Երկրում հասունանում է սոցիալական անհանգստությունների վտանգ.Վրաստանի Տարածաշրջանային Զարգացման փոխնախարար
• 21-09-2015 23:13:44   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Սեպտեմբերի 21-ին Թբիլիսիում բացվել է տարածաշրջանային համաժողով «Խորհրդարանականների դերը մարդու իրավունքների եվրոպական չափանիշների ներածության գործընթացի հարցում» թեմայով: «Քննարկման հիմնական թեմաներից մեկն էր Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովից ստացած երաշխավորումների` Վրաստանի կողմից իրականացումը: Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահի հայտարարության համաձայն` «մեր երկիրը իրականացնում է բոլոր երաշխավորումները և կարող է տվյալ հարցում օրինակելի երկիր համարվել»: «Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան մի փաստաթուղթ է, որը ընդհանրացրել է 20-րդ դարում մարդկության ձեռքբերումները և սովորեցրել է բոլոր պետություններին, թե ինչպես պետք է պաշտպանված լինեն ցանկացած երկրում ցանկացած անհատի իրավունքները: Վրաստանը բազմաթիվ երաշխավորումներ է ստացել ԵԽԽՎ-ից, և կարելի է հայտարարել, որ մեր երկիրը օրինակելի է: Մենք իրականացնում ենք մեր երկրում մարդու իրավունքներին վերաբերող բոլոր երաշխավորումները», -հայտարարել է Դավիթ Ուսուփաշվիլին: Հիշեցնենք, որ Վրաստանը մինչ օրս չի իրականացրել Եվրոպայի Խորհրդի հիմնական պահանջը` չի վավերացրել «Տարածաշրջանային լեզուների և փոքրամասնությունների լեզուների մասին Եվրոպական խարտիան»:
Սեպտեմբերի 21-ին Ուսուցիչների Զարգացման Ազգային Կենտրոնի տնօրեն Գիորգի Մաչաբելին այցելել է Թելավի և Ախալցխա: «Կենտրոնի տնօրենը այցելել է այն վայրերը, որտեղ շուտով կկառուցվեն նոր, Ուսուցիչների Զարգացման տարածաշրջանային կենտրոններ: Նոր կենտրոններում շրջանների ուսուցիչները կկարողանան բարելավել մասնագիտական հմտությունները, անցնել հատուկ կրթական ծրագրեր, ինչպես նաև մասնակցել երկարաժամկետ և կարճաժամկետ վեհաժողովներին և այլ միջոցառումներին: Կախեթիից և Սամցխե-Ջավախքից բացի նոր, Ուսուցիչների Զարգացման տարածաշրջանային կենտրոնների բացում է ծրագրվում նաև Մեգրելիայի և Գուրիայի շրջաններում», -ասված է Վրաստանի Կրթության նախարարության կողմից տարածած հայտարարությունում:
Սեպտեմբերի 21-ին վրացական Խորհրդարանի պատգամավոր Սամվել Պետրոսյանը «Ազգային շարժում» խմբակցության կազմից հեռանալու մասին հատուկ հայտ է ներկայացրել: Հեռանալով ընդդիմադիր խմբակցությունից` Սամվել Պետրոսյանը չի միացել խորհրդարանական մեծամասնությանը և մնացել է որպես փոքրամասնության ներկայացուցիչ: «Գտնվելով խմբակցությունից դուրս` Սամվել Պետրոսյանը, որպես մեծամասնական պատգամավոր աշխատանքի համար կունենա ավելի շատ ազատություն», -հայտարարել է Պետրոսյանի համակուսակցական Միխայիլ Մաճավարիանին:
2015թ.երկրորդ եռամսյակում Վրաստանում ուղիղ արտասահմանյան ներդրումների տեսքով ներդրվել է 530 000 000 դոլար: Միաժամանակ նույն ժամանակահատվածում երկրից արտահանվել է 175 000 000 դոլար: «Վրաստանից ունեցվածքի զանգվածային արտահոսքը սկսվել է 2013թ.-ին: Նույն  տարում Վրաստանից Կիպրոս է արտահանվել 106 000 000 դոլար: 2013թ. Վրաստանից ընդհանուր առմամբ արտահանվել է 1 000 000 000 դոլար: Նույնքան էլ արտահանվել է 2014թ.: Ազգային Ռեեստրի տվյալների համաձայն` ընկերությունների մեծամասնությունը, որոնք պատկանում էին «Ազգային շարժմանը» դուրս են բերել իրենց ունեցվածքը Վրաստանից: Հիմնականում ունեցվածքը դուրս է բերվում Կիպրոս: Գոյություն ունի հիմնավորված կարծիք, որ լարիի արժեզրկման վրա բացի արտաքին գործոններից ազդել է նաև Վրաստանից ունեցվածքի զանգվածային դուրսբերումը: Ունեցվածքը դուրս է բերվում դոլարով և դրանով իսկ ստեղծվում է լարիի ավելցուկ վրացական շուկայում»:
