«Վրաստանում ահաբեկչական գործողություններ հնարավոր են միայն այն դեպքում, եթե «ԻՊ»-ը որոշում ընդունի ներխուժել Ռուսաստանի տարածք».Փորձագետ
• 19-11-2015 11:59:20   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Նոյեմբերի 18-ին Ճգնաժամերի կառավարման հարցերով և Պետական Անվտանգության Խորհրդի նիստ է կայացել: Նիստը կայացել է վարչապետի հովանու ներքո: «Պետական Անվտանգության Խորհրդի նիստի ընթացքում տարածաշրջանում և աշխարհում ստեղծված իրավիճակի հետ կապված հարցեր են քննարկվել:
Քննարկվել են Վրաստանում անվտանգության ապահովման հետ կապված հարցեր: Քննարկվել է երկրում անվտանգության ապահովման քայլերի խստացման հարցը, ինպես նաև կանխարգելող քայլեր անցկացնելու հարցը: Ծրագրվում են անցկացնել ռազմավարական նշանակության օբյեկտների պաշտպանությունը խստացնող, ինչպես նաև պետական սահմանների վերահսկողությունն ուժեղացնող միջոցառումներ: Նիստի ընթացքում նշվել է, որ Վրաստանը գտնվում է իր ռազմավարական գործընկերների հետ տեղեկատվության փոխանակման մշտական ռեժիմում», -ասված է Վրաստանի վարչապետի վարչության տարածած մամլո հայտարարությունում:
«Նոյեմբերի 18-ի վաղ առավոտյան ուժի մեջ են մտել աֆրիկյան և ասիական երկրների քաղաքացիների դեպի Վրաստան մուտքի վերահսկողության խստացման ուղեցույցները: Մենք առավելագույնս ձգտում ենք, որպեսզի մեր երկիրը չօգտագործվի որպես տարանցիկ տարածք այն անձանց համար, ովքեր ցանկանում են միանալ Սիրիայում կռվող ահաբեկչական կազմակերպությունների շարքերին: Տասնյակ անձանց համար արդեն սահմանափակումներ են մտցվել Վրաստան մուտք գործելու համար: Բոլոր վերահսկող անցակետերում խստացված է վերահսկողության ռեժիմը», -Վրաստանի վարչապետի գրասենյակին կից Պետական Անվտանգության Խորհրդի նիստի ավարտին հայտարարել է Պետանվտանգության Ծառայության ղեկավար Վախթանգ Գոմելաուրին:
Նոյեմբերի 18-ի առավոտյան Բաթումիում (Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետություն -խմբ.) ձերբակալվել է Թուրքիայի քաղաքացի երկրում անօրինական զենք մտցնելու համար: Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետության Ներքին Գործերի նախարարության տարածած հայտարարության համաձայն` «Թուրքիայի քաղաքացի Քերիմ Ս.-ն անօրինականորեն Վրաստանի տարածք է մտցրել թուրքական արտադրության հրացան, ինչպես նաև 15 փամփուշտ: Հաստատվել է, որ զենքը մտցվել է Թուրքիայի տարածքից»:
«Այսօրվանից Վրաստանում կխստացվի ոստիկանական վերահսկողությունը: Մենք կգտնվենք մշտական հաղորդակցման մեջ մեր արտասահմանյան համագործակիցների հետ: Վերահսկողությունը կխստացվի բոլոր ուղղություններով», -նոյեմբերի 18-ին հայտարարել է Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարը:
«Վրաստանում ահաբեկչական գործողություններ հնարավոր են միայն այն դեպքում, եթե «Իսլամական պետությունը» որոշում ընդունի ներխուժել Ռուսաստանի տարածք: Այդ դեպքում մեր տարածքը որպես տարանցիկ ճանապարհ օգտագործելու լայնածավալ փորձեր կլինեն: Եթե ահաբեկիչներին հարկավոր լինի մեր տարածքը Ռուսաստան անցնելու համար, ապա հնարավոր է երբ Վրատսանը խստացնի սահմանների վերահսկողությունը, ահաբեկիչները փորձեն իրականացնել որոշ ահաբեկչություններ: Մինչդեռ, եթե «Իսլամական պետությունը» մտածի, ապա կհասկանա, որ ահաբեկչությունները հակառակ արձագանքն են առաջացնում: Այդ կերպ, ավելի լավ է աննկատ տեղակայվել տարանցիկ տարածքում, քան աղմկել և ահաբեկչություններ կազմակերպել», -նոյեմբերի 18-ին հայտարարել է փորձագետ Ռամազ Սաղվարելիձեն:
Նոյեմբերի 18-ին մի քանի ժամով կանգնեցվել է Թբիլիսիի մետրոյի աշխատանքը: «Մետրոյի կայարաններից մեկում վագոն է վնասվել: Այդ ժամանակ վագոնում ուղևորներ են գտնվել: Կատարված դեպքի պատճառով երկու ժամ շարունակ կանգնեցվել է Թբիլիսիի մետրոյի կենտրոնական գծի աշխատանքը», -ասված է Թբիլիսիի մետրոյի վարչության տարածած հայտարարությունում: Հարկ է նշել, որ մետրոյի փակումը որոշակի խուճապ է առաջացրել քաղաքացիների մեջ:
«Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության առաջնայնություններից մեկն է նախարարության գնումների թափանցիկության ապահովումը: Տվյալ պահին բարեփոխումներ են սկսվել նախարարությունում ենթակառույցային շինարարության համակարգի և Պաշտպանության նախարարության գաղտնի գնումների համակարգում: Մենք պետք է ապահովենք թափանցիկության և մրցունակության սկզբունքը: Ի դեմս նախկինում գոյություն ունեցող գաղտնիության` շատ հաճախ այնպես էր պատահում, որ ինչ-որ ենթակառույցային շինարարության մրցույթում հաղթում էր մի ընկերություն, իսկ աշխատանքներն անմիջականորեն կատարում էր բոլորովին այլ ընկերություն: Համապատասխան բարեփոխման ավարտից հետո բոլոր շահագրգռված անձինք կարող են տեղեկատվություն ստանալ Պաշտպանության նախարարության գնումների և իրականացվող աշխատանքների մասին», -նոյեմբերի 18-ին հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության առաջին փոխնախարար Դավիթ Էբրալիձեն:
«Ժամանակն է եկել, որպեսզի համապատասխան կառույցները ուսումնասիրեն Վրաստանում գործող ոչ կառավարական կազմակերպությունների գործունեությունը: Նոյեմբերի 11-ին «Մարդու իրավունքների մոնիտորինգի և ուսումնասիրման Կենտրոնը» դիմել է Սահմանադրական Դատարան` խնդրանքով ուսումնասիրել, թե որքանով է Վրաստանի Սահմանադրությանը համապատասխանում Հակահետախուզական Ծառայության վերջերս կայացրած որոշումն այն մասին, որ անհրաժեշտության դեպքում առանց դատարանի համապատասխան թույտվության հնարավոր է անցկացնել քաղաքացիների և քաղաքացի չհանդիսացող անձանց գաղտնի ձայնագրություն և տեսագրություն, ինչպես նաև ուսումնասիրել իրենց էլեկտրոնային փոստը: Սահմանադրական դատարանը պետք է պարզաբանի այդ իրավիճակը, իսկ մյուս կողմից, իսկապես, անհրաժեշտ է ուսումնասիրել երկրում գործող ոչ կառավարական կազմակերպությունների գործունեությունը: Ինչքանո՞վ են այդ կազմակերպությունները ծառայում մեր երկրի շահերին: Շատ հաճախ նման կազմակերպությունները բառիս բուն իմաստով համագործակցում են արտասահմանյան հատուկ ծառայությունների հետ: 2013թ. իրադրությամբ երկրում գրանցված է 18 044 ոչ կառավարական կազմակերպություն, որոնցից 506-ի գրանցումը այսօր չեղյալ է հայտարարված: Այդ կերպ 3 000 000 մարդ բնակչություն ունեցող երկրում այսօր գործում է 17 538 ոչ կառավարական կազմակերպություն», -նոյեմբերի 18-ին գրում է «Ալիա» վրացական հրատարակչությունը:

18 ноября состоялось заседание Совета Государственной Безопасности и по вопросам управления Кризисами. Заседание прошло под председательством премьер министра. «В ходе заседания Совета Государственной Безопасности были обсуждены вопросы связанные с сложившейся в мире и в регионе ситуацией. Были обсуждены вопросы связанные с обеспечением безопасности в Грузии. Был обсужден вопрос о усилении мер по обеспечению безопасности в стране, а так же о проведении превентивных мер. Запланированы мероприятия по усилению охраны стратегических объектов, а так же по усилению контроля за государственной границей. В ходе заседания было отмечено, что Грузия находится в постоянном режиме обмена информацией с своими стратегическими партнерами», -сказано в пресс релизе распространенном администрацией премьер министра Грузии.
