ՀՀ տնտեսությունը 2015թ. և ԵՏՄ ազդեցությունը դրա վրա.Գագիկ Մակարյան
ՀՀ-ը վերջին տարիների ընթացքում միջազգային քաղաքական և տնտեսական վարիվերումների համատեքստում ձգտում է պահպանել որոշակի հավասարակշռված կարգավիճակ, որը հնարավորություն է տալիս ապահովել ինտեգրման հնարավորությունները և համագործակցությունը տնտեսական տարբեր միավորումների հետ: Այդ առումով լրացուցիչ քաղաքական և տնտեսական ազդեցությունները բացառելու նպատակով ՀՀ-ը 2013թ. սեպտեմբերի 3-ին հայտարարեց «Մաքսային միությանը» միանալու պատրաստակամության մասին` միաժամանակ հայտնելով ԵՄ-ի հետ տնտեսական համագործակցության և դեռևս տարիներ առաջ մեկնարկած գործընթացները շարունակելու ցանկություն:
ՀՀ-Ի ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՎԻՃԱԿԻ ՄԱՍԻՆ
2015թ. տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը (ՏԱՑ) հունվար-նոյեմբեր ամիսների հատվածում կազմել է 102.9%: ՏԱՑ-ի աճին նպաստել են ՀՀ-ի բոլոր հիմնական ոլորտները, բացառությամբ՝ շինարարության և առևտրի շրջանառության, որոնց ցուցանիշները նվազել են` համապատասխանաբար 3.1% և 7.1%-ով: Բնականաբար, ճիշտ է եզրակացնել, որ առևտրի ցուցանիշի նվազումը պայմանավորված է 4 հիմնական գործոններով՝
Բնակչության թվաքանակի նվազումը միգրացիայի պատճառով:
Բնակչության գնողունակության անկումը՝ պայմանավորված արտաքին մասնավոր տրանսֆերտների ծավալի կրճատմամբ, որը 2015թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատությամբ նվազել է 37.2%-ով: Ընդ որում, ՌԴ-ից ստացված տրանսֆերտների ծավալը նույն ժամանակահատվածում նվազել է 43.4%-ով:
Բնակչության աղքատության՝ դեռևս պահպանվող բարձր մակարդակով, որը պաշտոնական տվյալներով կազմում է 30%, իսկ որոշ վերլուծաբանների տվյալներով` այն համայնքային քաղաքներում գտնվում է մոտ 60% մակարդակի վրա:
ՓՄՁ և Միկրո ձեռնարկությունների համար անհավասար մրցակցության պայմաններով, որի արդյունքում դադարում են գործել հիմնական տնտեսական ոլորտները:
Հարկ է նշել, որ ՀՀ ՏԱՑ-ի աճին մասնակցել են հետևյալ հիմնական տնտեսական ուղղությունները.
1. Արդյունաբերություն
Արդյունաբերության աճը կազմել է 4.6%: Այն տեղի է ունեցել հանքագործական արդյունաբերության և բացահանքերի շահագործման շնորհիվ (շուրջ 47%), որի տեսակարար կշիռն արդյունաբերության մեջ բավականին բարձր է և կազմում է մոտ 21%: Այնուհետև աճ է գրանցվել էլեկտրաէներգիայի, գազի մատակարարման և ջրամատակարարման, կոյուղի և թափոնների կառավարում և վերամշակում ճյուղերում` համապատասխանաբար շուրջ 4.5% և 10.4%-ով: Այս 3 ոլորտների աճը հանգեցրել է նշված 4.6% աճին` չնայած զգալի նվազում է գրանցվել մշակող արդյունաբերությունում (մոտ 5.3%), որն առավել զգալի է հատկապես խմիչքի արտադրության մեջ՝ կազմելով մոտ 20%:
2. Արտահանում
Արտահանումը կրճատվել է 4.7%-ով, ընդ  որում, դեպի ԱՊՀ երկրներ նվազել է մոտ 27%-ով, ԵՄ՝ 5.8%-ով: ԱՊՀ երկրների ցանկում արտահանումը հատկապես նվազել է դեպի ՌԴ` 28.1%-ով և Եվրասիական տնտեսական միության մյուս երկրներ՝ Բելառուս՝ 41.9%-ով, Ղազախստան՝ 30.1%-ով, բացի այդ Ուկրաինա` մոտ 50%-ով: ՌԴ-ի դեպքում ցուցանիշը շատ որոշիչ է, քանի որ ՌԴ-ը  ՀՀ արտաքին առևտրում իր ծավալներով երկրորդ տեղում է գտնվում: ՌԴ-ի դեպքում հատկապես կրճատվել են ալկոհոլային խմիչքների, պահածոների և հյութերի արտահանման ծավալները:
3. Ներմուծում
Ներմուծումը 2015թ. հունվար-նոյեմբեր ժամանակահատվածում նվազել է 26.2%-ով, որից միայն ԱՊՀ երկրներից նվազել է մոտ 13% (ավելի փոքր, քան այլ երկրների դեպքում), ԵՄ-ից՝ 32.5% և այլ երկրներից՝ շուրջ 32%: Ծավալներըն ըստ երկրների նվազել են մոտավորապես հետևյալ բաշխվածությամբ ՝
Ռուսաստան՝ 9.8%, Ուկրաինա՝ 35.7%
ԵՄ երկրների նկատմամբ, Գերմանիա՝ 29.5%:
Իտալիա՝ 21.2% , Ֆրանսիա՝ 14.8%, Բելգիա՝ 45% :
Այլ երկրների ցանկում ներմուծման նվազումն առավել նկատելի է Չինաստանից՝ 25.8%, Իրանից՝ 4.0%, Թուրքիայից 42%, ԱՄՆ-ից՝ 23.7%: Ապրանքային տեսանկյունից կրճատումը տեղի է ունեցել բոլոր ապրանքային խմբերի համար` բացառությամբ «Սարքեր և ապարատներ» խմբի:
ՀՀ-Ի ՄԱԿՐՈՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՑՈՒՑԱՆԻՇՆԵՐԸ 2015Թ. ՀԱՄԱՐ
ՀՀ-ի տնտեսական աճն արտաքին զարգացումների և ՌԴ-ի տնտեսության առկա խնդիրների պատճառով եղել է ավելի փոքր:
Համեմատության համար ներկայացնենք, որ 2014թ. ՀՀ ՀՆԱ-ն իրական արտահայտությամբ կազմել է 11.644 մլրդ դոլար` աճելով 3.5%-ով, իսկ մեկ քաղաքացուն բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմել է 3.864 դոլար:  Եվ, եթե 2014թ. ՀՆԱ-ի աճում հիմնականը բաժին էր ընկնում ծառայությունների և գյուղատնտեսության ոլորտներին, իսկ արդյունաբերության և շինարարարության ճյուղերը բացասաբար են ազդել տնտեսական աճի վրա, ապա 2015թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսներին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ կազմել է 2.9%, հիմնականում, ինչպես նշեցինք, գյուղատնտեսության և արդյունաբերության շնորհիվ:
ՌԴ-ի հետ տնտեսական համագործակցությունը կարող է ընդլայնվել դեպի այդ երկիր գյուղատնտեսական թարմ և մշակված արտադրանքների, ինչպես նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) և ինժեներական արտադրանքների, էլեկտրատեխնիկական արտադրանքի, հումքի, շինարարական նյութերի արտահանման շնորհիվ: ՌԴ-ից դեպի ՀՀ կմեծանան ձեթի, կարագի, ալյուրի, ցորենի, շոկոլադի և կոնֆետների, ինչպես նաև` ավտոտրանսպորտային միջոցների, էլեկտրոնային սարքերի և դեղորայքի ծավալները: Փոխհամագործակցության զարգացման պոտենցիալ պարունակող որոշ ոլորտներ  կարող են դառնալ կրթությունը, առողջապահությունը, գյուղատնտեսության համար թունաքիմիկատների և պարարտանյութերի արտադրությունը, էլեկտրատեխնիկական արտադրանքների համատեղ նախագծումը և արտադրությունը:
ԻՐԱՆԻ ԻՍԼԱՄԱԿԱՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԳՈՐԾՈՆԸ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆՈՒՄ
Իրանի նկատմամբ աստիճանաբար մեղմացվող սանկցիաների կիրառությունը, անշուշտ, կբարձրացնի վերջինիս քաղաքական և տնտեսական կշիռը տարածաշրջանում՝ ստեղծելով հավասարակշռություն հատկապես թուրք-ադրբեջանական առկա տանդեմի և Թուրքիա-ՌԴ կոնֆլիկտի տեսանկյունից:
ՀՀ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ՎՐԱ ՌԴ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ՎԱՏԹԱՐԱՑՄԱՆ ՀԵՏևԱՆՔՆԵՐԸ
Հիմնական խնդիրները, որոնք նկատելի են արդեն 2014թ. սկսած, և որոնք ավելի ընդգծվեցին ԵՏՄ-ի շրջանակում 2015թ. ընթացքում, հետևյալն են՝
ՀՀ արտաքին առևտրի ծավալների նվազումը ՌԴ-ի և ԵՏՄ անդամ երկրների հետ (Բելառուս և Ղազախստան):
Արտաքին գործոնների և ՌԴ-ի տնտեսական թուլացման արդյունքում Բելառուսում և Ղազախստանում նույնպես վատացել է տնտեսական վիճակը:
Դեպի ՌԴ Հայաստանի աշխատանքային միգրանտների քանակի նվազման միտումը:
Աշխատանքային միգրանտների կողմից մասնավոր տրանսֆերտների նվազումը ՌԴ-ից դեպի ՀՀ. 2015թ. այն նվազել է շուրջ 43%-ով:
Սոցիալական ազդեցություն. ՌԴ-ի տնտեսական վատացման արդյունքում կա վտանգ, որ գործազրկությունը կաճի և աղքատների թվաքանակը կավելանա ՀՀ-ում:
ԵԶՐԱԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆ
Այսպիսով, չնայած այն հանգամանքին, որ 2015թ. բազմաբնույթ քաղաքական և տնտեսական փոփոխությունների տարի էր հատկապես տարածաշրջանային երկրների համար, այնուամենայնիվ, Հայաստանի տնտեսությունը կարողացավ ապահովել 2.9% տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ:  2015թ. ՀՀ-ի համար հատկանշական է նաև նրանով, որ մշակվեցին մի քանի ռազմավարական փաստաթղթեր` ՀՀ-ում ինովացիոն տնտեսության զարգացման, ՓՄՁ զարգացման, ինչպես նաև գործարար միջավայրի բարեփոխումների տեսանկյունից (մասնավորապես` հարկային օրենսգրքի նախագիծը, ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի փոփոխությունը և այլ օրենքներ):
Իրականացվեցին որոշակի բարեփոխումներ, որոնք թույլ կտան 2016թ. ընթացքում պահպանել ձեռքբերված արդյունքները և ապահովել որոշակի տնտեսական աճ: Միաժամանակ, Միջազգային արժութային հիմնադրամի գնահատականներով` Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսությունը 2016թ. ընթացքում կունենա առողջացման միտումներ, և ՀՆԱ-ի  բացասական ցուցանիշը կնվազի`  մոտենալով  0.6% - 0.7%-ի, իսկ 2017թ. այն կարող է դառնալ դրական` 1%: Այս ամենն էականորեն դրական ազդեցություն կունենա ՀՀ-ի տնտեսության վրա. հատկապես կաճեն արտահանման ծավալները ՀՀ-ից դեպի Ռուսաստան, կմեծանա աշխատանքային միգրանտների մասնավոր տրանսֆերտների ընդհանուր գումարը:
Այսպիսով, ըստ մեր կանխատեսման` ՀՀ-ի տնտեսության տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կարող է հասնել մինչև 4%-ի` ներկայումս 2016թ. համար պլանավորված 2.2%-ի փոխարեն:

• 01-02-2016 17:54:14   | Armenia  |  Articles and Analyses
Amid political and economic turbulences of recent years Armenia strives to maintain some balanced status enabling its integration possibilities and cooperation with various economic unions. Following this policy and with hope to exclude extra political and economic impacts, Armenia announced on its intention of engagement with the Customs Union 3 September 2013, at the same time expressing willingness to continue economic cooperation with EU and processes started years before.
ON ARMENIA’S ECONOMIC SITUATION
In the period of January-November 2015 Economic Activity Index (EAI) comprised 102.9%.  All major fields of Armenia’s economy contributed to EAI growth, except construction and trade, where indices declined respectively by 3.1% and 7.1%. Obviously, it’s reasonable to conclude that trade index reduction is conditioned by 4 main reasons:
Decrease in population number due to migration;
Decline in population purchasing capacity, resulted by reduction of foreign private transfers, which, in January-November 2015 as compared to the same period of the previous year, has gone down by 37.2%. In the meantime volume of transfers from Russia decreased by 43.4%;
Still high level of population poverty comprising 30% by official data, while some analysts argue of it’s being 60% in regional cities;
Unequal conditions of competition for SMEs and micro companies, leading to stagnation of main economic fields.
It’s noteworthy, that the following main economic dimensions assisted in Armenia’s EAI growth.
1. Industry
Industrial growth comprised 4.6% due to mining industry and exploitation of open cast mines—about 47% with rather high ratio in industry—about 21%. In addition, growth was recorded in the fields of energy, gas and water supply, and sewerage, waste management and treatment, accordingly 4.5% and 10.4%. Growth in these three branches led to the aforementioned 4.6% growth, although decrease is recorded in manufacturing industry (about 5.3%), and more apparently, in beverage manufacturing—about 20%.
2. Export
Export decreased by 4.7%, moreover, export to CIS countries has gone down by 27%, and to EU—by 5.8%. In the group of CIS countries export has especially decreased to Russia—by 28.1%, and to other EEU countries: Belarus-41.9%, Kazakstan-30.1%, as well as to Ukraine-about 50%. Russia’s figures are quite decisive, as it holds the second place in Armenia’s foreign trade. In case of Russia export of alcoholic drinks, canned food and beverages in particular have noticeably reduced.
3. Import
In the period of January-November 2015 import has decreased by 26.2%, from which: about 13% only from CIS countries (less than in case of other countries), from EU-by 32.5%, and from “other countries”- by about 32%. Import volumes by countries diminished in the following way:
Russia- 9.8%, Ukraine- 35.7%;
EU countries, Germany- 29.5%;
Italy- 21.2%, France- 14.8%, Belgium- 45%.
Import setback is more noticeable in the group of “other countries”: from China-25.8%, Iran-4.0%, Turkey-42%, USA-23.7%. Reduction covered all product groups, except that of equipment and devices.
ARMENIA’S MICROECONOMIC INDICES FOR 2015
Armenia recorded less economic growth due to external developments and Russia’s existing economic difficulties.
It’s remarkable that the country’s GDP in 2014 grew by 3.5%, comprising USD 11.644 billion, and GDP per person—USD 3864. If major portion of 2014 GDP growth belonged to the fields of service and agriculture, while industry and construction negatively affected economic growth, then in the period of January-November 2015 EAI comprised 2.9% as compared to the same period of the previous year, mainly, as already mentioned, due to agriculture and industry.
Economic cooperation with Russia might be enlarged due to export of fresh and manufactured agricultural products to that country, as well as export of IT, engineering and electrotechnical products, raw materials, construction materials. Import volumes of oil, butter, wheat, chocolate and sweets, as well as vehicles, electronic devices and medication from Russia to Armenia will supposedly grow. Education, healthcare, production of fertilizers and pesticides for agriculture, joint development and production of electrotechnical products have potential to become new fields for bilateral cooperation.
FACTOR OF ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN IN THE REGION
Gradual softening of sanctions against Iran will undoubtedly rise the latter’s political and economic weight for Armenia in the region, enabling to lever current Turkey-Azerbaijan tandem and Turkey-Russia conflict.
IMPLICATIONS OF RUSSIA’S DETERIORATING ECONOMY ON ARMENIA
Fundamental trends already observed since 2014 and more stressed within EEU in 2015 were as follows:
Reduction of Armenia’s foreign trade with Russia and EEU member countries (Belarus and Kazakhstan);
Worsening of situation in Belarus and Kazakhstan due to external factors and Russia’s economic decline;
Tendency of reduction in number of working migrants from Armenia to Russia;
Fall of private transfers by working migrants from Russia to Armenia—in 2015 it reduced by 43%;
Social impact: higher risks for growth in unemployment and poverty in Armenia may emerge as a result of Russia’s economic decline.
CONCLUSION
Thus, although 2015 was a year of miscellaneous political and economic shifts, especially for countries of the region, Armenia’s economy succeeded in providing EAI by 2.9%. 2015 was also noteworthy, as some strategy documents have been adopted to develop innovation economy and SME, as well as to improve business environment in Armenia (particularly, the draft Tax Code, amendments in the Labor Code and etc.).
Some improvements will allow maintaining the obtained results and providing certain economic growth throughout 2016. At the same time, according to assessments by International Monetary Fund, in 2016 Russia’s economy will record some amelioration trends, thus negative index of GDP will reduce to 0.6%- 0.7%, and may become positive—1% in 2017. All these will apparently affect Armenia’s economy positively: especially export from Armenia to Russia, as well as total amount of working migrants’ private transfers from Russia to Armenia will grow.