Խաչատրյանական փառատոնը Հայաստանում առաջին անգամ ներկայացրեց Ջակոմո Պուչինիի, Նինո Ռոտայի, Ֆերդինանդ Դավիդի գործերը
• 02-11-2015 13:01:28   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնը հայ երաժշտասերին է ներկայացնում բազմաթիվ պրեմիերաներ։ Հոկտեմբերի 31-ին պրեմիերաները միանգամից երեքն էին. առաջին անգամ Հայաստանում ներկայացվեցին Ջակոմո Պուչինիի Սիմֆոնիկ պրելյուդը, Նինո Ռոտայի Ֆագոտի կոնցերտը (մենակատար՝ Նիկոլայ Պողոսյան (ֆագոտ), Ֆերդինանդ Դավիդի Կոնցերտինո տրոմբոնի և նվագախմբի համար (մենակատար՝ Վահրամ Դավթյան (տրոմբոն)։
Երեկոյի ընթացքում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կատարեց նաև Պյոտր Չայկովսկու Սիմֆոնիա թիվ 5-ը։ Երիտասարդական նվագախմբի նվագակցությամբ հանդես եկան նվագախմբի մենակատարները։ Համերգը ղեկավարում էր դիրիժոր Միրան Վոպոտիչը (Խորվաթիա)։
Դիրիժոր Միրան Վոպոտիչը, խոսելով Երիտասարդական նվագախմբի հետ համագործակցության մասին, նշում է, որ երբ ժամանում էր Հայաստան, չէր սպասում, թե նման լավ նվագախմբի կհանդիպի. «Սա այն եզակի կոլեկտիվներից է, որտեղ մարդիկ իսկապես նվագում են հուզումնալից ու կրքոտ, ինչը ոչ բոլոր նվագախմբերին է բնորոշ։ Երևում է՝ նրանք իրապես սիրում են իրենց աշխատանքը։ Նվագում են՝ զգալով միմյանց։ Ինչ նրանք անում են, նվիրված է երաժշտությանը»։ Մաեստրո Միրան Վոպոտիչը ղեկավարել է Եվրոպայի, ԱՄՆ-ի, Լատինական Ամերիկայի, Ասիայի և Միջին Արևելքի բազում նշանավոր նվագախմբեր։ Արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների, այդ թվում՝ 2015 Global Music Award-ի և IARTAS GOLDEN Fortune-ի։ Մ.Վոպոտիչը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու և Ռիկարդո Մուտիի նախագահության ներքո գործող EMMA for Peace (Եվրո-միջերկրածովյան երաժշտության ակադեմիա) կազմակերպության միջազգային դեսպաններից է։
Ֆագոտահար Նիկոլայ Պողոսյանը նկատում է, որ Նինո Ռոտան, որի գործն ինքը կատարել է երեկոյի ընթացքում, հանրությանը հայտնի է որպես կինոնկարների համար գրված երաժշտության հեղինակ։ Սակայն նա ստեղծագործել է նաև ակադեմիական ժանրում։ Ունի սիմֆոնիաներ, տարբեր գործիքների համար գրված կոնցերտներ։ Նիկոլայ Պողոսյանն ասում է, որ Նինո Ռոտայի Ֆագոտի կոնցերտն այնքան էլ հանճախ չի հնչում։ Ֆագոտահարն ընդգծում է, որ նոր ստեղծագործություններ կատարելն իր համար հետաքրքիր է, քանի որ դրանցով ավելի շատ նոր բան կա ասելու, բացի այդ, երաժշտի առաքելություններից է ունկնդրին ծանոթացնել նաև հազվադեպ կատարվող գործերի հետ ու զարգացնել ճաշակը։  Նշենք, որ Նիկոլայ Պողոսյանը Էմին Խաչատրյանի անվան կամերային անսամբլների հանրապետական մրցույթի հաղթող է։ 2011-ին Բեռլինում մասնակցել է Young Euro Classic փառատոնի «Հարավային Կովկաս» ծրագրին՝ Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի և Գերմանիայի երաժիշտների հետ Բեռլինի Կոնցերտհաուս համերգասրահում կատարելով Բեթհովենի սեպտետը և Մոցարտի դաշնամուրային կվինտետը։ 2006թ. առաջին անգամ կատարել է Է. Հայրապետյանի սոնատը՝ գրված ֆագոտի և դաշնամուրի համար։
Տրոմբոնահար Վահրամ Դավթյանը Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի տրոմբոնահարների կոնցերտմայստերն է։ Վ. Դավթյանը նվագախմբերի կազմում և որպես մենակատար համերգներով հանդես է եկել Հայաստանում, ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, Ասիայում։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնահանդեսը կյանքի է կոչել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Փառատոնի գործընկերներն են «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը, «Լուդինգ», «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունները, «Անի պլազան»։

