Նոյեմբերի 26-ին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը Չայկովսկու անվան համերգասրահում ղեկավարելու է համաշխարհային մեծ համբավ ունեցող «Մոսկվայի վիրտուոզներ» կամերային նվագախումբը։ Հիշեցնենք, որ «Մոսկվայի վիրտուոզներ» կամերային նվագախումբը ստեղծվել է 1979թ., հիմնադիրը, գլխավոր դիրիժորը և գեղարվեստական ղեկավարն է աշխարհահռչակ Վլադիմիր Սպիվակովը։
Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարած համերգով կեզրափակվի VIVACELLO միջազգային փառատոնը։
Փառատոնի փակման համերգը նվիրված է Պյոտր Չայկովսկու 175-ամյա հոբելյանին։ Երեկոյի ընթացքում հանդես են գալու Չայկովսկու անվան մրցույթի դափնեկիր թավջութակահարներ։ Նախորդ տարիների դափնեկիրներ Իվան Մոնիգետտիի և Բորիս Անդրիանովի հետ ելույթ կունենա նաև մրցույթի այս տարվա հաղթողը՝ 17-ամյա վիրտուոզ թավջութակահար Ջոնաթան Ռոուզմանը։
Ծրագրում հնչելու են Պյոտր Չայկովսկու, Ռոբերտ Շումանի և Ալեքսանդր Ռոզենբլատի ստեղծագործությունները։ Ի դեպ, Ռոզենբլատի թավջութակի և նվագախմբի համար գրված Jazz Rococo վարիացիաներ ստեղծագործությունը կատարվելու է առաջին անգամ։ Կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Ռոզենբլատը հայտնի է դասականների ջազային մշակումներով։ Հատուկ այս համերգի համար նա գրել է Չայկովսկու Ռոկոկո թեմաներով վարիացիաների սեփական տարբերակները։
Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ՝ դասական և ջազ երաժշտության միախառնումը խոստանում վառ և հիշարժան տպավորություններ։

26 ноября художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян выступит с известным камерным оркестром «Виртуозы Москвы» в концертном зале имени П.И.Чайковского.
Следует напомнить, что камерный оркестр «Виртуозы Москвы» был создан в 1979 году; основателем, художественным руководителем и главным дирижером является всемирно известный музыкант Владимир Спиваков.
Сергей Смбатян будет руководить оркестром на заключительном концерте Фестиваля VIVACELLO. Концерт закрытия фестиваля посвящен 175-летию со дня рождения Петра Ильича Чайковского. В этот вечер будут солировать виолончелисты, ставшие лауреатами конкурса имени Чайковского. Помимо лауреатов прошлых лет Ивана Монигетти и Бориса Андрианова, на сцену выйдет и победитель этого года, семнадцатилетний виртуозный виолончелист Джонатан Роузман. Прозвучат произведения Чайковского, Шумана и Розенблатта. Надо отметить, что «Jazz Rockoco Вариации» Розенблатта для виолончели с оркестром будут предсатвлены впервые.
Александр Розенблат, известный своими джазовыми интерпретациями мировой классики, специально для этого концерта написал собственные вариации на тему Рококо Чайковского.
Под управлением Сергея Смбатяна микс классической и джазовой музыки обещает яркие и запоминающиеся впечатления.