«Քաղաքական գործիչների և պետական պաշտոնյաների չմտածված քայլերը կարող են երկրում հանգեցնել բազմաթիվ բարդությունների».Վրաստանի նախագահ
• 08-12-2015 12:57:34   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Անցնող հանգստյան օրերին Վրաստանում տեղի ունեցան իրադարձություններ, որոնց վրա պետք է ուշադրություն դարձնի մեր երկրում ապրող և իր ապագան Վրաստանի հետ կապող յուրաքանչյուր ողջամիտ մարդ: Իսկ կատարվածը հետևյալն է.
Ուրբաթ օրը` դեկտեմբերի 4-ին, Վրաստանի Խորհրդարանի անդամները, այդ թվում նաև երկրի վարչապետը ներկա են գտնվել քաղաքային թատրոնում: Ներկայացումը դիտելու էր եկել նաև Իրյա Երկրորդը: Թատրոնում հավաքված հանդիսատեսը ականատեսը դարձավ վրաց պատրիարքի և երկրի իշխանությունների միջև արդեն կանոն դարձած ողջույնի «ծիսակարգին»: Իսկ ծիսակարգը կայանում է նրանում, որ պատրիարքի հետ հանդիպելիս Վրաստանի աշխարհիկ իշխանության ներկայացուցիչները` նախագահը, վարչապետը, նախարարները և այլոք, ծնկի են իջնում և ջանադրաբար համբուրում Իլյա Երկրորդի ձեռքը: Չենք դատի, թե ինչքանով է ճիշտ պետական այրերի նման պահվածքը: Յուրաքանչյուրն արտահայտում է իր կրոնական զգացմունքներն այնպես, ինչպես կարող է կամ ինչպես հարկն է համարում…
Մի խոսքով, պատրիարքը և վարչապետը, անցկացնելով ավանդական ողջույնի ծիսակարգը և դիտելով ներկայացումը, որտեղ դերերը կատարում էին վրացական բանտերի կին-կալանավորները, երկու հայտարարություն արեցին, որոնք, ըստ էությամբ, մեծ հարցականի տակ դրեցին մեր երկրի ապագան:
«Մենք զրուցենցինք երկրի վարչապետի հետ: Պատրիարքը կալանավորներին համաներում շնորհելու իրավունք պետք է ունենա», -հայտարարել է վրաց պատրիարքը:
Այդ պահին Վրաստանի վարչապետը ոչ մի կերպ չարձագանքեց պատրիարքի սենսացիոն, հակասահմանադրական հայտարարություն-պահանջին: Մինչդեռ, մի քանի ժամ անց երկրի վարչապետի վարչության մամլո-ծառայությունը տարածեց հետևյալ բովանդակության հայտարարությունը.
«Ամենայն վրաց Կաթողիկոս-Պատրիարք, Սրբագույն և Ամենապատիվ Իլյա Երկրորդը վրաց ժողովրդի հոգևոր առաջնորդն է, և նրա կարծիքը կարևոր է և թանկ բոլորի համար: Վրաստանի վարչապետը կարծում է, որ պատրիարքի ներառվածությունը կալանավորներին համաներում շնորհելու գործում կարող է դրական դեր խաղալ: Համապատասխանաբար, Սրբագույն պատրիարքի խնդրանքի հիման վրա Կառավարությունը կդիմի նախագահին և Խորհրդարանին տվյալ հարցի ուսումնաիրությունը քննարկելու առաջարկով», -ասված է Վրաստանի վարչապետի վարչության հայտարարությունում:
Ահա այսպես…
Որպեսզի հարգելի ընթերցողն ամբողջությամբ կարողանա հասկանալ տվյալ հայտարարությունների ողջ նշանակությունը, անհրաժեշտ է հիշեցնել, որ Վրաստանը իրավական, աշխարհիկ պետություն է, որտեղ եկեղեցին պետական իշխանության մարմին չի հանդիսանում: Նաև երկրի Սահմանադրության համաձայն` կալանավորներին համաներում շնորհելու եզակի լիազորությամբ օժտված է ընդամենը մեկ մարդ` երկրի նախագահը:
Բարդ է ասել, թե ինչով էր առաջնորդվում երկրի վարչապետի վարչությունը, երբ հնչեցնում էր տվյալ հայտարարությունը, մինչդեռ փաստ է, որ Վրաստանի` որպես աշխարհիկ պետության կարգավիճակը կարևոր է ոչ բոլոր քաղաքացիների համար, ավելին, կարևոր է պետական իշխանության ոչ բոլոր ներկայացուցիչների համար…
