ՀԱՐՈՒԹ ՍԱՍՈՒՆԵԱՆ.Համահայկական Խորհուրդը Պիտի Փոխարինէ Հայոց Ցեղասպանութեան Հարիւրամեակի Յանձնաժողովը
• 09-10-2015 14:10:20   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Հայոց Ցեղասպանութեան 100ամեակի ձեռնարկները համակարգող պետական յանձնաժողովը Սեպտեմբեր 26-ին Երեւանի մէջ միաձայն որոշում ընդունեց Համահայկական խորհուրդ ձեւաւորելու մասին: Նիստին ներկայ էին նաեւ Հայոց Ցեղասպանութեան 100ամեակի յանձնախումբերու ներկայացուցիչներ աշխարհի 40 երկիրներէ, բացառութեամբ Արեւելեան եւ Արեւմտեան Միացեալ Նահանգներու յանձնախումբերու ներկայացուցիչներուն:
Ձեւաւորուեցաւ 12 անձերէ բաղկացած Կազմակերպչական յանձնախումբ մը, որուն կազմին մէջ են Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Յարութիւնեան, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգէն Սարգսեան, ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան, ներկայացուցիչներ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինի, Մեծի Տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոսութեան, Հայ կաթողիկէ եկեղեցւոյ, Հայ աւետարանական եկեղեցւոյ, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցութեան Բիւրոյի, ՀՌԱԿի, Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակեան Կուսակցութեան, Ռուսաստանի հայերու միութեան եւ Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միութեան:
Հաւանաբար անուշադրութեան պատճառով, Կազմակերպչական յանձնախումբի կազմին մէջ չէ ընդգրկուած Արցախի Հանրապետութեան ներկայացուցիչ: Սակայն, բանաձեւին մէջ յստակ սահմանուած է, որ Համահայկական խորհուրդի կազմին մէջ պէտք է ընդգրկուին Հայաստանի Հանրապետութեան, Արցախի Հանրապետութեան, Սփիւռքի առանցքային կազմակերպութիւններու, պետական կառավարման կարեւորագոյն մարմիններու, հոգեւոր հաստատութիւններու, քաղաքացիական հասարակութեան եւ կուսակցութիւններու ներկայացուցիչներ:
Ընդունուած որոշումին համաձայն՝
– -Համահայկական խորհուրդը պիտի կրէ խորհրդատուական բնոյթ, պիտի ունենայ տարածաշրջանային եւ թեմատիկ յանձնախումբեր, եւ տարեկան նիստերը պիտի գումարէ Երեւանի մէջ.
– - Խորհուրդը պէտք է իր մշտական օրակարգին մէջ ընդգրկէ հետեւեալ հարցերը. ա. աշխարհի հայերու վիճակին մասին համապարփակ ամէնամեայ զեկոյցի քննարկումը, բ. Հայոց Ցեղասպանութեան միջազգային ճանաչման, դատապարտման եւ անոր հետեւանքներու վերացման առնչուող խնդիրներու քննարկումը, եւ գ. համահայկական բնոյթի ձեռնարկներու համադրումը.
– - Խորհուրդը պէտք է իր անդրանիկ նիստը գումարէ Երեւանի մէջ, 2016ի Սեպտեմբեր 20ին.
