Օրրանին շարունակում են աջակցել Սփյուռքի հայ բարերարները
Գլենդել, Կալիֆոռնիա: 2015թ.-ի նոյեմբերի 11-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում տեղի ունեցավ Օրրանի ՙՀուսո Ճանապարհՙ բարեգործական ճաշկերույթը, որին հրավիրված էին 250 պատվավոր հյուրեր:
Ներկաների շարքերում էին Օրրանի հիմնադիրներ Արմինե և Րաֆֆի Հովհաննիսյանները, գլխավոր հովանավորներից Գրիգոր Գրիգորյանը՝ Մեծ Բրիտանիայից, ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը և աշխարհահռչակ երաժիշտ Սերժ Թանկյանն՝ իր ընտանիքի հետ: Հայ Առաքելական Եկեղեցու ԱՄՆ Արևմտյան թեմի 8-րդ թեմակալ Տ. Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանի օրհնության խոսքից և տեր Վազգեն Աթմաջյանի սեղանի օրհնանքից հետո երեկոյի հանդիսավար Դոկտոր Սթիվեն Քամաջյանը իր խոսքով հուզեց հյուրերի սրտերը՝ ներկայացնելով Օրրանի՝ կարիքավոր երեխաների և միայնակ տարեցների կյանքերը բարելավելու առաքելությունը: Այնուհետև՝ հանդիսավարը ներկայացրեց ականավոր փաստաբան Մարկ Գերագոսին, ով իր ելույթով կոչ արեց ներկաներին աջակցել Օրրանին և դրամական նվիրատվություն կատարեց իր երկու թոռնիկների անունից:
Օրրանի գլխավոր բարերարներից մեկն ու Տնօրենների խորհրդի ֆինանսական խորհրդատու Գրիգոր Գրիգորյանը հյուրերին ներկայացրեց Օրրանի ֆինանսական բազմակողմանի տարեկան հաշվետվությունը: Նա ընդգծեց, որ Օրրանի վարչական ծախսերը կազմում են 13%՝ ի տարբերություն մյուս նմանատիպ կազմակերպությունների, որոնց մոտ վարչական ծախսերը կազմում են միջինը՝ 30 % և ավելին:
Հերայր և Լոռի Գարբուշյանները Բեվերլի Հիլզի Գարբուշյան Պատկերասրահից աճուրդի համար տրամադրեցին աշխարհահռչակ Հակոբ Հակոբյանի, ինչպես նաև՝ արվեստագետներ Վերա Արությունյանի, Գալուստ Գուեդելի, Սեդա Սաարի և ֆոտոնկարիչ Արա Օշագանի արվեստի գործերը:
Երեկոյի ընթացքում Օրրանին պատվոգրեր շնորհվեցին Կալիֆոռնիայի խորհրդարանի անդամ Մայք Գատտոյի, ինչպես նաև՝ Լոս Անջելես շրջանի քաղաքապետ Միքայել Դ. Անտոնովիչի անունից, որը հանձնեց քաղծառայության հանձնաժողովի անդամ Գրեգ Քահվաջյանը:
Անկասկած, երեկոյի գլխավոր իրադարձությունը Սերժ Թանկյանի լեգենդար կիթառի աճուրդն էր: Այդ կիթառով Սերժը նվագել է §Wake Up the Souls¦ շրջագայության ժամանակ՝ նվիրված Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, որի վրա ստորագրել էին ՙSystem of a Downՙ  խմբի բոլոր անդամները: Պարոն Թանկյանը, ներկայացնելով կիթառը, հիշեց , թե ինչպես երկու տարի առաջ իր և իր տիկնոջ՝ Անժելայի հովանավորությամբ Վանաձորում ծերերի համար ամենօրյա սննդի ծրագիր բացվեց: Աշխույժ կենդանի աճուրդի արդյունքում կիթառը գնեց պարոն Գարո Մարդիրոսյանը՝ վճարելով 27,000 ԱՄՆ դոլար:
Հիլդա Բոգոսյանը՝ Հյուսիսային Ամերիկայում Օրրանի զարգացման պատասխանատուն նշեց. ՙՄենք շնորհակալ ենք մեր առատաձեռն հայերնակիցներից, ովքեր մասնակցեցին «Հուսո Ճանապարհին»՝ հուսադրող լուր հղելով կարիքավոր երեխաներին և միայնակ տարեցներինՙ:
Օրրան բարեգործական հիմնադրամը հիմնադրվել է 2000թ.-ի ապրիլին, որի առաքելությունն է աջակցել կարիքավոր երեխաներին և ծերերին՝ տրամադրելով սննդի, կրթական, սոցիալական, հոգեբանական, բժշկական համալիր ծառայություններ: Մինչ օրս, ավելի քան 7000 մարդ է օգտվել Օրրանի ծառայությունից:

• 12-11-2015 16:11:19   | USA  |  Сharity
