 и военного образования и боевой подготовки J-7. В рамках полевых учений грузинские военные осуществят обнаружение и обезвреживание ручных взрывчатых устройств, операции конвоя, и патрулирование. В учениях участвуют военнослужащие США, Бельгии, Болгарии, Канады, Эстонии, Германии, Великобритании, Латвии, Литвы, Молдовы, Норвегии, Польши, Румынии, Испании, Швеции, Турции, и Украины.
21 июля состоялась встреча премьер министра Грузии с председателем Европейского Совета –Дональдом Туском. «В ходе встречи с глаз на глаз, были обсуждены вопросы взаимоотношений Грузии и Европейского Союза. Стороны поговорили о повестке дня в рамках европейской интеграции Грузии. Было отмечено, что не смотря на внешние угрозы и вызовы, Грузия твердо стоит на пути европейской и евроатлантической интеграции. Премьер министр Грузии поблагодарил Дональда Туска за визит в Грузию и отметил, что данный визит является очевидным подтверждением той поддержки, которую оказывает Грузии Европейский Союз», -сказано в заявлении администрации премьер министра Грузии, распространенном по окончанию двухсторонней встречи. Напомним, что Дональд Туск прибыл в Грузию 20 июля, из Армении. В рамках регионального турне президент Европейского Совета так же посетит Азербайджан.
Согласно заявлению Ираклия Гарибашвили «осуществление программы ассоциации Грузии с Европейским Союзом проходит успешно». «Наше Правительство мотивированно, что бы выполнить все обязательства, взятые страной в рамках подписанного договора «о ассоциации с Европейским Союзом». Осуществление программы ассоциации Грузии с Европейским Союзом проходит успешно. У нас нет никаких задержек. Надеюсь к концу года Европейский Союз примет позитивное политическое решение. Хочу еще раз поблагодарить Европейский Союз за ту поддержку, которую он оказывает процессу защиты суверенитета и территориальной целостности Грузии», -21 июля заявил премьер министр Грузии.
Председатель Европейского Совета поблагодарил грузинских военнослужащих за участие в военных операциях, проводимых под эгидой Европейского Союза. «Хочу поблагодарить вас за тот вклад, который вы вносите в вопрос достижения мира и безопасности для Европы. Ваш труд, и преданность заслуживает большой похвалы от европейцев. Лично я горжусь тем вкладом, который в внесли в военную миссию в Центральной Африке. Грузия является одним из лучших примеров с точки зрения мировой солидарности. Я приветствую решение вашей страны о подключении к военной группе НАТО быстрого реагирования для продолжения участия в операции в Центрально Африканской Республике. Вместе мы делаем очень много для достижения глобального мира и безопасности», -21 июля заявил Дональд Туск.
«Во время встречи, Дональд Туск употребил фразу –«не переусердствуйте с реакцией!». Я думаю, что это было его основным посланием. Это был его ответ на те провокации, с которыми Грузия сталкивается вот уже на протяжении 7 лет. Каждое предложение, которое произнес председатель Европейского Совета является подтверждение правильности политики, которую проводит нынешнее правительство Грузии. Руководство Грузии избрало «политику ожидания и терпеливости». Это самое правильное решение и Европа поддерживает наш подход к вопросам отношений с Россией», -21 июля заявила министр Обороны Грузии.
Экспорт грузинской продукции в США сократился на 54 000 000 долларов. Общий объем экспорта в США, с начала года, составил всего 57 000 000 долларов. Объем экспорта грузинской продукции так же сократился и в Азербайджан (сократился на 160 000 000 долларов), Россию (-45 000 000 долларов), Армению (сократился на 58 000 000 долларов), Турцию (-3 000 000 долларов), а так же в остальные страны (сократился на 63 000 000 долларов). Напомним, что основной экспортной продукцией Грузии является вино, минеральная вода, металлолом, легковые машины (транзитный экспорт), медная руда.