– - Կազմակերպչական յանձնախումբը պէտք է մշակէ եւ մինչեւ 2016 թուականի Ապրիլ 15 յանձնաժողովի անդամներուն եւ տարածաշրջանային յանձնախումբերու ղեկավարներուն առաքէ Համահայկական խորհուրդի ձեւաւորման, հիմնադիր կազմի եւ կառոյցին մասին որոշման նախագիծը, պետական յանձնաժողովի անդամներուն մասնակցութեամբ կազմակերպէ խորհրդատուութիւններ Խորհուրդի հայեցակարգի, կառոյցի եւ գործունէութեան կարգին շուրջ, նախապատրաստէ խորհուրդի առաջին նիստը եւ մինչեւ 2016ի Յուլիս 15 իրազեկէ յանձնաժողովի անդամներուն առաջին նիստին իրականացման վայրի եւ ժամանակացոյցի մասին:
–
Սփիւռքի նախարարը՝ ՀՀ արտաքին գործոց, մշակոյթի, կրթութեան եւ գիտութեան նախարարութիւններու, պետական մարմիններու հետ փոխգործակցութեամբ, ինչպէս նաեւ պետական յանձնաժողովի կազմին մէջ ներգրաւուած Սփիւռքի կառոյցներուն եւ տարածաշրջանային յանձնախումբերուն հետ խորհրդատուութիւններ կազմակերպելու միջոցով պէտք է նախապատրաստէ «Հայերու վիճակը աշխարհի մէջ» առաջին զեկոյցը. մինչեւ 2016ի Մայիս 1 զեկոյցի նախագիծը ներկայացնէ պետական յանձնաժողովի անդամներուն եւ տարածաշրջանային յանձնախումբերու ղեկավարներուն՝ վերջիններուս առաջարկութիւնները ստանալու եւ մինչեւ 2016ի Սեպտեմբեր 20ին կայանալիք նիստը ամփոփելու նպատակով, ինչպէս նաեւ խորհրդատուութիւններ իրականացնել տարածաշրջանային յանձնախումբերուն հետ՝ նախապատրաստելով առաջարկներ Համահայկական խորհուրդին հետ վերջիններուս փոխգործակցութեան ընթացակարգերուն վերաբերեալ:
Քննարկման ընթացքին Հայ Յեղափոխական Դաշնակցութեան Բիւրոյի ներկայացուցիչ Հրանդ Մարգարեան առաջարկեց, որ ի լրումն Համահայկական խորհուրդին, Սփիւռքի տարբեր երկիրներու մէջ ձեւաւորուին տարածաշրջանային յանձնախումբեր՝ 2016 թուականի Հայաստանի Հանրապետութեան 25րդ տարեդարձին, եւ 2018ի Առաջին Հանրապետութեան հիմնադրման 100ամեակի ձեռնարկներուն կազմակերպման աջակցելու նպատակով:
Իմ խօսքիս մէջ հարցուցի, թէ ինչո՛ւ Համահայկական խորհուրդին մէջ չեն ընդգրկուած հանրութեան ներկայացուցիչներ, որպէսզի հայկական կազմակերպութիւններու անդամ չհանդիսացող հայերու մեծամասնութիւնը ներկայացուած ըլլայ խորհուրդին մէջ: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսեան պատասխանեց, որ իր աշխատակազմը նման գաղափար մը ուսումնասիրած է, սակայն հրաժարած է անկէ, հաշուի առնելով Հայկական Սփիւռքի ներկայացուցիչներու ընտրութեան բարդութիւնը: Ես նշեցի, որ գոյութիւն ունին մեքանիզմներ հայ համայնքներէն ներկայացուցիչներ ընտրելու համար: Նախագահը խնդրեց, որ Կազմակերպչական խորհուրդը նկատի կ՛ունենայ նման առաջարկները: Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Յարութիւնեան եւ նախկին վարչապետ Վազգէն Մանուկեան եւս արտահատուեցան Համահայկական խորհուրդին մէջ հանրութեան ներկայացուցիչներու հնարաւոր ընդգրկման մասին:
Ինչպէս բացատրած եմ իմ նախորդ յօդուածներուս մէջ՝ Համահայկական խորհուրդը կը վերացնէ իւրաքանչիւր հայկական ճգնաժամի կամ խնդիրի առիթով առանձին յանձնաժողովներ ստեղծելու անհրաժեշտութիւնը: Իմ կարծիքով, նախընտրելի է, որ Խորհուրդի սփիւռքեան անդամները ընտրուին հայկական համայնքներու մէջ իրականացուող ժողովրդավարական ընտրութիւններու միջոցով. այս մէկը շատ բարդ գործընթաց է, սակայն դրուատիքի արժանի՝ յաջող իրագործման պարագային։
Եւ վերջաւութեան, Սեպտեմբեր 2ի նիստին քննարկում չեղաւ ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան դերին մասին Համահայկական խորհուրդի ձեւաւորումէն ետք: Կազմակերպչական խորհուրդը այս կարեւոր հարցը պէտք է դիտարկէ իր յառաջիկայ քննարկումներուն ընթացքին:

• 09-10-2015 14:10:20   | USA  |  Articles and Analyses
The Armenian Genocide Centennial State Committee unanimously adopted a resolution on September 26 in Yerevan to form a Pan-Armenian Council. Also present were representatives of Armenian Genocide Centennial Committees (AGCC) from 40 countries, with the exception of the AGCC’s of the Eastern and Western United States.
