Շահագործված բջջային հեռախոսները «երկրորդ կյանք» կստանան
Հայաստանում առաջին անգամ իրագործվելու է ևս մեկ կարևոր նախաձեռնություն: Այսուհետ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից «ԱրմՌոբոտիքս»-ի ռոբոտաշինական խմբակներին տրամադրվելու են շահագործված բջջային հեռախոսներ, որոնց դպրոցականները «երկրորդ կյանք» են տալու` օգտագործելով դրանց դետալները ռոբոտներ պատրաստելու համար: Այդ մասին համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) փոխտնօրեն Հայկ Չոբանյանը:
«ԱրմՌոբոտիքս»-ը նպատակ ունի զարգացնել ինժեներական մտածողությունը դպրոցականների շրջանում: Այն մեկնարկել է դեռևս 2008 թ. և իրականացվում է ԻՏՁՄ-ի կողմից: Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի և ԼՂՀ-ի 80 դպրոցում գործում են ռոբոտաշինության խմբակներ, որտեղ ներգրավված է շուրջ 800 աշակերտ:
«Համաձայն վիճակագրության՝ աշխարհում օգտագործվում է 3,5 միլիարդ բջջային հեռախոս, ինչը կազմում է մոլորակի բնակչության կեսից ավելին: Սակայն քչերը գիտեն, որ թափոնի վերածված հեռախոսները տևական վնասարար ազդեցություն են թողնում շրջակա միջավայրի վրա: Ինչպես ցույց են տալիս հետազոտությունները, բջջային հեռախոսի՝ թունանյութեր պարունակող մասերը, հատկապես սնուցման մարտկոցները, ոչ պատշաճ կերպով թափոնի վերածվելու դեպքում, ի վերջո հայտնվում են գետերում կամ հողում, ինչը լուրջ վնաս կարող է հասցնել մարդու առողջությանը: Մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելով բնապահպանական խնդիրները՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը քայլեր է ձեռնարկում՝ երիտասարդների շրջանում հեռախոսների առավել պատասխանատու գործածման և դրանցից անվտանգ կերպով ձերբազատվելու վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարձրացնելու, ինչպես նաև թափոնի վերածված բջջային հեռախոսների վերամշակումն իրականացնելու նպատակով»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ԻՏՁՄ փոխնտօրեն Հայկ Չոբանյանը նշել է. «Յուրաքանչյուր երեխա, ով փոքր տարիքից հետաքրքրված է տեխնիկայով ու նորարարությամբ, սիրում է մինչև վերջին մասնիկն առանձնացնել ձեռքի տակ ընկած իրերը: Մեր այս համատեղ նախաձեռնության շնորհիվ՝ այսուհետ ռոբոտաշինության խմբակներում ընդգրկված աշակերտները կունենան բավարար քանակով դետալներ իրենց ուսումնասիրությունների և նոր գաղափարների իրագործման համար»:
Նախաձեռնության մեկ այլ բաղադրիչը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի սպասարկման կենտրոններում հատուկ արկղերի տեղադրումն է, որտեղ հաճախորդները կկարողանան թողնել ոչ պիտանի բջջային հեռախոսներ, որոնք ևս կհանձնվեն «ԱրմՌոբոտիքս»-ի խմբակներին: Ընկերության ֆեյսբուքյան էջում անցկացված հարցման արդյունքները ցույց են տվել, որ մասնակիցների 61 տոկոսն ունի ավելի քան 6 հին բջջային հեռախոս: Նրանց մեծ մասն այժմ սմարթֆոն է օգտագործում և յուրաքանչյուր 18-24 ամիսը մեկ այն փոխարինում է նոր մոդելով: Հարցումը ցույց է տվել նաև, որ մասնակիցների 55 տոկոսը դեն է նետում հին հեռախոսները կամ պահում է դրանք դարակում:
Ի դեպ, ռոբոտասերների համար կազմակերպվում է «RoboFest» փառատոն: «EcoRobot» մրցույթը փառատոնի մի մասն է կազմում, որի պահանջն է ստեղծել ռոբոտ` օգտագործելով տեխնիկական և կենցաղային թափոններ: Մրցույթի նպատակն է հասարակության ուշադրությունը հրավիրել էկոլոգիական խնդիրների վրա, ցույց տալ, որ տեխնոլոգիաների զարգացումը կարող է ծառայել նաև բնապահպանությանը՝ վերամշակման միջոցով թափոնը վերածելով գեղեցիկ ու օգտակար իրերի:
«RoboFest»-ն այս տարի անցկացվելու է հոկտեմբերի 2-ից 4-ը՝ «DigiTec Expo» միջազգային տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի շրջանակում:

• 24-09-2015 15:56:52   | Armenia  |  Science and Technology
For the first time in Armenia yet another important initiative kicks off:  from now on VivaCell-MTS will provide used mobile phones to the robotics groups of the “ArmRobotics” project, where they will be recycled and used for construction of robots. VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and UITE deputy Director Hayk Chobanyan announced this project during a joint press conference.
The “ArmRobotics” program aimed at the development of robotics among schoolchildren was initiated in 2008 by the Union of Information Technology Enterprises. 800 schoolchildren are already involved in 80 robotics groups in Armenia and NKR.
“According to the statistics about 3.5 billion cell phones are in use worldwide, which is nearly half the global population. And most of the people are not aware that the disposal of cell phones leaves a long-term toxic imprint on the environment. As studies show, if disposed improperly, the poisonous materials from the cell phones, mostly the batteries, end up in the rivers and soil, which can seriously harm people’s health. As a company with targeted interest on environmental issues, VivaCell-MTS is determined to come up with a number of activities raising awareness, especially among the youth, on more responsible phone use and disposal, and contributing to cell phone recycling,” noted VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Deputy Director of UITE Mr. Hayk Chobanyan mentioned, "Every child who is interested in technology and innovation from an early age likes to disassemble everything they get their hands on. Thanks to this joint initiative, every child integrated in robotics clubs will have enough technical details not only to satisfy their spirit of inquiry, but also to bring their own innovative ideas to life".
Another subproject is the installation of special boxes at VivaCell-MTS service centers. Here the customers can leave disused mobile phones, which will end up in the “ArmRobotics” groups, too. A survey carried out on VivaCell-MTS official Facebook page revealed that 61% of the participants owned more than 6 disused mobile phones. Most of them now use smartphones and usually replace them with newer models every 18-24 months.  The survey also showed that 55 percent of the participants were more prone to get rid of disused phones or just keep them in a drawer.
To mention, “RoboFest” festival is being organized for robotics fans. “EcoRobot” contest is a part of the festival where participants have to create a robot using technical refuse and solid waste suitable for recycling. The contest is aimed at raising awareness of ecological issues and showing that technological advancement can also serve to environmental protection.
This year “RoboFest” will be held from October 2 to October 4 in the frames of “DigitTec Expo” International Exhibition of Technologies.