«Վրաստանի նպատակն է ՆԱՏՕ մտնելը».Վրաստանի Պաշտպանության նախարար
«Պետությունը պատրաստ է Ռաճա-Լեչխումի շրջանի (երկրի բարձրալեռ շրջաններից -խմբ.) գյուղացիներից գնել խաղողի ողջ բերքը: Մենք պատրաստ ենք դա անել, որովհետև դա մեզ համար շատ կարևոր շրջան է: Մեզ համար բոլոր շրջաններն են կարևոր, բայց մենք երբեք չենք թաքցրել, որ պետությունը հատուկ օգնություն կցուցաբերի բարձրալեռ շրջաններին: Վրաստանը նույնիսկ համապատասխան օրենք է ընդունել բարձրալեռ շրջաններին աջակցություն ցուցաբերելու մասին: Այդ իսկ պատճառով էլ մենք որոշել ենք գնել Ռաճա-Լեչխումի գյուղացիների խաղողը և կվճարենք 5 լարի 1 կիլոգրամ խաղողի համար», -հոկտեմբերի 7-ին հայտարարել է Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարը: Հարկ է նշել, որ Սամցխե-Ջավախքի շրջանը ևս բարձրալեռ է, մինչդեռ, պետությունը ոչ միայն չի գնում գյուղացիների արտադրած ապրանքը (կարտոֆիլ, մսամթերք և այլն), նաև չի ներառել Սամցխե-Ջավախքի շրջանը բարձրալեռ շրջանների բնակչությանն աջակցություն ցուցաբերելու ծրագրերում:
IDFI կազմակերպությունը հոկտեմբերի 7-ին վերլուծություն-հաշվետվություն է հրապարակել այն գումարների մասին, որոնք 2008-2015թթ.-ին Վրաստանից փոխանցվել են ԱՄՆ-ի լոբբիստական ընկերություններին: «ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի ներկայացրած տվյալների համաձայն` 2008-2015թ. Վրաստանի պետբյուջեից ԱՄՆ-ի լոբբիստական ընկերություններին է փոխարցվել 9 585 115 դոլար: Նշված ժամանակահատվածում ԱՄՆ-ի լոբբիստական ընկերություններին գումար է փոխանցվել նաև Վրաստանի առանձին անհատների, ինչպես նաև կուսակցությունների կողմից: Այդ փոխանցումների գումարը կազմում է 5 270 490 դոլար: Վրաստանից ծախսվել է ընդամենը 14 855 605 դոլար: Ամենամեծ գումարը` 7 200 000 դոլար, ծախսվել է 2012թ. խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին: Տվյալ գումարը լոբբիստական ընկերություններին փոխանցել է Բիձինա Իվանիշվիլին և իր քաղաքական թիմը: Վրաստանի «ամենաակտիվ» վճարողներն են Վրաստանի կառավարությունը, Վրաստանի Ազգային Անվտանգության Խորհուրդը և Բիձինա Իվանիշվիլին: 2008-2015թթ. ընթացքում այս երեք վճարողները ընդհանուր առմամբ լոբբիստական ընկերություններին են փոխանցել 14 600 000 դոլար, այսինքն ընդհանուր գումարի 98%: Ինչպես երևում է, Վրաստանի Կառավարությունը տարեկան վճարում է լոբբիստական ընկերություններին հարյուր հազարավոր դոլարներ, մինչդեռ, այդ գումարները ոչ մի կերպ չեն արտացոլվում վրացական Բյուջեի ծախսերի հաշվետվություններում», -ասված է հրապարակված հաշվետվությունում:
«Վրաստանը ՄԱՊ ստանալու նպատակ չունի: Մեր նպատակն է ՆԱՏՕ մտնելը: Եթե խոսենք ռազմավարորեն և տակտիկորեն, ապա տեղի ունեցած ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովից հետո մեր ձգտումն է ՆԱՏՕ-ի հետ այնպիսի հարաբերությունների հաստատումը, որոնք կմոտեցնեն մեզ մեր նպատակին: Իսկ թե ինչպես կկոչվեն ՆԱՏՕ մտնելու նպատակին մերձենալու մեր քայլերը, մեզ չի հուզում: Մենք ուզում ենք, որ ՆԱՏՕ-ի երկրների Վարշավայի Գագաթաժողովից հետո Վրաստանի և նրա` ՆԱՏՕ մտնելու միջև այլև միջանկյալ փուլեր չմնան: Մեզ հարկավոր է այնպիսի հռչակագիր, որը կհաստատի, որ մեր` ՆԱՏՕ մտնելուն ոչինչ չի խոչընդոտում», -Բրյուսելում կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը:
Թբիլիսիի քաղաքապետի հայտարարության համաձայն` «քաղաքապետարանը հոկտեմբեր ամսից կսկսի կարիքավոր քաղաքացիների էլէկտրականության սուբսիդավորումը: Այն քաղաքացիները, որոնք հավաքել են 70 000 սանդղակային միավորներ, կստանան կրկնակի վաուչեր էլեկտրականության համար, մնացած խմբերը կստանան 20 լարիի չափով վաուչեր», -հայտարարել է Վրաստանի քաղաքապետը:
Վրաստանի Ազգային Բանկի որոշման համաձայն` հոկտեմբերի 8-ին 1 դոլարը կարժենա 2.3999 լարի, իսկ 1 եվրոն` 2.6999 լարի: Վրաստանի Ազգային Արժույթը շարունակում է արժեզրկվել:
2016թ. պետբյուջեի նախագծի համաձայն` Վրաստանի Կրթության նախարարությանը կհատկացվի 905 000 000 լարի: 2015թ. նախարարությունը Բյուջեից ստացել էր 841 000 000 լարի: «Նախարարության բյուջեի աճը կապված է ուսուցիչների աշխատավարձերի ավելացման հետ: Միջնակարգ կրթության ֆինանսավորման համար կհատկացվի 572 900 000 լարի: Բարձրագույն կրթությունը կֆինանսավորվի 174 000 000 լարիով, իսկ մասնագիտականը` 36 000 000 լարիով: Ենթակառույցային նախագծերի իրականացման համար նախատեսված է ծախսել 94 400 000 լարի, որոնցից 48 900 000-ը կծախսվի դպրոցական հաստատությունների շինարարության կամ վերանորոգման, 11 000 000 ԲՈՒՀ-երի ենթակառույցները վերանորոգելու, իսկ 3 500 000-ը գիտական հաստատությունների և կենտրոնների վրա», -ասված է Վրաստանի 2016թ. պետական Բյուջեի նախագծում:

«Государство готово купить у крестьян региона Рача-Лечхуми (высокогорный регион страны –ред.) весь урожай винограда. Мы готовы сделать это потому, что для нас это очень важный регион. Для нас все регионы важны, но мы никогда не скрывали, что государство будет особенно поддерживать население высокогорных регионов. Грузия даже приняла соответствующий закон о поддержке высокогорных регионов. Именно по этому мы приняли решение, что будем покупать у крестьян Рача-Лечхуми виноград и заплатим 5 лари за 1 килограмм продукта», -7 октября заявил министр Сельского Хозяйства Грузии. Следует отметить, что регион Самцхе-Джавахк, так же является высокогорным, однако, государство не только не покупает у крестьян производимую продукцию (картофель, мясомолочные продукты и др.) но и не включило регион Самцхе-Джавахк в программы содействия населению высокогорных регионов.
Организация IDFI 7 октября опубликовала анализ-отчет о суммах, которые в 2008-2015гг. перечислялись из Грузии в лоббистские компании США. «Согласно данным предоставленным Конгрессом США, в 2008-2015 годах из государственного Бюджета Грузии на счета лоббистских компаний США было перечислено 9 585 115 долларов. За указанный период лоббистским компаниям США так же перечисляли средства и отдельные личности из Грузии, а так же партии. Сумма этих перечислений составляет 5 270 490 долларов. Всего из Грузии было потрачено 14 855 605 долларов. Самая большая сумма -7 200 000 долларов, была потрачена в 2012 году, в преддверии парламентских выборов. Данную сумму лоббистским компаниям перечислил Бидзина Иванишвили и его политическая команда. Самыми «активными» плательщиками из Грузии являются Правительство Грузии, Совет Национальной Безопасности Грузии и Бидзина Иванишвили. За период 2008-2015гг. эти три плательщика, в общей сложности перечислили лоббистским компаниям 14 600 000 долларов, то есть 98% от общей суммы. Как видно, Правительство Грузии ежегодно платит лоббистским организациям США сотни тысяч долларов, однако, эти суммы никак не отражаются на отчетах по расходам грузинского Бюджета», -сказано в опубликованном отчете.
«У Грузии нет цели получить МАР. Нашей целью является вступление в НАТО. Если говорить стратегически и тактически, то после прошедшего Саммита НАТО нашим стремлением является установление таких отношений с НАТО, которые приблизят нас к нашей цели. Как будут называться шаги по нашему приближению к вступлению в НАТО –нас не волнует. Мы хотим, что бы после Варшавского Саммита стран НАТО между Грузией и ее вступлением в НАТО больше бы не было промежуточных этапов. Нам нужна такая декларация, которая подтвердит, что между нашему вступлению в НАТО ничего не препятствует», -в ходе рабочего визита в Брюссель заявила министр Обороны Грузии.
Согласно заявлению мэра Тбилиси, «мэрия города начнет субсидирование электричества для нуждающихся горожан с октября месяца. Те горожане, которые набрали 70 000 рейтинговых баллов, получат удвоенный ваучер на электричество, остальные группы получат субсидирование размером в 20 лари», -заявил мэр Тбилиси.
Согласно решению Национального Банка Грузии, 8 октября 1 доллар буде стоить 2,3999 лари, а 1 евро -2,6999 лари. Национальная валюта Грузии продолжает обесцениваться.
Согласно проекту государственного Бюджета на 2016 год министерству Образования Грузии будет выделено 905 000 000 лари. В 2015 году министерство получило из Бюджета 841 000 000 лари. «Рост бюджета министерства связан с увеличением зарплат для педагогов. На финансирование среднего образования будет выделено 572 900 000 лари. Высшее образование будет профинансировано на 174 000 000 лари, а профессиональное -36 000 000 лари. На осуществление
инфраструктурных проектов, предусмотрено потратить 94 400 000 лари, из которых 48 900 000 потратится на строительство/ремонт школьных задний, 11 000 000 на восстановление инфраструктуры ВУЗ-ов и 3 500 000 на научные учреждения/центры», -сказано в проекте государственного Бюджета Грузии на 2016 год.