Առաջին զանգը Թբիլիսիի թիվ 104 հայալեզու դպրոցում
Այսօր առավոտվանից երկրում գործող բոլոր դպրոցներում բազմամարդ և տոնական տրամադրություն էր տիրում: Վրաստանում սկսվեց ուսումնական տարին: Ուսումնական Նոր տարին նշեցին նաև Թբիլիսիում գործող պետական կրթական հաստատություններում` № 104 հայալեզու դպրոցում, ինչպես նաև №103 և 132 դպրոցներում, որտեղ գործում են հայալեզու բաժիններ:
Վաղ առավոտյան Թբիլիսիի միակ ամբողջական հայալեզու դպրոցում կայացավ Առաջին Զանգի արարողությունը: Երեխաների ուրախ ժպիտներ, գեղեցիկ հագնված ծնողներ, ուսուցիչներ և, իհա´րկե, մոլորված առաջին դասարանցիներ: Իսկ նրանք այս տարի 25-ն են:
Առաջին զանգի արարողությանը հավաքված աշակերտների, ծնողների, ուսուցիչների և հյուրերի առջև, որոնց համար հայալեզու ուսումնական հաստատությունում ուսումնական տարվա սկիզբը տոն է, ելույթ ունեցան դպրոցի տնօրեն Իրինա Ժամկոչյանը, Վրաստանի Խորհրդարանի պատգամավոր Ռուսլան Պողոսյանը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, բանաստեղծուհի Ատահիտ Բոստանջյանը:
Բոլոր ելույթ ունեցողները խոսում եին մի բանի` այսօրվա կարևորության մասին, հայկական կրթության կարևորության մասին, հայկական ոգու և դաստիարակության պահպանման անհրաժեշտության մասին: Հնչեց Առաջին Զանգը, և աշակերտները բաժանվեցին ըստ իրենց դասարանների: Դպրոցում տիրեց լռությունը, սկսվեց ուսումնական գործընթացը: Եվ միայն մեկ դասարանի մոտ էր նախկինի պես բազմամարդ և աղմկոտ. առաջին դասարանն էր:
25 առաջին դասարանցիներ առաջին անգամ նստեցին դպրոցական սեղանի շուրջ… Ոմանց ծնողները արցունքներն էին սրբում, ոմանք ժպտում, ծիծաղում էին, ոմանք էլ նստել ու չէին հասկանում, թե ինչո՞ւ այսօր իրենց մանկապարտեզ չեն տարել:
«Մեր առաջին դասարանցիներին ես առաջին հերթին մաղթում եմ աշխատասիրություն, առողջություն և կամքի ուժ: Այսօր նրանք սկսում են նոր կյանք, և ես նրանց հաջողություններ եմ մաղթում նրանց համար այս նոր կյանքի ուղու վրա: Առաջին դասարանցիների ծնողերին ևս մաղթում եմ կամքի ուժ և համբերություն: Ապրե´ն այն ծնողները, որոնք ընդունել են միակ ճիշտ որոշումը և բերել իրենց երեխաներին հայկական դպրոց: Առաջին իսկ դասարանից աշակերտները սովորում են պետական լեզուն և միաժամանակ չեն կտրվում իրենց ազգային արմատներից: Դա շատ կարևոր է, որպեսզի պահպանվի շարունակականությունը: Իր արմատները կորցրած երեխան մեծանում է լրիվ այլ մարդ: Ցանկանում եմ, որ բոլոր ծնողները հասկանան այդ ճշմարտությունը», -«Միության» հետ զրույցում ասաց ուսուցչուհի Լամարա Ղազարյանը, որին հանձնված է կարևորագույն առաքելությունը: Նա առաջին դասարանի դասղեկն է: Հենց նա պետք է ուղղորդի երեխաներին դեպի գիտելիքների և հայոց լեզվի աշխարհ:
«Որպեսզի մենք` որպես ժողովուրդ չկորչենք, կարևոր է, որպեսզի մեր երեխաները ստանան հայկական կրթություն: Ավելին, հայկական կրթությունը ամենաուժեղ կրթություններից մեկն է: Մեր երեխաները պետք է սովորեն Մայրենի լեզվով: Ես Թբիլիսիում շատերին գիտեմ, որոնք ստացել են հայկական կրթություն, և այսօր իրենց գործի հմուտ մասնագետներ են: Համապատասխանաբար, սխալ է, որ մենք մեր երեխաներին, Վրաստանում հայկական դպրոց ուղարկելով, զրկում ենք նրանց ինչ-որ բանից: Ընդհակառակը: Մեր երեխաները զարգանում են ներդաշնակության մեջ: Նրանք ներդաշնակության մեջ են իրենց ընտանիքի, լեզվի, պետության և ամենակարևորը` իրենք իրենց հետ», -ասում է առաջին դասարանի աշակերտուհու հայր Կոնստանտին Ալիխանյանը:
«Հայերն առաջին հերթին պետք է իմանան իրենց մայրենի լեզուն: Վրացերեն նրանք այսպես թե այնպես գիտեն և սովորում են, կսովորեն նաև ռուսերեն, անգլերեն… Բայց գրել-կարդալ մայրենի լեզվով երեխաներին կարող են սովորեցնել միայն հայկական դպրոցում: Դուք չեք պատկերացնում, թե ինչ երջանիկ էի ես, երբ իմ երեխան առաջին անգամ գրիչը վերցրեց և գրեց իր առաջին տառերը… Մեսրոպյան տառերը…», -ասում է առաջին դասարանցու մայր Ջուլիետտա Եղիազարյանը:
«Այն ծնողներին, որոնք հաջորդ տարի պատրաստվում են իրենց երեխաներին առաջին դասարան ուղարկել և արդեն իսկ այսօր մտածում են, թե որ դպրոց տանեն երեխային, ես խորհուրդ եմ տալիս` միայն հայկական: Եթե դուք ուզում եք, որ ձեր երեխան հայ մնա, եթե դուք ուզում եք, որ նա վրացերենի կամ այլ օտար լեզվին հավասար տիրապետի իր Մայրենի լեզուն, բերեք նրան հայկական դպրոց: Այլ տարբերակներ չկան և ոչ էլ պետք է լինեն: Պետք չէ մտածել, հորինել… Այստեղ երեխան կսովորի իր քույրերի և եղբայրների մեջ», -ասաց Գոհար Մեկինյանը, որի արդեն երկրորդ երեխան է եկել սովորելու հայկական դպրոցում:
«Վրաստանի Հայ Համայնք»-ի «Միություն» պաշտոնաթերթը միանում է բազմաթիվ շնորհավորանքներին և Վրաստանում գործող հայկական դպրոցների ու «բաժինների» բոլոր աշակերտներին ցանկանում է բարեհաջող և արդյունավետ ուսումնական տարի: Թող բոլոր գիտելիքները, որոնք Դուք կստանաք հայակական դպրոցների պատերի ներսում, դարձնեն ձեզ ավելի մոտ Ձեր իսկ ժողովրդին, դարձնեն Ձեզ իսկապես երջանիկ և կատարյալ մարդիկ: Մենք համոզված ենք, որ արդեն իսկ այսօր հայկական դպրոցների և բաժինների նստարաններին մեծանում են ապագա Նարեկացին ու Րաֆֆին, Նժդեհը, Դրոն ու Թեհլերյանը… և իսկական հայերը:

В тбилисской школе № 104 прозвенел Первый Звонок
Празднично и многолюдно было сегодня с утра у всех действующих в стране школ. В Грузии начался учебный год. Учебный Новый Год отметили и в действующих в Тбилиси армяно-язычных государственных образовательных учреждениях –армяно-язычной школе № 104, а так же в школах № 103 и 132, где действуют армяно-язычные сектора.
С раннего утра в единственной полной армяно-язычной школе Тбилиси состоялась церемония Первого Звонка. Радостные улыбки детей, нарядные родители, учителя, и конечно же –растерянные первоклассники. А их в этом году -25.
Перед собравшимися на церемонию Первого звонка учениками, родителями, педагогами и гостями для которых начало учебного года в армяно-язычном учебном заведении является праздником, выступили директор школы –Ирина Жамкочян, депутат Парламента Грузии –Руслан Погосян, предводитель Епархии ААЦ в Грузии –епископ Вазген Мирзаханян, поэтесса Анаид Бостанджян.
Все выступавшие говорили об одном -о важности сегодняшнего дня, о важности армянского образования, о необходимости сохранения армянского духа и воспитания. Прозвенел Первый звонок и учащиеся разошлись по своим классам. В школе воцарилась тишина, начался учебный процесс. И только у одного класса было по прежнему многолюдно и шумно. У первого класса.
25 первоклашек впервые сели за школьные парты… Кому то родители вытирали слезы, кто то улыбался, смеялся, некоторые сидели и не понимали –где они и почему сегодня их не повели в детский сад.
«Нашим первоклассникам я желаю в первую очередь трудолюбия, здоровья и силы воли. Сегодня они начинают новую жизнь и я желаю им успехов на этом новом для них пути. Родителям первоклашек так же желаю силы воли и терпения. Молодцы те родители, которые приняли единственно правильное решение и привели своих детей в армянскую школу. С первого же класса ученики обучаются государственному языку, и в то же время не отрываются от своих национальных корней. Это очень важно, что бы сохранялась преемственность. Ребенок, потерявший свои корни вырастает совсем другим человекам. Желаю всем родителям понять эту истину!», -в беседе с «Миутюном» говорит педагог Ламара Казарян, которой поручена важнейшая миссия. Она руководитель первого класса. Именно она должна ввести детишек в мир знания и мир армянского языка.
«Для того, что бы мы, как народ не исчезли, важно, что бы наши дети получали бы армянское образование. Более того, армянское образования является одним из самых сильных. Наши дети должны учиться на Родном языке. Я знаю многих в Тбилиси, кто получил армянское образование и сегодня является профессионалом своего дела. Соответственно не правда, что отдавая детей в армянскую школу в Грузии, мы из чего то лишаем. Наоборот! Наши дети развиваются гармонично. Они в гармонии с своей семьей, с языком, с государством и самое важное с самими собой», -говорит отец ученицы первого класса –Константин Алиханян.
«Армяне, в первую очередь, должны знать свой, Родной язык. Грузинский они и так знают и учат, выучат и русский, английский… Но, писать-читать на Родном языке, детей могут научить только в армянской школе. Вы не представляете, как я была счастлива, когда мой ребенок, впервые взял ручку в руки и написал свои первые буквы…. Месроповские буквы…», -говорит мать первоклассника –Джулетта Егизарян.
«Тем родителям, которые в следующем году собираются отвести своих детей в первый класс, и уже сегодня думают –в какую же школу отвести малыша, я советую –только в армянскую. Если вы хотите, что бы ваш ребенок остался армянином, если хотите, что бы он наравне с грузинским и другими иностранными языкам владел бы Родным языкам –приводите в армянскую школу. Других вариантов нет и не должно быть. Не его думать, придумывать... Здесь ребенок будет учиться среди своих братьев и сестер», -говорит Гоар Мекинян, у которой уже второй ребенок пришел учиться в армянскую школу.