Glendale, California: The 2015 annual Orran Journey of Hope Gala was a resounding success with 250 honorable guests. Among the attendees were founders of Orran Armine and Raffi K. Hovannisian, major patron Krikor Krikorian from the United Kingdom, Supervisor Congressman Adam Schiff and renowned artist Serj Tankian and his family. The Primate of the Western Diocese, Archbishop Hovnan Derderian’s blessing words for the children and Rev. Vasgen Atmajian’s blessing of the table were followed by evening emcee Dr. Steven Kamajian who touched the hearts of the guests with his eloquent presentation of Orran's dedicated mission of transforming the lives of children and elderly alike. He then introduced renowned lawyer Mark Geragos who inspired the audience with his thoughtful remarks and called on the guests to take Orran to heart and personally donated on behalf of his two grandchildren.
Krikor Krikorian, major benefactor and financial advisor to Orran’s Board of Directors gave a comprehensive financial accounting of Orran which provides assistance to 200 children and 100 elderly in need in its centers of Yerevan and Vanadzor. In his presentation, Mr. Kirkorian underscored the low administrative cost of 13%, compared to the 30% and higher averages of other nonprofits.
Herair and Lori Garboushian of Beverly Hills Garboushian Gallery curated for the auction important art works by world-renowned artists Hagop Hagopian, Vera Arutyunyan Kaloust Guedel, Seda Saar and photographer Ara Oshagan.
Orran was awarded a Certificate of Recognition from California’s Legislature Assemblyman Mike Gatto of the 43rd District and a Certificate of Commendation from the Mayor of County of Los Angeles Michael D. Antonovich, signed by him and the Supervisors of First, Second and Third Districts which was delivered by Greg Kahwajian, Mayor Antonovich's Appointee to the Civil Service Commission.
Undoubtedly, the highlight of the evening was the legendary guitar of Serj Tankian. The guitar was played during the Wake Up the Souls tour for the 100th anniversary of the Armenian genocide and was signed by all four members of the System of a Down. Mr. Tankian introduced the guitar and recalled how two years ago he and his wife Angela initiated the soup kitchen for the elderly in Vanadzor. A lively bidding ensued,. Mr. Garo
Mardiorssian Esq., a long time supporter of Orran’s mission became the proud owner of the unique piece with the winning bid of $27,000.
Hilda Bogossian, Development Director of Orran North America stated “We thank all the generous compatriots who took part in this Journey of Hope thus sending a message of faith to the children and elderly in need.”
Orran is a charity in the Republic of Armenia which was established in the year 2000 and assists the children and elderly in need by providing a daily hot meal as well as medical, social, psychological services. After school, the children come to Orran to receive tutoring and participate in computer, woodshop, pottery and handcraft workshops. To date, over 7,000 people have benefitted form the services of Orran. Join us on Facebook or get more information at www.orran.am
Photo by Ka'mera Productions.
From left to right, Armine K. Hovannisian, Serj and Angela Tankians, Yulia Spiridonova and Garo Mardirossian