Հաջորդ առավոտ, պատրիարքի հայտարարություն-պահանջի հնչեցումից և հակասահմանադրական նախաձեռնությանն աջակցելու և Սահմանադրության տեքստը վերանայելու պատրաստ վարչապետի հայտարարություններից հետո մեկը մյուսի հետևից հայտարարություններով են հանդես եկել Պրոբացիայի նախարարը, մարդու իրավունքների հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահը (կրթությամբ իրավաբան), Թբիլիսիի քաղաքապետը, ինչպես նաև երկրորդական նշանակության պաշտոնյաների մի ամբողջ շարք: Նրանք բոլորը միաձայն հայտարարել են` լավ նախաձեռնություն է, պետք է սկսել աշխատանքը տվյալ ուղղությամբ և այլն…
Մինչդեռ, ամեն ինչ այդքան էլ հեշտ չէ:
Ակնհայտ է, որ վրացական հասարակությունը, այնպես, ինչպես քաղաքական վերնախավը համամիտ չեն Վրաստանի` աստվածապետական ղեկավարման ձևին փոխակերպվելու մտքի հետ: Պատրիարքի` իրեն կալանավորներին համաներում շնորհելու լիազորությամբ օժտելու պահանջը դժգոհություն և զարմանք է առաջացրել վրաց հասարակության որոշակի մասի մեջ:
«Երկրի վարչապետի հայտարարությունն այն մասին, որ նա պատրաստվում է դիմել Խորհրդարանին և նախագահին, զարմանք է հարուցել: Մենք ի՞նչ պետք է քննարկենք: Այդ թեմայով նույնիսկ չարժե խոսել: Կարծում եմ, որ այն պատգամավորները և նախարարները, որոնք միանգամից աջակցել են տվյալ առաջարկությանը իրենց ոչ իրատեսորեն են պահել: Ճիշտ հաշվարկ չեն արել», -հայտարարել է Խորհրդարանական մեծամասնության պատգամավոր Դավիթ Բերձենիշվիլին:
«Վրաստանում բոլոր քաղաքական գործողությունները իրականացնում են երկրի քաղաքացիների կողմից ընտրված մարմինները: Կամ այն մարդիկ, որոնք լիազորված են ժողովրդի կողմից ընտրված մարմնի կողմից: Դրանով ամեն ինչ ավարտվում է: Բա՜վ է: Պատրիարքարանը, պատրիարքը և եկեղեցին Աստծո կողմից հիմնադրված մարմիններ են, նրանք առաջնորդվում են Աստվածաշնչով և նրանք ոչ մի անմիջական կապ չունեն երկրի Սահմանադրության հետ», -հայտարարել է Քաղաքացիական համերաշխության հարցերով Վրաստանի նախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին:
«Մի բան է ներել մեղքերը, մեկ այլ բան համաներում տալ կալանավորներին: Ես չեմ կարողանում հիշել որևէ երկրի, որտեղ այդ ծանր բեռը` կալանավորներին համաներում շնորհելը, բացի երկրի նախագահից տրված է էլի ինչ-որ մեկի: Համաներում շնորհելը հաճելի իրավունք չէ: Հնարավոր է պատրիարքը նկատի ուներ` մասնակցել տվյալ գործընթացին, և ոչ թե համաներում շնորհելու իրավունք ստանալ», -զարմանքով հայտարարել է Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուփաշվիլին:
Երկու օր` շաբաթ-կիրակին, դարձել էին հակասական հայտարարությունների օրեր: Իրենց դիրքորոշումն են արտահայտել փաստացիորեն բոլորը` նույնիսկ արտասահմանյան պետությունների ներկայացուցիչները:
«Դա շատ տարօրինակ նախձեռնություն է: Ամենակարևորը բանը, որ մենք ունենք, դա աշխարհիկ և հոգևոր իշխանությունների տարանջատման սկզբունքն է: Եթե ձեր երկրում կրոնական առաջնորդները օժտվում են աշխարհիկ իշխանության լիազորություններով, ապա նշանակում է, որ դուք չունեք ղեկավարման եվրոպական ձևը: Դա կարող է համեմատվել մուսուլմանական երկրներին բնորոշ ձևի հետ: Եվրոպական երկրներում նման բաներ գոյություն չունեն, դա անընդունելի է», -դեկտեմբերի 6-ին հայտարարել է Շվեդիայի նախկին վարչապետ Կարլ Բիլդտը:
Նույն օրը ևեթ` դեկտեմբերի 6-ին, Վրաստանի Պատրիարքը հանդես է եկել ևս մեկ, արդեն լիովին սպասելի հատրարությամբ:
«Դեկտեմբերի 5-ին (!) պետական թատրոնի բեմում առաջին անգամ տեղի ունեցավ ներկայացում կին կալանավորների մասնակցությամբ: Ներկայացումը և ընդհանուր մթնոլորտը շատ զգացմունքային էր: Հենց այդ տպավորության տակ էլ Սրբագույն պատրաիարքը հայտնել է, որ լավ կլիներ, եթե Պատրիարքը իրավունք ունենար համաներում շնորհել կալանավորներին: Դա ասված է եղել կալանավորների հանդեպ հանդուրժողականության հաշվառմամբ, նրանց աջակցելու և օգնելու ցանկությամբ: Դա տվյալ հարցն օրենսդրակաան մակարդակով քննարկում սկսելու մասին պահանջ չի եղել», -ասված է վրացական եկեղեցու Պատրաիարքարանի հայտարարությունում:
Հաջորդ օրը` արդեն երկուշաբթի, դեկտեմբերի 7-ին, Վրաստանի նախագահը, որին քիչ էր մնում զրկեին իր հիմնական գործառույթներից մեկից, հանդիպել է պատրիարքի հետ: Իլյա Երկրորդի հետ հանդիպումից հետո Գիորգի Մարգվելաշվիլին հատարարել է, որ տվյալ հարցն արդեն փակված է:
«Քաղաքացիական հասարակության ակտիվության և Պատրիարքարանի պարզ հայտարարության շնորհիվ տվյալ հարցն արդեն փակված է: Ամեն դեպքում, այս օրերին մենք հերթական անգամ տեսանք մեր քաղաքական գործիչներին և պետական պաշտոնյաներին, որոնց անմտածված քայլերը մեր պետության կառույցի հիմնարար հիմքերի վերաբերյալ, կարող են հանգեցնել բազմաթիվ բարդությունների: Կարծում եմ, որ դրա վրա պետք է ուշադրություն դարձնել», -հայտարարել է Վրաստանի նախագահը:

• 08-12-2015 12:57:34   | Грузия  |  Обзор прессы Диаспоры
В минувшие выходные в Грузии развернулись события, обратить внимание на которые должен любой здравомыслящий человек живущий в нашей стране и связывающий свое будущее с Грузией. А произошло следующее:
В пятницу, 4 декабря, вечером, члены Правительства Грузии, в том числе и премьер министр страны, присутствовали на спектакле в городском театре. Посмотреть спектакль так же пришел и грузинский патриарх –Илия Второй. Зрители, собравшиеся в театре стали свидетелями уже вошедшего в норму «ритуала» приветствия между грузинским патриархом и властями страны. А ритуал заключается в том, что при встрече с патриархом представители светской власти Грузии –президент, премьер министр, министры и так далее, падают на колени и усердно целуют руку Ильи Второго. Не будем судить –насколько правильно такое поведение государственных мужей. Каждый проявляет свои религиозные чувства так –как может и хочет…
Одним словом –патриарх и премьер министр, проведя традиционный ритуал приветствия и посмотрев спектакль, роли в котором исполняли женщины-заключенные грузинских тюрем, сделали два заявления, которые по своему смыслу поставили большой знак вопроса о будущем нашей страны.
«Мы поговорили с премьер министром страны. У патриарха должно быть право помилования заключенных», -заявил грузинский патриарх.
В тот момент премьер министр Грузии никак не прокомментировал сенсационное, антиконституционное заявление-требование патриарха. Однако, через несколько часов пресс служба Администрации премьер министр страны распространила заявление следующего содержания:
«Католикос-Патриарх всея Грузии –Святейший и Блаженнейший Илья Второй является духовным предводителем грузинского народа и его мнение важно и ценно для всех людей. Премьер министр Грузии считает, что включение патриарха в процесс помилования заключенных может сыграть позитивную роль. Соответственно, на основании просьбы святейшего патриарха глава Правительства обратиться к президенту и парламенту с предложением начать обсуждение данного вопроса», -сказано в заявлении администрации премьер министра Грузии.