Works by Giacomo Puccini, Nino Rota, Ferdinand David were premiered in the framework of Khachaturian Festival
• 02-11-2015 13:01:28   | Armenia  |  Culture
The 3rd Khachaturian International Festival represents numerous premieres to Armenian music lovers. On October 31 there were 3: Giacomo Puccini - Preludio Sinfonico, Nino Rota - Bassoon Concerto (soloist Nikolay Poghosyan), Ferdinand David - Concertino for Trombone and Orchestra (soloist Vahram Davtyan). During the evening the State Youth Orchestra of Armenia performed Symphony No. 5 by Tchaikovsky. Soloists of the concert are the musicians of the State Youth Orchestra of Armenia. The concert was conducted by Miran Vaupotic (Croatia).
Talking about cooperation with the Youth Orchestra, Vaupotic said that when he arrived in Armenia, he did not expect to meet such a good orchestra: "This is one of those orchestras where people are playing really thrilling and passionate, which is not typical for all orchestras. It seems that they truly love what they are busy with. They act as if they feel each other. Everything they do is dedicated to music”. Maestro Miran Vaupotic led many famous orchestras in Europe, US, Latin America, Asia and Middle East. He won numerous awards including IARTAS GOLDEN Fortune of 2015 Global Music Award. Under the presidency of Ricardo Mutii and auspices of UNESCO Vaupotic is one of the international ambassadors of EMMA for Peace (Euro-Mediterranean Music Academy).
Nikolay Poghosyan mentioned that Nino Rota (whose work he had performed during the evening) is known as an author of movie soundtracks. However, he has also created in the academic genre; there are symphonies, concertos written for various instruments. Nikolay Poghosyan noted that the Bassoon Concerto is not frequently performed in the world. The musician emphasizes that presentation of new creations is very interesting, because this is the way to say something new, apart from that, the musician's missions is to familiarize the audience with the rarely performed works and develop musical taste. Note that Nikolay Poghosian is the winner of Emin Khachatryan National Competitions of Chamber Ensembles.  In 2011 he participated in South Caucasus program of Young.Euro.Classic, including Armenia, Georgia, Azerbaijan and Germany, and performed Beethoven's Septet and Mozart's Piano Quintet at the stage of Berlin Konzerthaus. In 2006 he firstly presented Hayrapetyan’s Sonata for Bassoon and Piano.
Vahram Davtyan is the trombonist concertmaster of the State Youth Orchestra of Armenia. As a soloist and as a member of the Orchestra Davtyan performs with concerts in the United States, Europe and Asia.
It hould be mentioned that the 3rd Khachaturian International Festival is held under the patronage of RA President Serzh Sargsyan. This musical celebration is realized by the State Youth Orchestra of Armenia (general partner VivaCell-MTS), with the assistance of the Ministry of Culture. The festival is sponsored by "Pyunik" Charitable Foundation, “Luding" Company, "Jermuk Group" and "Ani Plaza".