Ռուսաստանը ծրագրում է հեշտացնել կամ ընդհանրապես չեղյալ հայտարարել Վրաստանի հետ վիզային համակարգը
«Ազգային և կրոնական բազմազանությունը մեր երկրի հարստությունն է: Այն համագործակցության, զարգացման և երկխոսության անսպառ ռեսուրս է: Մենք ինտենսիվորեն աշխատում ենք ազգային փոքրամասնությունների ներգրավման հարցի շուրջ:
Ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի ազգային փոքրամասնություններն ակտիվորեն ներքաշվեն հասարակական կյանքի բոլոր բնագավառներում: Կրոնական բազմազանությունը ազգային բազմազանության բաղադրիչն է հանդիսանում: Ուզում եմ հստակորեն հայտարարել, որ պետությունը հանդուրժողաբար չի վերաբերվի կրոնական ծայրահեղականությունը: Մենք շահագրգռված ենք տարբեր կրոնական խմբերի միջև երկխոսության և համագործակցության հաստատմանը: Հենց այդ նպատակով էլ մենք ստեղծել ենք կրոնական հարցերով Ազգային Գործակալությունը», -դեկտեմբերի 21-ին, ներկայացնելով Կառավարության եռամյա աշխատանքի հաշվետվությունը, հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
«Հաջորդ տարվանից Վրաստանի քաղաքացիները կարող են Ռուսաստան այցելել ավելի հեշտացված կարգով: Չնայած ամենաբարդ խնդրի գոյությանը` մենք կարողացանք շփման ընդհանուր կետ գնտել: Ռուսաստանը ծրագրում է հեշտացնել կամ ընդհանրապես չեղյալ հայտարարել մեր երկրի հետ վիզային համակարգը: Մեկ ամսից մենք ավելի հստակ տեղեկություն կունենանք: Ամենակարևորն է, որ փոխարենը Ռուսաստանը մեզնից ոչինչ չի պահանջում: Երկաթուղու բացման հարցը չի քննարկվում», -դեկտեմբերի 21-ին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետի` Ռուսաստանի հետ կապված հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն:
«Այսօր Կառավարությունն ակտիվորեն աշխատում է սահմանամերձ շրջանների սոցիալ-տնտեսական զարգացման ուղղությամբ: Մենք ցանկանում ենք կրկնել այն, ինչ արեցին Իսրայելում: Ուզում ենք սահմանային շրջաններում գյուղեր կառուցել և բնակեցնել դրանք վետերաններով, վետերանների ընտանիքներով: Մենք ցանկանում ենք բնակեցնել այդ մարդկանց սահմանամերձ շրջաններում: Ուզում ենք առաջարկել նրանց հատուկ պայմաններ, որպեսզի նրանք համաձայնեն», -հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
Դեկտեմբերի 21-ին Ազգային-Ժողովրդավարական Իստիտուտը (NDI) հրապարակել է ընթացիկ տարվա նոյեմբեր-դեկտեմբեր ժամանակահատվածում անցկացված սոցիալական հարցման արդյունքները: Հարցվածների 45%-ը կարծում է, որ Վրաստանը զարգանում է սխալ ուղղությամբ: Հարցվածների 31%-ը կարծում է, որ երկրում ոչինչ չի փոխվում, իսկ 18%-ը կարծում է, որ երկիրը զարգանում է ճիշտ ուղղությամբ:
Հարցին, թե որ կուսակցությունն է իրենց համար ընդունելի, 30%-ը պատասխանել է` ոչ մի: 16%-ը` «Վրացական երազանք», 10%-ը` «Ազգային Շարժումը», 7%-ը` «Ազատ Ժողովրդավարներ», 3%-ը` «Լեյբորիստները», «Ժողովրդավարական Շարժումը» և «Հայրենասերների Միությունը»: Հարցվածների 35%-ը չունի տվյալ հարցի պատասխանը:
Հարցվածների 50%-ը հաստատում է, որ իրենց ապահով չեն զգում, երբ իրենց ընկերների հետ հեռախոսով զրուցում են քաղաքական թեմաների շուրջ, 10%-ը խուսափել է պատասխանից:
Հարցվածների 57%-ի համար ազգային խնդիր է հանդիսանում աշխատանքի բացակայությունը, 29%-ի համար աղքատությունը և տարածքային ամբողջականությունը, 28%-ի համար ցածր թոշակը, 26%-ի համար ապրանքների թանկացումը, 1%-ի համար ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության խնդիրը:
Հարցվածների 58%-ի համար կարևոր է, թե ինչպիսի ծրագրեր կներկայացնեն քաղաքական կուսակցությունները ընտրությունների նախաշեմին: Հարցվածների 65%-ը ասում է` այն, թե ում կտան իրենց ձայնը, կախված է այն անձանցից, ովքեր ներկայացված կլինեն այս կամ այն կուսակցությունում: 41%-ը հայտարարում է, որ կքվեարկեն այն կուսակցության օգտին, որը խորհուրդ կտա քահանան կամ եկեղեցու ծխականները:
«2014թ. Վրաստան է ներդրվել 1 700 000 000 դոլար: 2006-2012թթ. ընթացքում Վրաստանում կառուցվել է 68 կիլոմետր արագընթաց մայրուղի: 2012-2015թթ. ընթացքում կառուցվել է 98 կիլոմետր արագընթաց ճանապարհ: Վերանորոգվել է շուրջ 800 կիլոմետր ճանապարհ, կառուցվել է 67 նոր կամուրջ, 110 հին կամուրջներ վերանորոգվել են: Այսօրվա դրությամբ ընթանում են 55 կամրջի շինարարական աշխատանքներ», -հայտարարել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին:
