Խաչատրյանական փառատոնը Հայաստանում առաջին անգամ ներկայացրեց Ջակոմո Պուչինիի, Նինո Ռոտայի, Ֆերդինանդ Դավիդի գործերը
• 02-11-2015 13:01:28   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնը հայ երաժշտասերին է ներկայացնում բազմաթիվ պրեմիերաներ։ Հոկտեմբերի 31-ին պրեմիերաները միանգամից երեքն էին. առաջին անգամ Հայաստանում ներկայացվեցին Ջակոմո Պուչինիի Սիմֆոնիկ պրելյուդը, Նինո Ռոտայի Ֆագոտի կոնցերտը (մենակատար՝ Նիկոլայ Պողոսյան (ֆագոտ), Ֆերդինանդ Դավիդի Կոնցերտինո տրոմբոնի և նվագախմբի համար (մենակատար՝ Վահրամ Դավթյան (տրոմբոն)։
Երեկոյի ընթացքում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կատարեց նաև Պյոտր Չայկովսկու Սիմֆոնիա թիվ 5-ը։ Երիտասարդական նվագախմբի նվագակցությամբ հանդես եկան նվագախմբի մենակատարները։ Համերգը ղեկավարում էր դիրիժոր Միրան Վոպոտիչը (Խորվաթիա)։
Դիրիժոր Միրան Վոպոտիչը, խոսելով Երիտասարդական նվագախմբի հետ համագործակցության մասին, նշում է, որ երբ ժամանում էր Հայաստան, չէր սպասում, թե նման լավ նվագախմբի կհանդիպի. «Սա այն եզակի կոլեկտիվներից է, որտեղ մարդիկ իսկապես նվագում են հուզումնալից ու կրքոտ, ինչը ոչ բոլոր նվագախմբերին է բնորոշ։ Երևում է՝ նրանք իրապես սիրում են իրենց աշխատանքը։ Նվագում են՝ զգալով միմյանց։ Ինչ նրանք անում են, նվիրված է երաժշտությանը»։ Մաեստրո Միրան Վոպոտիչը ղեկավարել է Եվրոպայի, ԱՄՆ-ի, Լատինական Ամերիկայի, Ասիայի և Միջին Արևելքի բազում նշանավոր նվագախմբեր։ Արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների, այդ թվում՝ 2015 Global Music Award-ի և IARTAS GOLDEN Fortune-ի։ Մ.Վոպոտիչը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու և Ռիկարդո Մուտիի նախագահության ներքո գործող EMMA for Peace (Եվրո-միջերկրածովյան երաժշտության ակադեմիա) կազմակերպության միջազգային դեսպաններից է։
Ֆագոտահար Նիկոլայ Պողոսյանը նկատում է, որ Նինո Ռոտան, որի գործն ինքը կատարել է երեկոյի ընթացքում, հանրությանը հայտնի է որպես կինոնկարների համար գրված երաժշտության հեղինակ։ Սակայն նա ստեղծագործել է նաև ակադեմիական ժանրում։ Ունի սիմֆոնիաներ, տարբեր գործիքների համար գրված կոնցերտներ։ Նիկոլայ Պողոսյանն ասում է, որ Նինո Ռոտայի Ֆագոտի կոնցերտն այնքան էլ հանճախ չի հնչում։ Ֆագոտահարն ընդգծում է, որ նոր ստեղծագործություններ կատարելն իր համար հետաքրքիր է, քանի որ դրանցով ավելի շատ նոր բան կա ասելու, բացի այդ, երաժշտի առաքելություններից է ունկնդրին ծանոթացնել նաև հազվադեպ կատարվող գործերի հետ ու զարգացնել ճաշակը։  Նշենք, որ Նիկոլայ Պողոսյանը Էմին Խաչատրյանի անվան կամերային անսամբլների հանրապետական մրցույթի հաղթող է։ 2011-ին Բեռլինում մասնակցել է Young Euro Classic փառատոնի «Հարավային Կովկաս» ծրագրին՝ Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի և Գերմանիայի երաժիշտների հետ Բեռլինի Կոնցերտհաուս համերգասրահում կատարելով Բեթհովենի սեպտետը և Մոցարտի դաշնամուրային կվինտետը։ 2006թ. առաջին անգամ կատարել է Է. Հայրապետյանի սոնատը՝ գրված ֆագոտի և դաշնամուրի համար։
Տրոմբոնահար Վահրամ Դավթյանը Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի տրոմբոնահարների կոնցերտմայստերն է։ Վ. Դավթյանը նվագախմբերի կազմում և որպես մենակատար համերգներով հանդես է եկել Հայաստանում, ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, Ասիայում։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնահանդեսը կյանքի է կոչել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Փառատոնի գործընկերներն են «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը, «Լուդինգ», «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունները, «Անի պլազան»։

• 02-11-2015 13:01:28   | Армения  |  Культура
3-й Международный фестиваль имени Хачатуряна представляет многочисленные премьеры. Концерт 31-го октября не был исключением, премьер было 3: Джакомо Пуччини – Симфоническая прелюдия, Нино Рота - Концерт для фагота (солист Николай Погосян (фагот)), Фердинанд Давид - Концертино для тромбона с оркестром (солист ВаграмДавтян (тромбон)). В течение вечера Государственный молодежный оркестр Армении представил Симфонию № 5 Чайковского. Солисты концерта являются музыкантами Государственного молодежного оркестра Армении. Дирижер - Миран Ваупотич (Хорватия).
Говоря о сотрудничестве с Молодежным оркестром, Ваупотич сказал, что прибыв в Армению, он не ожидал встретить такой хороший оркестр: «Это один из тех оркестров, где люди действительно играют захватывающе и страстно, что не характерно для других оркестров. Кажется, они действительно любят то, что делают. Они выступают так, как будто они чувствуют друг друга. Все, что они делают, посвящено музыке». Маэстро Миран Ваупотич дирижировал многими известными оркестрами в Европе, США, Латинской Америке, Азии и на Ближнем Востоке. Он завоевал множество наград, включая IARTAS GOLDEN Fortune  of Global Music Award 2015. Под эгидой ЮНЕСКО и председательством Рикардо Мути, Ваупотич является одним из международных послов EMMA for Peace (Euro-Mediterranean Music Academy).
Николай Погосян отметил, что Нино Рота, работу которого он исполнил в течение вечера, больше известен как автор саундтреков к фильмам. Тем не менее, он также творил в академическом жанре;  он автор симфоний и концертов, написанных для различных инструментов. Николай Погосян заявил, что Концерт для фагота не часто исполняется в мире. Музыкант подчеркнул, что презентация новых творений очень интересный процесс, потому что это способ сказать что-то новое, кроме того, миссией музыканта является ознакомление аудитории с редкими работами и развитие музыкального вкуса. Надо отметить, что Николай Погосян стал победителем Национального конкурса камерных ансамблей имени Эмина Хачатряна. В 2011 году он принял участие в Фестивале Young.Euro.Classic  Южного Кавказа (Армения, Грузия, Азербайджан и Германия), представляя Септет Бетховена и Фортепианный квинтет Моцарта на сцене Берлинского Konzerthaus. В 2006 году он впервые представил Соната для фагота и фортепиано Айрапетяна.
Ваграм Давтян концертмейстер тромбонистов Молодежного оркестра Армении. В качестве солиста и как член оркестра Давтян выступает с концертами в США, Европе и Азии.