Կայացել է Սերգեյ Սմբատյանի համերգը «Կարնեգի հոլում»
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը հոկտեմբերի 27-ին ելույթ է ունեցել դասական երաժշտության կատարման համար աշխարհի ամենահեղինակավոր հարթակներից մեկում՝ Նյու Յորքի «Կարնեգի հոլում»՝ ղեկավարելով Կորեայի կամերային նվագախումբը։ Նշենք, որ Սերգեյ Սմբատյանն ամենաերիտասարդ հայ դիրիժորն է, որ հանդես է եկել «Կարնեգի հոլում»։
Երեկոյի ընթացքում ելույթ են ունեցել մեծ ճանաչում ունեցող երգչուհի Քարլի Պաոլին (մեցցո-սոպրանո), հարավկորեացի ջութակահար Սոյունգ Յունը՝ իր ժամանակի ամենապայծառ երաժիտներից մեկը, և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի խաղաղության արտիստներ Ինո Միրկովիչը (ջութակ), Միլթոն Մասքիադրին (կոնտրաբաս), երաժշտական տնօրեն՝ Մին Կիմ։ Ծրագրում հնչել են Պիացոլայի «Տարվա ժամանակները», Մենդելսոնի 10-րդ սիմֆոնիան, Շուբերտի, Բոտտեզինիի, Գերշվինի, Էլգարի և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները։ Երկու մասից բաղկացած գալա-համերգը տևել է մոտ երկուսուկես ժամ։
Համերգը «Կարնեգի հոլում» կայացել է Կորեայի կամերային նվագախմբի 50-ամյակին նվիրված համաշխարհային շրջագայությունների շրջանակում։ Նշենք, որ Կորեայի կամերային նվագախումբն ունի համաշխարհային մեծ համբավ։ Ի դեպ, 2015 թվականին Կորեայի կամերային նվագախումբն արդեն իսկ երկու համերգ ունեցել էր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ. հունվարին՝ Սեուլի արվեստների կենտրոնում աշխարհահռչակ հոլիվուդյան դերասան Ջոն Մալկովիչի հետ համատեղ, և փետրվարին՝ Մոսկվայում։
Մաեստրո Սմբատյանի ղեկավարությամբ Կորեայի կամերային նվագախմբի հաջորդ բեմելը հոկտեմբերի 31-ին Բոստոնի Նոր Անգլիայի կոնսերվատորիայի «Ջորդան հոլ» դահլիճում է։
Համերգները Միացյալ Նահանգներում անցնում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո և մասն են կազմում միջազգային այս կազմակերպության 70-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների։
Նշենք, որ Սերգեյ Սմբատյանը ղեկավարել է բազմաթիվ հեղինակավոր նվագախմբեր՝ Դրեզդենի ֆիլհարմոնիկ, Պրահայի ռադիոյի սիմֆոնիկ, Տամպերեի ֆիլհարմոնիկ, Մարիինյան թատրոնի սիմֆոնիկ, Գերմանիայի սիմֆոնիկ, Լեհաստանի ազգային ռադիոյի սիմֆոնիկ, Մոսկվայի ֆիլհարմոնիկ, Մոսկվայի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ, Վարշավյան ֆիլհարմոնիկ նվագախմբերը և այլ կոլեկտիվներ՝ ներկայացնելով հայ և համաշխարհային երաժշտարվեստի ներկայացուցիչների ստեղծագործությունները։ 28-ամյա դիրիժորին ծափահարել են աշխարհի ամենահայտնի բեմերում ու ամենաքմահաճ հանդիսատեսը։

• 28-10-2015 12:47:58   | USA  |  Culture
On October 27 the Artistic Director and Principal Conductor of the State Youth Orchestra of Armenia Sergey Smbatyan delivered a concert at one of the most prestigious arenas in the world of classical music - at New York's "Carnegie Hall", leading the Korean Chamber Orchestra. It should be mentioned that Sergey Smbatyan is the youngest Armenian conductor performing at "Carnegie Hall".
During this event performed also well-known singer Carly Paoli (mezzo-soprano), South Korean violinist Soyoung Yoon, one of the brightest musicians of her time and UNESCO's Artists for Peace - Ino Mirkovic (violin), Milton Masciadri (double bass) and Minh Kim (musical director).
The concert included works by Piazzolla ("Four Seasons"), Mendelssohn (Symphony No10) Schubert, Bottesini, Gershwin, Elgar and other composers. The two-part gala concert lasted about two and a half hours.
The concert at "Carnegie Hall" was a part of the Korean Chamber Orchestra's 50th anniversary world tour agenda. Undoubtedly, Korean Chamber Orchestra has a great reputation in the world. In fact, in 2015 the Korean Chamber Orchestra already has presented two concerts together with Sergey Smbatyan: in January, in collaboration with world-famous Hollywood actor John Malkovich at Seoul Arts Center and in February in Moscow.
Maestro Smbatyan's next concert with Korean Chamber Orchestra will be held on October 31, at "Jordan Hall" of New England Conservatory (Boston).
The United States concerts are realized under the auspices of UNESCO and make a part of this international organization's 70th anniversary.