«Շահ Դենիզ» նախագծի շրջանակներում Վրաստանում կներդրվեն 2 000 000 000 դոլարի չափով ներդրումներ: 2019թ. մեր երկիրը կստանա շուրջ մեկ միլիարդ կուբամետր էժան գազ», -հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:

События дня. 21 декабря, Грузия
«Национальное и религиозное разнообразие является богатством нашей страны. Является неиссякаемым ресурсом для диалога, сотрудничества и развития. Мы интенсивно работаем над вопросом интеграции национальных меньшинств. Делаем все, для того, что бы представители национальных меньшинств были бы активно подключены к всем сферам жизни общества. Религиозное многообразие является составляющей национального многообразия. Хочу подчеркнуто заявить, что государство не будет относится терпимо к религиозному экстремизму. Мы заинтересованы в налаживании диалога и сотрудничества между различными религиозными группами. Именно с этой целью мы и создали Национальное Агентство по вопросам религии», -21 декабря, представляя отчет о трехлетней деятельности правительства заявил премьер министр Грузии.
«С будущего года граждане Грузии смогут посещать Россию в облегченном порядке. Не смотря на существование сложнейшей проблемы, мы смогли найти общую точку соприкосновения. Россия планирует облегчить, либо вовсе отменить визовый режим с нашей страной. Через месяц у нас будет более конкретная информация. Самое важное, что взамен Россия от нас ничего не требует. Вопрос открытия железной дороги не обсуждается», -21 декабря заявил специальный представитель премьер министра Грузии по вопросам отношений с Россией –Зураб Абашидзе.
«Сегодня правительство активно работает над социально-экономическим усилении приграничных регионов. Мы хотим повторить то, что сделали в Израиле. Хотим построить в приграничных районах деревни, и населить их ветеранами, семьями ветеранов. Мы хотим поселить этих людей в приграничных районах. Хотим предложить им особенные условия, что бы они согласились», -заявил премьер министр Грузии.
21 декабря Национально-Демократический Институт (NDI) опубликовал результаты социологического опроса, проведенного в периоде ноябрь-декабрь текущего года. Согласно опубликованным данным 45% опрошенных считают, что Грузия развивается в неправильном направлении. 31% опрошенных считают, что в стране ничего не меняется, а 18% считают, что страна развивается в правильном направлении.
На вопрос –какая партия вам приемлема, 30% отвечают, что никакая. 16% -«Грузинская мечта», 10% -«Национальное движение», 7% -«Свободные демократы», 3% -«Лейбористы», «Демократическое движение» и «Альянс патриотов». 35% опрошенных не имеют ответа на данный вопрос.
50% опрошенных утверждают, что не чувствуют себя в безопасности когда говорят со своими друзьями по телефону на политические темы, 10% воздержались от ответа.
Для 57% опрошенных национальной проблемой является отсутствие работы, 29% -бедность и территориальная целостность, 28% -низкая пенсия, 26% -рост цен на продукты, 1% -проблема защиты прав национальных меньшинств.
Для 58% опрошенных является важным –какие программы представят политические партии в преддверии выборов. 65% опрошенных говорят, что то –кому они дадут голос во время выборов зависит от лиц, которые будут представлены в той или иной партии. 41% заявляет, что дадут голос за ту партию, которую посоветует священник, либо прихожане церкви.
«В 2014 году в Грузию было инвестировано 1 700 000 000 долларов. С 2006 по 2012 год в Грузии было построено 68 километров скоростных дорог. С 2012 по 2015 год было построено 98 километров. Отремонтировано около 800 километров дорог, построено 67 новых мостов, 110 старых мостов –отремонтировано. На сегодняшний день идет строительство 55 моста», -заявил Ираклий Гарибашвили.
«В рамках проекта «Шах Дениз» в Грузию будет вложены инвестиции общей суммой в 2 000 000 000 долларов. К 2019 году наша страна получит около миллиарда кубических метров дешевого газа», -заявил премьер министр Грузии.