«Վրաստանի նախագահն ներքաշվել է քաղաքական խաղի մեջ՝ ոչ այնքան դիվանագիտական ոճով».Վրաց պատգամավոր
«Վերջին ժամանակներս նախագահի կողմից ցուցաբերվող ակտիվությունը գերազանցում է իր սահմանադրական լիազորությունները: Բացի այդ, տվյալ ակտիվությունն ակնհայտ քաղաքական բնույթ է կրում:
Ինչ վերաբերում է «Գազպրոմին» և այլ թեմաներին, Կառավարությունն ունի համապատասխան կարողություն, որպեսզի պատասխանի հասարակության մեջ առաջացած հարցերին: Նախագահն ակնհայտորեն ներքաշվել է քաղաքական խաղի մեջ, ընդ որում ոչ այնքան դիվանագիտակա ոճով», -հոկտեմբերի 14-ին հայտարարել է Խորհրդարանական մեծամասնության պատգամավոր Գիորգի Վոլսկին:
Հոկտեմբերի 14-ին Վրաստանում նշվում էր «Սվետիսցխովլոբայի» կրոնական տոնը: Տոնի առթիվ Սվետիսցխովելի տաճարում վրաց եկեղեցու Պատրիարքը պատարագ է մատուցել, որի ընթացքում հայտարարել է, որ Վրաստանում պետք է ներմուծվի 24 ժամյա աղոթքը: «Վրաստանը միշտ փառաբանվել է իր աղոթելու ավանդույթով: Պատահական չէ, որ մենք վերականգնեցինք 7 անգամյա աղոթքի ավանդույթը: Յուրաքանչյուր վրացի աղոթում է օրական 7 անգամ: Այդ ավանդույթը գոյություն է ունեցել դեռևս հրեա Դավիթ թագավորի օրոք: Այսօր ես ուզում եմ կոչ անել ձեզ, որպեսզի Վրաստանում աղոթք տարվի 24 ժամ շարունակ», -դիմելով հավատացյալներին` հայտարրաել է վրաց պատրիարք Իլյա Երկրորդը:
Կրոնական տոնի կապակցությամբ Սվետիսցխովելիի տաճարում էին գտնվում նաև երկրի վարչապետը և Կառավարության անդամները: «Առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհավորել մեր պատրիարքին այս տոնի առթիվ: Ուզում եմ ցանկանալ ձեզ երկար տարիների կյանք և առողջություն: Հենց Դուք եք միավորում մեր ընտրյալ ազգը: Դուք օրինակ եք ծառայում մեզ: Օրինակ եք ծառայում, թե ինչպես պետք է ապրել և ծառայել մեր ժողովրդին և պետությանը: Դուք մեր հավատի խորհրդանիշն եք: Ուզում եմ բոլորին մաղթել հոգևոր հանգստություն և մեր Հայրենիքի միաբանություն: Մենք` Վրաստանի ժողովուրդս, պետք է միավորված լինենք` հանուն Վրաստանի միասնության», -հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
«Ես համոզված եմ, որ Վրաստանը կարող է շատ կարևոր դեր խաղալ Եվրոպայի և Ասիայի երկրների համագործակցությանն աջակցելու հարցում», -Վրաստանի վարչապետի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է Ասիական Զարգացման Բանկի փոխնախագահը:
«Շատ կարևոր է, որ Հաագայի Դատարանը սկսի ուսումնասիրել 2008թ. օգոստոսյան պատերազմի ընթացքում կատարված հանցագործությունների հարցը: Մենք ուզում ենք, որպեսզի Դատարանը ուսումնասիրի ոչ միայն էթնիկ զտման հետ կապված հարցերը, մենք ուզում ենք, որպեսզի Դատարանը ուսումնասիրի վրացիների` քաղաքացիական անձանց, զինվորականների իրավախախտումների բոլոր փաստերը: Մենք կպաշտպանենք մեր բոլոր քաղաքացիների շահերը», -հոկտեմբերի 14-ին հայտարարել է Վրաստանի Արդարադատության նախարարը:
Ամերիկյան փորձագետները նախազգուշացնում են Վրաստանին Ռուսաստանից բխող վտանգի մասին: «Այսօր Ռուսաստանը ակտիվ քաղաքականություն է վարում Մերձավոր Արևելքում: Նա ռազմական գործողություններ է անցկացնում Սիրիայում: Անհրաժեշտ է հիշել, որ Ռուսաստանից դեպի Մերձավոր Արևելք է տանում մի քանի ուղի: Ուղիներից մեկն անցնում է Վրաստանի տարածքով: Վրաստանի Կառավարությունը պետք է գիտակցի այս իրավիճակի ողջ լրջությունը: Դա կարևոր է Վրաստանի անվտանգության ապահովման համար: Թբիլիսին պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի ամբողջովին վերահսկի իր երկրի դրությունը: Անթուլատրելի է, որպեսզի պոտենցյալ ահաբեկիչները օգտագործեն Վրաստանն իրենց տեղափոխման և տարանցիկության համար: Այդ ամենը կարող է շատ վատ ավարտ ունենալ», -հոկտեմբերի 14-ին հայտարարել է ԱՄՆ-ի Ազգային Անվտանգության Խորհրդի ռուսական բաժնի նախկին տնօրեն Թոմաս Գրամմը:
Ըստ վիճակագրական տվյալների` 2015թ. սեպտեմբերին 2014թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ արտահանման ծավալը կրճատվել է 22.5% և կազմել 186 000 000 դոլար: Ներմուծման ծավալը կրճատվել է 0,1% և կազմել 742 000 000 դոլար: 2015թ. սկզբին Վրաստանի արտահանման ծավալը կազմել է 1 600 000 000 դոլար, ինչը 24%-ով քիչ է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: Ներկրման ծավալը կազմել է 5 600 000 000 դոլար, այսինքն` 9%-ով քիչ, քան 2014թ.:

События дня. 14 октября, Грузия
«В последнее время активность, проявляемая президентом, превышает его конституционные полномочия. Кроме того, эта активность явно приобретает политическую окраску. Что касается «Газпрома» и любых других тем, у Правительства есть соответствующая компетенция, что бы ответить на существующие у общественности вопросы. Президент явно вступил в политическую игру и при том, не в очень то дипломатическом стиле», -14 октября заявил депутат от парламентского большинства Гиоргий Вольский.
14 октября в Грузии отмечался религиозный праздник «Светицховлоба». По случаю праздника в кафедральном соборе Светицховели Патриарх грузинской церкви выступил с проповедью, в ходе которой объявил, что в Грузии должна быть введена 24-часовая молитва. «Грузия всегда славилась своей традицией молитвы. Не случайно, что мы восстановили традицию семикратной молитвы. Каждый грузин молиться семь раз в день. Эта традиция существовала еще во времена еврейского царя Давида. Сегодня я хочу призвать вас, что бы в Грузии молитвы велись бы 24 часа подряд», -обращаясь к прихожанам заявил патриарх грузинской церкви Илия Второй.
В соборе Светицховели, по случаю религиозного праздника так же присутствовал премьер министр и члены правительства. «В первую очередь хочу поздравить нашего патриарха с сегодняшним праздником. Хочу пожелать Вам долгих лет, здоровья. Именно Вы объединяете наш избранный народ. Вы являетесь примером для нас. Примером того, как надо жить и как надо служить нашему народу и государству. Вы символ нашей веры. Хочу всем пожелать духовного спокойствия и объединения нашей Родины. Мы –народ Грузии, должны быть едины для того, что бы объединить Грузию.». –заявил премьер министр Грузии.
«Я уверен, что Грузия может сыграть очень важную роль в вопросе содействия сотрудничеству между Европой и странами Азии», -после встречи с премьер министром Грузии заявил вице президент Банка Азиатского Развития.
«Очень важно, что Гаагский Суд приступил к изучению вопроса о преступлениях, совершенных в ходе августовской войны 2008 года. Мы хотим, что бы суд изучал не только вопросы связанные с осуществлением этнических чисток Мы хотим, что бы суд изучил все факты нарушения прав грузин –гражданских лиц, военных. Мы будем защищать интересу всех наших граждан», -14 октября заявила министр Юстиции Грузии.
Американские эксперты предупреждают Грузию об опасности, исходящей от России. «Сегодня Россия проводит активную политику на Ближнем Востоке. Она проводит военные операции в Сирии. Необходимо помнить, что из России на ближний Восток ведут несколько путей. Один из путей проходит по территории Грузии. Правительство Грузии должно осознать всю серьезность этого положения. Это важно для обеспечения безопасности Грузии. Тбилиси должен сделать все, для того, что бы полностью контролировать ситуацию у себя в стране. Нельзя допустить, что бы потенциальные террористы использовали Грузию для своего перемещения и транзита. Это все может очень плохо закончиться», -14 октября заявил бывший директор русского отдела Совета Национальной Безопасности США Томас Грамм.
Согласно статистическим данным, в сентября 2015 года, по сравнению с аналогичным периодом 2014 года объем экспорта снизился на 22,5% и составил 186 000 000 долларов. Объем импорта сократился на 0,1% и составил 724 000 000 долларов. С начала 2015 года объем экспорта Грузии составил 1 600 000 000 долларов, что на 24% меньше чем за аналогичный период прошлого года. Объем импорта составил 5 600 000 000 долларов, то есть на 9% меньше чем в 2014 году.