An Organizing Committee was formed composed of 12 individuals: Gagik Harutyunyan, President of the Constitutional Court of Armenia; Vigen Sargsyan, Armenian President’s Chief of Staff; Hranoush Hakobyan, Armenia’s Diaspora Minister; and representatives of the Holy See of Etchmiadzin, Holy See of the Great House of Cilicia, Armenian Catholic Church; Armenian Evangelical Church, Armenian Revolutionary Federation, Armenian Democratic League, Social Democratic Hunchakian Party, Union of Russian Armenians, and Armenian General Benevolent Union.
Possibly due to oversight, the Organizing Committee did not include a representative of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabagh). However, the adopted resolution clearly stated that the Pan-Armenian Council would include representatives of the Republic of Armenia, Republic of Artsakh, major Diasporan organizations, key Armenian state agencies, religious institutions, civil society, and political parties.
The resolution directed that:
-- The Pan-Armenian Council be of advisory nature, have geographic and thematic committees, and meet annually in Yerevan;
-- The Council include on its permanent agenda the following items: a) review of a comprehensive annual report on conditions of Armenians around the world, b) discussion on the recognition, condemnation and elimination of the consequences of the Armenian Genocide, and c) coordination of pan-Armenian activities;
-- The Council hold its inaugural session in Yerevan on September 20, 2016;
-- The Organizing Committee prepare and send to members of the State Committee and regional AGCC’s by April 15, 2016, a preliminary outline of the structure and composition of the Pan-Armenian Council; hold consultations on the direction, format and activities of the Council; plan the inaugural session of the Council; and by July 15, 2016 inform State Committee members of its date and place;
-- The Diaspora Minister prepare the first report of “Conditions of Armenians Around the World,” in consultation with the Ministries of Foreign Affairs, Culture, Education and Science, state agencies, and Diasporan organizations, including the State Committee and regional AGCC’s; present by May 1, 2016, a preliminary report to the State Committee and regional AGCC’s seeking their proposals; hold consultations with regional AGCC’s to prepare proposals regarding their relationship with the Pan-Armenian Council; and finalize the report by the Sept. 20th session of the Council.
During the discussion, Hrant Markarian, Chairman of the Bureau of the Armenian Revolutionary Federation, suggested that, in addition to the Pan-Armenian Council, regional councils be formed in various parts of the Diaspora to help organize in 2016, the 25th anniversary of the independence of the Armenian Republic, and in 2018, the 100th anniversary of the founding of the first Republic of Armenia.
I took the floor next asking why the Pan-Armenian Council did not include representatives of the public-at-large, to ensure that the majority of Armenians, who are not members of any Armenian organization, are represented in the Council. The President of Armenia, Serzh Sargsyan, responded that his staff had explored such a possibility, but had given up due to the difficulty of selecting representatives from the Armenian Diaspora. I mentioned that there are mechanisms for selecting representatives from the various Armenian communities. The President welcomed the suggestion and referred it to the Organizing Committee. President of the Constitutional Court Gagik Harutyunyan and former Prime Minister Vazken Manoukian also commented on the possible inclusion of representatives from the general public in the Pan-Armenian Council.
As I have explained in previous columns, the Pan-Armenian Council would eliminate the need to form separate committees on the occasion of each Armenian crisis or issue. In my view, it would be preferable that Diasporan members of the Council be selected through democratic elections held in various Armenian communities around the world -- a very difficult, yet rewarding task, if implemented successfully!
Finally, there was no discussion at the September 26 meeting on the role of the Diaspora Ministry after the Pan-Armenian Council is formed. This would be an important issue for the Organizing Committee to consider in its upcoming deliberations.