ՅԱՐՈՒԹ ՍԱՍՈՒՆԵԱՆ.«Իսլամական Պետութենէն» Ձերբազատելու Համար, Թուրքերը Նախ Պէտք Է Էրտողանէն Ազատին
Թուրքիան ոչ միայն հրաժարած է միանալէ ՆԱԹՕի իր դաշնակիցներուն «Իսլամական պետութեան» դէմ պայքարին, այլ՝ վերապատրաստած, զինած եւ աջակցած է հազարաւոր ահաբեկիչներու ներթափանցման Սուրիա եւ Իրաք:
Բրիտանական «Կարտիըն» պարբերականը յայտնեց, որ Մայիսին, երբ Միացեալ Նահանգներու յատուկ ուժերը Արեւելեան Սուրիոյ մէջ շրջապատեցին եւ սպաննեցին «Իսլամական պետութեան»ի ղեկավար Ապու Սայիաֆը, յարձակման ժամանակ գրաւուած փաստաթուղթերը բացայայտեցին Անգարայի սերտ համագործակցութիւնը «Իսլամական պետութեան» հետ:
Հարիւրաւոր յօդուածներ հրապարակուեցան ամբողջ աշխարհի մէջ՝ նկարագրելով «Իսլամական պետութեան» ցուցաբերած թրքական աջակցութեան մանրամասնութիւնները: Տանիէլ Փայփս, «Ուաշինկթըն Թայմզ»ի մէջ հրապարակուած «Թուրքիոյ Աջակցութիւնը «Իսլամական Պետութեան»» խորագիրով իր յօդուածին մէջ կը տեղեկացնէ, որ «Թուրքերը աւելի շատ բաներ տրամադրած են, քան պարզապէս սահմանի հատումը. անոնք ապահոված են «Իսլամական պետութեան» եկամուտի, մատակարարումներու, վերապատրաստման եւ զէնքի առիւծի բաժինը»: Փայփս նաեւ բացայայտած է, որ «Իսլամական պետութեան» վիրաւոր զինեալները բուժուած են թրքական հիւանդանոցներու մէջ, եւ Թուրքիան «Իսլամական պետութեան» վճարած է 800 միլիոն տոլար՝ քարիւղի ապօրինի առաքման համար:
Փոխնախագահ Ճօ Պայտըն անցեալ տարուան Հոկտեմբերին, «Հարվըրտ» համալսարանին մէջ ունեցած իր ելոյթին ընթացքին հաստատեց Թուրքիոյ կործանարար դերը իսլամիստ ահաբեկիչներու աջակցութեան գործին մէջ. Թուրքիան, Սէուտական Արաբիան եւ Արաբական Էմիրութիւնները «հարիւր միլիոնաւոր տոլարներ եւ հազարաւոր թոն զէնք նուիրած են բոլոր անոնց, որոնք կը պայքարին Ասատի դէմ։ Այդ օժանդակութիւնները ստացողները «Նուսրա», «Քաիտա» խմբաւորումներէն էին եւ աշխարհի տարբեր մասերէ եկած ճիհատական ծայրայեղական տարրեր էին»: Փոխնախագահը նաեւ բացայայտեց, որ Թուրքիոյ նախագահ Ռեճեփ Թայիփ Էրտողան մասնաւոր զրոյցի մը ընթացքին իրեն ըսած է. «Դուք ճիշդ էիք: Մենք շատ շատերուն թոյլ տուինք անցնիլ»: Պայտըն յետագային
ներողութիւն խնդրեց իր հրապարակային ելոյթին համար, որպէսզի մեղմացնէ Էրտողանի զայրոյթը:
Միչըլ Փրոթերօ McClatchyDC.com կայքէն, Օգոստոս 24ին ապշեցուցիչ բացայայտումով տեղեկացուց, որ թրքական հետախուզութիւնը ահազանգած էր իսլամիստ ահաբեկիչներուն, որ ամերիկեան վերապատրաստում ստացած խումբ մը զինեալներ կը պատրաստուին Թուրքիայէն անցնիլ Սուրիա: 500 միլիոն տոլար արժող ամերիկեան վերապատրաստման ծրագիրի 54 շրջանաւարտներէն շատերը ժամանելնէն անմիջապէս ետք «Քաիտա»ի Նուսրա ճակատին կողմէ կանգնեցուեցան եւ առեւանգուեցան։
Անցեալ ամիս, երբ Թուրքիան վերջապէս համաձայնեցաւ միանալ ահաբեկչութեան դէմ պատերազմին եւ «թոյլ տուաւ» Միացեալ Նահանգներուն Ինճիրլիքի ռազմակայանէն հրթիռակոծել «Իսլամական պետութեան» թիրախները, ամերիկացի պաշտօնեաներու նախնական ցնծութիւնը վերածուեցաւ սոսկումի, երբ անոնք հասկցան, որ թրքական ռազմական առաջնահերթութիւնը Իրաքի եւ Սուրիոյ մէջ քիւրտերը, այլ ոչ թէ «Իսլամական պետութիւն»ը հարուածելն էր: Թուրքիան, հարուածելով քիւրտ գրոհայինները, ըստ էութեան, կ՛օգնէր «Իսլամական պետութեան», քանի որ քիւրտերը ԱՄՆի միակ վստահելի ռազմական գործընկերներն էին այդ տարածքին մէջ:
Ուզելով խոչընդոտել անկախ Քիւրտիստան ստեղծելու քիւրտերու վաղեմի երազանքը, քիւրտերու դէմ Իրաքի, Սուրիոյ եւ Թուրքիոյ մէջ լայնածաւալ արիւնալի յարձակումներ սանձազերծելով, Էրտողան յոյս ունի, որ Նոյեմբեր 1ին թուրք ընտրողները պիտի օգնեն իրեն վերականգնելու իր կուսակցութեան այս տարուան Յունիսի ընտրութիւններուն կորսնցուցած խորհրդարանական մեծամասնութիւնը: Ի դժբախտութիւն Էրտողանի՝ քիւրտերու դէմ յարձակումները բացասական արձագանգ գտան շատ թուրք քաղաքացիներու մօտ, որոնք կորսնցուցած էին բանակին մէջ ծառայող իրենց սիրելիները՝ պարզապէս նախագահի քաղաքական վարկանիշը բարձրացնելու համար։ Յուսահատութեան մէջ յայտնուած Էրտողան յառաջիկայ շաբաթներուն ընթացքին կրնայ դիմել եւս մէկ հնարքի: Տեսնելով, որ քիւրտերու ռմբակոծումը չի ստեղծեր ակնկալուող հանրային աջակցութիւն՝ յառաջիկայ ընտրութիւններուն ան կրնայ հրամայել զանգուածային յարձակումներ ձեռնարկել քիւրտերու դէմ ամբողջ Արեւելեան Թուրքիոյ մէջ: Իսկ ապա իբրեւ պատրուակ օգտագործելով քաղաքացիական պատերազմը՝ արտակարգ դրութիւն հաստատել, կասեցնել խորհրդարանը եւ կառավարել կղերապետական օսմանեան սուլթանի երկաթէ բռունցքով։
Միացեալ Նահանգները եւ ՆԱԹՕի իր դաշնակիցները պարտաւոր են հնարաւոր ամէն ինչ ընել կանգնեցնելու իրենց իսկ ստեղծած հրէշը, մինչ ան պիտի ոչնչացնէ ամէն ինչ իր ճանապարհին: Էրտողան լուրջ սպառնալիք է իր սեփական քաղաքացիներուն՝ թուրքերուն, քիւրտերուն եւ այլոց համար, ինչպէս նաեւ ապակայունացնող ուժ է
ամբողջ տարածաշրջանին համար: Արեւելեան Թուրքիոյ մէջ քիւրտ բնակչութեան վրայ վայրագ յարձակումները լաւագոյն փաստն են, թէ ինչո՛ւ քիւրտերը արժանի են անկախ պետութեան եւ չեն կրնար այլեւս հանդուրժել թրքական դաժան վարչակարգը։
Օպամայի վարչակազմը պէտք է հետեւի Թուրքիոյ մէջ Միացեալ Նահանգներու նախկին դեսպան եւ 2005-2009 թուականներուն պաշտպանութեան փոխնախարար Էրիէ Էտըլմընի իմաստուն խորհուրդին: «Նիւ Եորք Թայմզ» թերթին մէջ Օգոստոս 27ին հրապարակուած իր յօդուածին մէջ Էտըլմըն կ՛առաջարկէ, որ Միացեալ Նահանգներ «Սահմանափակէ Թուրքիոյ մասնակցութիւնը բարձր մակարդակի հանդիպումներուն, կրճատէ հետախուզական համագործակցութիւնը եւ մերժէ ամերիկեան աջակցութիւնը Թուրքիոյ միջազգային նիւթական հաստատութիւններու մէջ: Այս եւ շատ այլ քայլեր պէտք է ձեռնարկուին յառաջիկայ քանի մը շաբաթներուն ընթացքին, մինչեւ Նոյեմբերին կայանալիք խորհրդարանական ընտրութիւնները:
«Նիւ Եորք Թայմզ»ի խմբագրական խորհուրդը Օգոստոս 31ի խմբագրականին մէջ Էրտողանի քաղաքական հնարքները բնութագրեց իբրեւ փորձ՝ «փրկելու իր յաւակնութիւնները՝ մենատիրական կառավարումը եւ մեծապէս ընդլայնուած լիազօրութիւնները շարունակելու համար»:
Սուրիոյ եւ Իրաքի մէջ ահաբեկչութեան հիմնախնդիրը սահմանափակելու, այդ երկիրներուն մէջ կայունութիւնը վերականգնելու եւ Թուրքիոյ մէջ աճող արիւնահեղութիւնը դադրեցնելու համար, թուրք ժողովուրդը պէտք չէ արտօնէ, որ Էրտողանի կուսակցութիւնը վերականգնէ իր կորսնցուցած խորհրդարանական մեծամասնութիւնը։

Harut Sassounian. To Get Rid of ISIS, Turks Must First Get Rid of Erdogan
Turkey has not only refused to join its NATO allies in fighting against ISIS, but has trained, armed and facilitated the infiltration of thousands of terrorists into Syria and Iraq.
