Թուրքիան կարող է պահանջել Վրաստանից վերադարձնել Բաթումին և ողջ Աջարիան
Հարգելի ընթերցողի ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Կվիրիս Պալիտրա» վրացական թերթի հետաքրքիր զրույցը միջազգային հարաբերությունների բնագավառի հետազոտող Սիմոն Կիլաձեի հետ:
«Այն բանից հետո, երբ Թուրքիան ոչնչացրեց ռուսական ինքնաթիռը, ռուսական մամուլում սկսեցին ակտիվորեն ակնարկել, որ այն դեպքում, եթե Ռուսաստանը ետ վերցնի 1921թ. մարտի 16-ի պայմանագրի իր ստորագրությունը, դա կարող է Թուրքիայի դիվանագիտական ոչնչացումը դառնալ: «1921թ. ստորագրված Մոսկովյան պայմանագրի շնորհիվ Թուրքիայի տարածքները մեծացան 30%-ով», -գրում է ռուսական մամուլը: Այն դեպքում, եթե տվյալ թեման, ինչպես դա հաճախ լինում է, մամուլում է հայտնվել քաղաքական շրջանակներից և ապագա իրադարձությունների ժամանակագրությունն է արտացոլում, ապա Վրաստանը պետք է պատրաստ լինի նոր խնդիրների:
Սիմոն Կալաձե` միջազգային հարաբերությունների բնագավառի հետազոտող.
Չնայած նրան, որ 1921թ. մարտի 16-ին ստորագրած պայմանագրի կետերից մեծամասնությունն արդեն հնացած է և չի համապատասխանում ժամանակակից իրականությանը, տվյալ փատաթուղթը մինչ օրս իրականացնում է իր հիմնական գործառույթը, ինչի համար էլ ստորագրվել է: Տվյալ պայմանագրի հիմնական գործառույթն է` Ռուսաստանի կողմից Թուրքիայի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը: Թուրքական պետության սահմանների ճանաչումը:
Տվյալ պայմանագրի գոյությունն, իհա´րկե, ավելի ձեռնտու է Թուրքիային, քան Ռուսաստանին: Հարկ է ուշադրություն դարձնել նրան, որ պայմանագրի տեքստի համաձայն` «տվյալ համաձայնագիրը գործում է միայն Թուրքիայի և Ռուսաստանի ընկերական հարաբերությունների հաշվառմամբ»: Այդ կերպ միակ բանը, որը մինչ օրս կանոնակագում է այդ պայմանագիրը, Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև հարաբերություններն են, այն էլ` ներկայիս Թուրքիայի սահմանների ճանաչման համատեքստում: Մնացած կետերը վաղուց արդեն հնացած են:
Գլխավոր փաստաթուղթը, որն այսօր կանոնակարգում է Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև իրավական հարաբերությունները, հանդիսանում է շրջանակային համաձայնությունը, որը ստորագրվել է երկրների միջև 1992թ.-ին: Այդ կերպ, պարզ է դառնում, որ 1921թ. ստորագրված պայմանագիրը Ռուսաստանի համար պատմական փաստաթուղթ է, այն դեպքում, երբ Թուրքիայի համար այդ փաստաթուղթն ունի պետական նշանակություն:
Հարկ է նշել, որ 1921թ. հոկտեմբերի 13-ին ստորագրված Կարսի պայմանագիրը Մոսկովյան պայմանագրի օրգանական մասն է: Կարսի պայմանագիրը, ինչպես Մոսկովյանը, վաղուց արդեն հնացած է: Մինչդեռ, այն այսօր էլ պահպանում է իր քաղաքական-իրավական ուժը, այն էլ` անժամկետ: Կարսի պայմանագիրը ևս կանոնակարգում է թուրքական սահմանների հարցը, բայց ի տարբերություն Մոսկովյան պայմանագրի` այդ փաստաթուղթն ունի ոչ թե պատմական, այլ լիովին իրական, քաղաքական ուժ: Կարսի պայմանագիրը Թուրքաիյի, Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև ներկայիս սահմանների երաշխիքն է: Սահմանազատում է երկու ինքնավար նահանգների` Աջարիայի և Նախիջևանի կարգավիճակները:
Այն դեպքում, եթե Մոսկովյան պայմանագիրը չեղյալ հայտարարվի, հարցական տակ կդնի Կարսի պայմանագրի գոյությունը: Իսկ եթե Կարսի պայմանագիրը ուժը կորցնի, դա մեծ դժվարություններ կբերի Հարավային Կովկասի երկրների համար…
Բոլոր երկրները ցանկություն կունենան փոփոխել իրենց սահմանները: Օրինակ Թուրքիան, Ռուասատանի հետ պայմանագրի պայմանների համաձայն` Վրաստանին է զիջել Բաթումիի մարզը, բայց միաժամանակ թուրքական «Ազգային Հռչակագրի» համաձայն` շարունակում է Բաթումին համարել իր տարածքը, կարող է ցանկանալ վերադարձնել իրենը:
Հավանական է, որ Հայաստանը, որը Թուրքիայի հետ իր սահմանները համարում է անօրինական և անարդար, ևս ցանկանա վերանայել իր սահմանները: Հայաստանի համար Կարսի մարզը պատմական հողեր են, այնպես, ինչպես Վրաստանի համար Արդվինն ու Արդահանը: Միանգամից ջրի երես է դուրս գալիս Նախիջևանի հարցը, որը ևս Հայաստանը իր և ոչ թե Ադրբեջանի տարածք է համարում:
Եթե Կարսի պայմանագիրը դադարի գոյություն ունենալուց, ապա ստվեր կընկնի նաև 1992թ. հուլիսի 30-ին Վրաստանի և Թուրքիայի միջև ստորագրված «ընկերության մասին» պայմանագրի վրա: Ըստ այդ պայմանագրի` Վրաստանը և Թուրքիան ճանաչում են Կարսի պայմանագրի որոշումը:
Մի խոսքով, Մոսկովյան պայմանագրի խախտումը, հնարավոր է տարածաշրջանում առաջացնի շղթայական արձագանք:
Թուրքիային հնարավորություն է ընձեռվում պահանջել Բաթումիի մարզը: Միաժամանակ վրացական Կառավարությունը ևս կարող է պահանջել Թուրքիայից վերադարձնել Արդվինն ու Արդահանը, որոնք խլված են եղել Վրաստանից առանց իր օրիանական կառավարության տեղեկության և համաձայնության:
Բազմաթիվ սպառնալիքներ պարունակող քաոսային իրավիճակ է ստեղծվում: Վրացական դիվանագիտությունը կանգնում է լուրջ մարտահրավերների առջև: Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական-քաղաքական հարաբերություններն ընդհատված են: Մեզ մնում է ընդամենը, օգտագործելով մշակութային-գաղտնի ճանապարհները, իմանալ` իսկապե՞ս Ռուսաստանը պատրաստվում է դիմել նման քայլերի: Նույն բանը մենք պետք է իմանանք Թուրքիայից… Մեզ երաշխիքներ են անհրաժեշտ նաև Արևմուտքից:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի և Թուրքիայի միջև վստահության մակարդակին, Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է, և այդ փաստը որոշ չափով նվազեցնում է թուրքերի կողմից մեր տարածքների անեքսիայի սպառնալիքը: Մինչդեռ, Էրդողանի ամբիցիաները չեն կարող զսպել նույնիսկ Վաշինգտոնն ու Բրյուսելը: Վերջին իրադարձությունները հատատում են նաև, որ թուրքերը մասնաիորեն իրենց շահերը շատ ավելի վեր են դասում ուրիշների շահերից:
Արմատական իսլամը Թուրքիայում դառնում է է´լ ավելի ուժեղ: Համապատասխանաբար, նույն բանն է կատարվում նաև թուրքերին հարևան Աջարիայում: Թուրքական կապիտալը ամենախոշորն է Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետությունում: Այն մշտապես աճում է: Այդ ամենը պետք է անհանգստացնի վրացական Կառավարությանը»:

Вниманию уважаемого читателя представляем весьма интересную беседу грузинской газеты «Квирис Палитра» с исследователем в сфере международных отношений –Симоном Киладзе.
