Ամերիկյան ու հայկական իրավապահ կառույցները պայքարում են թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ
Ս.թ. սեպտեմբերի 23-ին և 24-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը, ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը և ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարությունը  Ծաղկաձորում անցկացրեցին թմրամիջոցների դեմ պայքարում  իրավապահ կառույցների կարողությունների ամրապնդմանն ուղղված ամենամյա աշխատաժողով, որն առաջինն էր նախատեսված երեքից: Աշխատաժողովները միտված են  իրավապահ կարողությունների կատարելագործմանը՝ Հայաստանի սահմաններով թմրամիջոցներ փոխադրելու փորձեր կատարող կազմակերպությունների նկատմամբ ակտիվ քրեական հետապնդումներ ու քննություններ ապահովելու և Հայաստանի սահմաններով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառություն թույլ չտալու նպատակով: Աշխատաժողովների անցկացման գաղափարը ծնվեց հաշվի առնելով 2014թ. հերոինի մեծ խմբաքանակների առգրավման փաստը Հայաստան-Իրան և Վրաստան-Ադրբեջան սահմանին, ինչպես նաև Հայաստանի տարածքով շրջանառվող մետամֆետամին տեսակի թմրամիջոցների ծավալների ավելացումը, այս թմրամիջոցի արտադրման դյուրինությունը ու դրա հետ կապված բարդությունները:
Ամերիկյան փորձագիտական խմբի կազմում էին Կալիֆորնիայի հարավային օկրուգի դատավոր Լարի Բերնսը, ԱՄՆ արդարադատության նախարարության առաջին ատյանի գործերով դատախազ Քելի Լ. Հարիսը, ԱՄՆ արդարադատության նախարարության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի վարչության հատուկ գործակալ Փոլ Ս. Հեքիթը և ԱՄՆ արդարադատության նախարարության Օտարերկրյա դատախազների աջակցության և ուսուցման գրասենյակի մշտական իրավախորհրդատու Ջոն Լուլեջյանը:

American and Armenian law enforcement agencies meet to combat drug trafficking
On September 23 and 24, 2015, in Tsaghkadzor, the U.S. Embassy, the U.S. Department of Justice, and the U.S. European Command held the first of three annual conferences designed to strengthen the capabilities of law enforcement agencies to actively and effectively investigate and prosecute drug-trafficking organizations who seek to exploit Armenia’s borders, in order to halt the flow of drugs through Armenia.  The genesis of this conference series were the seizures of significant quantities of heroin at the Armenian-Iranian and Georgian-Azerbaijani borders in 2014, as well as the increase in the amount of methamphetamine trafficked through Armenia, the ease of manufacturing the drug, and the problems associated with this drug.
The American faculty for this conference included the Honorable Larry Burns, U.S. District Judge for the Southern District of California; Kelly L. Harris, Trial Attorney for the U.S. Department of Justice; Paul S. Hackett, Special Agent with the U.S. Department of Justice’s Drug Enforcement Administration; and John J. Lulejian, Resident Legal Advisor with the U.S. Department of Justice’s Office of Overseas Prosecutorial Development, Assistance, and Training.