2015թ. 8 ամսվա ընթացքում Վրաստանում մթերք է ներմուծվել 561 000 000 դոլարով պակաս, քան անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում: Վրաստանից արտասահման է արտահանվել 455 000 000 դոլարով պակաս ապրանք, քան անցյալ տարի: Երկրի ապրանքաշրջանառությունը պակասել է 14%-ով: Զգալիորեն կրճատվել է ավտոմեքենաների և ջարդոնի ներմուծումը: Արտահանման աճ է գրանցվել Չինաստանի նկատմամբ: Երկրների միջև ապրանքնաշրջանառության ծավալը կազմել է 78 000 000դ ոլար: Հիմնական արտահանման ապրանքը Վրաստանից Չինաստան համարվում են պղնձի հանքաքարերը: Միջինը 53 000 000 դոլարով աճել է Վրաստանից Կենտրոնական Ասիայի երկրներում արտահանման ծավալը: Միջազգային կազմակերպությունների տվյալների համաձայն` այդ թվում նաև Fitch-ի գնահատմամբ` 2015թ. Վրաստանի արտահանումը կրճատվել է 20%-ով:
Վրաստանի Ազգային Բանկը հաստատել է լարիի կուրսը դոլարի և եվրոյի նկատմամբ սեպտեմբերի 22-ի համար: Վաղը 1 դոլարը կարժենա 2.4499 լարի, իսկ 1 եվրոն` 2.7632 լարի: Վրաստանի Ազգային արժույթը շարունակում է դանդաղ անկումը:
«Միակ բանը, որ կարող եմ ասել` Վրաստանի տնտեսությունը չի դիմանա 1 դոլարի հանդեպ լարիի 2,54 կուրսին: Ոչ վաղ տվյալների համաձայն` քաղաքացիների կողմից վերցրած վարկերի 64%-ը վերցված է դոլարով: Այսինքն, այդ մարդիկ կա´մ պետք է հրաժարվեն վճարել բանկերին, կա´մ պետք է վաճառեն այն ամենը, ինչ իրենց մնացել է և այդպես մարեն իրենց բանկային պարտքը: Երկրում հասունանում է սոցիալական անհանգստությունների վտանգ: Եթե իրավիճակը չփոփոխվի, ապա մարդիկ դուրս կգան փողոցները, իսկ մեր հասարակության իրավիճակի հաշվառմամբ` դժվար է ասել, թե ինչով այդ ամենը կավարտվի», -սեպտեմբերի 21-ին հայտարարել է Վրաստանի Տարածաշրջանային Զարգացման փոխնախարար Նոդար Ջավախիշվիլին:

События дня. 21 сентября, Грузия
21 сентября в Тбилиси открылся региональный семинар на тему «Роль парламентариев в вопросе процесса внедрения европейских стандартов прав человека». «Одной из главной темой обсуждения в ходе семинара стал вопрос исполнения Грузией рекомендаций полученных от Парламентской Ассамблеи Совета Европы. Согласно заявлению председателя парламента Грузии –«наша страна выполняет все рекомендации и может считаться образцовой в данном вопросе». «Европейская конвенция по правам человека является документом который обобщил достижения человечества в 20 веке и научил все государства тому –как должны быть защищены права любого человека в любой стране. Грузия получает множество рекомендаций от ПАСЕ и можно заявить, что наша страна является образцовой. Мы выполняем все рекомендации касающиеся защиты прав человека в нашей стране», -заявил Давит Усупашвили. Напомним, что Грузия до сегодняшнего дня пока что не выполнила основное требование Совета Европы –не ратифицировала «Европейскую Хартию о региональных языках и языках меньшинств».
