Աֆղան թալիբների կողմից փակվել է 25 դպրոց` նախատեսված աղջիկների համար
Աֆղանստանում գործող «Թալիբան» շարժման ծայրահեղականները վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում Լոգար նահանգի տարածքում փակել են աղջիկների համար նախատեսված 25 միջնակարգ դպրոց: Այս մասին գրում է tass.ru-ն` վկայակոչելով Frontier Post-ին:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` ուսումնական հաստատությունների փակման պատճառով մի քանի հազար աղջիկներ զրկվել են աշխարհիկ կրթություն ստանալու հնարավորությունից: Նշված նահանգում ծայրահեղականները տեղի մահմեդական հոգևորականներին արգելել են պետական կառույցներից աշխատավարձ վերցնել, հակառակ պարագայում սպառնացել են նրանց հետ դաժան հաշվեհարդար տեսնել:
Ավելի վաղ, աֆղան թալիբները բազմիցս փակել են Աֆղանստանի տարածքում իրենց հսկողության տակ գտնվող շրջանների ուսումնական հաստատությունները, փոխարենը մզկիթներում պարտադրել են ներդնել տարրական կրոնական կրթական համակարգ:

В одной их провинций Афганистана талибы закрыли 25 школ для девочек
Действующие в Афганистане экстремисты движения "Талибан" за последние несколько месяцев закрыли 25 средних школ для девочек на территории провинции Логар. Об этом сообщает tass.ru.
По ее данным, в результате закрытия учебных заведений несколько тысяч девочек оказались лишены возможности получать полноценное светское образование.Также в указанной провинции талибы запретили местным мусульманским священникам принимать жалование от государственных институтов, в противном случае угрожая им "серьезной расправой".
Ранее афганские талибы уже неоднократно закрывали действующие на территории подконтрольных им районов Афганистана светские общеобразовательные школы, взамен насаждая систему начальных религиозных школ при мечетях (медресе).