Կայացել է Սերգեյ Սմբատյանի համերգը «Կարնեգի հոլում»
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը հոկտեմբերի 27-ին ելույթ է ունեցել դասական երաժշտության կատարման համար աշխարհի ամենահեղինակավոր հարթակներից մեկում՝ Նյու Յորքի «Կարնեգի հոլում»՝ ղեկավարելով Կորեայի կամերային նվագախումբը։ Նշենք, որ Սերգեյ Սմբատյանն ամենաերիտասարդ հայ դիրիժորն է, որ հանդես է եկել «Կարնեգի հոլում»։
Երեկոյի ընթացքում ելույթ են ունեցել մեծ ճանաչում ունեցող երգչուհի Քարլի Պաոլին (մեցցո-սոպրանո), հարավկորեացի ջութակահար Սոյունգ Յունը՝ իր ժամանակի ամենապայծառ երաժիտներից մեկը, և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի խաղաղության արտիստներ Ինո Միրկովիչը (ջութակ), Միլթոն Մասքիադրին (կոնտրաբաս), երաժշտական տնօրեն՝ Մին Կիմ։ Ծրագրում հնչել են Պիացոլայի «Տարվա ժամանակները», Մենդելսոնի 10-րդ սիմֆոնիան, Շուբերտի, Բոտտեզինիի, Գերշվինի, Էլգարի և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները։ Երկու մասից բաղկացած գալա-համերգը տևել է մոտ երկուսուկես ժամ։
Համերգը «Կարնեգի հոլում» կայացել է Կորեայի կամերային նվագախմբի 50-ամյակին նվիրված համաշխարհային շրջագայությունների շրջանակում։ Նշենք, որ Կորեայի կամերային նվագախումբն ունի համաշխարհային մեծ համբավ։ Ի դեպ, 2015 թվականին Կորեայի կամերային նվագախումբն արդեն իսկ երկու համերգ ունեցել էր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ. հունվարին՝ Սեուլի արվեստների կենտրոնում աշխարհահռչակ հոլիվուդյան դերասան Ջոն Մալկովիչի հետ համատեղ, և փետրվարին՝ Մոսկվայում։
Մաեստրո Սմբատյանի ղեկավարությամբ Կորեայի կամերային նվագախմբի հաջորդ բեմելը հոկտեմբերի 31-ին Բոստոնի Նոր Անգլիայի կոնսերվատորիայի «Ջորդան հոլ» դահլիճում է։
Համերգները Միացյալ Նահանգներում անցնում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո և մասն են կազմում միջազգային այս կազմակերպության 70-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների։
Նշենք, որ Սերգեյ Սմբատյանը ղեկավարել է բազմաթիվ հեղինակավոր նվագախմբեր՝ Դրեզդենի ֆիլհարմոնիկ, Պրահայի ռադիոյի սիմֆոնիկ, Տամպերեի ֆիլհարմոնիկ, Մարիինյան թատրոնի սիմֆոնիկ, Գերմանիայի սիմֆոնիկ, Լեհաստանի ազգային ռադիոյի սիմֆոնիկ, Մոսկվայի ֆիլհարմոնիկ, Մոսկվայի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ, Վարշավյան ֆիլհարմոնիկ նվագախմբերը և այլ կոլեկտիվներ՝ ներկայացնելով հայ և համաշխարհային երաժշտարվեստի ներկայացուցիչների ստեղծագործությունները։ 28-ամյա դիրիժորին ծափահարել են աշխարհի ամենահայտնի բեմերում ու ամենաքմահաճ հանդիսատեսը։

• 28-10-2015 12:47:58   | США  |  Культура
27 октября художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергея Смбатяна выступил с концертом на одном из самых престижных сцен в мире классической музыки - в Нью-Йоркском «Карнеги-холл»-е, возглавляя Корейский камерный оркестр. Следует отметить, что Сергей Смбатян является самым молодым армянским дирижером, выступавшим в «Карнеги-холл»-е.
Во время этого события выступили также известная певица Карли Паоли (меццо-сопрано), южнокорейская скрипачка Союнг Юн, одна из самых ярких музыкантов своего времени, и «Артисты ЮНЕСКО за мир» - Ино Миркович (скрипка), Мильтон Маскиадри (контрабас) и Мин Ким (музыкальный руководитель).
В концерте прозвучали произведения Пьяццоллы («Времена года»), Мендельсона (Симфония № 10), Шуберта, Боттезини, Гершвина, Элгара и других композиторов. Гала-концерт из двух частей длился около двух с половиной часов.
Концерт в «Карнеги-холл»-е является частью мирового турне в честь 50-летия Корейского камерного оркестра. Несомненно, Корейский камерный оркестр имеет отличную репутацию в мире. На самом деле, в 2015 году Корейский камерный оркестр уже представлял два концерта совместно с Сергеем Смбатяном: в январе в сотрудничестве со всемирно известным голливудским актер Джоном Малковичем в Сеульском центре искусств, а в феврале в Москве.
Следующий концерт маэстро Смбатяна с Корейским камерным оркестром состоится 31 октября, в «Jordan Hall»-e Консерватории Новой Англии (Бостон).
Концерты в Соединенных Штатах реализуются под эгидой ЮНЕСКО и являются частью мероприятий посвященным 70-летию этой международной организации.
Стоит отметить, что Сергей Смбатян управлял такими престижными оркестрами, как Дрезденский филармонический, Симфонический оркестр Чешского радио, Филармонический оркестр Тампере, Симфонический оркестр Мариинского театра, Немецкий симфонический оркестр, Симфонический оркестр Польскго национального радио, Московская филармония, Московский государственный академический симфонический оркестр, Варшавский филармонический оркестр и многие другие, представляя произведения армянских и мировых представителей музыки.