Թբիլիիսիի Քաղաքային Դատարանը կալանքից ազատել է Թբիլիսիի նախկին քաղաքապետ Գիգի Ուգուլավային
Սեպտեմբերի 17-ի ուշ գիշերը Թբիլիիսիի Քաղաքային Դատարանը կալանքից ազատել է մի շարք հանցագործությունների, այդ թվում նաև պետական միջոցների ծախսման մեջ մեղադրվող Թբիլիսիի նախկին քաղաքապետ Գիգի Ուգուլավային: Խորհրդարանական մեծամասնության անդամ Լևան Բերձենիշվիլին ևս, ինչպես փաստացիորեն երկրի ողջ քաղաքական վերնախավը սեպտեմբերի 18-ին Թբիլիսիի նախկին քաղաքապետի ազատության կապակցությամբ հայտարարություն է արել: «Ես շնորհավորում եմ նրան ազատության կապացությամբ: Մինչդեռ, չգիտեմ, թե ինչքան ժամանակ նա կլինի ազատության մեջ: Երբ մարդուն ազատում են բանտից, դա միշտ էլ ուրախալի է: Երբ ձերբակալում են, տխրություն է», -հայտնել է Լևան Բերձենիշվիլին` ակնարկելով, որ հնարավոր է նախկին քաղաքապետին նորից ձերբակալեն:
«Այն փաստը, որ Գիգի Ուգուլավային ազատ են արձակել, կարող է երկու բան նշանակել: Կամ վրացական դատարանը արտասահմանյան ուժերի պատվերն է կատարել, որոնք վաղուց էին պահանջում ազատել Ուգուլավային, կամ իշխող կոալիցիայի և «Ազգային Շարժման» (Սահակաշվիլու կուսակցությունը), միջև գործարք է կնքվել: Նրանք ինչ-որ բանի մասին պայմանավորվել են: Հավանաբար, նրանք պայմանավորվել են այն մասին, որպեսզի «Ազգային շարժումը» վերադառնա իշխանության գլուխ: Ինչ ուզում է լինի, Իվանիշվիլին բարեհաջող կերպով խաբել է իր ընտրողներին: Վրացական Երազանքը խոստանում էր, որ կվերականգնի երկրում արդարությունը: Ինչպես երևում է, արդարության վերականգնում դեռևս ակնկալել չարժե», -սեպտեմբերի 18-ին հայտարարել է Նինո Բուրջանաձեն:
Վրաստանի Ազգային Բանկի որոշման համաձայն` սեպտեմների 19-ին 1 դոլարը կարժենա 2.4491 լարի, իսկ 1 եվրոն 2.8001 լարի: Լարին կրկին արժեզրկվել է: Հարկ է նշել, որ եթե լարին շարունակի անկումը, և արժեզրկվի ևս նվազագույնը 0.009 լարիով, ապա լիովին սպասելի է, որ կգերազարնցվի ազգային արժույթի պատմական նվազագույնին: Իր գոյության 20 տարվա ընթացքում լարին այսքան էժան դեռևս չի եղել:
Սեպտեմբերի 18-ին հանդիպում է կայացել Վրաստանում ԱՄՆ-ի նորանշանակ դեսպանի և երկրի վարչապետի միջև: «Ես և Վրաստանի վարչապետը շատ երկար և լավ զրույց վարեցինք: Խոսեցինք երկկողմանի հարաբերությունների ընդարձակ սպեկտրի մասին, այդ թվում նաև առևտրատնտեսության մասին: ԱՄՆ-ն համառորեն կաջակցի Վրաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության  հարցերին, ինչպես նաև աջակցում է Վրաստանի եվրոատլանտյան միտմանը: Մենք խոսել ենք այն մաիսն, թե ինչպես կարելի ավելի շատ զարգացնել մեր առևտրային հարաբերությունները, դարձնել դրանք ավելի բազմազան և դրանով իսկ Վրաստանին դարձնել օրինակելի երկիր», -հանդիպման ավարտին հայտարարել է Վրաստանում ԱՄՆ-ի նոր դեսպանը:
Չնայած երկրի ղեկավարության` նորանոր աշխատատեղերի բացման և բարեհաջող զբոսաշրջության եղանակի վերաբերյալ հայտարարությանը` սեպտեմբերի 18-ին հայտնի է դարձել, որ Բաթումիի խոշորագույն «Ինտուրիստ» հյուրանոցը աշխատանքից ազատել է 70 աշխատակցի: «Հյուրանոցում վերակազմավորում է անցկացվում: Մենք աշխատանքից հեռացրել ենք 70 աշխատակցի: Նրանց տեղում մենք չենք ծրագրում նոր մարդկանց ընդունել: Մենք ուղղակի կրճատում ենք հուրանոցի աշխատակազմի քանակությունը», -հայտարարել է հյուրանոցի մենեջերը:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն` Վրաստանի ՀՆԱ-ի ծավալը 2015թ. երկրորդ եռամսյակում կազմել է 7 700 000 000 լարի, ինչը 600 000 000 լարիով ավելի է անցյալ տարվա համեմատությամբ: Մինչդեռ լարիի կուրսի անկման հաշվառմամբ դոլարով ՀՆԱ-ի ծավալը 658 000 000 ԱՄՆ դոլարով ավելի քիչ է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն` ՀՆԱ-ի իրական աճը կազմել է 2.5%, ինչը երկու անգամ քիչ է անցյալ տարվա համեմատությամբ: Հետաքրքիր է, որ անցյալ տարվա համեմատությամբ ՀՆԱ-ի աճը մեկ քաղաքացու համար 2015թ. երկրորդ եռամսյակում 9 անգամ ավելի է: Մինչդեռ թվերի տվյալ աճը բնակչության եկամուտների իրական աճի արդյունք չէ, այլ որ 2015թ. ՀՆԱ-ն հաշվել են երկրի բնակչության քանակի արդեն թարմացված տվյալներով, որը կրճատվել և կազմել է 3 700 000 մարդ (այն դեպքում, երբ անցյալ տարի ՀՆԱ-ն հաշվել են հիմնվելով հին տվյալների վրա, որոնց համաձայն` Վրաստնում ապրում էր շուրջ 5 000 000 մարդ):