«В раннего утра 18 ноября вошли в силу директивы по ужесточению контроля за въездом в Грузию граждан африканских и азиатских стран. Мы максимально стараемся, что мы наша страна не была бы использована в качестве транзитной территории для лиц, желающих присоединится к рядам террористических организаций воюющих в Сирии. Десяткам людей уже ограничен въезд на территорию Грузии. На всех контрольно-пропускных пунктах ужесточен режим контроля», -по окончанию заседания Совета Государственной Безопасности при премьер министре Грузии заявил руководитель Службы Государственной Безопасности –Вахтанг Гомелаури.
18 ноября утром, в Батуми (Аджарская Автономная Республика –ред.) за незаконный ввоз оружия в страну, задержан гражданин Турции. Согласно информации, распространенной министерством Внутренних Дел Аджарской Автономной Республики «гражданин Турции –Керим С. незаконным образом ввез на территорию Грузии пистолет турецкого производства, а так же 15 патронов. Установлено, что оружие завезено с территории Турции».
«С сегодняшнего дня в Грузии будет ужесточен полицейский контроль. Мы будем находится в постоянной коммуникации с нашими иностранными партнерами. Контроль будет ужесточен во всех направлениях», -18 ноября заявил министр Внутренних Дел Грузии.
«Террористические акты на территории Грузии возможны только в том случае, если «Исламское государство» примет решение о вторжении на территорию России. В этом случае будут масштабные попытки использовать нашу территорию, как транзитную. Если террористам понадобиться наша территория для перехода в Россию, то возможно, в случае, если Грузия ужесточит контроль на границах, террористы попытаются совершить некие теракты. Однако, если «Исламское государство» задумается, то поймет, что теракты вызывают обратную реакцию. Таким образом лучше тихо перемещаться по транзитной территории, чем шуметь и устраивать теракты», -18 ноября заявил эксперт Рамаз Сакварелидзе.
18 ноября, в течении нескольких часов была остановлена работа Тбилисского метрополитена. «На одной из станций метрополитена был поврежден вагон. В это время в вагоне находились пассажиры. Из-за произошедшего инцидента в течении двух часов была остановлена работа центральной линии Тбилисского метрополитена», -сказано в заявлении распространенном администрацией Тбилисского метрополитена. Следует отметить, что закрытие метрополитена вызвало определенную панику среди граждан.
«Одним из приоритетов министерства Обороны Грузии является обеспечение прозрачности в вопросах закупок министерства. На данный момент в министерстве началась реформа системы инфраструктурного строительства и секретных закупок министерства Обороны. Мы должны обеспечить открытость и принцип конкурентоспособности. Ввиду ранее существовавшей секретности очень часто случалось так, что конкурс на какое то инфраструктурное строительство выигрывала одна компания, а непосредственно работы осуществляла совсем другая компания. После окончания соответствующей реформы все заинтересованные лица смогут получить информацию о осуществляемых работах и закупках министерства Обороны», -18 ноября заявил первый заместитель министра Обороны Грузии Давит Эбралидзе.
«Пришло время, что бы соответствующие структуры изучили бы деятельность функционирующих в Грузии неправительственных организаций. 11 ноября организация «Центр изучения и мониторинга прав человека» обратилась в Конституционный Суд с просьбой рассмотреть вопрос –на сколько соответствует Конституции Грузии недавнее решение Службы Контрразведки о том, что в случае необходимости, без соответствующего разрешения суда, является возможным вести скрытую аудио и видео запись, а так же изучать электронную почту. Конституционный суд должен разобраться с этой ситуацией, а с другой стороны –действительно, необходимо изучить деятельность функционирующих в стране неправительственных организаций. На сколько эти организации служат интересам нашей страны. Очень часто подобные организации в прямом смысле слова сотрудничают с иностранными спецслужбами. На положение дел 2013 года в стране зарегистрировано 18 044 неправительственных организаций, из которых регистрация отменена 506 организациям. Таким образом в стране с населением в 3 000 000 человек сегодня функционирует 17 538 неправительственных организаций», -18 ноября пишет грузинское издание «Алия».