Վրաստանի վարչապետի թեկնածու է նշանակվել ԱԳ նախարարի պարտականություններն իրականացնող Գիորգի Կվիրիկաշվիլին
• 26-12-2015 11:40:03   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Իրակլի Ղարիբաշվիլին լքում է «Վրացական երազանք» կոալիցիայի նախագահի պաշտոնը: Ղարիբաշվիլին չի մնա իշխող կուսակցության նախագահի պաշտոնին:
Վրաստանի վարչապետի թեկնածու է նշանակված Արտաքին Գործերի նախարարի պարտականություններն իրականացնող Գիորգի Կվիրիկաշվիլին: Այսօր Խորհրդարանի մեծամասնությանը վարչապետի թեկնածուին ներկայացրել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին, որը դեկտեմբերի 23-ին պաշտոնաթող է եղել:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին ծնվել է 1967թ. հուլիսի 20-ին: Թբիլիսիի Պետական Բժշկական համալսարանի, ինչպես նաև Թբիլիսիի պետհամալսարանի տնտեսության ֆակուլտետի շրջանավարտ է: 1993-1996թթ. զբաղեցրել է «Միացյալ վրացական բանկի» վարկային բաժնի փոխտնօրենի պաշտոնը: 1996-1997թթ. զբաղեցրել է Trade Invest Bank-ի գլխավոր փոխտնօրենի պաշտոնը: 2001-2002թթ. դասավանդել է կորպորատիվ ֆինանսներ Վրաստանի Տեխնիկական համալսարանում: 1999-2004թթ. եղել է Վրաստանի Խորհրդարանի պատգամավոր «Վրաստանի Քաղաքացիական Միություն» կուսակցությունից (Շևարնաձեի կուսակցությունը), եղել է տնտեսական քաղաքականության հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահը: 2005թ. աշխատել է ամերիկյան ValliWide Bank ընկերությունում: 2006-2011թթ. Կվիրիկաշվիլին եղել է Քարթու Բանկի գլխավոր տնօրենը, որի տերն է «Վրացական երազանք» իշխող կոալիցիայի հիմնադիր նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին: 2012թ. եղել է ֆինանսական բաժնի և Lenzie Fisher Hendry LLC թոշակային բարեփոխումների ամերիկյան խորհրդակցական ֆիրմայի փորձագետ: 2012թ. հոկտեմբերի 25-ից Վրաստանի հաստատուն զարգացման և Տնտեսության նախարար: 2013թ. հուլիսի 26-ից փոխվարչապետ, 2015թ. սեպտեմբերի 1-ից Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարար:
«Թբիլիսիում դեռևս չեն երևում Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնաման նախադրյալներ»,-հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների հարցերով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն: «Տվյալ փուլում մենք չենք տեսնում Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման հնարավորություն: Այդ հարցը կարող է օրակարգային լինել, եթե ձեռնարկվեն լուրջ քայլեր Վրաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության վերականգնման ուղղությամբ», -դեկտեմբերի 25-ին հայտարարել է Զուրաբ Աբաշիձեն: Այդ հայտարարությունը նա արել է Ռուսաստանի Դաշնության Արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինի երեկվա հայտարարությանն ի պատասխան այն մասին, որ Ռուսաստանը պատրաստ է վերականգնել Վրաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները:
«Վարչապետի թեկնածությունը ես արդեն ուղարկել եմ Խորհրդարան, որպեսզի խոչընդոտներ չառաջանան: Ես աջակցել եմ ինչպես վարչապետի պաշտոնաթող լինելը, այնպես էլ նոր թեկնածությունը: Այժմ Խորհրդարանի հերթն է», -դեկտեմբերի 25-ին հայտարարել է Վրաստանի նախագահը:
«Խորհրդարանական մեծամասնությունը աջակցում է Գիորգի Կվիրիկաշվիլու թեկնածությունը երկրի վարչապետի պաշտոնին», -հայտարարել է Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուփաշվիլին:

События дня. 25 декабря, Грузия
Ираклий Гарибашвили покидает и пост председателя партии «Грузинская мечта». Гарибашвили не останется на посту председателя правящей партии.
Кандидатом в премьер-министры Грузии назван исполняющий обязанности министра иностранных дел Георигй Квирикашвили. Кандидата представил сегодня парламентскому большинству и.о. премьер-министра Ираклий Гарибашвили, который 23 декабря подал в отставку.
Георгий Квирикашвили родился 20 июля 1967 года. Выпускник Тбилисского государственного медицинского института, а также факультета экономики Тбилисского госуниверситета. Имеет степень магистра финансов университета Иллинойса. В 1993-1996 годах занимал должность замдиректора кредитного департамента «Объединенного грузинского банка». В 1996-1997 годах занимал должность заместителя гендиректора Trade Invest Bank. В 2001-2002 годы преподавал корпоративные финансы в Техническом университете Грузии. В 1999-2004 годы был депутатом парламента Грузии от партии «Гражданский союз Грузии» (партия Шеварднадзе), первым заместителем председателя комитета по экономической политике. В 2005 году работал в американской компании ValliWide Bank. 2006 -2011 годы Квирикашвили был генеральным директором «Карту банк», владельцем которого является основатель правящей коалиции «Грузинская мечта», бывший премьер министр Грузии Бидзина Иванишвили. В 2012 году был экспертом финансового сектора и пенсионной реформы американской консультационной фирмы Lenzie Fisher Hendry LLC. С 25 октября 2012 года -министр экономики и устойчивого развития Грузии. С 26 июля 2013 года -вице-премьер, с 1 сентября 2015 года -министр иностранных дел Грузии.
В Тбилиси пока не видят предпосылок для восстановления дипломатических отношений с Россией, заявил спецпредставитель премьера Грузии по вопросам отношений с РФ Зураб Абашидзе. «На этом этапе мы не рассматриваем возможность восстановления дипломатических отношений с Россией. Этот вопрос может стать в повестке дня, если будут предприняты серьезные шаги по восстановлению территориальной целостности и суверенитета Грузии», -25 декабря заявил Зураб Абашидзе. Этот комментарий он сделал в ответ на вчерашнее заявление заместителя министра иностранных дел РФ Григория Карасина о том, что Россия готова восстановить дипломатические отношения с Грузией.
«Кандидатуру премьер-министра я уже направил в парламент, чтобы не возникло препятствий. Я поддержал как отставку премьер-министра, так и новую кандидатуру. Теперь очередь за парламентом», -25 декабря заявил президент Грузии.
«Парламентское большинство полностью поддерживает кандидатуру Гиоргия Квирикашвили на посту премьер министра страны», -заявил председатель парламента Грузии Давит Усупашвили.