17 сентября, поздно ночью Городской Суд Тбилиси освободил из под стражи бывшего мэра Тбилиси –Гиги Угулава, обвиняемого по целому ряду преступлений, в том числе и в растрате государственных средств. Член парламентского большинства –Леван Бердзенишвили, так же, как и практически весь политический спектр страны, 18 сентября сделал заявление в связи с освобождением бывшего мэра Тбилиси. «Я поздравляю его с освобождением! Однако –не знаю, сколько времени он будет находиться на свободе. Когда человека освобождают из тюрьмы, это всегда радостно. Когда арестовывают -грустно», -заявил депутат Леван Бердзенишвили, намекая на то, что возможно бывшего мэра вновь посадят в тюрьму.
«То факт, что Гиги Угулава отпустили на свободу, может означать лишь две вещи. Либо грузинский суд выполнил заказ иностранных сил, которые давно требовали освободить Угулаву, либо, между правящей коалицией и «Национальным Движением» (партия Саакашвили), произошла сделка. Они о чем то договорились. Скорее всего они договорились о том, что бы Национальное движение начало бы возвращаться к власти в стране. Что бы ни было, ясно одно –Иванишвили успешно обманул своих избирателей! Мечта обещала, что восстановит в стране справедливость. Как видно, восстановления справедливости пока что ждать не стоит», -18 сентября заявила Нино Бурджанадзе.
Согласно решению Национального Банка Грузии, 19 сентября 1 доллар будет стоить 2, 4491 лари, а 1 евро -2,8001 лари. Лари вновь обесценился. Следует отметить, что если лари продолжит падение, и обесцениться еще минимум на 0,009 лари, что вполне ожидаемо, то будет побит исторический минимум национальной валюты. За 20 лет своего существования, лари так дешево еще никогда не стоил.
18 сентября состоялась встреча новоназначенного посла США в Грузии с премьер министром страны. «Мы провели с премьер министром Грузии очень долгий и хороший разговор. Говорили о широком спектре двухсторонних отношений. В том числе и о торгово-экономических связях. США будет твердо поддерживать вопросы суверенитета и территориальной целостности Грузии, а так же поддерживает евроатлантические устремления Грузии. Мы говорили о том –как возможно еще больше развить наши торговые отношения, сделать их более разнообразными и тем самым сделать Грузию образцовой страной», -по окончанию встречи заявил новый посол США в Грузии.
Не смотря на заявления руководства страны о создании все больше и больше новых рабочих мест и успешности туристического сезона, 18 сентября стало известно, что крупнейшая гостиница Батуми –«Интурист» уволила с работы 70 сотрудников. «В гостинице проходит реструктуризация. Мы уволили 70 сотрудников. На их место мы не планируем приводить новых людей. Мы просто сокращаем количество персонала гостиницы», -заявил менеджер гостиницы.
Согласно статистическим данным, объем внутреннего Валового Продукта Грузии в втором квартале 2015 года составил 7 700 000 000 лари, что на 600 000 000 больше чем в прошлом году. Однако, с учетом падения курса лари, в долларах объем ВВП меньше чем за аналогичный период 2014 года на 658 000 000 долларов. Согласно официальной статистике, реальный рост ВВП составил 2,5%, что в два раза меньше, чем в прошлом году. Интересно, что в сравнении с прошлым годом, рост ВВП на одного гражданина в втором квартале 2015 года –в 9 раз выше. Однако, данный рост цифр является результатом не реального роста доходов населения, а результатом того, что в 2015 году ВВП рассчитывали ужу с учетом обновленных данных о количестве населения страны, которое сократилось и составило 3 700 000 человек ( в то время как в предыдущие году ВВП рассчитывали основываясь на старые данные, согласно которым в Грузии проживало около 5 000 000 человек).