Ռոսատոմը եւ Ինդոնեզիայի Ազգային Ատոմային էներգիայի գործակալության անցկացրեցին համատեղ սեմինար առաջավոր ատոմային տեխնոլոգիաների մասին
15-12-2015 10:55:53 | Ռուսաստան | Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Դեկտեմբերի 14-ին ռուսական «Ռոսատոմ - Միջազգային Ցանց» «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիայի դուստր ձեռնարկությունը, եւ Ինդոնեզիայի Ազգային ատոմային էներգիայի գործակալությունը (BATAN) անցկացրեցին Ջակարտայում սեմինար «Ռուսական ատոմային արդյունաբերության ժամանակակից տեխնոլոգիաները և լուծումները»։
Ինդոնեզիայի կողմից ողջույնի խոսքով սեմինարին հանդես է եկել Ինդոնեզիայի Ազգային ատոմային էներգիայի գործակալության ղեկավար (BATAN) Ջարոտ Վիսնուբրոտոն, որը բարձր է գնահատել առաջընթացը, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում զարգացել է երկկողմ Ռուսաստանի և Ինդոնեզիայի միջեւ խաղաղ ատոմի օգտագործման բնագավառում։
«Մենք բարձր ենք գնահատում համագործակցությունը Ռոսատոմի հետ։ Ռուսական տեխնոլոգիաները արդեն զգալի ներդրում են Ինդոնեզիայի ատոմային ոլորտի համար։ Ժամանակակից, բայց միեւնույն ժամանակ փորձարկված տեխնոլոգիաները շատ կարեւոր են մեր երկրի արդյունավետ զարգացման համար: Վստահ եմ, որ շուտով Ինդոնեզիան վերջապես կկանգնի մեծ ատոմային էներգետիկայի ճանապարհին», – ասել է Վիսնուբրոտոն։
«Ռոսատոմի» կողմից ողջույնի խոսքով հանդես է եկել «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, զարգացման եւ միջազգային բիզնեսի բաժնի տնօրեն Կիրիլլ Կոմառովը: Նա նաեւ նշել է ռուս-ինդոնեզական համագործակցության հաջողությունները տարբեր ատոմային տեխնոլոգիաների կիրառման ոլորտներում, եւ նշել է Ինդոնեզիայում ատոմային էներգետիկայի առեւտրային զարգացման նպատակահարմարությունը համապատասխան քաղաքական որոշում երկրում ԱԷԿ-ի կառուցման ընդունման դեպքում:
«Ինդոնեզիան ԱՍԵԱՆ-ի խոշորագույն տնտեսություն է, եւ առաջնորդների դիրքերը պահպանելու համար երկրին, իհարկե, պետք է մատչելի եւ հուսալի բազային սերնդի աղբյուր: Հաշվի առնելով կառավարության ծրագրերը շահագործել 35 ԳՎտ նոր էներգոհզորությունները, ատոմային էներգիայի առաջացման զարգացումը ոչ միայն կարող է դառնալ այս հավակնոտ ծրագրի կարեւոր մասն, այլեւ զգալի ներդրում ունենալ Ինդոնեզիայի սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար», - առաջարկեց Կ․Կոմարովը։
Բացի այդ, նա նշել է, նոր արդյունաբերություն ստեղծելու համար Ինդոնեզիային հարկավոր է ունենալ պատասխանատու գործընկեր, որը կկարողանա ոչ միայն կառուցել ատոմակայան, նաև աջակցել ազգային միջուկային ենթակառուցվածքի զարգացմանը, կադրերի վերապատրաստմանը, հասարակական ընդունելիուտյունը ապահովմանը։
«Ռոսատոմը կարող է եւ պատրաստ է դառնալ այդպիսի գործընկեր Ինդոնեզիայի համար: Այսօր մենք առաջատար ենք համաշխարհային ատոմային ոլորտում, իրականացնելով 34 ԱԷԿ էներգաբլոկների կառուցման նախագծեր աշխարհի տարբեր մասերում, և նրանց մեջ առաջին ԱԷԿ-ը Հարավ-Արևելյան Ասիայում, որը կկառուցվի Վիետնամում», – նշել է նա:
Սեմինարի պատվավոր հյուրն է դարձել Ռուսաստանի Դաշնության Դեսպան Ինդոնեզիայի Հանրապետությունում Միխայիլ Գալուզինը։ Ըստ նրա, անցնող տարին շատ արդյունավետ էր առևտրատնտեսական հարաբերությունների տեսանկյունից երկու երկրների միջեւ։
«Միեւնույն ժամանակ, մենք հասել ենք էական հաջողությունների ատոմային ոլորտում երկկողմ համագործակցության զարգացման գործում։ Այսօրվա սեմինարի կազմակերպում եւ անցկացումը մեր ինդոնեզական գործընկերների հետ միասին, եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս համագործակցության բարձր մակարդակը մեր երկրների միջեւ», - ասել է դեսպանը:
Լիագումար նստաշրջանի ընթացքում ուշադրության կենտրոնում քննարկվում էին Ինդոնեզիայում ատոմային էներգետիկայի զարգացման հեռանկարները։ Այնպես, զեկուցումով հանդես եկավ դոկտոր Ռիդի Մուլիյանը, Ինդոնեզիայի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների Նախարարության նոր և վերականգնվող էներգիայի և էներգախնայողության բաժնի տնօրեն, որը կարևորեց ատոմային էներգետիկան երկրի կայուն զարգացման համար:
Հաջորդ նիստը սեմինարի կենտրոնացած էր ռուսական փորձին ատոմային տեխնոլոգիաների կիրառմանը մի շարք ուղղություններով։ Զեկույցներով հանդես եկան Ռուսաստանի ատոմային ոլորտի ներկայացուցիչներ առաջատար ընկերություններից, ակտիվորեն աշխատող, ինչպես ռուսական, այնպես էլ արտասահմանյան շուկաներում, որոնց թվում են «Ռոսատոմ Օվերսիզ», համակցված ընկերություն «ԱՍԷ-ՆԻԱԷՊ-ԱԷՊ», «ԱՏՈՄՊՌՈԵԿՏ», «ՏՎԷԼ», NUKEM Technologies, «Ռոսէներգոատոմ». Սեմինարի մոդերատորի դերում հանդես է եկել է «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիայի Հարավարեւելյան Ասիայի տարածաշրջանային կենտրոնի ղեկավար Եգոր Սիմոնովը։
Ռուսական փորձագետների ելույթները նվիրված էին «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիայի իրավասություններին այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են մեծ, փոքր և միջին հզորության ատոմային ռեակտորների նախագծումը և շինարարությունը, միջուկային վառելիքի ցիկլը ֆրոնտ-էնդ և բեք-էնդ փուլերում, ատոմային էլեկտրակայանի շահագործումը։ Բացի այդ, մի շարք զեկույցները նվիրված էին ռուսական փորձին նորեկ երկրների ազգային ատոմային ծրագրի զարգացման աջակցության, այդ թվում կադրերի պատրաստման և ապահովման հանրային ատոմային տեխնոլոգիաների ընդունելիուտյան ոլորտներում։
Ինդոնեզիայի կողմից սեմինարին մասնակցում էին 100-ից ավելի կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որոնց թվում են էներգետիկայի եւ բնական պաշարների Նախարարություն, հետազոտությունների, տեխնոլոգիաների և բարձրագույն կրթության Նախարարություն, անտառային տնտեսության եւ շրջակա միջավայրի Նախարարություն, ֆինանսների Նախարարությունը, ատոմային էներգետիկայի կարգավորող Ազգային գործակալություն (BAPETEN) և այլ առանցքային գերատեսչությունները։ Բացի այդ, միջոցառմանը մասնակցել էին նման ինդոնեզական ընկերությունների ղեկավարությունը, ինչպիսիք են PT PLN, PT INUKI, PT INDONESIA POWER, և շատ ուրիշներ։ Նաեւ սեմինարը այցելել են առաջատար համալսարանների, երկրի հետազոտական և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։
2015թ․ ապրիլին Ինդոնեզիայի ատոմային էներգիայի Ազգային գործակալությունը (BATAN) հայտարարել է ռուս-ինդոնեզիական կոնսորցիումը նախընտրական նախագծի փուլում մրցույթի հաղթող բազմաֆունկցիոնալ փորձարարական բարձր ջերմաստիճանի գազի սառեցնող ռեակտորի կառուցման համար։
Նաեւ 2015 թվականի ապրիլին ԲԲԸ «Իզոտոպ» («Ռոսատոմ» Պետկորպորացիայի դուստր ընկերությունը, իզոտոպների արտասահմանյան շուկաներ մատակարարման պատասխանատու) հաջողությամբ մատակարարել է ինդոնեզիայի ընկերություն Rel-ion իոնացնող ճառագայթման աղբյուրներ Կոբալտ-60 (Со-60) հիման վրա։
Բացի դրանից, այս տարի ստորագրվել են մի շարք շրջանակային համաձայնագրեր՝ 2015 թվականի հունիսին Ինդոնեզիա Հանրապետության ատոմային էներգիայի Ազգային գործակալությունը (BATAN) եւ «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիան հունիսի 2-ին ստորագրել են փոխըմբռնման Հուշագիր ատոմային էներգիան խաղաղ նպատակներով օգտագործման բնագավառում: 2015 թվականի հունիսին Ինդոնեզիա Հանրապետության ատոմային էներգիայի Ազգային գործակալությունը (BATAN) և «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիայի Կենտրոնական որակավորման բարձրացման ինստիտուտը» ստորագրել են փոխըմբռնման Հուշագիրը:

Росатом и Национальное агентство по атомной энергии Индонезии провели совместный семинар по передовым атомным технологиям
15-12-2015 10:55:53 | Ռուսաստան | Новости науки и технологии
14 декабря российская «Росатом – Международная Сеть», дочернее предприятие Госкорпорации «Росатом», и Национальное агентство по атомной энергии Индонезии (BATAN) провели в Джакарте семинар «Современные технологии и решения российской атомной промышлености».
С индонезийской стороны с приветственной речью на семинаре выступил глава Национального агентства по атомной энергии Индонезии (BATAN) Джарот Виснуброто, который высоко оценил прогресс, достигнутый за последний год в развитии сотрудничества между Россией и Индонезией в области использования мирного атома.
«Мы высоко ценим сотрудничество с Росатомом. Российские технологии уже внесли существенный вклад в развитие атомной отрасли Индонезии. Современные, но в тоже время проверенные технологии очень важны для эффективного развития нашей страны. Уверен, что в скором времени Индонезия наконец встанет на путь большой атомной энергетики», – заявил Виснуброто.
Со стороны «Росатома» с приветственным словом выступил первый заместитель генерального директора Госкорпорации «Росатом», директор Блока по развитию и международному бизнесу Кирилл Комаров. Он также отметил успехи российско-индонезийского сотрудничества в различных областях применения атомных технологий и отметил целесообразность развития коммерческой атомной энергетики в Индонезии в случае принятия соответствующего политического решения по сооружению АЭС в стране.
«Индонезия является крупнейшей экономикой АСЕАН, и для сохранения позиций лидера стране, безусловно, потребуется доступный и надежный источник базовой генерации. Учитывая планы правительства по вводу в строй 35 ГВт новых энергомощностей, развитие атомной генерации может не только стать важной частью этой амбициозной программы, но и внести существенный вклад в социально-экономическое развитие Индонезии», – предположил К. Комаров.
Также, по его словам, для создания новой отрасли Индонезии потребуется ответственный партнер, который будет способен не только построить АЭС, но оказать поддержку в развитии национальной ядерной инфраструктуры, подготовке кадров, обеспечению общественной приемлемости.
«Росатом может и готов стать таким партнером для Индонезии. Сегодня мы являемся лидером мировой атомной отрасли, реализуя проекты по сооружению 34 энергоблоков АЭС в различных частях света, и среди них первая АЭС в Юго-Восточной Азии, которая будет построена во Вьетнаме», – отметил он.
Почетным гостем семинара стал Посол Российской Федерации в Республике Индонезия Михаил Галузин. По его словам, уходящий год был очень плодотворным с точки зрения торгово-экономических взаимоотношений двух стран.
«При этом особых успехов мы добились в развитии двустороннего сотрудничества именно в атомной сфере. Организация и проведение сегодняшнего семинара совместно с нашими индонезийскими коллегами еще раз демонстрирует высокий уровень взаимодействия между нашими странами», – заявил Посол.
Фокусом пленарной сессии мероприятия стали перспективы развития атомной энергетики в Индонезии. Так с докладом выступил д-р Рида Мулияна, директор Департамента новых и возобновляемых источников энергии и энергосбережения Министерства энергетики и природных ресурсов Индонезии, который подчеркнул значимость атомной энергетики для устойчивого развития страны.
Последующие сессии семинара были посвящены российскому опыту применения атомных технологий по целому спектру направлений. С докладами выступили представители ведущих компаний атомной отрасли России, активно работающих, как на российском, так и на зарубежных рынках, в числе которых «Русатом Оверсиз Инк», объединенная компания «АСЭ-НИАЭП-АЭП», «АТОМПРОЕКТ», «ТВЭЛ», NUKEM Technologies, «Росэнергоатом». В роли модератора семинара выступил глава Регионального центра Госкопорации «Росатом» в Юго-Восточной Азии Егор Симонов.
Выступлениях российских экспертов были посвящены компетенциям Госкорпорации «Росатом» в таких областях как проектирование и сооружение атомных реакторов большой, малой и средней мощности, ядерный топливный цикл на этапах фронт-энд и бэк-энд, эксплуатация атомных электростанции. Также ряд докладов был посвящен российскому опыту в содействии развитию национальной атомной программы стран-новичков, в том числе в сферах подготовки кадров и обеспечения общественной приемлемости атомных технологий.
С индонезийской стороны в семинаре приняли участие более 100 представителей различных организаций, среди которых Министерство энергетики и природных ресурсов, Министерство исследований, технологий и высшего образования, Министерство лесного хозяйства и окружающей среды, Министерство финансов, Национальное агентство по регулированию атомной энергетики (BAPETEN) и другие ключевые ведомства страны. Также в мероприятии приняло участие руководство таких индонезийских компаний как PT PLN, PT INUKI, PT INDONESIA POWER, и многих других. Представили ведущих университетов, исследовательских и общественных организаций страны также посетили семинар.
В апреле 2015 Национальное агентство по атомной энергии Индонезии (BATAN) объявило российско-индонезийский консорциум победителем тендера на предпроектную фазу по сооружению многофункционального экспериментального высокотемпературного газоохлаждаемого реактора.
Также в апреле 2015 года ОАО «В/О «Изотоп» (дочерняя компания Госкорпорации «Росатом», ответственная за поставку изотопов на зарубежные рынки) успешно поставило индонезийской компании Rel-ion источники ионизирующего излучения на основе Кобальта-60 (Со-60).
Кроме того в этом году был подписан ряд соглашений рамочных соглашений: в июне 2015 года Национальное агентство по атомной энергии Республики Индонезия (BATAN) и Госкорпорация «Росатом» 2 июня подписали Меморандум о взаимопонимании в области использования атомной энергии в мирных целях. В июне 2015 года Национальное агентство по атомной энергии Республики Индонезия (BATAN) и «Центральный институт повышения квалификации Госкорпорации «Росатом» (НОУ ДПО «ЦИПК Росатома») подписали Меморандум о взаимопонимании.