«После того, как Турция уничтожила российский самолет, в российской прессе начали активно намекать на то, что в случае если Россия отзовет свою подпись от подписанного 16 марта 1921 года российско-турецкого договора, то это может стать дипломатическим уничтожением Турции. «Благодаря Московскому договору, подписанному в 1921 году, территории Турции увеличились на 30%», -пишет российская пресса. В случае, если данная тема, как это часто бывает, подкинута прессе из политических кругов, и отражает хронику будущих событий, тогда Грузия должна быть готова к новым проблемам.
Симон Киладзе –исследователь в сфере международных отношений:
Не смотря на то, что большинство пунктов Московского договора, подписанного 16 марта 1921 года уже устарело и не соответствует современным реалиям, данный документ по сей день все же выполняет основную задачу, из-за которой он и был подписан. Основная задача этого договора –признание со стороны России территориальной целостности Турции. Признание границ турецкого государства.
Существование данного договора, безусловно, больше входит в интересы Турции, чем России. Следует обратить внимание на то, что согласно тексту договора «данное соглашение действительно только с учетом дружеских отношений Турции и России». Таким образом единственное, что по сей день регулирует этот договор, это отношения между Турцией и Россией, и то в контексте признания границ сегодняшней Турции. Остальные пункты –давно уже устарели.
Главным документом, который сегодня регулирует правовые отношения между Турцией и Россией является рамочное соглашение, подписанное между странами в 1992 году. Таким образов становиться ясно, что для России договор, подписанный в 1921 году является историческим документом, в то время как для Турции, этот же документ имеет государственное значение.
Следует отметить, что Карский договор, подписанный 13 октября 1921 года, является органической частью Московского договора. Карский договор так же как и Московский уже давно устарел. Однако, он и сегодня сохраняет свою политико-правовую силу, причем бессрочно. Карский договор так же регулирует вопрос турецких границ, но в отличии от Московского договора этот документ имеет далеко не историческую, а вполне реальную, политическую силу. Карский договор является гарантом сегодняшних границ между Турцией, Арменией, Грузией и Азербайджаном. Разграничивает статус двух автономий –Аджарии и Нахиджевана.
В случае, если Московский договор будет расторгнут, это поставит под вопрос существование Карского договора. Если же Карский договор потеряет свою силу, это обернется большими сложностями для стран Южного Кавказа…
У всех стран появится желание изменить свои границы. Например Турция, которая согласно условиям договора с Россией уступила Батумскую область Грузии, но в то же время согласно «Национальному Пакту» продолжает считать Батуми своей территорией, может захотеть вернуть свое.
Вероятно, что пересмотреть свои границы захочет и Армения, которая считает свои границы с Турцией –незаконными и несправедливыми. Для Армении Карская область –исторические земли, так же как и для Грузии –Артвин и Ардаган. Сразу же всплывает вопрос Нахиджевана, который Армения так же считает своей, а не азербайджанской территорией.
Если Карский договор перестанет существовать, тогда тень падет и на договор «о дружбе», подписанный между Грузией и Турцией 30 июля 1992 года. Согласно этому договору Грузия и Турция признают решения Карского договора.
Одним словом, расторжение Московского договора, возможно, вызовет в регионе цепную реакцию.
У Турции появляется возможность потребовать Батумскую область. В то же время Грузинское правительство так же может потребовать у Турции возвратить Артвин и Ардаган, которые были отторгнуты у Грузии без ведома и согласия ее законного правительства.
Создается хаотичная ситуация, подразумевающая множество рисков. Грузинская дипломатия становиться перед серьезным вызовом. Дипломатическо-политические отношения с Россией –прерваны. Нам остается лишь используя культурно-конфиденциальные пути разузнать –действительно ли Россия собирается совершить подобные шаги. То же самое мы должны разузнать у Турции… Нам так же необходимы гарантии от Запада.
Что касается уровня доверия между Турцией и Грузией, -Турция является членом НАТО и эта данность, в определенной степени, снижает риск аннексии наших территорий со стороны турок. Однако, амбиции Эрдогана иногда не могут сдерживать даже Вашингтон и Брюссель. Последние события так же подтверждают, что турки зачастую ставят свои интересы намного выше интересов других.
Радикальный ислам в Турции становиться все сильнее. Соответственно то же самое происходит и в соседней с Турцией Аджарии. Турецкий капитал –самый крупный в Аджарской Автономной Республике. Он постоянно растет. Все это должно беспокоить Правительство Грузии».