Հայ գյուտարարի արևային մշակմամբ հայկական սուջուխի արտադրությունը հնարավոր է կազմակերպվի ԱՄՆ-ում (տեսանյութ)
• 26-11-2015 16:50:37   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Էներգախնայողության և արևային էներգիայի կիրառման խնդիրներին նվիրված կիևյան վերջին միջազգային սիմպոզիումի ընթացքում  Հայաստանի կողմից ներկայացված արևային էներգախտացուցիչներն արաժանացել են մեծ ուշադրության, իսկ դեկտեմբերին Ֆրանսիայում կայանալիք գիտաժողովի ընթացքում քննարկվելու է «Հելիոֆիկացիայի» գաղափարը:
Ինչպես նոյեմբերի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց Հելիոֆիկացիայի ծրագրի հեղինակ, տեխնիկական գծով գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահան Համազասպյանը, ինքը որպես ծրագրի հեղինակ դեմ է, որպեսզի Հայաստանում մշակված արևային տեխնոլոգիաները դուրս գան դրա ահմաններից:
Ըստ նրա` Հելիոֆիկացիայի ծրագիրը ստեղծվել է առաջին հերթին Հայաստանի համար և հանուն Հայաստանի, սակայն այն Հայաստանում կյանքի չի կոչվում, ուստի իրենք ստիպված են դիմել այլ երկրների:
«ՀՀ Էներգետիկայի նախարարությունն իր բոլոր ղեկավարներով ամեն կերպ խոչընդոտում է ծրագրի իրականացմանը»,- ասաց Վ. Համազասպյանը` պետական պաշտոնյանների նման անտարբերությունը որակելով որպես պետական դավաճանություն:
Նրա խոսքերով` ներկայիս աշխարհաքաղաքական գործընթացների պայմաններում Հայաստանի միակ հեռանկարն արևային տեխնոլոգիաների լայնամասշտաբ կիրառությունն է, որն ունի տնտեսական և քաղաքական մեծ նշանակություն:
Վ. Համազասպյանի փոխանցմամբ` ներկայումս մեծ հնարավորություն կա արևային տեխնոլոգիաներով մշակված  արևային քաղցրավենիքների արտադրություն կազմակերպել ԱՄՆ-ում, քանի որ Միշել Օբան հանձնարարել է ուսումնասիրել  աշխարհում գոյություն ունեցող էկոլոգիապես մաքուր սննդի արտադրության տեխնոլոգիաները:
Հելիոֆիկացիայի ծրագրի հեղինակի պնդմամբ` Հայաստանի տնտեսության զարգացումը կարող է ապահովվել արևային գերժամանակակից տեխնոլոգիաներով. «Երբ մենք մեր տեխնոլոգիաները տալիս ենք այլ երկրների, կորցնում ենք հեղինակային առավելությունները, ինչը վնաս է մեր արդյունաբերությանը, սակայն ՀՀ իշխանությունների դիրքորոշումը ստիպում է, որ դիմենք այլ երկրների»,- ասաց նա:
Կիևյան  վերջին միջազգային սիմպոզիումին մասնակցած տեխնիկական գիտությունների թեկնածու Գրիգոր Մնացականյանի տեղեկացմամբ` դեկտեմբերին Ֆրանսիայում կայանալիք գիտական համաժողովի ընթացքում խնդիր է դրված Արևելյան գործընկերության ադամ երկրներում գոնե մեկ գյուղ ամբողջությամբ հելիոֆիկացնել գոյություն ունեցող արևային տեխնիկաներով և դրական արդյունքների դեպքում անցնել մասայական արտադրության:

Armenian Inventor's solar sujux production can be organised in the USA.(Video)
On November 26, in Noyan Tapan News Agency press center held the next discussion of the Inventor’s Club of the Fund for the Advancement of Science, innovation and perspective development Noyan Tapan. During the discussion Doctor of Technical sciences, Professor Vahan Hamazaspyan introduced his "Heliofication Project" .
As V. Hamazaspyan said, he, as the author of the project, is against that the solar technologies developed in Armenia come out from country's borders.
According to him Heliofication project was created primarily for Armenia and for the sake of Armenia, but if the project is not realized here, so they have to turn to another countries.
"The Ministry of Energy with all its executives tries to prevent the implementation of the project in all the ways ", - said V. Hamazaspyan, qualifying the indifference of the state officials as a national betrayal.
According to him, in the processes of the current geopolitical situation the only prospect of Armenia is the large-scale application of the solar technologies which have great economic and political importance.
As V. Hamazaspyan reported, nowadays, in the USA there are great opportunities to organize the production of sweets processed with the help of solar-technologies, because Michel Obama has instructed to review the existing organic food production technologies.
The author of the project claims, that the development of Armenia's economy can be provided with a modern solar technologies: "When we give our technologies to other countries, we are losing the benefits of copyright which is harmful for our industry, but the stance of Armenian authorities forces us to refer to other countries",- said he.
According to Grigor Mnatsakanyan, the participant of the last Kiev International Symposium, PhD in Technical Sciences, In December, during the conference held in France the aim will be the installation of solar technologies in the member countries of Eastern Partnership and in case of positive results they will move towards mass production.