Աննա Վինիցկայա. «Ուրախ եմ մաս կազմել Խաչատրյանի անվան փառատոնի» (Տեսագրություն)
Համաշխարհային և հայաստանյան պրեմիերաներ՝ մեկ համերգում. ահա այսպիսին էր հոկտեմբերի 10-ին Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում տեղի ունեցած համերգային երեկոն։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի կատարմամբ առաջին անգամ կատարվեց Էնթոնի Լա Բոունթիի Շարականը, որի սիմֆոնիկ նվագախմբի տարբերակը հատուկ գրվել է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի համար։ Իր ստեղծագործության համաշխարհային պրեմիերային ներկա գտնվելու համար Երևան էր ժամանել ստեղծագործության հեղինակը՝ Էնթոնի Լա Բոունթին։ Հայաստանում առաջին անգամ Երիտասարդական նվագախմբի և մեծահամբավ դաշնակահարուհի Աննա Վինիցկայայի կատարմամբ հնչեց Բելա Բարտոկի Դաշնամուրի կոնցերտ թիվ 3-ը։ Համերգի երկրորդ մասում Երիտասարդական նվագախումբը կատարեց նաև Դմիտրի Շոստակովիչի Դաշնամուրի կոնցերտ թիվ 2-ը (մենակատար՝ Աննա Վինիցկայա), Ալեքսանդր Սկրյաբինի Էքստազի պոեմը։ Դիրիժոր` Սերգեյ Սմբատյան։
Նշենք, որ դաշնակահարուհի Աննա Վինիցկայան մի շարք միջազգային մրցույթների դափնեկիր է, մասնավորապես, Եղիսաբեթ թագուհու անվան միջազգային մրցույթի առաջին մրցանակակիր և այլն։ Որպես մենակատար հանդես է գալիս աշխարհի լավագույն նվագախմբերի հետ, մեծանուն դիրիժորների ղեկավարությամբ։ Զբաղվում է նաև մանկավարժությամբ. 2009 թվականից Աննա Վինիցկայան Համբուրգի բարձրագույն երաժշտական դպրոցի պրոֆեսոր է։
Դաշնակահարուհին նշում է, որ շատ ուրախ է մասը կազմել Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի։ «Շատ էի լսել Խաչատրյանի անվան փառատոնի մասին։ Երբ թերթում էի փառատոնի բրոշյուրը, ինձ ծանոթ և շատ հայտնի երաժիշտների տեսա։ Ուրախ եմ, որ ինքս էլ եմ մասնակցում այս տոնահանդեսին»,- իր տպավորություններն է հայտնում Աննա Վինիցկայան։ Խոսելով Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ համագործակցության մասին՝ դաշնակահարուհին նկատեց. «Հիանալի կոլեկտիվ է, շատ արագ արձագանքում են դիրիժորին։ Ակնհայտ է, որ շատ են աշխատում»։
Նշենք, որ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնահանդեսը կյանքի է կոչել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Փառատոնի անցկացմանն աջակցում են նաև «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը, «Լուդինգ», «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունները, «Անի պլազան»։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը երաժշտասերներին Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնին հետևելու հնարավորություն է տալիս առցանց SYOA TV-ի միջոցով։
Հոկտեմբերի 10-ի՝ պրեմիերաներով լի համերգը կարող եք դիտել հետևյալ հղմամբ՝ https://www.youtube.com/watch?v=vC5lBeQhmGE

Анна Винницкая: «Я рада быть частью Фестиваля имени Хачатуряна»
Мировые и армянские премьеры состоялись в рамках одного концертного вечера 3-го Международного фестиваля имени Хачатуряна. Государственный молодежный оркестр впервые исполнил Шаракан Энтони ла Боунти, симфоническая версия которого была специально написана для Государственного молодежного оркестра Армении. Автор прибыл в Ереван, чтобы присутствовать на мировой премьере своей композиции. Впервые в Армении Молодежный оркестр и известная пианистка Анна Винницкая исполнили Концерт для фортепиано No.3 Белы Бартока. Во второй части концерта Молодежный оркестр исполнил Концерт для фортепиано № 2 Дмитрия Шостаковича (солист - Анна Винницкая) и «Поэму экстаза» Александра Скрябина (дирижер - Сергей Смбатян).
Отметим, что Анна Винницкая является победительницей нескольких международных конкурсов. Она обладательница первого приза Международного конкурса имени королевы Елизаветы. В качестве солиста она выступает с лучшими оркестрами мира, под управлением известных дирижеров. Также занимается преподаванием: с 2009 года Анна Винницкая профессор Гамбургской высшей школы музыки. Пианистка подчеркнула, что очень рада быть частью Международного фестиваля имени Хачатуряна. «Я много слышала об этом фестивале. Просматривая буклет фестиваля, я заметила имена многих мне знакомых известных музыкантов. Я рада, что сама стала частью этого праздника»,- поделилась впечатлениями Винницкая.
Говоря о сотрудничестве с Государственным молодежным оркестром Армении, пианистка заметила: «Отличная команда, быстро реагирует на работу дирижера. Очевидно, что много работают».
Фестиваль проводится под патронажем президента РА Сержа Саргсяна.
Этот музыкальный праздник воплотили в жизнь Государственный молодежный оркестр Армении (генеральный партнер ВиваСелл-МТС), при содействии
Министерства культуры. Фестиваль спонсируется благотворительным фондом «Пюник», компанией «Лудинг», «Джермук Групп» и «Ани Плаза».
Государственный молодежный оркестр Армении дает возможность всем любителям музыки следить за концертами Международного фестиваля имени Хачатуряна онлайн, на SYOA TV. Концерт 10 октября можно посмотреть следуя данной ссылке: