Ռուսաստանը պատրաստ է Վրաստանի հետ վիզային ռեժիմը չեղյալ հայտարարել
«Հատուկ հետաքրքիր, կարևոր և արդյունքների վրա կենտրոնացած»` հետևյալ նախադասւթյամբ է բնութագրել Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը իր հանդիպումը ցեղասպան Թուրքիայի Պաշտպանության նախարարի հետ:
Երկկողմանի հանդիպման ավարտից անմիջապես հետո հանդիպում է կայացել Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Վրաստանի Պաշտպանության նախարարների միջև: «Կողմերը հատուկ ուշադրությամբ են քննարկել տարածաշրջանային անվտանգության հետ կապված հարցեր: Թուրքիայի Պաշտպանության նախարարը մանրամասն տեղեկություն է հաղորդել Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների մասին, ինչպես նաև շնորհակալություն է հայտնել Վրաստանի Պաշտպանության նախարարին հանդուրժողականություն և աջակցություն ցուցաբերելու համար», -ասված է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության հայտարարությունում: «Մենք պայմանավորվել ենք, որ եկել է ժամանակը, որպեսզի մեր երկրների միջև երկկողմանի հարաբերությունները թևակոխեն հատուկ ակտիվ և արդյուքների վրա կենտրոնացած փուլ», -հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը` ավելացնելով, որ Թուրքիայի և Վրաստանի Պաշտպանության նախարարությունները պայմանավորվել են, որ «կսկսեն աշխատել համատեղ զորավարժություններ անցկացնելու ուղղությամբ»:
«Վրաստանի տարածքային ամբողջականության հարցը առաջին հերթին վրաց, աբխազ և օս ժողովուրդների գործն է: Մեզ համար ընդունելի կլինի ցանկացած որոշում: Ինչ վերաբերում է Վրաստանի Կառավարության վերաբերմունքին, այսօր մենք տեսնում ենք ազդանշաններ Վրաստանի ղեկավարության կողմից: Ինչ վերաբերում է վիզաներին, մենք մտածում ենք և պատրաստ ենք Վրաստանի հետ վիզային ռեժիմը չեղյալ հայտարարելուն», -դեկտեմբերի 17-ին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահը:
«Մենք ծանոթացանք Ռուսաստանի նախագահի` մեր քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմի չեղյալ հայտարարելու մասին այսօրվա հայտարարությանը: Կարծում եմ, որ դա լիովին ճիշտ ուղղությամբ կատարված քայլ է: Հիշեցնենք, որ Վրաստանը դեռևս 2011թ.-ին միակողմանիորեն չեղյալ է հայտարարել վիզային ռեժիմը Ռուսաստանի քաղաքացիների համար: Այս տարի մենք ավելի հեռուն գնացինք և Ռուսաստանի քաղաքացիներին հնարավորություն տվեցինք գտնվել Ռուսաստանում առանց վիզա ավելի մեծ ժամանակով: Մենք շահագրգռված ենք, որպեսզի Վրաստան այցելեն ավելի մեծ քանակությամբ զբոսաշրջիկներ, մենք կողմ ենք, որպեսզի պարզեցված լինեն սովորական մարդկանց միջև շփման հնարավորությունները», -Պուտինի հայտարարությանն ի պատասխան` հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
Դեկտեմբերի 17-ին Վրաստանում Եվրամիության ներկայացուցչությունը հայտարարել է, որ «Վրաստանի վերաբերյալ Եվրոպական հանձնաժողովի հաշվետվությունը կհրապարակվի դեկտեմբերի 18-ին»: Հիշեցնենք, որ հաշվետվությունը պետք է հրապարակված լիներ դեկտեմբերի 15-ին, մինչդեռ, չնշված պատճառներով հաշվետվության շնորհանդեսը հետաձգվել էր:
«Վրացական իրավապահպան մարմինները լիովին վերահսկում են Պանկիսիի կիրճի իրավիճակը», -ասված է Պետանվտանգության Ծառայության հայտարարությունում: Տվյալ հայտարարության պատճառ է դարձել չճանաչված Հարավային Օսեթիայի ներկայացուցիչ Դավիթ Սանակոևի հայտարարությունը, որի համաձայն` «օսերը տեղեկություն են ստացել Պանկիսիի կիրճում «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների համակենտրոնացման մասին»: «Ըստ մեր տեղեկության` ահաբեկիչները ծրագրում են Հարավային Օսեթիայի հանդեպ սադրանք իրականացնել: Ահաբեկիչների նպատակն է ռուս-վրացական հարաբերությունների վատթարացումը», -դեկտեմբերի 17-ին հայտարարել է Սանակոևը:
«Օսեթիայի կողմից արված հայտարարությունը «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների` Վրաստանում գտնվելու մասին, արդեն իսկ սադրանք է: Օսեթական կողմի նպատակն է այլ հարցի վրա ուշադրության շեղումը և բանակցային գործընթացն ընդհատելու փորձը, որի ընթացքում քննարկվում են կարևոր հարցեր», -դեկտեմբերի 17-ին հայտարարել է անվտանգության և պաշտպանության հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Իրակլի Սեսիաշվիլին:
Վրաստանի Տնտեսության նախարարության տարածած հայտարարության համաձայն` «2015թ. առաջին 10 ամիսների ընթացքում վրացական երկաթուղով տեղափոխվել է 11 800 000 տոննա բեռ, ինչը 15%-ով քիչ է, քան 2014թ. նույն ժամանակահատվածում: Բեռնափոխադրումների կրճատման ծավալի կապակցությամբ երկաթուղու վարչությունը որոշում է ընդունել բեռնափոխադրումների սակագների նվազեցման մասին: 2015թ. հուլիսի 1-ից սակագները իջեցվել են 20%»-ով: 2016թ. վրացական երկաթուղիները ակնկալում են բեռնափոխադրումների ծավալի աճ: Դա կապված է Մետաքսե Մեծ Ճանապարհի հարցի ակտիվացման հետ»:

