ԵՄ-ն միգրանտների օգնության համար կստեղծի քաղաքացիական պաշտպանության մեխանիզմ
Եվրոպական ֆինանսական հաստատությունները պատրաստ են միջոցներ տրամադրել միգրացիոն ճգնաժամի հաղթահարման համար: Այս մասին գրում է lenta.ru-ն` վկայակոչելով ТАСС-ին:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը ԵՄ գագաթաժողովի արդյունքերով հայտարարել է, որ ԵՄ-ն կստեղծի «քաղաքացիական պաշտպանության» սեփական մեխանիզմը միգրանտներին անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերելու համար:
«Մեր գլխավոր հումանիտար որոշումն այն է, որ փախստականներին տանիք տրամադրենք: Անթույլատրելի է, որ ժամանակակից Եվրոպայում մարդիկ գիշերեն փողոցում: ԵՄ-ն քաղաքացիական պաշտպանության իր մեխանիզմը կգործարկի օգնություն ցուցաբերելու համար»,- նշել է նա:
Յունկերը հայտարարել է, որ բոլոր փախստականները պետք է գրանցվեն Հունաստանի հատուկ կենտրոններում, իսկ  ներկայիս միգրացիոն ճգնաժամն անվանել ամենադժվար մարտահրավերը, որի հետ վերջին դարում բախվել է ԵՄ-ն: Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ Եվրամիության առաջնորդներն ունեն համայնքային հարցերի մասին պատկերացումներ և ցանկություն դրանք համատեղ լուծելու:
Իր հերթին Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հաղորդել է, որ ԵՄ երկրներն ամեն շաբաթ փախստականների մասին տեղեկություններ կտրամադրեն Եվրահանձնաժողովին:  Նա նաև նշել է, որ Բալկաններում ժամանակավոր ճամբարներում փախստականների համար կստեղծվի 50 հազար նոր տեղ:
Այդուհանդերձ Ա. Մերկելը շեշտել է, որ Պակիստանի, Բանգլադեշի և Աֆղանստանի տնտեսական միգրանտները, որոնք քաղաքացիական ապաստանի թույլտվություն չունեն, պետք է վերադառնան իրենց հայրենիք:

ЕС создаст систему гражданской обороны для помощи мигрантам
Европейские финансовые институты готовы выделить средства на решение миграционного кризиса. Об этом, как сообщает lenta.ru.
Глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер сообщил по итогам саммита, что ЕС создаст собственный механизм «гражданской обороны» для оказания помощи мигрантам. «Наше главное гуманитарное решение — предоставить крышу над головой беженцам. Невозможно, чтобы в современной Европе люди ночевали на улице в холода. ЕС запустит свой механизм гражданской обороны для предоставления помощи», — отметил он.
Юнкер заявил, что все беженцы должны будут пройти регистрацию в специальных центрах в Греции, и назвал нынешний миграционный кризис самым сложным вызовом, с которым столкнулся ЕС за последние полвека. В то же время он подчеркнул, что у лидеров Евросоюза есть понимание общности проблемы и желание совместно найти ее решение.
В свою очередь, канцлер ФРГ Ангела Меркель сообщила, что страны ЕС еженедельно будут передавать Еврокомиссии информацию о беженцах. Она также отметила, что во временных лагерях на Балканах будет создано 50 тысяч мест для беженцев.
При этом Меркель подчеркнула, что экономические мигранты из таких стран, как Пакистан, Афганистан и Бангладеш, которые не имеют право на политическое убежище в Евросоюзе, должны вернуться на родину.