Вот так вот…!
Для того, что бы уважаемый читатель полностью понял бы весь смысл данных заявлений, необходимо напомнить, что Грузия является правовым, секулярным государством, где церковь не является органом государственной власти. Так же, согласно Конституции страны, уникальным правом помиловать заключенных наделен лишь один человек –президент государства.
Сложно понять –чем руководствовалась Администрация премьер министра страны, когда озвучивала данное заявление, однако факт –статус Грузии как правового государства, важен не для всех граждан, более того, важен не для всех представителей государственной власти…
На следующее утро, после озвученного заявления-требования патриарха и премьер министра, готового пересмотреть текст Конституции, в поддержку антиконституционной инициативы, один за другим, сделали заявления министр Пробации, руководитель парламентского комитета по вопросам прав человека (юрист по образованию), мэр Тбилиси, а так же целый ряд второстепенных чиновников. Все они, в один голос заявляли –хорошая инициатива, надо начать работать в данном направлении, и так далее…
Однако, не все так просто.
Очевидно, что грузинское общество, так же как и политическая элита, не единодушны по вопросу перехода Грузии к теократической модели управления. Требование патриарха о наделении его полномочиями помилования заключенных, вызвали недовольство и удивление некоторой части грузинского общества.
«Заявление премьер министра страны о том, что он собирается обратиться к парламенту и к президенту –вызывает удивление. Что мы должны обсуждать? На эту тему даже говорить не стоит. Думаю, что те депутаты и министры, которые сразу же поддержали данное предложение повели себя не прагматично. Сделали неправильный расчет», -заявил депутат от парламентского большинства Давит Бердзенишвили.
«В Грузии, все политические действия совершают органы, выбранные гражданами страны. Либо –люди, которые уполномочены со стороны избранного народом органа. На этом все и заканчивается. Хватит! Патриархия, патриарх и церковь –это органы, основанные Богом, они руководствуются Библией и у них нет никакого прямого контакта с Конституцией страны», -заявил министр Грузии по вопросам гражданского примирения Паата Закареишвили.
«Одно дело прощать грехи, и совсем другое –помиловать заключенных. Я не могу вспомнить ни одной страны, где эта тяжелая ноша –помилование заключенных, возложена на ком то, кроме главы государства. Помилование это не радостное право. Возможно патриарх имел ввиду желание участвовать в данном процессе, а не желание получения права на помилование», -с удивлением заявил председатель парламента Грузии Давит Усупашвили.
Два дня –суббота и воскресенье стали днями противоречивых заявлений. Свою позицию высказали практически все, даже представители иностранных государств.
«Это очень странная инициатива. Самое основное что у нас есть, это принцип разделения светской и духовной власти. Если в вашей стране религиозные лидеры наделяются правами светских властей, то значит у вас не европейская модель правления. Это можно сравнить с моделью, которая применяется в мусульманских странах. В Европейской модели подобные вещи не существуют, это неприемлемо», -6 декабря заявил бывший премьер министр Швеции Карл Билдт.
В тот же день, 6 декабря ночью, Патриархия Грузии выступила с еще одним, уже вполне ожидаемым заявлением.
«5 декабря, на сцене государственного театра, впервые состоялся спектакль с участием заключенных женщин. Спектакль, и сложившаяся атмосфера были очень эмоциональными. Именно на этом фоне Святейший патриарх и заявил, что было бы хорошо, если патриарх имел бы право помилования заключенных. Это было сказано с учетом солидарности к заключенным, с желанием поддержать их и помочь. Это не было требованием о начале обсуждения данного вопроса на законодательном уровне», -сказано в заявлении Патриархии грузинской церкви.
На следующий день –уже в понедельник 7 декабря, президент Грузии, которого чуть было не лишили одной из основных функций, встретился с патриархом. После встречи с Ильей Вторым Гиорги Маргвелашвили заявил, что данный вопрос уже закрыт.
«Благодаря активности гражданского общества и очень внятного заявления Патриархии, данный вопрос уже закрыт. Тем ни менее, в эти дни мы в очередной раз увидели наших политиков и государственных деятелей, чьи непродуманные действия по отношению к фундаментальным основам устройства нашего государства могут привести к многочисленным сложностям. Думаю, что на это нужно обратить внимание», -заявил президент Грузии.