Վրաստանի սահմանամերձ շրջաններում ստեղծվելու են հատուկ բնակավայրեր վետերանների համար
Վրաստանի վարչապետ նախաձեռնությամբ երկրի սահմանամերձ շրջաններում կստեղծվեն հատուկ բնակավայրեր վետերանների համար: «Սահմանամերձ շրջաններում վետերանների համայնքների ստեղծման նախագիծն ուսումնասիրվել է Տնտեսական Խորհրդի նիստի ընթացքում: Վրաստանի վարչապետի վարչության տեղեկատվության համաձայն` մոտ ապագայում հարցի տեխնիկական-նյութական ուսումնասիրության անցկացումից հետո, կսկսվեն հստակ աշխատանքներ: Նախագիծը ենթադրում է սահմանամերձ շրջաններում բնակելի շենքերի և գյուղատնտեսական հաստատությունների շինարարություն վետերանների համար»:
Հոկտեմբերի 8-ին Բրյուսելում կատարած աշխատանքային այցելության շրջանակներում Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հետ: «ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի և ՆԱՏՕ-ի ռազմական հանձնաժողովի նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՆԱՏՕ-ի և Վրաստանի միջև ռազմական համագործակցության հարցեր: Ինչպես նաև քննարկվել են գոյություն ունեցող «փոխազդեցության փաթեթի» իրականացման հարցերը: Հատուկ ուշադրություն է հատկացվել տարածաշրջանում անվտանգության հարցերին», -ասված է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության մամլո-ծառայության հայտարարությունում:
Հոկտեմբերի 8-ին Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը աշխատանքային հանդիպում է անցկացրել Ֆրանսիայի Պաշտպանության նախարարի հետ: «Ֆրանսիայի Պաշտպանության նախարարի հետ մենք հանդիպել ենք դեռևս ամռանը: Այն ժամանակ մենք հանգեցինք այն պայմանավորվածությանը, որ Ֆրանսիան իր վրա կվերցնի Վրաստանի պաշտպանունակության ուժեղացման հարցը: Մենք պայմանավորվեցինք, որ Ֆրանսիան ՆԱՏՕ-ի հետ մեր համագործակցության շրջանակներում կդառնա մեր դաշնակիցը: Մինչ օրս Ֆրանսիան Վրաստանի հետ չի անցկացրել առանձին ռազմական համագործակցություն: Մեր պայմանավորվածության համաձայն` Ֆրանսիան կդառնա մեր համար առաջին դաշնակիցը հակաօդային պաշտպանության ապահովման հարցերում: Ֆրանսիան ունի հսկայական փորձ, և մեր համագործակցությունը կարևոր է ոչ միայն ռազմական տեսանկյունից, այլև քաղաքական: Ֆրանսիայի հետ մեր համագործակցությունը դառնում է լայնամասշտաբ և խորը», -հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը:
Ռուսաստանի Արտաքին Գործերի նախարարության հայտարարության համաձայն` «Վրաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև համագործակցության խորացումը հակասում է 2008թ. օգոստոսի 12-ին Վրաստանի ստանձնած պարտականություններին»: «ՆԱՏՕ-ի և Վրաստանի միջև ռազմական համագործակցության խորացումը` այսպես կոչված «փոխազդեցության փաթեթի» փաստացի իրականացման սկիզբը, Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի ուսումնավարժական կենտրոնի բացումը, ԱՄՆ-ի` Վրաստանի տարածքում խոշոր զորավարժություններ անցկացնելու ծրագրերը նպաստում են տարածաշրջանի ապակայունացմանը: Այս ամենը հակասում է ուժերի զսպման մասին այն պարտականություններին, որոնք ստանձնել է Վրաստանը 2008թ. օգոստոսի 12-ին «Մեդվեդև-Սարկոզիի» ստորագրված պայամանգրի ընթացքում», -ասված է Ռուսաստանի ԱԳՆ հայտարարությունում:
Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցելության շրջանակներում Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարը հոկտեմբերի 8-ին հանդիպել է արտասահմանյան գործերի հարցերով Եվրամիության  գերագույն ներկայացուցչի` Ֆեդերիկ Մոգերինիի հետ: «Կողմերը քննարկել են հետագա համագործակցության ծրագրերը: Քննարկել են ընդհանուր առավելությունները և հետագա ծրագրերը, այդ թվում նաև Ասոցացման պայմանագրով նախատեսված վիզային հարաբերությունների ազատականացման գործընթացի հետ կապված հարցեր: Հանդիպման ընթացքում հատուկ ուշադրություն է հատկացվել Վրաստանի անվտանգության հարցերին և գոյություն ունեցող կոնֆլիկտների խաղաղ լուծման հարցին», -ասված է Վրաստանի ԱԳՆ հայտարարությունում:
Հոկտեմբերի 8-ին Վրաստանի Էներգետիկայի նախարարը հանդիպում է անցկացրել «Գազպրոմի» ներկայացուցիչների հետ: «Դա աշխատանքային հանդիպում էր: Մենք խոսել ենք մեր տարածքով ռուսական գազի փոխանցման ծավալի մեծացման հնարավորությունների մասին: Մեզ համար սկզբունքայնորեն կարևոր է, որպեսզի փոխանցման ծավալը մեծացվի: Մենք նաև խոսել ենք այն մասին, որ լավ կլիներ, եթե Վրաստանի մասնավոր ընկերությունները կարողանային գնել ռուսական գազը: Եթե մենք կարողանանք պայմանավորվել լրացուցիչ գազի գնման մասին, ապա լավ կլինի», -հանդիպման ավարտից հետո հայտարարել է Վրաստանի Էներգետիկայի նախարարը:
«Հոկտեմբերի 8-ին Վրաստանի Կրթության նախարարը հանդիպել է աշխատանքային այցով Թբիլիսի ժամանած ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ: Կողմերը քննարկել են հետագա համագործակցության ծրագրեր, համատեղ նախագծերի իրականացման հարցեր և պայմանավորվել են համագործակցության խորացման մասին», -ասված է Վրաստանի Կրթության նախարարության հայտարարությունում։

По инициативе премьер министра Грузии в приграничных регионах страны будут созданы специальные поселения для ветеранов. «Проект создания общин ветеранов в приграничных регионах, был рассмотрен в ходе заседания Экономического Совета. По информации администрации премьер министра Грузии, в ближайшее время, сразу же после проведения техническо-материального изучения вопроса, будут начаты конкретные работы. Проект предполагает строительство в приграничных регионах жилых домов и сельскохозяйственных объектов для ветеранов.
8 октября, в рамках рабочего визита в Брюссель министр Обороны Грузии встретилась с военно-политическим руководством НАТО. «В ходе встречи с генеральным секретарем НАТО и с председателем военного комитета НАТО были обсуждены вопросы связанные с военным сотрудничеством между НАТО и Грузией. Так же обсуждались вопросы имплементации существующего пакета по взаимодействию. Особое внимание было уделено вопросам безопасности в регионе», -сказано в заявлении пресс службы министерства Обороны Грузии.
8 октября министр Обороны Грузии провела рабочую встречу с министром Обороны Франции. «Мы встречались с министром Обороны Франции еще летом. Тогда мы достигли договора о том, что Франция возьмет на себя усиление обороноспособности Грузии. Мы договорились ,что Франция, в рамках нашего сотрудничества с НАТО, станет нашим партнером. До сегодняшнего дня Франция не вела отдельного военного сотрудничества с Грузией. Согласно нашему договору, Франция станет нашим партнером номер один, в вопросах обеспечения противовоздушной обороны. У Франции есть огромный опыт и наше сотрудничество важно не только с военной точки зрения, но и с политической. Наше сотрудничество с Францией становиться полномасштабным и глубоким», -заявила министр Обороны Грузии.
Согласно заявлению МИД России, «углубление военного сотрудничества между Грузией и НАТО противоречит обязательствам, взятым Грузией 12 августа 2008 года». «Углубление военного сотрудничества между НАТО и Грузией, начало практической реализации так называемого «пакета по взаимодействию», открытие Учебного Центра НАТО в Грузии, планы США по проведению крупных военных учений на территории Грузии –способствуют дестабилизации региона. Все это противоречит тем обязательствам по сдерживанию сил, которые были взяты Грузией 12 августа 2008 года, в ходе подписанного договора Медведева-Саркози», -сказано в заявлении МИД России.
В ходе рабочего визита в Брюссель, министр Иностранных Дел Грузии 8 октября встретился с Высшим представителем Европейского Союза по вопросам иностранных дел –Федерикой Могерини. «Стороны обсудили планы дальнейшего сотрудничества. Обсудили общие приоритеты и дальнейшие планы, в том числе и связанные с процессом либерализации визовых отношений предусмотренные договором о Ассоциации. Особое внимание в ходе встречи было уделено вопросам безопасности Грузии и вопросу мирного решения имеющихся конфликтов», -сказано в заявлении МИД Грузии.
8 октября министр Энергетики Грузии провел встречу с представителями компании «Газпром». «Это была рабочая встреча. Мы говорили о возможностях увеличения объемов транзита российского газа через нашу территорию. Для нас принципиально важно, что бы объем транзита был бы увеличен. Так же мы говорили о том, что было бы хорошо, если частные компании Грузии могли бы покупать российский газ. Если мы сможем договорится о покупке дополнительных объемов газа, буде хорошо», -после окончания встречи заявил министр Энергетики Грузии.
«8 октября министр Образования Грузии встретилась с азербайджанским коллегой, прибывшим в Тбилиси с рабочим визитом. Стороны обсудили вопросы дальнейшего сотрудничества, вопросы осуществления совместных проектов и договорились о углублении сотрудничества», -сказано в заявлении министерства Образования Грузии.