«Ռուս-թուրքական հարաբերությունների լարվածությունը ձեռնտու չէ ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանի համար».Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարար
• 16-12-2015 12:13:20   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Դեկտեմբերի 15-ին հայտնի է դարձել, որ «Եվրատեսիլ-2016» երաժշտական մրցույթում Վրաստանը կներկայացնի հայ երգիչ Նիկա Քոչարովը և Young Georgian Lolitaz խումբը: Հեղինակություն վայելող մրցույթում ելույթի համար երգը դեռևս գրված չէ: «Եվրատեսիլ-2016»-ի եզրափակիչը տեղի կունենա Շվեդիայում մայիսի 14-ին:
«Ռուս-թուրքական հարաբերությունների լարվածությունը ձեռնտու չէ ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանի համար: Ցանկանում եմ դիմել բոլոր քաղաքական գործիչներին և մամուլի ներկայացուցիչներին` ձեռնպահ մնալ այնպիսի հայտարարություններից, որոնց համաձայն ռուս-թուրքական բախումը կարող է շահավետ լինել Վրաստանի համար: Առաջին հերթին որևէ հիմք չկա համարելու, որ այդ ամենը որևէ կերպ կարող է դրական լինել մեր երկրի համար: Տարածաշրջանում լարվածության ցանկացած աճը ազդում է մեր երկրի ներդրումային գրավչության անկմանը: Երկրորդ հերթին` նման հայտարարությունները ոչ էթիկական են համարվոմ Թուրքիայի նկատմամբ, որը մեր ռազմավարական համագործակիցն է», -դեկտեմբերի 15-ին հայտարարել է Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարը:
«Վրաստանի համար լավ հնարավորություն է առաջացել` Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև առևտրայի հարաբերությունների վատթարացման ֆոնի վրա օգտվել ստեղծված իրավիճակից և մեծացնել իր գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանումը դեպի Ռուսաստան: Վրաստանը պետք է լրացնի ազատված տեղը: Միաժամանակ մենք պետք է մտածենք այն ընտրությունների մասին, որոնք կայանալու են հաջորդ տարի: Մենք պետք է համոզված լինենք, որ Վրտասանում կանխատեսելի դրություն է ստեղծվել: Մենք պետք է համոզվենք, որ Վրաստանում հարգում են օրենքը, որ Կառավարությունն ամեն ինչ անում է լրացուցիչ ներդրումներ գրավելու համար», -դեկտեմբերի 15-ին հայտարարել է Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի Հարավ Կովկասյան մասնաճյուղի տնօրեն Բրունո Բալվաները:
«Ոչինչ չի փոխվել: Եվրամիության հաշվետվության շնորհանդեսի հետաձգումը ոչ մի կերպ կապված չէ Վրաստանի հետ: Եվրամիությունը հաստատում է, որ Վրաստանին վերաբերող հաշվետվության տեքստը կլինի ծայրահեղ դրական: Հաշվետվության շնորհանդեսի հետաձգման պատճառն է մի քանի հաշվետվություն միաժամանակ հրապարակելու Եվրամիության ցանկությունը: Մենք սպասում ենք Եվրամիության որոշմանը, որի համաձայն` 2016թ. որոշակի պահից մեր քաղաքացիները կարող են առանց վիզա կարճաժամկետ այցելություններ կատարել դեպի Եվրոպական երկրներ», -դեկտեմբերի 15-ին հայտարարել է Եվրամիությունում Վրաստանի դեսպանը:
«Առանց որևէ համեստության կարող եմ ասել, որ Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարությունն առաջնորդ է Եվրամիության առջև վերցված պարտականությունների իրականացման հարցում: Եվրամիության առջև վերցրած պարտականությունների մեծ մասն ընկած է հենց Գյուղատնտեսության նախարարության բնագավառի վրա: Մենք մեծ հաջողությամբ իրականացրել ենք բոլոր առաջադրանքները», -դեկտեմբերի 15-ին հայտարարել է Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարը:
«Առանց վիզա ռեժիմ ստանալու հարցում Վրաստանը և Ուկրաինան միասին են: Ինչպես երևում է, կա մի նրբություն, որը Եվրամիությունը նպատակադրված է ճշտել Ուկրաինայի նախագահից: Մենք բարեխղճորեն իրականացրել ենք մեր երկրի վրա դրված բոլոր պարտականությունները: Ամենաբարդը` մենք ընդունել ենք հակախտրականության օրենք: Դատելով ամեն ինչից` մեր ուկրաինացի գործընկերները չեն կարողացել ընդունել նման մասշտաբի օրենք: Այդ իսկ պատճառով էլ Եվրամիությունը նպատակադրված է Ուկրաինայի նախագահից ստանալ պարտականությունների իրականացման որոշակի երաշխիքներ: Պորոշենկոն արդեն ուղևորվել է Բրյուսել», -մեկնաբանելով Վրաստան-ԵՄ հարաբերությունները`հայտարարել է Խորհրդարանական մեծամասնության պատգամավոր Լևան Բերձենիշվիլին:
«Չնայած ոչ մեծ առաջընթացին` Վրաստանում նախկինի պես մնում է դաժան վերաբերմունքը կալանավորների հանդեպ», -ասված է կալանավորների դեմ կտտանքների դեմ պայքարի հարցերով Եվրոպական հանձնաժողովի հաշվետվությունում: Եվրամիության հանձնաժողովի պատվիրակությունն այցելել է վրացական բանտերը 2014թ.-ի ձմռանը: Հրապարակված հաշվետվության համաձայն` «վրացական բանտերում շարունակվում է կալանավորների հետ անօրիականորեն վարվելու փորձերը: Խախտվում են նրանց իրավունքները: Հաճախ են բանտերի վարչության կողմից անհիմն ֆիզիկական և հոգեբանական բռնության դեպքերը կալանավորների հանդեպ»:

События дня. 15 декабря, Грузия
15 декабря стало известно, что на музыкальном конкурсе «Евровидинье -2016» Грузию будут представлять певец-армянин –Ника Кочаров и группа Young Georgian Lolitaz. Песня для выступления на престижном конкурсе еще не написана. Финал «Евровиденья 2016» состоится 14 мая в Швеции.
«Напряженность в российско-турецких отношениях крайне неудобна как для Грузии, так и для всего региона. Хочу обратится с просьбой к всем политикам и представителям прессы –воздержитесь от заявлений, согласно которым российско-турецкий конфликт может быть полезен для Грузии. Во первых –нет никаких оснований считать, что все это может хоть каким то образом быть положительным для нашей страны. Любой рост напряженности в регионе влияет на снижение инвестиционной привлекательности наше страны. Во вторых –подобные заявления являются неэтичными по отношению к Турции, которая является нашим стратегическим партнером», -15 декабря заявил министр Иностранных Дел Грузии.
«У Грузии появилась хорошая возможность –на фоне ухудшения торговых отношений России и Турции, воспользоваться сложившейся ситуацией и увеличить экспорт своей сельскохозяйственной продукции в Россию. Грузия должна заполнить высвободившееся место. В то же время мы должны думать о выборах, которые состоятся в следующем году. Мы должны убедиться в том, что в Грузии сложилась прогнозируемая обстановка. Мы должны убедиться в том, что в Грузии уважают закон, что правительство делает все для привлечения дополнительных инвестиций», -15 декабря заявил директор Южно Кавказского филиала Европейского Банка Реконструкции и Развития –Бруно Балванер.
«Ничего не изменилось. Перенос сроков презентации доклада Европейского Союза никак не связан с Грузией. Европейский Союз утверждает, что текс доклада по Грузии будет крайне положительным. Причина переноса презентации доклада –желание Европейского Союза опубликовать несколько докладов одновременно. Мы ожидаем решения Европейского Союза, согласно которому, с определенного момента в 2016 году наши граждане смогут без визы совершать краткосрочные визиты в Европейские страны», -15 декабря заявила посол Грузии в Европейском Союзе.
«Без всякой застенчивости могу заявить, что министерство сельского хозяйства Грузии является лидером в вопросе выполнения обязательств перед Европейским Союзом. Большая часть обязательств Грузии перед Европейским Союзом приходилась именно на сферу министерства сельского хозяйства. Мы крайне успешно выполнили все задания», -15 декабря заявил министр сельского хозяйства Грузии.
«В вопросе получения безвизового режима, Грузия и Украина, находятся вместе. Как видно, есть одна деталь которую Европейский Союз намерен уточнить у президента Украины. Мы добросовестно выполнили все обязательства возложенные на нашу страну. Самое сложной –мы приняли анти дискриминационный закон. Судя по всему наши украинские коллеги не смогли принять закон такого масштаба. Именно по этому Европейский Союз намерен получить от президента Украины некие гарантии выполнения обязательств. Порошенко уже направился в Брюссель», -комментируя отношения Грузия-ЕС, заявил депутат от парламентского большинства –Леван Бердзенишвили.
«Не смотря на небольшой прогресс, в Грузии по прежнему остается тяжелое положение в вопросе обращения с заключенными», -сказано в докладе Европейской комиссии по вопросам борьбы с пытками по отношению к заключенным. Делегация комиссии Европейского Союза посетила грузинские тюрьмы зимой 2014 года. Согласно опубликованному докладу «в грузинских тюрьмах продолжается незаконная практика обращения с заключенными. Нарушаются их права. Часты факты применения со стороны администрации тюрем необоснованного физического и психологического насилия по отношению к заключенным».