The British Guardian reported that, in May when U.S. Special Forces raided the compound of ISIS leader Abu Sayyaf in Eastern Syria and killed him, documents seized during the raid revealed Ankara’s close collaboration with ISIS. Hundreds of articles have been published around the world describing various aspects of Turkish assistance to ISIS. Daniel Pipes in his Washington Times article, “Turkish Support for ISIS,” reported that “Turks offered far more than an easy border crossing: they provided the bulk of ISIS’ funds, logistics, training, and arms.” Pipes also revealed that wounded ISIS fighters are treated in Turkish hospitals, and Turkey has paid $800 million to ISIS for illicit oil shipments.
Vice President Joe Biden confirmed Turkey’s sinister role in helping Islamist terrorists at a Harvard University speech last October: Turkey, Saudi Arabia and the Emirates “poured hundreds of millions of dollars and thousands of tons of weapons into anyone who would fight against Assad -- except that the people who were being supplied were all Nusra and al-Qaeda and the extremist elements of jihadis coming from other parts of the world.” The Vice President also revealed that Turkish President Recep Tayyip Erdogan had told him privately: “You were right. We let too many people through.” Biden later apologized for his public remarks to soothe Erdogan’s wrath.
In an astounding revelation, Mitchell Prothero of McClatchyDC.com reported on August 24 that Turkish intelligence had alerted Islamist terrorists that a group of U.S.-trained fighters was about to cross from Turkey into Syria. Upon arrival, many of the 54 graduates of the $500 million U.S. training program were promptly intercepted and kidnapped by al-Qaida’s Nusra Front! Last month, when Turkey finally agreed to join the war against terror and ‘allowed’ the United States to launch airstrikes on ISIS targets from Incirlik Air Base, U.S. officials’ initial delight turned into dismay when they realized that the Turkish military’s priority was attacking the Kurds in Iraq and Syria, not ISIS. By going after Kurdish militants, Turkey was in fact helping ISIS because the Kurds were the only reliable U.S. military partners on the ground.
Beyond wishing to undermine long-held Kurdish aspirations for an independent Kurdistan, by unleashing large scale bloody attacks against Kurds in Iraq, Syria, and Turkey, Erdogan is hoping that on November 1 Turkish voters would help his party regain the parliamentary majority it lost in the June elections.Unfortunately for Erdogan, the attacks on Kurds have created a widespread backlash among many Turkish citizens who lost their loved ones serving in the military, simply to boost the President’s political rating!
In desperation, Erdogan may well resort to one more trick in the coming weeks. Seeing that bombing Kurds is not generating the expected public support in the upcoming elections, he could order massive attacks on Kurds throughout Eastern Turkey. He would then use the excuse of an all-out civil war to declare a state of emergency, suspend Parliament, and rule with the iron fist of a theocratic Ottoman Sultan!
The United States and its NATO allies have an obligation to do everything possible to stop the monster they have created before he destroys everything on his path. Erdogan is a serious menace to his own citizens -- Turks, Kurds, and others -- as well as a destabilizing force to the entire region! The vicious attacks on the Kurdish population in Eastern Turkey makes the best case why Kurds deserve independent statehood and can no longer tolerate the brutal Turkish regime!
The Obama administration should follow the wise counsel of Eric S. Edelman, former U.S. ambassador to Turkey and under secretary of defense from 2005 to 2009. In a commentary published in The New York Times on August 27, Edelman suggests that the United States “restrict Turkey’s access to senior-level meetings; reduce intelligence cooperation; and withhold American support for Turkey in international financial institutions.” These steps and many others must be taken in the next few weeks before November’s parliamentary elections.
In an August 31 editorial, The New York Times Editorial Board described Erdogan’s political shenanigans as an attempt to “salvage his ambitions for continued authoritarian rule and greatly expanded powers.”
To bring the problem of terrorism in Syria and Iraq under control, restore stability in these countries, and stop the escalating bloodshed inside Turkey, the Turkish people must ensure that Erdogan’s party does not regain its lost parliamentary majority!