События дня. 17 декабря, Грузия
«Особенно интересная, важная и ориентированная на результат», -такой фразой охарактеризовала министр Обороны Грузии свою встречу с министром Обороны геноцидальной Турции. Сразу после окончания двухсторонней встречи состоялась встреча министров Обороны Грузии, Турции и Азербайджана. «Стороны, с особенным внимание, обсудили вопросы связанные с региональной безопасностью. Министр Обороны Турции представил детальную информацию о последних событиях имевших место между Россией и Турцией, а так же поблагодарил министра Обороны Грузии за проявленную солидарность и за поддержку», -сказано в заявлении министерства Обороны Грузии. «Мы договорились, что пришло время, что бы двухсторонние отношения между нашими странами перешли бы в фазу особенной активности и ориентированной на сотрудничество», -заявила министр Обороны Грузии, добавив, что министерства Обороны Турции и Грузии договорились, что «начнут работать над проведением совместных военных учений».
«Вопрос территориальной целостности Грузии в первую очередь является делом грузинского, абхзского и осетинского народов. Для нас будет приемлемым любое решение. Что касается отношений с Правительством Грузии –сегодня мы видим сигналы со стороны руководства Грузии. По поводу виз –мы думаем и мы готовы к отмене визового режима с Грузией», -17 декабря заявил президент России.
«Мы ознакомились с сегодняшним заявлением президента России о возможной отмене визового режима для наших граждан. Думаю, что это шаг совершенный в правильном направлении. Напомню, что Грузия, еще в 2011 году, в одностороннем порядке отменила визовый режим для граждан России. В этом году мы пошли еще дальше и дали гражданам России возможность находится в Грузии, без визы, еще большее количество времени. Мы заинтересованы, что бы в Грузию приезжало бы больше российских туристов, мы за то, что бы были бы упрощенны возможности контактов между обычными людьми», -в ответ на заявление Путина заявил премьер министр Грузии.
17 декабря представительство Европейского Союза в Грузии заявило, что «доклад Европейской комиссии по Грузии будет опубликован 18 декабря». Напомним, что доклад должен был быть опубликован 15 декабря, однако, по неназванным причиной его презентация была перенесена.
«Грузинский правоохранительные органы полностью контролируют обстановку в Панкисском ущелье», -сказано в заявлении Службы Государственной Безопасности. Причиной данного заявления стало заявление представителя непризнанной Южной Осетии –Давита Санакоева, согласно которому «осетины получили информацию о концентрации террористов «Исламского государства» на территории Панкисского ущелья». «По нашей информации террористы планируют осуществить провокации по отношению к Южной Осетии. Целью террористов является ухудшение грузино-российских отношений», -17 декабря заявил Санакоев.
«Заявление осетинской стороны о нахождении в Грузии террористов «Исламского государства» само по себе является провокационным. Целью осетинской стороны является перенос внимания на другой вопрос и попытка срыва переговорного процесса, в ходе которого обсуждаются важные вопросы», -17 декабря заявил председатель парламентского комитета по вопросам обороны и безопасности Ираклий Сесиашвили.
Согласно информации распространенной министерством Экономики Грузии «за первые 10 месяцев 2015 года по грузинской железной дороги было перевезено 11 800 000 тонн различных грузов, что на 15% меньше, чем за аналогичный период 2014 года. Начиная с 2012 года объем перевозок по грузинской железной дороги –ежегодно сокращается. В связи с сокращением объема перевозок, администрация железной дороги приняла решение о снижении тарифов за перевоз грузов. С 1 июля 2015 года тарифы были снижены на 20%. В 2016 году грузинские железные дороги ожидают начало роста объемов грузовых перевозок. Это связанно с активизацией вопроса Великого Шелкового Пути».