«Վրաստանում մանդարինի ծայրահեղ լարված արտահանում է սպասվում».Վրաստանի գյուղնախարար
Նոյեմբերի 9-ին Վրաստանի Ֆինանսների նախարարը ընթացիկ տարվա բյուջեի իրականացման հաշվետվություն է ներկայացրել երկրի Կառավարությանը: «Տարվա սկզբին հարկերի տեսքով երկրի բյուջեին ավելացել է 6 641 000 000 լարի, ինչը 2015թ. ընդհանուր տարեկան բյուջեի 85% է: Տարվա սկզբից բյուջեի ընդհանուր եկամուտը կազմել է 7 962 000 000 լարի: Այդ կերպ 10 ամսվա ընթացքում բյուջե է մտել 605 000 000 լարիով ավելի եկամուտ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: Կապիտալ նախագծերի իրականացման համար բյուջեի ծախսը կազմել է 226 000 000 լարի», -հայտարարել է Վրաստանի Ֆինանսների նախարարը:
Վրաստանի Արդարադատության նախարարի հայտարարության համաձայն` «Վրաստանը պատրաստ է էլեկտրոնային եղանակով ընտրություններ անցկացնել»: «Վրաստանը Էստոնիայի կառավարության հետ միասին անհրաժեշտ աշխատանք է տարել ընտրությունները էլեկտրոնային եղանակով անցկացնելու համար: Մենք օգտագործել ենք էստոնական համագործակիցների փորձը: Էլեկտրոնային եղանակով ընտրությունների անցկացումը կնպաստի այն քաղաքացիների ընտրություններին մասնակցելուն, ովքեր ընտրությունների անցկացման ժամանակ գտնվում են երկրի սահմաններից դուրս: Տեխնիկական տեսանկյունից Վրաստանն արդեն պատրաստ է ընտրությունները էլեկտրոնային եղանակով անցկացնել», -հայտարարել է Վրաստանի Արդարադատության նախարարը:
Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարի հայտարարության համաձայն` «2015թ մանդարինի բերքը 30-40%-ով ավելի է, քան 2014թ.-ին»: «Այս տարի պետությունն ագարակատերերին առաջարկում է 1 կգ. ապրանքի դիմաց 0,1-0,2 լարի ծավալով սուբսիդավորում: Հարկ է նշել, որ չնայած նրան, որ ընթացիկ տարվա բերքը 30-40%-ով ավելի է, քան անցյալ տարի, մանդարինի ծայրահեղ լարված արտահանում է սպասվում: Պահանջարկը շատ մեծ է: Մենք արդեն 30-35 000 տոննա մանդարինի առաջարկ ենք ստացել արտահանման համար: Դա ճգնաժամային քանակություն է: Մանդարին աճեցնող ագարակատերերի սուբսիդավորման համար պետությունը ծրագրում է հատկացնել 2 000 000 լարի», -նոյեմբերի 9-ին հայտնել է Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարը:
«Մեզ համար շատ կարևոր է, որպեսզի այն բարեփոխումները, որոնք իրականացվում են երկրում, հասկանալի լինեն բոլոր քաղաքացիների համար: Կարևոր է, որպեսզի բոլորը հասկանան, որ բարեփոխումների անցկացումն անմիջականորեն կապված է Վրաստանի ընտրած ուղու հետ: Անհրաժեշտ է ինքնամոռաց աշխատել բարեփոխումների անցկացման համար: Մենք շատ լավատեսորեն ենք տրամադրված: Կարծում եմ, որ համապատասխան հանձնաժողովը դրական որոշում կընդունի, և շուտով Վրաստանի քաղաքացիները կկարողանան առանց վիզայի ճանապարհորդել Եվրոպայի երկրներում», -Վրաստանի Արտաքին գործերի նախարարի հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է Էստոնիայի Արտաքին Գործերի նախարարը:
Նոյեմբերի 9-ին Վրաստանի Խորհրդարանի փոխնախագահը մեկնաբանել է երեկվա հարձակումը փաստաբաններից մեկի վրա, որը նախնական տվյալների համաձայն` իրականացվել է վրաց ոստիկանների աշխատակիցների կողմից: «Ես հուսով եմ, որ բոլոր նրանք, ովքեր կապ ունեն այդ ամոթալի դեպքի հետ, համապատասխան պատիժ կկրեն: Մինչ հետաքննություն կանցկացվի, անհրաժեշտ է, որպեսզի դրանում մասնակցություն ունեցած բոլոր անձինք պաշտոնանկ արվեն: Անթուլատրելի է հասարակական կարգուկանոնը վստահել այն մարդկանց, ովքեր այնպիսի հանցագործություններ են կատարում, որոնք վարկաբեկում են վրաց ոստիկանության անունը և կասկածի տակ դնում մարդու իրավունքների պաշպանությանն ուղղված պետության վարած քաղաքականությունը: Ինչպես երևում է, մեր ոստիկանությունում դեռևս աշխատում են բռնության վրա կենտրոնացած մարդիկ: Այս ոստիկան պաշտոնյաները քաղաքացիների հանդեպ բռնություն են գործադրել նախկին կառավարության ժամանակ: Անհրաժեշտ է հասկացնել նրանց, որ այսօրվա Վրաստանում նման ոստիկանները տեղ չունեն: Հուսով եմ, որ երկրի Ներքին Գործերի նախարարությունն ամենայն լրջությամբ կվերաբերի տվյալ հարցին և կիրականցնի համապատասխան արձագանք», -նոյեմբերի 9-ին հայտարարել է Մանանա Կոբախիձեն:

События дня. 9 ноября Грузия
9 ноября министр финансов представил Правительству страны отчет по исполнению Бюджета на текущий год. «С начала года, в виде поступлений от налогов в Бюджет добавилось 6 641 000 000 лари, что является 85% от общего годового Бюджета на 2015 года. Общие поступления в Бюджет, с начала года, составили 7 962 000 000 лари. Таким образом, за 10 месяцев в Бюджет поступило на 605 000 000 лари, чем за аналогичный период прошлого года. Расход бюджета на осуществление капитальных проектов, составил 226 000 000 лари», -заявил министр финансов Грузии.
Согласно заявлению министра Юстиции «Грузия готова к проведению выборов в электронной форме». «Совместно с правительством Эстонии Грузия провела необходимую работу для проведения выборов в электронной форме. Мы использовали опыт эстонских партнеров. Проведение выборов в электронной форме будет способствовать участию в выборах тех граждан, которые на момент проведения выборов находятся за пределами страны. С технической точки зрения Грузия уже готова провести выборы в электронном формате», -заявила министр Юстиции Грузии.
Согласно заявлению министра сельского хозяйства Грузии «урожай мандаринов в 2015 году на 30-40% больше, чем урожай 2014 года». «В этом году государство предлагает фермерам субсидию на мандарины размером в 0,1-0,2 лари за 1 килограмм продукта. Следует отметить, что не смотря на то, что урожай текущего года на 30-40% больше, чем в прошлом году, экспорт мандаринов ожидается крайне напряженным. Спрос очень большой. Мы уже получили заказы на 30-35 000 тонн мандаринов для экспорта. Это критическое количество. На субсидирование фермеров, выращивающих мандарины, государство планирует выделить 2 000 000 лари», -9 ноября заявил министр сельского хозяйства Грузии.
«Для нас очень важно, что бы реформы, которые проводятся в стране, были бы понятны всем гражданам. Важно, что бы все понимали что проведение реформ непосредственно связанно с выбранным Грузией путем. Необходимо самоотверженно работать над проведением реформ. Мы настроены очень оптимистично. Думаю, что соответствующая комиссия примет положительное решение и в скором времени граждане Грузии смогут без визы путешествовать в странах Европы», -в ходе встречи с министром Иностранных Дел Грузии, заявила министр иностранных дел Эстонии.
9 ноября заместитель председателя Парламента Грузии прокомментировала вчерашнее нападение и избиение одного из адвокатов, которое, по предварительным данным было осуществлено сотрудниками грузинской полиции. «Я надеюсь, что все, кто имеют отношение к этому позорному инциденту, понесут соответствующе наказание. Прежде, чем будет проведено расследование, необходимо, что бы все участвующие в нем лица были бы освобождены с занимаемых должностей. Недопустимо доверять защиту общественного порядка тем людям, которые сами совершают преступления порочащие имя грузинской полиции и ставящие под сомнение политику государства направленную на защиту прав человека. Как видно в нашей полиции все еще работают люди, ориентированные на насилие. Эти полицейские чиновники осуществляли насилие против граждан в времена предыдущего правительства. Необходимо дать им понять, что в сегодняшней Грузии подобным полицейским нет места. Надеюсь, что министерство Внутренних Дел страны со всей серьезностью отнесется к данному вопросу и осуществит соответствующее реагирование», -9 ноября заявила Манана Кобахидзе.