«TI-Georgia» կազմակերպության ղեկավարի պնդմամբ՝ երկրում գործող Ընտրական Համակարգն անարդար է
Խորհրդարանական մեծամասնության պատգամավոր Նուկրի Քանթարիան կոչ է անում ընդդիմության ներկայացուցիչներին և նրանց կողմնակիցներին հետևել վրացական օրենսդրությանը: «Եթե ընդդիմության ներկայացուցիչները հետագայում էլ շարունակեն բացասականորեն ազդել իրենց կողմնակիցների վրա, ապա դա ոչ մի լավ բանով չի ավարտվի ո´չ ընդդիմադիրների կողմնակիցների, ո´չ ընդդիմության, ո´չ էլ խորհրդարանական փոքրամասնության համար: Կոչ եմ անում բոլորին հետևել վրացական օրենսդրությունը: Խոստանում եմ, որ հենց դուք շեղվեք օրինական ուղուց, դրանով իսկ ձեզ համար մոտալուտ հանդիպում կապահովեք ձեր համակուսակցականների հետ, որոնք նստած են բանտում», -ելույթ ունենալով Վրաստանի Խորհրդարանի Բյուրոյի նիստի ընթացքում` հայտարարել է Նուկրի Քանթարիան:
«Երկրում գործող Ընտրական Համակարգն անարդար է», -խորհրդարանական ընդդիմության ներկայացուցիչների և դիվանագիտական առաքելության հետ Ընտրական Համակարգի բարեփոխումների քննարկման ընթացքում հայտարարել է «TI-Georgia» կազմակերպության ղեկավարը (այսպես կոչված` «Սորոսի ֆոնդ» -խմբ.): «Գոյություն ունեցող Ընտրական Համակարգի շրջանակներում երկրի քաղաքացիների շահերը ոչ մի կերպ պաշտպանված չեն: Մեր ընտրական համակարգը անարդար է և ոչ համամասնական: Գոյություն ունեցող օրենսդրության համաձայն` առավելությունը միշտ իշխող կուսակցության կողմից է: Օրենքը պաշտպանում է ոչ թե թույլին, այլ ուժեղին: Ե´վ մենք, և´ մեր միջազգային գործենկերները, արդեն վաղուց խոսում ենք, որ Վրաստանը պետք է ընտրական համակարգի բարեփոխումներ անցկացնի: Փառք Աստծո, իշխող կուսակցությունը ևս այսօր խոսում է ընտրական համակարգում բարեփոխումների անցկացման մասին: Մինչդեռ, նրանք առաջարկում են սկսել բարեփոխումները 2020թ.-ին: Դա սխալ է: Ինչո՞ւ այդքան տարի սպասել, եթե այսօր ևեթ երկրին անհրաժեշտ են ժողովրդավարական բարեփոխումներ», -հոկտեմբերի 5-ին հայտարարել է Էկա Գիգաուրին:
Հոկտեմբերի 5-ին առողջապահության և սոցիալական հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում մերժվեց պարտադիր զինակոչումը չեղյալ հայտարարելու մասին օրինագիծը: «Եթե մենք չեղյալ հայտարարենք պարտադիր զինծառայությունը անհրաժեշտ կլինի լրացնել Պաշտպանության նախարարությանը այն վնասը (մարդկային ռեսուրսը), որը նա կստանա: Հարկավոր կլինի Զինված Ուժերին ներկայացնել նույնպիսի քանակությամբ զինվորներ, բայց արդեն մասնագիտացված: Իսկ դա անհնար է մոտակա ժամանակներում: Համապատասխանաբար, եթե այսօր չեղյալ հայտարարվի պարտադիր զինծառայությունը, երկրի անվտանգությունը լուրջ սպառնալիքի տակ կդրվի», -ասված է խորհրդարանական հանձնաժողովի որոշման մեջ: Պարտադիր զինծառայության չեղյալ հայտարարելու օրինագծի մասին նույն կարծիքի է նաև Պաշտպանության նախարարությունը` «զորակոչերի կասեցումը 2016թ. հունվարի 1-ից անթուլատրելի է: Մենք չունենք համապատասխան քանակության զինորներ, որպեսզի լրացնենք երկրի Զինված Ուժերի շարքերը»: «Հազարավոր երիտասարդներ, որոնց ամեն տարի զորակոչում են դեպի վրացական բանակ, զինվոր դառնալու փոխարեն, հաշվեգրվում են ՆԳ նախարարության պաշտպանության ծառայությունում, կամ էլ հսկում են երկրի բանտերը: Մենք անընդունելի ենք համարում, որպեսզի պետությունը ամեն տարի տանի երիտասարդներին և ստիպի նրանց իրականացնել ինչ-որ աշխատանք: Այո´, զորակոչիկներին վճարում են ամսական 50-70 լարի, բայց ի՞նչն է տարբերությունը, նրանք կհսկեն Ներքին Գործերի նախարարության հաստատությունները, թե՞ ասֆալտ կգցեն: Նրանք բանակում չեն ծառայում, նրանք աշխատում են: Եթե այդ մարդիկ չեն դառնում զինվորներ, ապա ինչո՞ւ այդ գործընթացը բանակ անվանել», -հայտարարել է պարտադիր զինծառայությունը չեղյալ հայտարարելու մասին օրինագծի հեղինակ Զուրաբ Ջափարիձեն:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն` «Վրաստանում ճանապարհային երթևեկության պատահարների արդյունքում մահացածների թիվն ավելի շատ է, քան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի շատ երկրներում: Վրաստանի տվյալները երկու անգամ գերազանցում է Եվրամիության երկրների միջին ցուցանշին: 2014թ. Վրաստանում ճանապարհային երթևեկության պատահարների արդյունքում մահացել է 180 մարդ: 2015թ. առաջին 7 ամսիների ընթացքում մահացածների թիվը կազմել է 284 մարդ: 2011թ.-ից Վրաստանում ճանապարհային երթևեկության պատահարները տարեցտարի աճում են և կազմում միջինը տարեկան 2 000 պատահար: Տարեկան ավտոճանապարհային պատահարների արդյունքում տուժում է 3 000 մարդ: Ճանապարհային երթևեկության պատահարների մեծամասնությունը տեղի է ունենում Թբիլիսիում», -ասված է Վրաստանի ՆԳՆ հայտարարությունում:

Депутат от парламентского большинства –Нукри Кантария призывает представителей оппозиции и их сторонников соблюдать грузинское законодательство. «Если представители оппозиции и в дальнейшем продолжат отрицательно влиять на своих сторонников, то это не закончиться ничем хорошим ни для сторонников оппозиции, ни для самой оппозиции и депутатов от парламентского меньшинства. Призываю всех соблюдать грузинское законодательство. Обещаю, что как только вы свернете с законного пути, вы тем самым обеспечите себе скорую встречу с вашими однопартийцами, которые сидят в тюрьме», -выступая в ходе заседания Бюро парламента Грузии заявил Нукри Кантария.
«Действующая в стране избирательная система является несправедливой», -в ходе обсуждения реформы Избирательной Системы с представителями парламентской оппозиции и дипломатических миссий, заявила руководитель организации «TI-Georgia» (так называемый «Фонд Сороса» -ред.). «В рамках существующей Избирательной системы интересы граждан страны никак не защищены. Наша избирательная система несправедлива и непропорциональна. Согласно существующему законодательству преимущество всегда на стороне правящей партии. Закон защищает не слабого, а сильного. И мы, и наши международные партнеры уже давно говорим, что в Грузии необходимо провести реформу избирательной системы. Слава Богу правящая коалиция сегодня так же говорит о необходимости реформирования Избирательной системы. Однако, они предлагают начать реформы к 2020 году. Это неправильно! Зачем ждать столько лет, если уже сегодня стране необходимы демократические реформы?!», -5 октября заявила Эка Гигаури.
5 октября, в ходе заседания парламентского комитета по вопросам здравоохранения и социальным вопросам, был отклонен законопроект предусматривающий отмену обязательного военного призыва. «В случае, если мы отменим обязательную воинскую службу, будет необходимо восполнить министерству Обороны тот урон (человеческий ресурс), который оно получит. Нужно будет предоставить Вооруженным Силам такое же количество военных, но уже профессиональных. А это –невозможно в ближайшее время. Соответственно, если сегодня отменить обязательную воинскую службу, безопасность страны будет поставлено под серьезную угрозу», -сказано в решении парламентского комитета. Такое же мнение о отмене обязательной воинской службе и у представителей министерства Обороны –«приостановка призыва военнообязанных граждан с 1 января 2016 года –недопустима. У нас нет необходимого количества профессиональных военных, что бы заполнить ряды Вооруженных Сил страны». «Тысячи молодых ребят, которых ежегодно призывают в грузинскую армию, вместо того, что бы становиться солдатами, зачисляются в охранную службу МВД, либо охраняют тюрьмы страны. Мы считаем неприемлемым, что бы государство, ежегодно уводило бы молодых людей и заставляло бы их выполнять какую то работу. Да, призывникам платят 50-70 лари в месяц! Но в чем разница –они будут охранять объекты министерства Внутренних Дел или будут укладывать асфальт? Они не служат в армии, они работают. Если уж эти люди не становятся солдатами, зачем называть этот процесс призывом в армию?», -заявил автор законопроекта о отмене обязательной воинской службе, депутат от парламентского меньшинства –Зураб Джапаридзе.
Согласно статистическим данным -«в Грузии уровень смертности в результате дорожно-транспортных происшествий намного вышей, чем во многих странах Европы и Центральной Азии. «Данные по Грузии в два раза выше, чем среднестатистический показатель по странам Европейского Союза. В 2014 году, в результате дорожно-транспортных происшествий в Грузии погибло 180 человек. За семь месяцев с начала 2015 года, количество погибших составило 284 человека. С 2011 года в Грузии тенденция количества дорожно-транспортных происшествий ежегодно растет и составляет в среднем 2 000 происшествий за год. Ежегодно в результате авто-аварий страдает более 3 000 человек. Большинство дорожно-транспортных происшествий происходит в Тбилиси», -сказано в заявлении МВД Грузии.