«Վրաստանի համար պետք է ապահովենք հարևանների հետ երկարաժամկետ խաղաղություն».Վրաստանի վարչապետ
Սեպտեմբերի 7-ին Վրաստանի Պատրիարքարանը դիմումով է հանդես եկել Ադրբեջանի և Վրաստանի Կառավարություններին: Վրաց եկեղեցու պատրիարքարանի դժգոհությունն է առաջացրել այն փաստը, որ Ադրբեջանի տարածքում գտնվող եկեղեցիներից մեկում տեղի են ունեցել մի սերիալի նկարահանումներ, որոնք «վարկաբեկում են հազարավոր հավատացյաների կրոնական զգացմունքները»: «Վերջերս համացանցում տարածվել է հատված ֆիլմից, որը նկարահանված է եղել Հերեթի (Խորհրդային իշխանությունների կողմից Ադրբեջանին փոխանցված վրացաբնակ շրջան –խմբ.) պատմական շրջանում, ներկայիս Ադրբեջանի տարածքում, վրացական կարևորագույն սուրբ Գիորգիի եկեղեցում: … (Ֆիլմի սյուժեի նկարագրություն -խմբ. ): Նկարահանումները տեղի են ունեցել անմիջապես եկեղեցու խորանի տարածքում, ինչը հարյուրավոր, հազարավոր հավատացյաների կրոնական զգացմունքների վիրավորանք է, որոնք համարում են այդ վայրը որպես ապաշխարության վայր… Նրանք, ովքեր նկարահանել են այդ կադրերը, սուրբ վայրը վերածել են խաղահրապարակի: Վրացական եկեղեցու Պատրիարքարանը դիմում է ադրբեջանական և վրացական կառավարություններին, որպեսզի հապճեպորեն հետաքննվի այդ փաստը և ձեռնարկվեն համապատասխան քայլեր», -ասված է վրաց Պատրիարքարանի հայտարարությունում:
«Արտաքին քաղաքականության կողմից անընդհատ ազդանշաններ են գալիս, որոնց համաձայն` Ռուսաստանի Դաշնության բոլոր հարևանները գտնվում են այդ երկրի հետաքրքրության, շահերի ոլորտում: Ռուս քաղաքական գործիչները համոզված են, որ ռուսական շահերի ոլորտում գտնվող բոլոր երկրներում նրանք կարող են ցանկացած ձևով հարցեր լուծել: Այդ թվում նաև ռազմական մեթոդով: Մենք դեռևս ռուսական պետության նման մոտեցմանը պատասխան չունենք», -սեպտեմբերի 7-ին հայտարարել է Վրաստանի նախագահը:
«Վրաստանում ժողովրդավարության գլխավոր բաղադրիչն է եվրոպական և եվրոատլանտյան ինտեգրացիան: Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի հետ մերձենալու մեր փորձերը ժողովրդավարության կերպարանափոխության ուղի է: Մեր կառավարության` իշխանության գալուց հետո երկրում ստեղծվել է ավելի թափանցիկ համակարգ, որը հաշվետու է ժողովրդին: Մեր երկրի համար մենք պետք է ապահովենք հարևանների հետ երկարաժամկետ խաղաղություն: Խաղաղությունը պետք է հիմնված լինի գործնական հարաբերությունների վրա, հատկապես Ռուսաստանի հետ: Անկախ այն բանից, թե ինչ քաղաքական կուսակցություն կղեկավարի Վրաստանը, մեր երկիրն, այնուամենայնիվ, կշարունակի մնալ ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի դաշնակիցը», -հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
Սեպտեմբերի 7-ին Թբիլիսիի օդանավակայանի տարածքում երկրի վարչապետի ներկայությամբ տեղի է ունեցել քաղաքացիական ավիացիայի համար պահեստամասերի արտադրության գործարանի շինարարության բացման արարողությունը: Գործարանը կկառուցի և կղեկավարի հրեական «Elbit Cyclone» ընկերությունը: «Գործարանը կարտադրի պահեստամասեր քաղաքացիական ավիացիայի ինքնաթիռների համար: Այդ թվում նաև աերոդինամիկ ծածկույթներ, դռներ, կառավարման վահանակներ և այլն: Նախագծի արժեքն է 85 000 000 դոլար: Տվյալ նախագիծը կստեղծի 300 լրացուցիչ աշխատատեղ: Իսրայելական ընկերությունը նաև իր վրա է վերցնում մասնագետների պատրաստման և վերապատրաստման հարցը, որոնք աշխատանքի կտեղավորվեն տվյալ գործարանում: Գործարանի արտադրած 100% արտադրանքը կարտահանվի», -ասված է պաշտոնական հայտարարությունում:
«Բոլոր նրանք, ովքեր գալիս են Վրաստան, և բոլոր նրանց, ում մենք հանդիպում ենք արտասահմանում, ասում են, որ Վրաստանը հարևանների և թշնամիների հետ հարաբերություններում վարում է սկզբունքային և ողջամիտ քաղաքանություն: Երկրի քաղաքականությունը պետք է ուղղված լինի երկու կողմերի վրա էլ: Երկրի խնդիրները լուծելու համար բավական չէ ընդամենը մեկին անվանել թշնամի կամ սադրիչ: Եվրոպայի, Ամերիկայի և ՆԱՏՕ-ի հետ միասին կարող ենք հաղթահարել խնդիրները, իսկ առանձին, միայնակ` չենք կարող», -հայտարարել է Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահը:
Վրաստանի տարածաշրջանային զարգացման նախարարության տարածած տեղեկության համաձայն` «Դարիալի կիրճում (ռուս-վրացական սահմանին հարակից տարածք -խմբ.) շարունակում է գործել երթուղային միջոցների տեղաշարժման սահմանափակման ռեժիմը: Սահմանափակման ռեժիմը կգործի սեպտեմբերի 8-ից մինչ 15-ը: Մայրուղիով տեղաշարժումը բաց է, մինչդեռ, կիրականացվի որոշակի կանոնների համաձայն», -ասված է հայտարարությունում:
Սեպտեմբերի 7-ին Թբիլիսիում անցկացվող «Եվրոպայի նոր աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտ» անվամբ վեհաժողովի ընթացքում ելույթ է ունեցել ամերիկացի գեներալ Բեն Հոջեստը: Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը, որը ևս ներկայացել է նույն վեհաժողովի աշխատանքի ընթացքում հայտարարել է, որ «չէր սպասում, որ ամերիկացի գեներալը իր բաց ելույթում կասի այն, ինչ ասել է նախարարի հետ փակ հանդիպման ընթացքում»: «Ինձ համար` որպես Պաշտպանության նախարարի, ամերիկացի գեներալի ելույթը շատ հետաքրքիր էր: Նա կարևոր շեշտադրումներ արեց: Հատկապես, երբ խոսում էր Ռուսաստանին սադրելու մասին: Նա շատ որոշակի, ռազմականորեն հայտարարել է, որ Ռուսաստանը սադրանքների կարիք չունի: Նա ինքը 20 տարվա ընթացքում զբաղվում է ագրեսիայով: Կարծում եմ, երբ նման նախադասություններ է ասում ամերիկացի գեներալը, դա շատ բանի մասին է խոսում: Նաև, երբ գեներալը խոսում էր 2016թ. ծրագրված վրաց-ամերիկյան զինավարժությունների մասին, կային շատ հետաքրքիր նրբություններ: Մենք առավոտյան հանդիպում ունեցանք, մենք խոսում էին մանրամասների մասին, և ես չէի կարծում, որ իր ելույթում նա կասի նույնը, ինչ քննարկվել էր հանդիպմանը: Մասամբ, այդ զորավարժությունների նպատակներից մեկը նրանում է, որպեսզի տեսնենք, թե ինչքան արագ կարող են ամերիկացի զինվորականները և տեխնիկան հասնել Վրաստան», -հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը:
«Ես համաձայն չեմ այն բանի հետ, երբ մեզ ասում են, որ մենք շշուկով խոսենք ՆԱՏՕ-ի մասին: Ես դրան ասում եմ` ո´չ: Մենք այլ ելք չունենք, քանի որ դա վերաբերում է մեր երկրի փրկությանը: Նրանից հետո, երբ մենք առաջին անգամ թակեցինք ՆԱՏՕ-ի դուռը, մեր երկրի տարածքները սկսեցին պակասել: Եթե իրադարձությունները շարունակեն այդպես զարգանալ ինչպես զարգանում են, ապա ես չգիտեմ, թե մենք որտեղ կլինենք մի քանի տարի հետո և ինչ կմնա մեր երկրից: Հնարավոր է, ոմանք համարեն, որ իմ հայտարարությունը շատ դրամատիկ է, բայց իրավիճակն իրոք դրամատիկական է», -հայտնել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը:
