Մարդկանց թրաֆիքինգի մասին 2015թ. զեկույցում Հայաստանը առաջին խմբի երկրների շարքում է
Մարդկանց թրաֆիքինգի մասին 2015թ. զեկույցում Հայաստանը պահպանում է իր դիրքը առաջին խմբի երկրների շարքում։
ՀՀ-ում Միացյալ Նահանգների դեսպանությունը ջերմորեն շնորհավորում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը երրորդ տարին անընդմեջ ԱՄՆ պետքարտուղարության մարդկանց թրաֆիքինգի մասին զեկույցի շրջանակում կատարվող գնահատման տվյալներով առաջին խմբի երկրների շարքում տեղ գրավելու համար: Զեկույցում դիտարկված 188 երկրներից միայն 31-ն են տեղ գտել առաջին խմբի երկրների շարքում: ՀՀ կառավարությունն առաջին խմբում տեղ զբաղեցնելու պատվին արժանացել է մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարի նվազագույն չափանիշների լիարժեք բավարարման ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ու գործողություններ ձեռնարկելու շնորհիվ: Օրինակ՝ 2014թ. ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունեց օրենք, որով միօրինականացվեցին թրաֆիքինգի կասկածյալ ու բացահայտված զոհերի նույնականացման, աջակցության, պաշտպանության և վերաինտեգրման ընթացակարգերը հանրապետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների, հասարակական կազմակերպությունների, միջազգային կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակության համար: Բացի այդ, ՀՀ իրավապահները բացահայտել են Հայաստան թրաֆիքինգի ենթարկված օտարերկրացի զոհերի, ուղղորդել նրանց խնամք ապահովող կենտրոններ: Կառավարությունը նաև պահպանել է ամուր գործակցային ու աշխատանքային կապերը  հակաթրաֆիքինգային ՀԿ-ների, տեղական լրատվամիջոցների, դոնոր կազմակերպությունների և տարածաշրջանային գործընկերների հետ:
Դեսպանությունը արժևորում է թրաֆիքինգի դեմ պայքարում ՀՀ կառավարության հետ իր գործընկերությունը և ձգտում է շարունակել այն, մասնավորապես աշխատելով վկաների և տուժողների պաշտոնական պաշտպանության ու զոհերի նույնացման հարցերի շուրջ:

Armenia Maintains “Tier 1” Status in the 2015 Trafficking in Persons Report
The Embassy of the United States warmly congratulates the Government of Armenia on maintaining Tier I status for the third year in a row in the Department of State’s 2015 Trafficking in Persons assessment.  Of the 188 countries covered in the report, only 31 achieved the coveted Tier 1 status. The Government of Armenia earned its Tier 1 ranking by taking concrete actions to fully comply with the minimum standards for the elimination of trafficking.  For example, in 2014,  the Armenian Parliament approved a law establishing standard procedures for the identification, support, protection, and reintegration of suspected and identified trafficking victims by national and local government bodies, NGOs, international organizations, and civil society.  In addition, the Armenian police have successfully identified foreign victims trafficked in Armenia and referred them to care, and the government has maintained strong collaborative working ties with anti-trafficking NGOs, local media, donor organizations, and regional partners.
The 2015 Trafficking in Persons Report also contains several recommendations for the Government of Armenia to consider implementing in order to more effectively identify, treat, and reintegrate victims of trafficking and to prosecute traffickers.  Many of the recommendations depend not just on Government actions alone, but require enhanced cooperation with domestic NGOs and civil society, as well as with regional authorities and NGOs.
The Embassy values its partnership with the Government of Armenia in the fight against trafficking in persons and looks forward to working with the Government more, particularly in the areas of formal victim-witness protection and victim identification.
The full Trafficking in Persons report for Armenia can be found at (http://photos.state.gov/libraries/armenia/231771/PDFs/tip2015.pdf ) in English and at (http://photos.state.gov/libraries/armenia/231771/PDFs/tip2015_arm.pdf ) in Armenian.