21 сентября директор Национального Центра по Развитию Педагогов –Гиорги Мачабели посетил Телави и Ахалцихе. «Директор центра посетил те места, где в скором времени будут построены новые, региональные центры по Развитию Педагогов. В новых центрах педагоги из регионов смогут повышать профессиональные навыки, проходить специальные обучающие программы, а так же участвовать в проводимых долгосрочных и краткосрочных конференциях и других мероприятиях. Кроме Кахетии и Самцхе-Джавахка, открытие новых региональных Центров по Развитию Педагогов, планируется так же и в регионах Мегрелия и Гурия», -сказано в заявлении министерства Образования Грузии.
21 сентября депутат грузинского Парламента –Самвел Петросян подал официальное заявление о выходе из состава фракции «Национальное движение». Выйдя из оппозиционной фракции Самвел Петросян не присоединился к парламентскому большинству и остался представителем меньшинства. «Находясь вне фракции у Самвела Петросяна, как у мажоритарного депутата, появиться больше свободы для работы», -заявил однопартиец Петросяна –Михаил Мачаварияни.
В втором квартале 2015 года в Грузию, в виде прямых иностранных инвестиций, было вложено 530 000 000 долларов. В то же время, за тот же период, из страны было вывезено 175 000 000 долларов. «Отток капитала из Грузии начался в 2013 году. В том же году из Грузии на Кипр было вывезено 106 000 000 долларов. Всего в 2013 году из Грузии вывезли около 1 000 000 000 долларов. Столько же вывезли в 2014 году. Согласно данным национального реестра, большинство компаний, которые принадлежали «Национальному движению» вывели свой капитал и Грузии. В основном капитал вывозиться в Кипр. Существует обоснованное мнение. Что кроме внешних факторов, на падение лари так же повлиял и массовый вывоз капитала из Грузии. Капитал вывозиться в долларах, и тем самым создается избыток лари на грузинском рынке».
За 8 месяцев 2015 года в Грузию было ввезено продукции на 561 000 000 долларов меньше, чем за аналогичный период прошлого года. Из Грузии заграницу было вывезено продукции на 455 000 000 долларов меньше чем в прошлом году. Торговый оборот страны сократился на 14%. Существенно сократился импорт автомобилей и металлолома. Рост экспорта зафиксировался по отношению к Китаю. Объем товарооборота между странами составил 78 000 000 долларов. Основным экспортным товаром из Грузии в Китай является медная руда. В среднем на 53 000 000 долларов вырос объем экспорта из Грузии в страны Центральной Азии. Согласно данным международных организаций, в том числе и рейтингу Fitch, в 2015 году экспорт Грузии сократился на 20%.
Национальный Банк Грузии утвердил курс лари по отношению к доллару и евро на 22 сентября. Завтра 1 доллар будет стоить 2,4499 лари, а 1 евро -2,7632 лари. Национальная валюта Грузии продолжает медленное падение.
«Единственное что я могу сказать –экономика Грузии не выдержит курса доллара к лари 1 к 2,54. Согласно недавним данным, 64% от кредитов взятых гражданами, взяты в долларах. То есть, эти люди либо должны отказаться платить банкам, либо должны продать все что у них осталось и так закрыть долг перед банком. В стране назревает риск социальных волнений. Если ситуация не измениться, то люди выйдут на улицы, а с учетом состояния нашего общества –сложно сказать чем все это может закончиться», -21 сентября заявил заместитель министра Регионального развития Грузии Нодар Джавахишвили.