Աննա Վինիցկայա. «Ուրախ եմ մաս կազմել Խաչատրյանի անվան փառատոնի» (Տեսագրություն)
Համաշխարհային և հայաստանյան պրեմիերաներ՝ մեկ համերգում. ահա այսպիսին էր հոկտեմբերի 10-ին Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում տեղի ունեցած համերգային երեկոն։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի կատարմամբ առաջին անգամ կատարվեց Էնթոնի Լա Բոունթիի Շարականը, որի սիմֆոնիկ նվագախմբի տարբերակը հատուկ գրվել է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի համար։ Իր ստեղծագործության համաշխարհային պրեմիերային ներկա գտնվելու համար Երևան էր ժամանել ստեղծագործության հեղինակը՝ Էնթոնի Լա Բոունթին։ Հայաստանում առաջին անգամ Երիտասարդական նվագախմբի և մեծահամբավ դաշնակահարուհի Աննա Վինիցկայայի կատարմամբ հնչեց Բելա Բարտոկի Դաշնամուրի կոնցերտ թիվ 3-ը։ Համերգի երկրորդ մասում Երիտասարդական նվագախումբը կատարեց նաև Դմիտրի Շոստակովիչի Դաշնամուրի կոնցերտ թիվ 2-ը (մենակատար՝ Աննա Վինիցկայա), Ալեքսանդր Սկրյաբինի Էքստազի պոեմը։ Դիրիժոր` Սերգեյ Սմբատյան։
Նշենք, որ դաշնակահարուհի Աննա Վինիցկայան մի շարք միջազգային մրցույթների դափնեկիր է, մասնավորապես, Եղիսաբեթ թագուհու անվան միջազգային մրցույթի առաջին մրցանակակիր և այլն։ Որպես մենակատար հանդես է գալիս աշխարհի լավագույն նվագախմբերի հետ, մեծանուն դիրիժորների ղեկավարությամբ։ Զբաղվում է նաև մանկավարժությամբ. 2009 թվականից Աննա Վինիցկայան Համբուրգի բարձրագույն երաժշտական դպրոցի պրոֆեսոր է։
Դաշնակահարուհին նշում է, որ շատ ուրախ է մասը կազմել Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի։ «Շատ էի լսել Խաչատրյանի անվան փառատոնի մասին։ Երբ թերթում էի փառատոնի բրոշյուրը, ինձ ծանոթ և շատ հայտնի երաժիշտների տեսա։ Ուրախ եմ, որ ինքս էլ եմ մասնակցում այս տոնահանդեսին»,- իր տպավորություններն է հայտնում Աննա Վինիցկայան։ Խոսելով Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ համագործակցության մասին՝ դաշնակահարուհին նկատեց. «Հիանալի կոլեկտիվ է, շատ արագ արձագանքում են դիրիժորին։ Ակնհայտ է, որ շատ են աշխատում»։
Նշենք, որ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնահանդեսը կյանքի է կոչել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Փառատոնի անցկացմանն աջակցում են նաև «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը, «Լուդինգ», «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունները, «Անի պլազան»։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը երաժշտասերներին Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնին հետևելու հնարավորություն է տալիս առցանց SYOA TV-ի միջոցով։
Հոկտեմբերի 10-ի՝ պրեմիերաներով լի համերգը կարող եք դիտել հետևյալ հղմամբ՝ https://www.youtube.com/watch?v=vC5lBeQhmGE

Anna Vinnitskaya: “I am excited to be the part of Khachaturian Festival”
World and Armenian premieres took place in the framework of the 3rd Khachaturian International Festival concert evening. For the first time the State Youth Orchestra performed Sharakan by Anthony LaBounty, the symphony version of which was specially written for the State Youth Orchestra of Armenia. The author arrived in Yerevan to attend the world premiere of his composition. For the first time in Armenia the Youth Orchestra and the famous pianist Anna Vinnitskaya performed Piano Concerto No.3 by Bela Bartok. In the second part of the concert the Youth Orchestra performed the Piano Concerto № 2 by Dmitri Shostakovich (soloist - Anna Vinnitskaya) and "The Poem of Ecstasy" by Alexander Scriabin (conductor - Sergey Smbatyan).
It should be noted that Anna Vinnitskaya is a winner of several international competitions. She is the first prize holder of the Queen Elisabeth International Music Competition. As a soloist she performs with world leading orchestras, under the baton of famous conductors. She is also engaged in teaching: since 2009 Anne Vinnitskaya is a Professor of Hamburg Higher School of Music. The pianist underlined that she is very excited to be a part of Khachaturian International Festival. "I've heard a lot about this festival. When I looked through the booklet of the Festival, I noticed many familiar names of famous musicians. I am glad to become a part of this celebration "- shared with his impressions Vinnitskaya. Speaking about the cooperation with the Armenian State Youth Orchestra, the pianist remarked: “A great team, quick to react to the work of conductor. It is obvious that they are hard workers”.
This musical celebration is realized by the State Youth Orchestra of Armenia (general partner VivaCell-MTS), with the assistance of the Ministry of Culture. The festival is sponsored by "Pyunik" Charitable Foundation, “Luding" Company, "Jermuk Group" and "Ani Plaza".
For all the music lovers State Youth Orchestra of Armenia makes it possible to follow the performances of the Khachaturian Festival online at SYOA TV.