«Մամուլի ազատության մակարդակը, բիզնեսի ազատությունը, Վրաստանի ինքնակառավարման և ապակենտրոնացման մակարդակը զգալիորեն բարելավվել է: Բայց մենք չպետք է պատրանքներ ունենաք այն մասին, իբր թե մենք հասել ենք մեր նպատակին և կարող ենք կանգ առնել: Մենք փոքր-ինչ բարելավվել ենք վրացական ավանդական չափանիշները, բայց մինչ եվրոպական չափանիշները, դեռևս շատ հեռու ենք: Ներկայիս Կառավարությունը հիանալիորեն գիտակցում է, որ եթե մենք փոքր-ինչ շեղվենք մեր բռնած ընթացքից, ապա անվտանգության և տնտեսության տեսանկյունից միանգամից ամեն ինչ տակնուվրա կլինի», -սեպտեմբերի 7-ին հայտարարել է Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահը:

7 сентября патриархия Грузии выступила с обращением к правительству Азербайджана и Грузии. Недовольство патриархии грузинской церкви вызвал тот факт, что в одной из грузинских церквей, находящихся на территории Азербайджана, прошли съемки сериала, которые «оскорбляют религиозные чувства тысяч верующих». «Недавно в интернете был распространен фрагмент фильма, который был снят на территории исторического региона Эрети (грузино-населенный район, переданный советскими властями Азербайджану –ред.), на территории сегодняшнего Азербайджана, в важнейшей грузинской святыне –церкви святого Гиоргия. …(описание сюжета фильма- ред.). Съемки проходили непосредственно на территории алтаря церкви, что является оскорблением религиозных чувств сотен, тысяч верующих, которые считают эту церковь местом для паломничества.. Те, кто снимали эти кадры –превратили святое место, в игровую площадку. Патриархия грузинской церкви обращается к грузинскому и азербайджанскому правительству скорейшим образом расследовать этот факт и принять соответствующие меры», -сказано в заявлении грузинской Патриархии.
«С внешнеполитического направления постоянно идут сигналы, согласно которым, все соседи Российской Федерации находятся в сфере интересов этой страны. Российские политики убеждены, что в странах, входящих в сферу российских интересов, они могут решать вопросы любым путем. В том числе и военным методом. У нас, пока что нет ответа на данный подход российского государства», -7 сентября заявил президент Грузии.
«Главным компонентом демократии в Грузии является европейская и евроатлантическая интеграция. Наши попытки сблизиться с Европой и США –являются путем демократической трансформации. После прихода к власти нашего правительства, в стране создалась более прозрачная система, которая подотчетна народу. Мы должны обеспечить нашей стране долгосрочный мир с соседями. Мир должен основываться на практические отношения. Особенно с Россией. На смотря на то –какая политическая партия будет стоять у руля власти в Грузии, наша страна все равно будет оставаться партнером США и Европы», -заявил премьер министр Грузии.
7 сентября, на территории Тбилисского аэропорта, в присутствии премьер министра страны, состоялась церемония начала строительства завода по производству запчастей для гражданской авиации. Строить и руководить заводом будет израильская компания «Elbit Cyclone». «Завод буд производить запчасти для самолетов гражданской авиации. В том числе –аэродинамическое покрытие, двери, панель контроля и другие детали. Стоимость проекта -85 000 000 долларов. Данный проект создаст дополнительно 300 рабочих мест. Израильская компания так же берет на себя вопрос подготовки и переподготовки специалистов, которые будут трудоустроены на данном заводе. 100% продукции, которую будет производить завод –будет отправляться на экспорт», -сказано в официальном заявлении.
«Все, кто приезжают в Грузию, и с кем мы встречаемся заграницей, говорят, что Грузия, в отношениях с друзьями и с врагами, проводит принципиальную и разумную политику. Политика страны должны быть направлена в обе стороны. Для того, что бы решить проблемы страны –не достаточно лишь назвать кого то врагом и агрессором. Вместе с Европой, Америкой и НАТО мы сможем преодолеть проблемы, в по отдельности, в одиночку –не сможем», -заявил председатель парламента Грузии.
Согласно информации, распространенной министерством регионального развития Грузии «в Дарьяльском ущелье (территория прилегающая к грузино-российской границе -ред), продолжает действовать режим ограничения на движение транспортных средств. Режим ограничения будет действовать с 8 до 15 сентября. Движение по магистрали –открыто, однако. Будет осуществляться по определенным правилам», -сказано в заявлении.
7 сентября. ходе проводимой в Тбилиси конференции под названием «Новый геополитический ландшафт Европы» выступил американский генерал Бен Ходжест. Министр обороны Грузии, так же выступившая с докладом в ходе работы той же конференции заявила, что «не ожидала, что американский генерал в своем открытом выступлении скажет то же, что он говорил в ходе закрытой встречи с министром». «Для меня, как для министра Обороны, выступление американского генерала было очень интересным. Он сделал важные акценты. Особенно, когда говорил о провоцировании России. Он очень внятно, по военному заявил, что Россия не нуждается в провоцировании. Она сама, в течении 20 лет занимается агрессией. Думаю, когда подобные фразы говорит американский генерал –это о многом говорит. Так же, когда генерал говорил о запланированных на 2016 год американо-грузинских военных ученьях, было много интересных нюансов. У нас утром была встреча, мы говорили о деталях, и я не думала, что в своем выступлении он скажет то, же, что и обсуждалось на встрече. В частности, одна из задач этих учений, заключается в том, что бы посмотреть –на сколько быстро смогут американские военные и техника прибыть в Грузию», -заявила министр обороны Грузии.
«Я не согласно с тем, когда нам говорят, что бы мы шепотом говорил о НАТО. Я говорю этому –нет! У нас нет другого выхода, так как это касается вопроса спасения нашей страны. После того, как мы впервые постучались в дверь НАТО, территория нашей страны начала уменьшаться. Если события продолжат развиваться так, как они развиваются, то я не знаю –где мы будем через несколько лет и что останется от нашей страны. Возможно некоторые сочтут, что мое заявление очень драматично, но ситуация –действительно драматичная», -заявила министр Обороны Грузии.
«Уровень свободы прессы, свободы бизнеса, уровень самоуправления и децентрализации Грузии существенно улучшился. Но, у нас не должно быть иллюзий о том, что мы уже достигли цели и можно остановиться. Мы немного улучшили традиционные грузинские стандарты, но до европейских –еще очень далеко. Нынешнее правительство прекрасно осознает, что если мы хоть немного отойдем от намеченного курса, то с точки зрения безопасности и экономики сразу же все пойдет вверх дном», -7 сентября заявил председатель парламента Грузии.