Վրաստանում 2006թ. գազախողովակի պայթյունը կազմակերպել են հենց իրենք վրացիները. Փորձագետ
Վրաստանի Էներգետիկայի նախարարը կոչ է անում երկրի համապատասխան մարմիններին հետաքրքրվել փորձագետ Մամուկա Արեշիձեի` վերջերս կատարած հայտարարությամբ, որտեղ նա ասում է, որ Վրաստանում 2006թ. գազախողովակի պայթյունը կազմակերպել են հենց իրենք վրացիները:
«Ես շատ եմ լսել լուրջ կապերի մասին, որոնք ունի Մամուկա Արեշիձեն: Նա երկար տարիների զբաղվում է Կովկասի հարցերով: Մյուս կողմից Արեշիձեն մատնանշել է Վրաստանի նախկին իշխանություններին, որոնք երկար տարիների ընթացքում ահաբեկել են երկրի բնակչությանը: Կարծում եմ, որ համապատասխան մարմինները կհետաքրքրվեն Արեշիձեի հայտարարությամբ, հետաքննություն կանցկացնեն և եթե անհրաժեշտ լինի, կհետևեն նաև հետագա քայլերը», -հոկտեմբերի 21-ին հայտարարել է Կախի Կալաձեն:
«Եթե մեզ չի բավականացնում ադրբեջանական գազը, միակ ուղին է բանակցել ռուսների հետ: Ամեն դեպքում ցանկացած ապրանքի դեպքում ունենալ մեկ մատակարար, շատ վատ է: Երբ Ռուսաստանը Վրաստանի գազի միակ մատակարարն էր, մենք շատ էինք խոսում այն մասին, որ դա ճիշտ չէ և վտանգավոր է: Արդյունքում մենք փոխեցինք Ռուսաստանն Ադրբեջանի հետ: Միակ այլընտրանքը, որը մենք թողեցինք, դա Ռուսաստանից Հայաստան գնացող գոզի 10%ն է: Մենք հիանալի հասկանում ենք, Ռուսաստանը գազը և նավթը օգտագործում է իր քաղաքական նպատակների համար: Բայց Ադրբեջանն ավելի շատ է կախված իր գազից և նավթից: Այդ կերպ, եթե մենք ինչ-որ քաղաքական պատճառներից ելնելով` դադարենք գազ ստանալ Ադրբեջանից, լավ կլիներ, եթե մենք ունենայինք  այլընտրանքային աղբյուր: Վրաստանն անպայման պետք է գազի մատակարարման պայմանագր ունենա արտահերթ դեպքի համար: Եթե գազամատակարարումն Ադրբեջանից դադարի, ապա Ռուսաստանը պետք է իր վրա Վրաստանին գազ մատակարարելու պարտականություն վերցնի: Եթե դադարի գազամատակարարումը Ռուսաստանից, Ադրբեջանը ևս պարտավոր է մեզ գազ մատակարարել: Մենք կարող ենք գազ ստանալ այս երկու երկրից: Անհրաժեշտ է ուղղակի հստակեցնել պատասխանատվությունները: Վրաստանն ամեն տարի մեծացնում է գազի պահանջարկի ծավալը: Շատ շուտով Գարդաբանիում կբացվի 230 Մգվտ հզորությամբ Ջերմաէլեկտրակայանը, ինչպես նաև ծրագրվում է 500 Մգվտ հզորության էլեկտրակայանի շինարարությունը: Այսօրվա դրությամբ մենք Ադրբեջանի հետ ունենք այնպիսի պայմանագիր, որ գազի մի մասը ստանում ենք զեղչված գնով, իսկ մի մասն` անվճար: Բայց կա նաև շուկայական գազ, որի համար մենք վճարում ենք 250 դոլար: Եթե շուկայական գազը մեզ Ռուսաստանը վաճառի ավելի էժան, ապա կարծում եմ, որ մենք պետք է ընդունենք այդ առաջարկությունը: Եթե քաղաքականությունը մի կողմ թողնենք, ապա միանշանակ պետք է խոստովանել` երկու գազամատակարար ունենալը շատ ավելի շահավետ է, քան մեկը», -հոկտեմբերի 21-ին հայտարարել է էներգետիկայի հարցերով փորձագետ Ռևազ Արվելաձեն:
Վրաստանի Ֆինանսների նախարարի հայտարարության համաձայն` «նախարարությունը պատրաստ է Խորհրդարանին ներկայացնել 2016թ. Վրաստանի բյուջեն»: «Մենք չենք փախչում դժվարություններից, բայց կարող եմ ասել, որ 2016թ. երկրի բյուջեն կլինի ծայրահեղ լարված: Մենք ծրագրում ենք հարկի տեսքով մոբիլիզացնել երկրի Համախառն Ներքին Արդյունքի շուրջ 25%-ը», -հայտարարել է Վրաստանի Ֆինանսների նախարարը:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն` Վրաստանից արտահանումը դեպի ԱՄՆ կրճատվել է 70 000 000 դոլարով: «Մինչ 2015թ, արտահանումը դեպի ԱՄՆ անընդհատ աճում էր: 2014թ առաջին 9 ամիսների ընթացքում այն կազմում էր 156 000 000 դոլար: Վրաստանում արժույթային ճգնաժամի սկսվելուց հետո ընդհանուր արտահանումը կրճատվել է 24%-ով, իսկ առանձին երկրների արտահանումը կրճատվել է 50%-ով»:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն` 2015թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում Վրաստանը գինի է վաճառել 41 երկրի, 65 000 000 դոլար ընդհանուր գումարով: Դա 50%-ով պակաս է, քան 2014թ. նույն ժամանակահատվածում: Ռուսաստանը շարունակում է վրացական գինու գնորդի առաջնորդը մնալ: Ռուսաստանին է վաճառվել 12 508 086 շիշ գինի, Ղազախստանին` 3 442 296, Ուկրաինային` 2 149 471, Չինաստանին` 1 517 843, իսկ Լեհաստանին` 1 112 118 շիշ վրացական գինի:

События дня. 21 октября, Грузия
Министр Энергетики Грузии призывает соответствующие органы страны заинтересоваться недавним заявлением эксперта Мамуки Арешидзе, в котором он говорит о том, что взрыв газопровода в 2006 году организовали сами же грузины. «Я много слышал о серьезных связях, которые имеет Мамука Арешидзе. Он в течении многих лет занимается вопросами Кавказа. С другой стороны Арешидзе упомянул предыдущие власти Грузии, которые на протяжении многих лет терроризировали население страны. Думаю, что соответствующие органы заинтересуются заявлением Арешидзе, проведут расследование и если будт необходимость, последуют и дальнейшие шаги», -21 октября заявил Кахи Каладзе.
«Если нам не хватает азербайджанского газа, единственный выход –договориться с русскими. В любом случае, иметь одного поставщика, любой продукции –очень плохо. Когда Россия была единственным поставщиком газа в Грузию, мы много говорили о том, что это неправильно и опасно. В итоге мы сменили Россию на Азербайджан. Единственная альтернатива которую мы оставили, это 10% от газа, идущего из России в Армению. Мы прекрасно понимаем, что Россия использует газ и нефть в политических целях. Но, Азербайджан еще больше зависит от своего газа и нефти. Таким образом, если по каким то политическим причинам мы вдруг перестанем получать газ из Азербайджана, было бы хорошо, что бы у нас был бы альтернативный источник. Грузия обязана иметь договора о поставках газа, на случай чрезвычайных ситуаций. Если прекратятся поставки из Азербайджана, то Россия должна взять на себя ответственность по поставкам газа в Грузию. Если прекратятся поставки из России, Азербайджан так же должен быть обязан поставить нам газ. Мы можем получать газ из этих двух стран. Необходимо лишь разграничить ответственности. Грузия, ежегодно. Увеличивает объем потребления газа. Совсем скоро откроется 230Мегаватная Теплоэлектростанция в Гардабани, так же планируется строительство 500Мегаватной электростанции. Все эти объекты еще больше увеличат наше потребление газа. На сегодняшний день у нас с Азербайджаном такой договор, что часть газа мы получаем по льготной цене, а часть –бесплатно. Но есть и коммерческий газ, за который мы платим 250 долларов. Если Россия продаст нам коммерческий газ дешевле, то думаю, что мы должны принять это предложение. Если оставить политику в стороне, то однозначно надо признать, что иметь двух поставщиков газа намного выгоднее, чем иметь одного», -21 октября заявил эксперт по энергетическим вопросам Реваз Арвеладзе.
Согласно заявлению министра финансов Грузии «министерство готово представить парламенту проект Бюджета Грузии на 2016 год». «Мы не убегаем от сложностей, но могу сказать, что Бюджет страны на 2016 год будет крайне напряженным. Мы планируем мобилизировать в виде налогов около 25% общего внутреннего продукта страны», -заявил министр финансов Грузии.
Согласно статистическим данным, экспорт Грузии в США в 2015 году сократился на 70 000 000 долларов. «До 2015 года экспорт в США постоянно рос. За первые 9 месяцев 2014 года он составил 156 000 000 долларов. После начала валютного кризиса в Грузии, общий экспорт сократился на 24%, а экспорт по отдельным странам сократился на 50%».
Согласно статистическим данным за период январь-сентябрь 2015 года Грузия продала вино в 41 страну, на общую сумму в 65 000 000 долларов. Это на 50% меньше, чем за аналогичный период в 2014 году. Россия продолжает оставаться лидером по покупке грузинского вина. В Россию было продано 12 508 086 бутылок вина, в Казахстан -3 442 296, на Украину -2 149 471, в Китай -1 517 843, а в Польшу -1 112 118 бутылок грузинского вина.