Երիտասարդական նվագախումբը և Արա Մալիկյանն Իսպանիայում «1915» ստեղծագործությամբ ոգեկոչել են Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
28-09-2015 17:44:12 | Իսպանիա | Մշակույթ
Ավստրիայի հեղինակավոր «Բրուքներֆեստ» միջազգային փառատոնում և Վիեննայի «Մյուզիքֆերեյնում» ելույթներ ունենալուց հետո Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հերթական կանգառն Իսպանիան էր։ Երիտասարդական նվագախումբը՝ մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, երկու համերգով հանդես է եկել աշխարհահռչակ ջութակահար Արա Մալիկյանի հետ, ով առաջադրվել է լատինամերիկյան Գրեմմի մրցանակի։ Սեպտեմբերի 25-ի ելույթը կայացել է իսպանական Սարագոսայի «Մոցարտ» համերգասրահում, իսկ սեպտեմբերի 26-ի համերգը՝ Մադրիդի Թագավորական թատրոնում։ Նշենք, որ համերգների տոմսերը ելույթից դեռ շաբաթներ առաջ սպառվել էին։
Երաժիշտներն արժանացել են հանդիսատեսի աննախադեպ ընդունելության։ Հնչել են Խաչատրյանի, Մենդելսոնի, Պագանինիի, Չայկովսկու և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները, կատարումներ «Լեդ Զեփելինի» ռեպերտուարից։ Երաժիշտները կատարել են Արա Մալիկյանի «1915» ստեղծագործությունը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Ընդ որում, «1915» գործը գրված էր հենց այս համերգների համար։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշեց, որ նվագախմբի և իր՝ որպես դիրիժորի համար շատ հետաքրքիր է աշխատել Արա Մալիկյանի նման ինքնատիպ արտիստի հետ։
Արա Մալիկյանը ծնվել է Բեյրութում, ուսանել է Լոնդոնում, այժմ բնակվում է Մադրիդում։ Նա վիրտուոզ ջութակահար է՝ վառ արտահայտչականությամբ։ Թողարկել է մի քանի տասնյակ ձայնասկավառակ։ Նրա ջութակը երաժշտական աշխարհում ամենաօրիգինալ և նորարարական ձայներից է։ Մալիկյանը հեղինակավոր միջազգային մրցույթների դափնեկիր է, տարեկան ունենում է ավելի քան 450 համերգ աշխարհի մոտ 40 երկրում:
Սերգեյ Սմբատյանը նշում է, որ 2016-ին փորձելու են հրավիրել Արա Մալիկյանին Հայաստան, քանի որ նա հայ ժողովրդի հերոսներից է։ «Մենք միշտ հայերի ենք փնտրում այլ ազգերի մեջ, բայց մոռանում ենք, որ ունենք իրական հայ հերոսներ, ովքեր աշխարհում մտածելակերպ են փոխում, ձևավորում հայ մարդու կերպարը Հայաստանի սահմաններից դուրս»,- ասում է Երիտասարդական նվագախմբի գլխավոր դիրիժորը։

В Испании состоялся совместный концерт Молодежного оркестра и Ара Маликяна посвященный памяти жертв Геноцида
• 28-09-2015 16:00:12   |   |  Культура
После концертов в рамках престижного Международного фестиваля «Брукнерфест» и венского «Музикферайн», следующая остановка Государственного молодежного оркестра Армении была в Испании.
Молодежный оркестр, под руководством маэстро Сергея Смбатяна, выступил на одной сцене со всемирно известным скрипачом Ара Маликяном, который был номинирован на премию «Латинская Грэмми». Выступления состоялись 25 сентября в концертном зале «Моцарт» в Сарагосе, и 26 сентября в Королевском театре в Мадриде. Отметим, что билеты на упомянутые концерты были проданы за несколько недель до выступления.
Музыканты удостоились беспрецедентному приему. Прозвучали произведения Хачатуряна, Мендельсона, Паганини, Чайковского и других композиторов, а также  произведения из  репертуара группы Led Zeppelin. Музыканты представили работу  Ара Маликяна «1915», посвященную жертвам Геноцида армян и специально написанную для этих концертов.
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян, подчеркнул, что и оркестру, и ему как дирижеру было очень интересно поработать с таким уникальным музыкантом, как Ара Маликян.
Ара Маликян родился в Бейруте, учился в Лондоне, в настоящее время проживает в Мадриде. Он является скрипачом-виртуозом с яркой экспрессивностью, автором десятка альбомов. Звучание его скрипки является самым оригинальным и инновационным в музыкальном мире. Маликян участник престижных международных конкурсов, ежегодно он дает более 450 концертов в 40 странах по всему миру.
Сергей Смбатян также отметил, что в 2016 году попытаются пригласить Ара Маликяна в Армению, так как он является одним из героев армянского народа. «Мы всегда ищем армян в других народах,но забываем, что у нас есть настоящие армянские герои, которые влияют на формирования образа Армении за рубежом»,- добавил главный дирижер молодежного оркестра.