Նոյեմբերի 26-ին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը Չայկովսկու անվան համերգասրահում ղեկավարելու է համաշխարհային մեծ համբավ ունեցող «Մոսկվայի վիրտուոզներ» կամերային նվագախումբը։ Հիշեցնենք, որ «Մոսկվայի վիրտուոզներ» կամերային նվագախումբը ստեղծվել է 1979թ., հիմնադիրը, գլխավոր դիրիժորը և գեղարվեստական ղեկավարն է աշխարհահռչակ Վլադիմիր Սպիվակովը։
Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարած համերգով կեզրափակվի VIVACELLO միջազգային փառատոնը։
Փառատոնի փակման համերգը նվիրված է Պյոտր Չայկովսկու 175-ամյա հոբելյանին։ Երեկոյի ընթացքում հանդես են գալու Չայկովսկու անվան մրցույթի դափնեկիր թավջութակահարներ։ Նախորդ տարիների դափնեկիրներ Իվան Մոնիգետտիի և Բորիս Անդրիանովի հետ ելույթ կունենա նաև մրցույթի այս տարվա հաղթողը՝ 17-ամյա վիրտուոզ թավջութակահար Ջոնաթան Ռոուզմանը։
Ծրագրում հնչելու են Պյոտր Չայկովսկու, Ռոբերտ Շումանի և Ալեքսանդր Ռոզենբլատի ստեղծագործությունները։ Ի դեպ, Ռոզենբլատի թավջութակի և նվագախմբի համար գրված Jazz Rococo վարիացիաներ ստեղծագործությունը կատարվելու է առաջին անգամ։ Կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Ռոզենբլատը հայտնի է դասականների ջազային մշակումներով։ Հատուկ այս համերգի համար նա գրել է Չայկովսկու Ռոկոկո թեմաներով վարիացիաների սեփական տարբերակները։
Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ՝ դասական և ջազ երաժշտության միախառնումը խոստանում վառ և հիշարժան տպավորություններ։

On November 26 the artistic director and principal conductor of the State Youth Orchestra of Armenia Sergey Smbatyan will lead world renowned "Moscow Virtuosi" Chamber Orchestra at Tchaikovsky Concert Hall.
It should be reminded that "Moscow Virtuosi" Chamber Orchestra was established in 1979; the founder, artistic director and principal conductor is world famous Vladimir Spivakov.
Sergey Smbatyan will direct the closing concert of the VIVACELLO Festival. The mentioned concert is dedicated to 175th Anniversary of Pyotr Tchaikovsky. During the event the participants of Tchaikovsky Competition will perform. Together with laureates of the previous years Ivan Monighetti and Boris Andrianov will perform the winner of this year as well; 17-year-old virtuoso cellist Jonathan Rouzman.
The concert program will include works by Pyotr Tchaikovsky, Robert Schuman and Alexander Rosenblatt works. In fact, Rosenblatt’s Jazz Variations on a Rococo Theme written for Cello and Orchestra will be performed for the first time. Alexander Rosenblatt is famous for his jazz arrangements of classical composers. Especially for this occasion he created his own versions of Tchaikovsky's Variations on a Rococo Theme.
Under the baton of Sergey Smbatyan the mixture of classical and jazz music promises bright and memorable impressions.