Երիտասարդական նվագախումբը և Ջանլուկա Մարչիանոն ոգեկոչեցին Փարիզի ահաբեկչության զոհերի հիշատակը.Տեսանյութ
• 16-11-2015 18:12:58   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Նոյեմբերի 14-ին Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հանդես եկավ իտալացի աշխարհահռչակ դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոյի ղեկավարությամբ: Հանդիսատեսին ներկայացվեց Գուստավ Մալերի Սիմֆոնիա թիվ 1 «Տիտան» ստեղծագործությունը։
Խոսելով Մալերի Սիմֆոնիա թիվ 1-ի մասին՝ մաեստրո Մարչիանոն նշեց, որ այն շատ գեղեցիկ, հզոր ստեղծագործություն է, այն մի մեծ պատմություն է՝ առանց բառերի, բայց երաժշտության միջոցով։
Ջանլուկա Մարչիանոն Հայաստանի մեծ բարեկամներից է։ Մաեստրոն այն 4 դիրիժորներից է, ովքեր 2015թ. ապրիլի 24-ին ղեկավարել են «24/04» համաշխարհային նվագախմբի՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը ոգեկոչող համերգը։ Այս տարի սեպտեմբերին նա այցելել է ԼՂՀ, ներկա գտնվել Վերդիի «Ռեքվիեմի» արցախյան պրեմիերային: Հետագայում Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունն իտալացի դիրիժորին ընդգրկել է իր, այսպես կոչված, «սև ցուցակում»։
Նշենք, որ նոյեմբերի 14-ին խաչատրյանական փառատոնի շրջանակներում կայացած համերգը նվիրվեց մեկ օր առաջ Ֆրանսիայում տեղի ունեցած ահաբեկչության զոհերի հիշատակին։ Երեկոյի ընթացքում Ջանլուկա Մարչիանոն ընդգծեց Հայաստանի և Ֆրանսիայի բարեկամական սերտ հարաբերությունները։ Նա շեշտեց, որ բոլորն այս օրերին Ֆրանսիայի ժողովրդի կողքին են և վշտակցում են նրան։ Իտալացի դիրիժորը և Երիտասարդական նվագախումբն ի հիշատակ ահաբեկչության զոհերի հնչեցրին նաև Պուչինիի ստեղծագործություններից։
Համերգից անմիջապես հետո նվագախումբն ամբողջ կազմով դուրս եկավ համերգասրահից և Ֆրանսիայի հրապարակում միանալով Փարիզի ահաբեկչության զոհերի հիշատակին նվիրված մոմավառությանը մասնակցող հազարավոր հայաստանցիներին՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ նվագեց Ֆրանսայի Հանրապետության հիմնը՝ «Մարսելյեզը»։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի անվան փառատոնի կազմակերպիչն է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավորգործընկեր՝ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)։ Փառատոնը կազմակերպվել է ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո։ Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, գործընկերներնեն«Փյունիկ» բարեգործականհիմնադրամը, «Լուդինգ», «Ջերմուկգրուպ» ընկերությունները, «Անիպլազան»։

Youth Orchestra and Gianluca Marciano honored the victims of terrorism in Paris
On November 14 the State Youth Orchestra of Armenia was conducted by Italian Gianluca Marciano in the framework of the 3rd Khachaturian International Festival. They presented Symphony No.1 “Titan” by Gustav Mahler.
Speaking of Mahler's Symphony No. 1 maestro Marciano commented that it is very beautiful and powerful composition; it's a great story without words but through music.
Gianluca Marciano is a great friend of Armenia. He was one of those 4 conductors, who led 24/04" World Orchestra on April 24 of 2015 concert commemorating the 100th Anniversary of the Armenian Genocide. This year, in September, he visited Artsakh during the Verdi’s "Requiem" premiere. As a result, the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan included the Italian conductor in so-called "black list".
It should be mentioned that the regular concert of 3rd Khachaturian International Festival of November 14 was dedicated to the victims of a terrorist attack which had occurred in France one day before. During the evening Gianluca Marciano emphasized the close relations between Armenia and France. He stressed that we are standing next to French people these days expressing condolences.
In the memory of the victims of terrorism Gianluca Marciano together with Youth Orchestra performed Puccini's several works.
Immediately after the concert, the orchestra members came out of the concert hall and joining thousands of Armenians participating in the ceremony commemorating the victims of terrorism in the Square of France, performed the national anthem of France - "Marseilles" conducted by Sergey Smbatyan.
It should be reminded that the 3rd Khachaturian International Festival is held under the patronage of RA President Serzh Sargsyan. This musical celebration is realized by the State Youth Orchestra of Armenia (general partner VivaCell-MTS), with the assistance of the Ministry of Culture. The festival is sponsored by "Pyunik" Charitable Foundation, “Luding" Company, "Jermuk Group" and "Ani Plaza".