Վրաստանում մանկական բժիշկներն անորոշ ժամանակով գործադուլ են հայտարարել
Նոյեմբերի 12-ին կայացել է Վրաստանի նախագահին կից գործող Տնտեսական Խորհրդի նիստը: Ֆինանսների նախարարի հայտարարության համաձայն` «տվյալ պահի դրությամբ Համաներդրողների Ֆոնդը 2 000 000 000 լարի ընդհանուր ծավալով ներդրումներ է իրականացնում:
Նախագծերի մեծ մասը ծրագրվում է ավարտին հասցնել 2017թ.-ին»: Հրապարակված տվյալների համաձայն` պարզ է դառնում, որ երկրի Գյուղատնտեսության նախարարը 2013-2015թթ. իրականցրել է նախագծեր 800 000 000 լարի ընդհանուր արժեքով: «Էժան վարկ» ծրագրից օգտվել է շուրջ 16 000 մարդ: «Էժան վարկ» ծրագրում պետության մասնակցությունը կազմել է 68 000 000 լարի: Պետական աջակցության շնորհիվ` տարեկան մշակվում է շուրջ 210 000 հա հողատարածք: Ագրո-կրեդիտ ծրագրի շրջանակներում 2014-2015թթ. հատկացվել է շուրջ 27 000 պոլիս», -ասված է Վրաստանի վարչապետին կից Տնտեսական Խորհրդի մամլո-ծառայության տարածած հայտարարությունում:
Նոյեմբերի 12-ին Ճապոնիայում կատարած պաշտոնական այցելության շրջանակներում Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը հանդիպում է անցկացրել իր գործընկերոջ հետ: Հանդիպման ավարտին Վրաստանի և Ճապոնիայի Պաշտպանության նախարարությունների միջև համագործակցության հուշագիր է ստորագրվել: Փաստաթղթի տեքստի համաձայն` «Վրաստանը և Ճապոնիան պայմանավորվել են համագործակցել պաշտպանության համակարգի զարգացման գործընթացում»: Ըստ հուշագրի պայմանների` կողմերը պայմանավորվում են կազմակերպել փորձագետների փոխանակման ծրագրեր, կազմակերպել համատեղ կրթական և հետազոտական ծրագրեր, աջակցել վերին մակարդակի այցելություններին:
Նոյեմբերի 12-ին Վրաստանի` Իաշվիլու անվան մանկական խոշորագույն հիվանդանոցի բժիշկները գործադուլ են հայտարարել: Բողոքող բժիշկները պահանջում են նախկին ամիսների աշխատավարձերի վճարում: Բժիշկների հայտարարությունների համաձայն իրենք աշխատավարձ չեն ստացել երեք ամսվա ընթացքում և չեն պատրաստվում դադարեցնել գործադուլը մինչ չնշվի աշխատավարձի վճարման հստակ ամսաթիվը: Գործադուլին մասնակցել են Թբիլիսիի մանկական հիվանդանոցի բոլոր բժիշկները, բացի շտապօգնության բժիշկներից:
Նոյեմբերի 12-ին Վրաստանի ողջ տարածքով մեկ անկայուն եղանակ էր նկատվում: Քամի, անձրև, մառախուղ, իսկ բարձրալեռ շրջաններում` փոթորիկ և մերկասառույց: Մոլեգնած տարերքի արդյունքում լուրջ վնաս է հասցվել Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետությանը, Իմերեթի շրջանին, Գուրիային, Շիդա Քարթլիին և Կախեթիին: Ուժեղ քամու պատճառով վնասվել են էլեկտրոհաղորդման գծերը: Ավելի քան 50 000 բաժանորդ մնացել է առանց լույսի: Փոթորկի և ուժեղ մառախուղի արդյունքում կաթվածահար է եղել երկրի գլխավոր մայրուղիների երթևեկությունը: Սամցխե-Ջավախքում Թիկմանթաջի ճանապարհահատվածում (Փարվանա լճի մոտ) ձյունամրրիկի տակ է մնացել շուրջ 50 մարդ` զոհեր և տուժածներ չկան: Ողջ օրվա ընթացքում Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարությունն աշխատում էր արտակարգ ռեժիմով: Տեղական ինքնակառավարման մարմինների հայտարարության համաձայն` «տարերքը մեծ վնաս է հասցրել երկրի շրջանների մեծամասնությանը, վնասի գումարը դեռևս հաշվված չէ»:
«2016թ. Վրաստանում բարձրալեռ շրջանների բնակչությանն աջակցման պետական ծրագիրը կմեկնարկի: Թոշակային ավելացումների տեսքով Բյուջեից կհատկացվի լրացուցիչ 10 000 000 լարի: Ուսուցիչների աշխատավարձերի ավելացման համար` 6 000 000 լարի, ամսական օգնություն նորածիններին` 5 000 000 լարի, բժիշկների աշխատավարձերի հավելում` 1 000 000 լարի», -նոյեմբերի 12-ին հայտարարել է Վրաստանի Ֆինանսերի նախարարը:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն` «2015թ. հունվար-փետրվար ամիսներին բջջային հեռախոսների ներմուծումը Վրաստանում կազմել է 105 000 000 դոլար, ինչը 19.2%-ով քիչ է 2014թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: Քաղաքացիների գնողունակության նվազումը կապված է Վրաստանի ազգային արժույթի հանդեպ դոլարի ամրապնդման հետ: Ընդհանուր առմամբ ներմուծումը Վրաստանում նշված ժամանակահատվածում կրճատվել է 9%-ով», -ասված է պաշտոնական վիճակագրությունում: Վիճակագրական գործակալության տվյալների համաձայն` 2014թ. Վրաստանին վաճառվել է 1 460 000 բջջային հեռախոս 148 000 000 դոլար ընդհանուր գումարով:

12 ноября состоялось заседание Экономического Совета при премьер министре Грузии. Согласно заявлению министра финансов «на данный момент, Фонд Соинвесторов осуществляет инвестиции общим объемом в 2 000 000 000 лари. Большинство проектов планируется завершить к 2017 году». Согласно опубликованным данным становиться известно, что министерство сельского хозяйства страны в 2013-15 годах осуществила проекты общей стоимостью в 800 000 000 лари. Программой дешевого кредита воспользовалось 16 000 человек. Участие государства в программе «дешевого кредита» составило 68 000 000 лари. Благодаря государственной поддержке ежегодно обрабатывается около 210 000 гектар земельных участков. В рамках программы агро-кредита в 201415 годах выдано около 27 000 полисов», -сказано в заявлении распространенном пресс службой Экономического Совета при премьер министре Грузии.
12 ноября, в рамках официального визита в Японию, министр Обороны Грузии провела встречу с своим японским коллегой. По окончанию встречи был подписан меморандум о сотрудничестве между министерствами Обороны Грузии и Японии. Согласно тексту документа «Грузия и Япония договорились сотрудничать в вопросе развития оборонной системы». По условиям меморандума стороны договариваются организовывать программы обмена экспертами, организовывать совместные образовательные и исследовательские программы, содействовать визитам на высшем уровне.
12 ноября врачи крупнейшей детской больницы Грузии –больницы имени Иашвили, начали бессрочную забастовку. Бастующие врачи требуют выплатить зарплату за прошедшие месяцы. Согласно заявлениям врачей они не получали зарплату в течении трех месяцев и не собираются прекращать забастовку до того момента, пока не будет названа точная дата выплаты зарплаты. В забастовке участвуют все врачи детской больницы Тбилиси, кроме врачей скорой помощи.
12 ноября по всей территории Грузии наблюдалась нестабильная погода. Ветер, дождь, туман, а в высокогорных регионах –метель и гололед на дорогах. В результате разбушевавшейся стихии серьезный ущерб был нанесен Аджарской Автономной Республике, регионам Имерети, Гурия, Шида Картли и Кахетии. В результате сильного ветра были повреждены линии электропередачи. Более 50 000 абонентов остались без электричества. В результате метели и сильного тумана, в течении нескольких часов были парализованы центральные магистрали страны. В Самцхе-Джавахке, на перевале «Тикмантадж» (около озера Парвана) в снежную бурю попало около 50 человек –жертв и пострадавших нет. В течении всего дня МВД Грузии работало в чрезвычайном режиме. Согласно заявлениям органов местных самоуправлений, «стихия нанесла серьезный ущерб большинству регионов страны, сумма ущерба пока что не подсчитана».
«С 2016 года в Грузии начинается государственная программа по поддержке населения высокогорных регионов. В виде пенсионных добавок из Бюджета будет выделено дополнительно 10 000 000 лари. На добавки к зарплатам педагогов -6 000 000 лари, ежемесячная помощь новорожденным -5 000 000 лари, добавка к зарплатам врачей -1 0000 000 лари», -12 ноября заявил министр финансов Грузии.
Согласно статистическим данным, «импорт мобильных телефонов в Грузию в январе-сентябре 2015 года, составил 105 000 000 долларов, что на 19,2% меньше, чем за аналогичный период 2014 года. Снижение покупательной способности граждан связано с усилением доллара по отношению к национальной валюте Грузии. В общей сложности импорт в Грузию, за указанный период снизился на 9%», -сказано в официальной статистике. Согласно данным Статистического агентства в 2014 году в Грузии было продано 1 460 000 мобильных телефонов на общую сумму в 148 000 000 долларов.